Kroniki lekarza sądowego

2010-05-24
978-83-258-0200-4
Piotr Wrzosek
medycyna sądowa kryminał

Uaa - mocna rzecz. Rzadko mi się zdarza przerwać lekturę, nie ze względu na braki w treści, a na zawartość - na pewno nie do czytania przy jedzeniu, ale dla osób zainteresowanych pracą lekarza sądowego - prawdziwa petarda. Niestety, jest sporo wtrętów nie mających nic wspólnego z głównym tematem - tak bez żadnego wahania dałabym 10.

Głównym bohaterem nie jest medycyna sądowa a sam autor. W każdej z opisanych spraw owszem są informacje na temat pracy lekarza sądowego, ale jest też dużo osobistych wycieczek, przemyśleń, poetyckiego filozofowania i zbędnych/nietrafionych komentarzy. Na pewno nie jest to solidna lektura na temat medycyny sądowej. Polecam tylko tym, którzy chcieli opowiastek kryminalnych z dreszczykiem.

Szczerze mówiąc liczyłem na dużo więcej, a książka poza momentami nie była jakaś szczególna. Wydaje mi się, że dla tych momentów (obrzydzenia) warto jednak ją przeczytać. Uświadamia nam jak nasze ludzkie ciało po śmierci zamienia się w wielkie lejące się i śmierdzące coś. Oceniam książkę dosyć nisko, ale oczywiście nie żałuję, że ją przeczytałem, bo z każdej książki można wyjąć coś co nam utkwi w pamięci.

Zawsze lubiłam oglądać „CSI: Kryminalne zagadki …”, dlatego książka „Kroniki lekarza sądowego” od razu zwróciła moją uwagę. Stała sobie na półce w antykwariacie i czekała na nowego właściciela. Cóż było robić, przygarnęłam.
Opowieści Michela Sapaneta – biegłego sądowego – są autentyczne do bólu (np. „Karambol”),często makabryczne (np. „Gotycki koszmar”). Inaczej czyta się o sekcjach w kryminałach i thrillerach. Tam mamy do czynienia z fikcją, przeplataną wątkami obyczajowymi. Tutaj autor w każdym rozdziale skupia się na miejscu wypadku czy przestępstwa, śladach i wskazówkach, których dostarcza ciało na stole autopsyjnym. Trudna w odbiorze lektura, ale ciekawa i pouczająca.

Rok 2018 zakończyłam lekturą książki zalegającej od dość dawna w czeluściach biblioteczki rodzinnego domu, a poleconej przez własną Rodzicielkę (tego akurat bym się po niej nie spodziewała, choć to przecież ona wprowadziła mnie w czytelniczy świat i do dziś czyta nałogowo, także lektury co najmniej kontrowersyjne).

"Kroniki lekarza sądowego" zdecydowanie nie są lekturą kontrowersyjną. Owszem, jak wskazuje tytuł, to zbiór opowieści o najciekawszych przypadkach z praktyki lekarza tej specjalności. Siłą rzeczy, nie może być bardzo miło. Bo nie jest miły odór rozkładających się zwłok ani inne towarzyszące temu "atrakcje".
Trzeba jednak przyznać, że autor te dość przerażające i nieprzyjemne zjawiska opisuje z ogromnym dystansem i dużą dozą czarnego humoru. W taki sposób radzi sobie z niewątpliwie mocno obciążającą psychicznie pracą. A przy tym, co ważne, nie zapomina o szacunku, jakim należy darzyć zwłoki każdego człowieka.

Jednocześnie ma lekkie pióro, pisze krótko, przystępnie, anegdotycznie, nie wchodzi przesadnie w szczegóły. Unika specjalistycznej terminologii, ogranicza się jedynie do niezbędnych informacji, podanych prostym, zrozumiałym językiem.

Książka autorstwa Michela Sapaneta to zaskakująco sympatyczna lektura, absolutnie nie pretendująca do miana dzieła popularnonaukowego. Bo nie to jest jej celem. Odsłania za to nieco przed czytelnikiem kulisy pracy lekarza sądowego i pokazuje wagę ustaleń przez niego poczynionych dla rozwiązania sprawy. A spektrum spraw, w których udział lekarza sądowego jest konieczny jest szersze niż mogłoby się wydawać.

Trudno taką książkę polecać, bo jej odbiór, jak każdej zresztą, będzie kwestią bardzo indywidualną. Na pewno nie ma tu dogłębnych, fachowych analiz, nie ma też, mimo wszystko, epatowania okrucieństwem. Ale osoby bardzo wrażliwe mogą chwilami poczuć się zniesmaczone.

Moim zdaniem, warta uwagi, szczególnie jeśli kogoś interesuje taka tematyka, a nie ma chwilowo ochoty na nic trudniejszego.

"Kroniki lekarza sądowego" zdecydowanie nie są lekturą...

Książkę tą chciałam przeczytać od dawna, więc kiedy tylko dostała się w moje ręce od razu zabrałam się za lekturę i pochłonęłam ją w dwa wieczory.
W żadnym razie nie jest to pozycja, z której można poznać mechanizmy pracy lekarza sądowego. Opisy technik pracy są raczej bardzo ogólne, większa koncentracja położona jest na samej historii denata. Zapewne nie zadowoli to osób chcących poszerzyć swoją wiedzę. Jedno co mam do zarzucenia tej książce to tłumaczenie. Niektóre fragmenty pomimo kilkukrotnego przeczytania wydały mi się niezrozumiałe i wyrwane z kontekstu. Poza tym polecam gorąco.

Ta książka - napisana przez autentycznego lekarza sądowego - wciąga niesamowicie. Autor jest bardzo sugestywny w swoich opisach, nie pomija żadnych szczegółów - nawet, jeśli dotyczą one tłuszczu wylewającego się z ciała po śmierci. Opisuje, jak wygląda jego udział w postępowaniu, dlatego też czytelnik może poczuć pewien niedosyt (w każdym razie ja po czułam) - historie urywają się często w najciekawszym momencie, ale niestety tak wygląda praca lekarza sądowego. Autor przestawia tylko swój udział, a nie całą historię dochodzenia. Po drugie, to nie jest też książka o profilu naukowym, z której moglibyśmy się zwyczajnie czegoś nauczyć (po to należy sięgnąć do odpowiedniego podręcznika). Doktor Sapanet z nieukrywanym zadowoleniem wciela się w rolę człowieka, który tworzy opowieści dla rozrywki innych ludzi. Ja bawiłam się świetnie w każdym razie - nawet czytając o zzieleniałym trupie (jakkolwiek to brzmi). Bardzo polecam!

Świetna książka, napisana wartkim językiem, z charakterystycznym, momentami czarnym humorem. Jednocześnie bardzo prawdziwie oddaje kulisy tej - jakże ciekawej, acz trudnej specjalności, kierując uwagę czytelnika nie na hollywoodzkie sceny z popularnych seriali, lecz ciężką i momentami trudną emocjonalnie pracę. Autor może poszczycić się wachlarzem interesujących przypadków, których rozwiązania często czytelnik sam może poszukać w zakamarkach swojej wiedzy i intuicji. Polecam dla pasjonatów.

Mnie ta książka nie wciągnęła. Przeczytałam ale nie wrócę już do tej pozycji. i tak naprawdę nie potrafię nic więcej o niej napisać. Dla mnie po prostu przeciętna.

Autor wybrał ciekawy zawód. Codzienne coś innego miał w pracy. Każdy prztypadek trzeba było oddzielnie opisać i zbadać. Opisał ciekawe przypadki. Jednak omijał bym ten zawód z daleka.

• Medycyna
  • Literatura faktu