Marlon Brando o sobie samym

Lawrence Grobel Wydawnictwo: Axis Mundi biografia, autobiografia, pamiętnik
Axis Mundi
2013-12-06
2013-12-06

Bardzo ciekawy wywiad, świetny do słuchania jako audiobook. Jednak sadziłem, że dowiem się więcej o Brando. Nie wiem czy jego odpowiedzi są z zasady na przekór czy naprawdę tak myśli. Ciekawa postać co wywiad potwierdza. Warto przeczytać ale raczej dla fanów filmu i samego Brando.

Bardzo lubię dziennikarza, które przeprowadził te rozmowy i narrację. I tym razem mnie nie zawiódł. Na swój sposób odkryłam coś nowego o aktorze i nawet go polubiłam.

Wywiad-rzeka przeprowadzony pod koniec lat 70-tych z człowiekiem uważanym wówczas, a może i później też, za najwybitniejszego aktora ever. Bo ja wiem? Był to zarazem pierwszy wywiad od 25 lat, jakiego udzielił Brando i zresztą niespecjalnie tego chciał. Nie lubił rozmawiać o sobie jako o aktorze, a pytania o filmy go nudziły. Nawet chciał zastrzec umową, że rozmowa może dotyczyć tylko tematu Indian, ale w końcu dał się wciągnąć w rozmowę na różne tematy.

Z kart książki i ze słów samego Brando wyłania się dość nieprzyjemny obraz człowieka skłóconego ze światem, rodziną, swoim fachem i samym sobą. Zarazem ciekawego świata, interesującego się różnymi, dziwacznymi czasami tematami, żyjącemu w dwóch światach (w Los Angeles i na wyspie w Polinezji). Działacza na rzecz Indian, dzieci, czarnoskórych, Żydów i Palestyńczyków (jednocześnie),a także człowieka, który otwarcie gardził tym, co robi, filmami, w których grał i wysokością zarobków. Co nie przeszkadzało mu wziąć paru milionów za kilka dni zdjęciowych na planie "Supermana".

Same rozmowy nie porywają (brakowało mi jednak rozmów o "Ojcu Chrzestnym" czy "Czasie Apokalipsy"),natomiast pierwsza i trzecia część książki, czyli przed i po części z wywiadem, opisują życie Brando, przebieg jego kariery, a także co się działo później. I ta połowa książki jest o wiele ciekawsza. Słowem: warto przeczytać, ale chyba warciej jest obejrzeć któryś z jego filmów.

Nie wiem co powiedzieć... Tyle myśli zakrząta moją głowę i tyle chciałbym powiedzieć, ale paradoksalnie nie wiem co, a nie chcę zabrzmieć jak zasrany heretyk i bluźnierca, ani nie chcę umniejszyć w jakimkolwiek stopniu kultu oraz wspaniałości osobie, której poświęcona jest powyższa publikacja, bo tu w końcu jest mowa o samym MARLONIE BRANDO - jednym z największych, o ile nie największym człowieku, jakiego nosiła ta planeta!

Aktor i Działacz Społeczny: genialny, skryty, ironiczny, inteligentny, szanujący swoją prywatność, oddany w pełni temu w co wierzy i stale walczący o sprawiedliwość - taki jego obraz wyłania się po lekturze powyższej pozycji.

Trochę na płacz mi się zbiera, gdy zdaję sobie sprawę z faktu, iż powyższy zapis mówi o zdarzeniach i miejscach, które już nie istnieją i po których zostało tylko wspomnienie... Larry miał niesamowitego farta, że miał okazję poznać osobiście Marlona i jego życie, a my - Czytelnicy - mamy również to ogromne szczęście (!),że mamy możliwość o tym wszystkim przeczytać.

Książka ta, to przede wszystkim starcie dwóch intelektualistów i erudytów. Lawrence Grobel nie waha zadawać się trudnych pytań, prowokuje i jątrzy. Brando, nie przebiera w słowach, ucieka w dygresje - niezwykle zajmujące dygresje, trzeba dodać - sięga granicy geniuszu, by kilka wypowiedzi później dotrzeć do pokładów swoich najgłębszych paranoi, czasem absurdu. Dyskusja o świecie filmu, którego Marlon Brando jest jedną z największych ikon, stanowi zaledwie niewielki promil tego obszernego i niezwykle interesującego wywiadu - na tym etapie swojego życia, aktor zdaje się wręcz brzydzić kinem i drwić z tych, którzy w X muzie dopatrują się znamion sztuki.

Książkę Grobela uzupełnia epilog, dotyczący tragicznych wydarzeń związanych z zabójstwem chłopaka córki aktora - Cheyenne - dokonanego przez jej przyrodniego brata w posiadłości Brando w Beverly Hills, i piętna jaki następujące po nich postępowanie procesowe odcisnęło na samym Marlonie, jak i jego rodzinie.

Mająca dziś status kultowej, książka "Brando. Rozmowy" to jedno z najznamienitszych dzieł tego gatunku, której wszyscy wielbiciele dorobku aktora - jak również każdy miłośnik kina - nie powinni pominąć. To absolutny dziennikarski majstersztyk!

Uwielbiam wywiady przeprowadzone przez Laurence Grobela. Z pozoru skromne książki, przedstawiają nam w zupełności wyczerpujący obraz postaci. Tak było i w tym przypadku. Podziwiam autora za poziom i klasę z jakimi przeprowadza rozmowy. Marlon Brando, sądząc po jego trudnym charakterze, nie należał z pewnością do łatwych rozmówców, tymczasem Grobelowi udało się wydobyć z niego sporo istotnych informacji. Dzięki tej pozycji nie poznamy Marlona jako aktora, a przede wszystkim jako człowieka. W dodatku człowieka, który brzydzi się aktorstwem, pewnego siebie i swoich przekonań, ciężkiego w obyciu... Jednak z drugiej strony odkrywamy w jego osobie wiele pozytywnych cech, które według mnie ostatecznie przeważyły szalę. Mimo że niektóre z jego opinii wydawały się mocno kontrowersyjne, po dłuższym przemyśleniu okazują się słuszne i stety lub niestety prawdziwe.

Brando to fascynująca postać, niedostępna, trzymająca sie na uboczu wielkiego świata. Dlatego zainteresował mnie wywiad, drugi w historii przeprowadzony z Brando. Dziennikarz i aktor rozmawiają na wiele interesujących tematów począwszy od sytuacji Indian do ciekawostek dotyczących kręcenia filmów.

Dowiedziałem się sporo o życiu Brando. Niekoniecznie o tym, co mnie interesowałoby najbardziej. Bohater fascynujący, lecz o formie i treści opowieści tego powiedzieć nie mogę. Dla fanów Marlona.

U mnie akurat audiobook, świetnie się słuchało, dużo ciekawostek i udany wywiad z Brando. Lubię gościa i warto posłuchać co ma do powiedzenia 😉

• Biografie
  • Audiobooki