Sanditon

Okładka książki Sanditon Jane Austen, Marie Dobbs
Okładka książki Sanditon
Jane AustenMarie Dobbs Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Powieści klasyka
klasyka
1999-01-01
2019-08-27
Magdalena Pietrzak-Merta
Anglia miłość młoda dziewczyna

Esej ciekawszy od reszty, którą przekartkowałam bez zaangażowania.

Esej ciekawszy od reszty, którą przekartkowałam bez zaangażowania.

nie wiem sama co napisać ... z lekka to koszmar

nie wiem sama co napisać ... z lekka to koszmar

To jest naprawdę dobra książka. Być może byłaby to najlepsza z powieści Jane Austen. Niestety pisała ją gdy była już bardzo chora w 1817 roku i niestety niedługo potem zmarła. Być może z tego powodu książka mówi sporo o leczeniu i dawaniu rad odnośnie zdrowia.
Nie jest to jednak główny temat. Tym chyba miała być inwestycja głównego bohatera Toma, w nadmorskie miasteczko, które miało się stać tak sławne jak Bath czy Brighton. Ciekawą postacią byłaby też na pewno pierwsza mulatka w powieści Austen, czyli bogata młoda panna Lambe. Niestety Austen zdążyła tylko przedstawić bohaterów i można jedynie się domyślać co stałoby się dalej. Ciekawe np. czy byłby jakiś roman między Charlotą Heywood i Sidneyem Parkerem? Kto otrzyma spadek po lady Denham? Kto ożeni się z młodą bogatą mulatką lady Lambe? To niestety pytania bez odpowiedzi.
Powstał oczywiście serial, w którym użyto wyobraźni aby dokończyć tą powieść. Charlota Heywood jest bardzo fajną postacią w serialu. Niestety wątek rasowy strasznie wzmocniono i jak zwykle dodano mnóstwo seksu choć nie w takim stopniu jak w Bridgerton.

Udatnie dokończona powieść Jane Austen, co prawda nie ma pewności jak autorka pokierowałaby akcją, ale i tak satysfakcjonująca lektura.

📍Z prawie 100% pewnością można stwierdzić, że miejscowością która była inspiracją dla Austen do stworzenia Sanditon było Worthing, czyli nadmorska miejscowość, która przeżywała swój rozkwit w 1805 roku, gdy akurat gościła tam pisarka.📍
Jak długo szukałam tej książki!
Pracę Austen nad tą powieścią przerwała śmierć pisarki. Zdążyła ona jednak zakreślić fabułę i stworzyć wszystkie ważne dla ten fabuły postaci.
Sanditon, w formie stworzonej przez Austen można przeczytać w książce z Kolekcji Romantycznej, która zawiera wszystkie trzy niedokończone utwory pisarki.
Ja jednak chciałam "dorwać" to właśnie wydanie, które oprócz początku stworzonego przez Austen, zawiera również ciąg dalszy stworzony przez Marie Dobbs.
Sanditon to historia młodej dziewczyny pochodzącej z wielodzietnej i niezbyt zamożnej rodziny, która w wyniku drobnego wypadku zawiera znajomość z bogatym małżeństwem mieszkającym w nadmorskim kurorcie Sanditon.
Młoda dziewczyna wyjeżdża ze swojej rodzinnej wsi do tego kurortu i tam poznaje miłość, przyjaźń, bierze czynny udział w zorganizowaniu ucieczki pewnej zakochanej pary, pomaga dwójce nieśmiałych młodych ludzi odnaleźć wspólne szczęście, na końcu zostaje porwana przez narwanego i niezbyt rozgarniętego arystokratę.
Jak zwykle u Austen mamy plejadę naprawdę różnorodnych postaci, od starej Lady Denham, która bardzo przypomina mi Lady Katarzynę z "Dumy...", przez głupiutkie panny Beaufort, rodzeństwo hipochondryków, do chciwego i  ciągle knującego rodzeństwa Denham, które chce przejąć pieniądze ich bogatej ciotki Lady Denham.
Uważam, że druga autorka bardzo dobrze wyczuła intencje Austen, jestem przekonana, że dalsza akcja pisana przez Austen mogłaby pójść w tym samym kierunku. Oczywiście widzę różnicę w stylu obu autorek, ale może jest to spowodowane tym, że styl Austen z racji lektury wszystkich jej książek jest mi już dobrze znany.
Dlatego też uważam, że druga autorka zrobiła
kawał dobrej roboty i cieszę się, że mogę przeczytać jej kontynuację, ponieważ dzięki temu dostałam swoje dobre zakończenie... (Tu też współautorka trzymała się schematu typowego dla Austen 🙈)

Jak długo szukałam tej książki!

SPOILER!
Książka bardzo mnie wciągnęła. Jedyne co nie podobało mi się przez co, nie dałam 10, to te żałosne porwanie. Jednak nie byłabym sprawiedliwa oceniając całą książkę pod pryzmat tylko tego fragmentu. Przed przeczytaniem książki, obejrzałam serial. Mi właśnie bardzo się podoba, że są dwie alternatywy dalszych losów bohaterów (bo książka i serial są całkiem inne) od fragmentu gdy Jane Austin skończyła pisać. Polecam!

SPOILER!

Witam. Od dłuższego czasu poszukuję książki Jane Austin "Sanditon" w pełnej wersji. Czy może ktoś z Was chciałby ją sprzedać?

37 stron wciąga niesamowicie. Dalej czuć już że to nie Austin. Całą książkę czegoś mi brakowało, a zakończenie nie dało tej upragnionej satysfakcji. Chyba za prosto opisana historia. J.A. zawsze zagłębiała się w opisy postaci i ich rozwój. Tutaj tego mi brakowało. Ale i tak warto przeczytać. Historia nijak ma się do nakręconego przez BBC serialu. Pokrywają się tylko pierwsze strony i same postacie, choć one same są zupełnie inne niż te nakreślone w filmie.

Na półkach: , , , , , ,

Sanditon, to bardzo dobrze zapowiadająca się powieść. Mimo, że autorce nie udało się jej dokończyć, kolejny raz wciągnęła mnie fabuła.

Spostrzegawczość i przezorność głównej bohaterki Charlotty sprawiły, że zaintrygowała mnie ta historia. Również zawiły charakter Lady Denham pobudził moją wyobraźnię, a zachowanie pozostałych postaci było nieprzewidywalne.

Ciąg dalszy tej pozornie zwykłej książki na zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą, którą chciałabym poznać.

Ciąg dalszy...

Przeczytałam jedynie część napisaną przez Jane. Wielki żal, że nie udało jej się dokończyć powieści. Zapowiadało się na coś fantastycznego i pozostało mi niestety liczyć już na swoją wyobraźnię. Co było dalej dopowiem sobie sama, "pewnej damie" podziękuję.

• Klasyka
  • Literatura angielska