Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem

Okładka książki Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem Patrick Makin
Okładka książki Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem
Patrick Makin Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Znak emotikon
2021-08-11
2021-08-11
Natalia Wiśniewska
przygoda dla dzieci

Już sama nazwa książki mówi Wam zapewne, że będziemy się przyglądać zakazanym miejscom na świecie. To nie niespodzianka, prawda? Ale uwierzcie, że forma w jakiej przedstawiono te miejsca jest fenomenalna.

Wyruszamy na podróż... Latającym dywanem. Tak! Czytacie dobrze! Myślę, że wprowadzenie tego fantastycznego elementu w pozycji dla dzieci było mistrzowskim ruchem. Dzieci uwielbiają bajki i nie każdy z młodych książkożerców ma ochotę na jakieś dydaktyczne pozycje, które mogą się kojarzyć ze szkołą. Dzięki temu magicznemu elementowi książka wydaje się spójna, a podróż jeszcze ciekawsza.

Odwiedzamy 19 miejsc zlokalizowanych w różnych zakątkach naszego globu. Najpierw mamy krótki opis dotyczący danego miejsca, następne dwie strony przedstawiają najważniejsze ciekawostki dotyczące danego miejsca. Jak się domyślacie każde z tych miejsc charakteryzuje się zupełnie czymś innym 🙂

Pięknie zilustrowana książka, która opisuje odległe i najczęściej niedostępne dla zwykłego śmiertelnika miejsca. Autor opisał ich 19 miejsc, niektóre stworzyła sama natura, inne w jakimś celu człowiek. To miejsca, które budzą ciekawość, szacunek, strach, najczęściej owiane są tajemnicą i niebagatelną historią. Każde miejsce zawiera opis i wiele ciekawostek z nim związanych, oczywiście wszystko okraszone pięknymi ilustracjami. Twarda, dostojna okładka, dużego rozmiaru po rozłożeniu wygląda jak czarowna księga o tajemnicach tego świata.

W książce mamy dosłownie wachlarz różnorodności, bo opisano mityczną już komnatę bursztynową, domniemane miejsce grobowca Czyngis-Chana, niepokojące Paryskie Katakumby, budzący ciekawość samolot prezydenta USA czy sypialnię królowej brytyjskiej, nie zabrakło też historii o Armii Cesarza Chin. Mamy miejsca stworzone przez człowieka, aby eksperymentować nowe technologie - Strefa 51, czy przechowywać wszystkie nasiona świata - Globalny Bank Nasion. Z cudów natury mamy tu Wyspę Bouwena, Wulkan Arenal, Rów Mariański, Dolinę Śmierci na Kamczatce, czy wyspę węży u wybrzeży Brazylii.

Takie książki pozwalają na podróże do miejsc niezwykłych, na poznawanie różnorodności tego świata, otwierają przed czytelnikami możliwości pozyskania wiedzy o miejscach do których nie można się dostać lub są dostępne tylko dla nielicznych. Podsumowując to wspaniała przygoda możliwa z własnej kanapy, która uruchamia wyobraźnię dzieci i dorosłych.

Tą książkę widziałam już dawno temu i nie dała o sobie zapomnieć ❤
Uwielbiam odkrywać ciekawostki. Tym razem podczas czytania ruszyłam na wyprawę latającym dywanem i się nie zawiodłam.
"Zakazane miejsca na świecie" to opis aż 19 miejsc. Niektóre są najodleglejszymi zakątkami na naszej planecie, niektóre są bliżej niż mogłoby się wydawać. Łączy je jedno - dostanie się do nich jest niełatwe, a wręcz śmiertelnie niebezpieczne. Znajdziemy tu informacje o upiornych wyspach, wulkanach, opuszczonych miejscach czy grobowcach wielkich przywódców. Ale są tu też opisy miejsc bliżej nam znanych, choć niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika- sypialna królowej Elżbiety, Air Force One czy Globalny Bank Nasion. Niektóre są przerażające jak Paryskie katakumby, inne tajemnicze jak Strefa 51. Niektóre lokalizacje są nieznane do dziś, lecz sława tych miejsc rozbudza wyobraźnię, bo przecież kto nie chciałby odwiedzić bursztynowej komnaty czy grobowca jednego z najważniejszych władców na naszej planecie , Czyngis-Chana? A to tylko niektóre miejsca 😉
Każda lokalizacja zawiera najpierw wstęp, którego tak naprawdę głównym zadaniem jest barwne przedstawienie miejsca na ilustracji. Na kolejnej stronie natomiast obok rysunków znajdują się dodatkowe ciekawostki. Całość naprawdę robi wrażenie ❤ do tego twarda oprawa i mamy książkę idealną dla odkrywców, obok której nie da się przejść obojętnie 👍

Tą książkę widziałam już dawno temu i nie dała o sobie zapomnieć ❤

Jak dla mnie hit :) Sama czytałam z chęcią :)

Jak dla mnie hit :) Sama czytałam z chęcią :)

Gdy skończyliśmy czytać syn (lat 8) powiedział, że bardzo mu się podobała i żebym sprawdziła, czy przypadkiem nie ma drugiego tomu :)

Świetna książka! Jak mi dziecko podrośnie to będziemy się razem dobrze bawiły zwiedzając na latającym dywanie wszystkie niedostępne miejsca na świecie :) Polecam!

Zakazane miejsca na świecie to tytuł, który mnie ogromnie zaciekawił i nie mogłam się mu oprzeć. Czy warto było wyruszyć w drogę do tych tajemniczych miejsc?

A gdyby tak porzucić te szaro-bure, wietrzne i straszące deszczem granice Polski i wyruszyć w podróż… Nie jakąś zwyczajną, ale taką prawdziwie szaloną i dość niebezpieczną. Za środek lokomocji niech posłuży latający dywan. I chociaż wiem, że nie brzmi to zbyt realistycznie, to miejsca, do których zabiera czytelników książka „Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem” Patricka Makina są jak najbardziej prawdziwe.
Tylko książka daje taką możliwość, żeby w niedługim czasie wygrzewać się w brazylijskim słońcu, a za moment przenieść się w obręb któregoś z biegunów. Łącznie autor zabiera czytelnika w 19 zdumiewających, często osobliwych miejsc, do których na co dzień praktycznie nikt nie ma dostępu. Są wśród nich archiwa, katakumby, odludne wyspy, zapomniane miasta czy miejsca strzeżone przez naturę. Miejsca te owiane są tajemnicą, która jak mgła unosi się nad tą książką. W niektórych z nich znajdują się pilnie strzeżone sekrety wysokiej rangi, inne chronione są przed niszczycielską obecnością człowieka, a wizyta w niektórych grozi śmiercią.
Każda lokalizacja jest krótko opisana i zilustrowana w realistycznym stylu przez Whooli Chen. Opis każdej z nich uzupełniają ciekawostki. Wizualnie całość robi niesamowite wrażenie, które potęguje przepiękne, albumowe wydanie (duży format, twarda okładka, duże ilustracje). Wnętrze kryje zaś ciekawy, nieprzesycony szczegółami tekst, który jest prosty w przekazie.
Trafnym zabiegiem było ukrycie w tytule słowa „zakazane”, które ma niezwykle kuszącą moc, bo przecież każdy lubi odkrywać to, co nieodkryte i niedozwolone. Z pewnością tytuł przyciągnie uwagę niejednego czytelnika, nie tylko małego.
Pomysł próby sfabularyzowania książki poprzez dodanie bohatera na latającym dywanie mi osobiście nie do końca przypadł do gustu, jednak zakładam, że wielu młodych czytelników postać ta przyciągnie, a to przecież oni są grupą docelową.
Za możliwość odbycia tych niezwykłych podróży i poszerzenia swojej wiedzy dziękuję Wydawnictwu Znak

Obudzić się pewnego ranka i ruszyć w nieznane. Od tak. Kto by nie chciał? A gdy użyję przymiotnika "zakazane" to wyprawa nabiera pikantnego posmaku. Literatura dziecięca pozwala na takie szaleństwa. Skoki w przepaść. A wszystko w bezpiecznej przestrzeni - by zaspokajać rodzące się pragnienie odkrywania. Mam nadzieję, że również w nas została go choć garść. Pielęgnujmy je, razem przeżywając przygody, przemierzając lasy, parki, ścieżki, ale i podsuwając literaturę będącą oknem na świat, przez które można wiedzieć więcej. Oto więc kolejna lektura - okno.
W książce przedstawiono dziewiętnaście autentycznych miejsc, znajdujących się na wszystkich skrajach ziemskiego globu, do których człowiek nie ma wstępu lub jest on bardzo ograniczony. My - czytelnicy jesteśmy więc w grupie tych uprzywilejowanych. Wchodzimy na wulkan Arenal, ruszamy na wyspę opanowaną przez węże, odwiedzamy grobowiec Czyngis-Chana, Air Force One i Globalny Bank Nasion, wreszcie podziwiamy Bursztynową Komnatę. Jest tu dreszczyk emocji, bo jednak ludzkie stopy nie są tam częstymi bywalcami.
Przepiękna ilustratorska przestrzeń, która nie stanowi tu dodatku, ale jest głównym nurtem rzeki wyobraźni. Rozbudza żyłkę podróżnika. Dodaje odwagi. Edukuje bez poczucia, że to się właśnie dzieje.

Są miejsca, które zachęcają do odwiedzin, są również takie, które niosą ze sobą niebezpieczeństwo.

Jeśli Wasze dziecko przejawia oznaki zainteresowania światem to uważam, że książka wielkoformatowa "Zakazane miejsca na świecie" od Wydawnictwa Znak Emotikon musi być obecna na półce małego czytelnika.
Jak nasza planeta jest różnorodna takie same miejsca skrywa, czy to za zasługą przyrody czy stworzona czynami człowieka. Owiane tajemnicami, niezbadane, gdyż w niektórych przypadkach lepiej przypatrywać się z wysokości jak na Wyspie Węży. 🐍 Bądź tylko można podejść do określonych granic jak przy Strefie 51. 🛸 Nie każde zejście pod ziemię jest bezpieczne jak w Jaskini Lascaux czy Katakumbach Paryża, z których wielu niestety nie znalazło wyjścia..☠️ Poznacie także ciekawe wyspy bez śladu człowieka, jak i takie które nie chcą i nie mogą być zamieszkane.. 👻
Ale spokojnie! Od tego jest ten Fantastyczny Picturebook non-fiction! Zabierze Was na ciekawą i interesującą wyprawę. 🧡

Te wszystkie ciekawostki zostały zilustrowane przez znakomitą rękę Whooli Chen.

Zapraszam Was z pociechami na wyprawę magicznym dywanem do odkrycia dziewiętnastu niedostępnych miejsc na świecie. 🌍

Jak nasza planeta jest różnorodna takie same miejsca skrywa, czy to za...

• Dla dzieci
  • Współpraca z Wydawnictwem
  • W drugim rzędzie
  • Dziecięce 2
  • Brak?

Dodaj cytat z książki Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem