Sanditon

Jane AustenMarie Dobbs Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Powieści klasyka
Data 1. wydania:
Magdalena Pietrzak-Merta
Klasyka Powieści
Anglia miłość młoda dziewczyna

Na półkach: , , , , , ,

Sanditon, to bardzo dobrze zapowiadająca się powieść. Mimo, że autorce nie udało się jej dokończyć, kolejny raz wciągnęła mnie fabuła.

Spostrzegawczość i przezorność głównej bohaterki Charlotty sprawiły, że zaintrygowała mnie ta historia. Również zawiły charakter Lady Denham pobudził moją wyobraźnię, a zachowanie pozostałych postaci było nieprzewidywalne.

Ciąg dalszy...

Przeczytałam jedynie część napisaną przez Jane. Wielki żal, że nie udało jej się dokończyć powieści. Zapowiadało się na coś fantastycznego i pozostało mi niestety liczyć już na swoją wyobraźnię. Co było dalej dopowiem sobie sama, "pewnej damie" podziękuję.

Nie wciągnęła mnie tak jak poprzednie książki.

Cieszę się że mogłam wreszcie przeczytać tę książkę byłam jej bardzo ciekawa. Jednak nie mogę powiedzieć ze się nią zachwyciłam, tak jak poprzednimi powieściami Jane Austen. Początek był ciekawy; interesujące postacie, zarys wydążeń.
Środek do przeczytania, choć w pewnym momencie już mi coś zaczęło nie pasować do stylu Austen, zwłaszcza fragment o lampach gazowych.
Koniec...

Opis maszyn kąpielowych jest lepszy, niż klasyka komedii slapstickowej.

A mnie się powieść bardzo podobała. Pewnie niemałą zasługę miał tu fakt, że utożsamiałam się bardzo z bohaterką. Miałam dzięki temu nadzwyczajne zrozumienie dla postępowania Charlotty :)
Mogę się zgodzić z opiniami, że to nie to samo co styl Jane, choć ja nie zauważam jakiejś rażącej różnicy. Ale też żaden ze mnie znawca, choć przeczytałam wszystkie książki Jane Austen....

Nie oceniałabym tak bardzo surowo kolejnej próby kontynuacji powieści Jane Austen. Oczywiście,ze każda jest w żadnym stopniu nieporównywalna z twórczością Austen, często nie przypomina żadnej twórczości, próbując zwrócić uwagę harleqinowskimi momentami - co tylko doprowadza do szału miłośników talentu Jane. Ale "pewna dama" jakoś sobie radzi, tylko nie ma pomysłu. Pisze,...

Jane Austen to jedna z moich najukochańszych autorek, chociaż, przyznaję to ze wstydem, aż do końca lat 90-tych ubiegłego wieku zupełnie mi nieznana, nawet ze słyszenia...
Przełomowym momentem w naszej (znaczy mojej i Jane) znajomości stała się emisja serialu BBC "Duma i uprzedzenie" z Colinem Firthem i Jennifer Ehle w rolach głównych. W najkrótszym możliwym czasie stałam...

Niezbyt udana próba dokończenia ostatniej powieści Austen.

2024

Po zachwycie nad Mansfield Park sięgnęłam szybko po Sanditon. Niestety, przedobrzyłam chyba:) ale za nic w świecie nie mogłam doczytać jej do końca. Nudą wieje na każdej stronie. Próbowałam dotrwać chociaż do 3/4 książki, przeczekać, że może coś drgnie. No cóż...może kiedyś. Na pewno nie w tej chwili. Szkoda mi po prostu czasu.

Dyskusje

• Chcę w prezencie