Zło czai się wszędzie

Okładka książki Zło czai się wszędzie Agatha Christie
Okładka książki Zło czai się wszędzie
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 25) Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 25)
1947-01-01
2011-08-30
Tadeusz Jan Dehnel
Poirot

Powiedziałabym, że typowa książka Christie, ale autorka ma lepsze historie. Jest zbrodnia, różne teorie i ostateczne rozwiązanie, które jest całkiem ciekawe, ale nie wszystkie fałszywe tropy sa jakkolwiek wyjaśnione. Klimat wakacji na wyspie był bardzo przyjemny, szczególnie na początku jesieni.

Książka o niebywałym klimacie. Czytało się pysznie:)

Książka o niebywałym klimacie. Czytało się pysznie:)

Rewelacja. Od początku do końca ciekawie prowadzone śledztwo! Końcówka wypadła super dużo wyjaśniła. Bardzo ciekawa książka polecam.

W porównaniu do innych książek Christie jakoś mnie nie porwała. Chyba mam problem z "wakacyjnymi" powieściami Agathy. Choć zagadka sama w sobie nie była zła, tylko rozwiązanie trochę przekombinowane. Być może sięgnęłam po nią w nieodpowiednim momencie.

Intrygująca i wciągająca historia z Herculesem Poirotem. Akcja toczy się w przyzwoitym tempie, zakończenie interesujące. Jedna z lepszych pozycji A. Christie jakie miałem okazję przeczytać. Polecam szczególnie tym którzy szukają wciągającej, krótkiej lektury.

Brytyjska królowa kryminału słynęła z umiejętności konstruowania interesujących zagadek, a “Zło czai się wszędzie” nie jest w tej kwestii literackim wyjątkiem. Odkrycie mordercy nie będzie należało do najprostszych zadań. Liczne wskazówki, zwodnicze tropy to zawiłości fabuły, za sprawą których autorka aranżuje niezwykle zajmującą opowieść kryminalną.
***
Podczas gdy w eleganckim, niesamowicie malowniczo położonym pensjonacie ginie kobieta, na miejscu znajduje się… Hercules Poirot, co zapewne nie zaskoczy sympatyków twórczości Agathy Christie. Belgijski detektyw znów staje więc w obliczu trudnej do wyjaśnienia sprawy, a jego orężem będą nadzwyczajne zdolności dedukcyjne oraz skuteczne, choć czasem niekonwencjonalne metody śledcze.
***
Uważam, że “Zło czai się wszędzie” to kolejny, bardzo dobry kryminał spisany ręką Agathy Christie, którego fabuła nie powinna zawieść kryminalnych entuzjastów. Trzymająca w napięciu, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła, a także przystępny język sprawiają, że książkę czyta się wartko i z ogromnym zainteresowaniem.
***
Miłośnikom klasycznych kryminałów książki tej polecać nie muszę, ale sądzę, że spotka się ona również z przychylnością osób, które dopiero zaczynają przygodę z twórczością brytyjskiej królowej kryminału.

Podczas gdy w...

Mamy tu wyspę , na niej hotel , w którym mieszka kilkunastu gości , w tym Herkules Poirot. Dochodzi do morderstwa i jak zwykle , w ostatnich rozdziałach detektyw ujawnia zaskakujące rozwiązanie. Ostrzegam , że sam finał jest bardzo antyfeministyczny.
Książki Agathy Christie przypominają mi pewnym rysem filmy z Jamsem Bondem. Przeciwnicy Bonda , zamiast po prostu go zastrzelić , wymyślają przedziwne sposoby pozbawienia go życia , które to sposoby nigdy nie skutkują. U królowej kryminałów mordercy postąpili by rozsądniej zabijając na neutralnym gruncie . Wtedy najprawdopodobniej nikt nie połączył by ich ze sprawą. Wolą jednak ściągnąć ofiarę do zamkniętego kręgu osób , gdzie automatycznie stają się podejrzani. Tak jest w tej książce i np. w " Morderstwo odbędzie się" . Żeby uniknąć wykrycia , wymyślają niezwykle skomplikowaną akcję , która w realnym życiu nie mogłaby się powieść , chociażby dlatego , że wymaga określonego zachowania się osób postronnych , nie mających pojęcia , że są elementami spisku. A co gdyby chociaż jedna z tych osób nie znalazła się we właściwym miejscu o pożądanej porze ?
Pamiętam jak do polskich kin trafił pierwszy film z Jamsem Bondem [ "Żyj i pozwól umrzeć " z Rogerem Moorem]. Po seansie znajomi musieli na mnie poczekać , ponieważ usiadłam wygodnie, zarzuciłam na głowę kurtkę i przez kilka minut śmiałam się na cały głos . Było tak dlatego , że w PRL sprawy szpiegostwa traktowano bardzo serio , więc nie spodziewałam się , że obejrzę science fiction z elementami fantazy. Tak samo nieprawdopodobne są zawikłane sposoby popełniania zbrodni w części książek Agathy Christie. Wiem ,że tej autorki nie czyta się dla realizmu , ale nawet jeśli tego nie chcę to podświadomie wyłapuję nielogiczności i psuje mi to przyjemność z czytania.
Obejrzałam też film " Zło czai się pod słońcem" i gdyby nie to , że wcześniej przeczytałam książkę pewnie uznałabym go za bardzo dory [ zwłaszcza ze względu na świetnie dobranych aktorów] ale mając w pamięci powieść dostrzegłam sporo nielogicznych szczegółów.
Przypomniało mi się też "Zło czai się na szczycie" Marty Matyszczak. Wcześniej jakoś nie skojarzyłam sobie , że to parafraza tytułu Agathy Christie. Zwróciła na to uwagę jedna z recenzentek , pisząc przy okazji , że to niemalże zamach na świętość i że współczesna książka nie umywa się do prozy pani Christie. Przyjęłam to jako pewnik , a teraz z prawdziwym zdumieniem stwierdzam , że według mnie książka pani Marty jest znacznie lepsza bo i opisy są barwniejsze i akcja bardziej prawdopodobna , chociaż to komedia kryminalna.
Moje wydanie " Zła czającego się na szczycie" wyszło w roku 1971.
Jest tutaj sporo przestarzałych , nawet jak na tamte czasy , powiedzeń i zwrotów. Np. określenie godziny : trzy na dwunastą - to chyba będzie 11.45 ?
Są też inne rzeczy , które mnie zaciekawiły , niestety zakończenie bardzo mnie rozczarowało.
Jeśli jednak ktoś nie ma wmontowanego w podświadomość " czujnika realizmu" to będzie to dla niego przyjemna lektura.

Jedna ze słabszych powieści Christie z cyklu z Herculesem Poirotem. Ze względu na umieszczenie fabuły w modnym kurorcie, duża liczba postaci zostaje wprowadzona już na samym starcie, co jest nieco przytłaczające. Najbardziej jednak kuleje intryga, na tyle przekombinowana i na siłę, że nawet całkiem przyjemny wątek obyczajowy nie był w stanie osłodzić mi rozczarowania.

Wciągająca, zagmatwana intryga, tajemnicza przeszłość, kreacje bohaterów i wisienka na torcie - Hercules Poirot. Czegóż chcieć więcej.

"Zło czai się wszędzie" Agathy Christie to kolejna powieść z serii z Herkulesem Poirot.

Tym razem odwiedzamy z Herkulesem luksusowy hotel na Wyspie Przemytników, jak to bywa nawet i podczas wakacji, zawsze musi ktoś zginąć. 🧐

Tym razem to aktorka o wyjątkowej urodzie, Arlena Stuart. ⭐
Kto jest mordercą? Mąż, pasierbica, kochanek, inny gość hotelu?

Gdy wydaje się, że policja znalazła już mordercę, na scenę wkracza Poirot! I ujawnia kto tak naprawdę jest mordercą! 🥸

Muszę przyznać, że bardzo podobała mi się ta książka. Poirot stanął tutaj na wysokości zadania, a było ono niełatwe. Kilka razy sama się zastanawiałam kto w końcu jest mordercą, Christie nas tutaj nieźle zwodziła! Uważam, że jest to jedna z najlepszych jej powieści. 💚

Tym razem to aktorka o wyjątkowej urodzie, Arlena Stuart. ⭐
Kto jest mordercą? Mąż, pasierbica, kochanek, inny gość hotelu?

Gdy wydaje się, że...

• Agatha Christie