Demony Juli. W labiryncie.

Okładka książki Demony Juli. W labiryncie. Jana Talaj
Okładka książki Demony Juli. W labiryncie.
Jana Talaj Wydawnictwo: My Book literatura obyczajowa, romans
My Book
2021-06-08
2021-06-08

Ciekawe, jak bardzo wszystkich zaskocze tym, ze to ja jestem tym " Darkiem" :) Probujac sie wybielic i rozliczyc z przeszloscia, stworzyla pseudo biografie z mnostwem przeklamanych faktow. Pewnie kilka gospodyn domowych nabierze sie na to i zawyje do ksiezyca. Napisalem ten komentarz zeby powiedziec, ze ta kobieta jak modliszka zniszczyla po kolei wszystkich mezczyzn, ktorzy chcieli dla niej zyc. Jej uzaleznienie od seksu na starosc wybuchlo w postaci pisania ksiazek erotycznych. Szkoda tylko, ze zabraklo jej odwagi napisac jak bylo. A moze ja bym napisal swoja ksiazke, jako odpowiedz? To by sie dzialo! Napewno by sie dobrze sprzedala :)

Naszej głównej bohaterce towarzyszymy przez kilkadziesiąt lat i w trakcie kilku kulminacyjnych zwrotów w jej życiu. Trudne rozstania i powroty, samotne rodzicielstwo, rozwody, przypadkowe znajomości, mniej lub bardziej szczere przyjaźnie- to wszystko złożyło się na obraz zagubionej kobiety, która nie zawsze potrafiła poradzić sobie z otaczającą ją rzeczywistością.
Dopiero zmiana ustroju i możliwość wyjazdu za zachodnią granicę, pozwala jej rozwinąć skrzydła i zacząć spełniać marzenia z młodości. Jednak i tutaj nie zawsze potrafi się odnaleźć.
Życie na obczyźnie również jej nie oszczędza, tęsknota za dzieckiem i chęć zapewnienia mu życia na przyzwoitym poziomie, popycha ją do udziału w niebezpiecznym procederze. Na szczęście na jej drodze staje pewien człowiek, który wyciągnie do niej pomocną dłoń. Czy Julia mu zaufa? Czy odnajdzie w końcu swoje prawdziwe "JA" i swoje miejsce na ziemi? Tego już Wam nie zdradzę, ale powiem, że warto poznać historię Julki jej rodziny.

Autorka bardzo obrazowo oddała klimat PRL-u. Urodziłam się w połowie lat 80- tych, więc świat, który mnie otaczał i zmiany ustrojowe, które miały wtedy miejsce znam tylko z opowieści starszych członków mojej rodziny. Zdaję sobie sprawę, jak było ciężko, gdy sklepowe półki ziały pustką a "kartki żywnościowe" starczały na byle jakie przetrwanie, a po sprzęt gospodarstwa domowego trzeba było wpisać się na listę oczekujących. Patrząc na dzisiejsze czasy i to, że wszystko mamy niemal od ręki, trudno jest obejść się bez refleksji, że jesteśmy szczęściarzami.

Pani Jana przy pomocy kilku mocno poranionych psychicznie postaci (Julii, Darka, Iwony, Rossi) pokazuje, jak łatwo można pod przykrywką troski i miłości manipulować uczuciami i emocjami drugiej osoby. Daje również nadzieję, że karta naszego losu może się obrócić, ale sami musimy też o to zawalczyć. Możemy się przekonać, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki, musimy tylko chcieć tę rękę po nie wyciągnąć.
Ciekawa fabuła, wartka akcja, autentyczni bohaterowie- te wszystkie składniki składają się na bardzo wciągającą lekturę. Trudno jest odłożyć książkę na bok, nie wiedząc, jak się potoczą dalsze losy głównych postaci.
Akcja dzieje się dość szybko, autorka nie żałuje nam zaskakujących zwrotów akcji, i całej gamy emocji. Autorka w doskonały sposób buduje napięcie, emocje uderzają w nas już od pierwszych stron, motywy, które targają bohaterami, sprawiły, że nieraz pojawiły się łzy wzruszenia, przeplatane szczerym śmiechem. Istna emocjonalna huśtawka, od uśmiechu aż po łzy. Bohaterowie są świetnie wykreowani, dzięki temu wydają się nam niesamowicie bliscy, łatwo możemy się z nimi utożsamić i być przy nich w trakcie podejmowania najtrudniejszych życiowych decyzji.
Nie ukrywam jednak, że Julia momentami strasznie mnie irytowała, do tej pory nie mogę zrozumieć wielu jej decyzji, szczególnie tych dotyczących relacji z mężczyznami. Podziwiałam za to panią Danusię- matkę Julii, za jej poświęcenie w wychowaniu wnuka i przejęcia na siebie całej odpowiedzialności za bycie jednocześnie babcią matką i ojcem.
Przedstawiona historia jest niesamowicie wciągająca, nie chce się odłożyć książki przed przeczytaniem finałowej sceny. Swoją drogą zostaje ona dość otwarta i każdy z nas może sobie dopowiedzieć dalszy los głównych bohaterów.
Powieść, choć poruszająca niezwykle trudne tematy, napisana jest lekkim i bardzo przystępnym piórem.
Wciąga, zmusza do refleksji i spojrzenia na swoje życie pod innym kątem, docenienia tego co mamy, kim jesteśmy i z kim jesteśmy.

Czy polecam?
Polecam. Fajny klimat, ciekawa historia. Każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie.

POLECAM...

Dopiero...

Witam Kochani, dziś przychodzę do Was z recenzją książki "Demony Julii" autorstwa Jany Talaj.
Do przeczytania książki zachęciła mnie tajemnicza okładka oraz ciekawy opis.
Bohaterka Julia nie ma w życiu lekko. Jako nastolatka popełnia wiele błędów młodości. Pochopne decyzje zdecydowanie nie zawsze są dla niej korzystne. Radosna nastolatka to marzycielka i romantyczka, z pasją muzyczną, poprzez którą wyraża swoją radość, smutek. Współczułam bohaterce tych rozczarowań, nieszczęśliwej miłości. Doświadczenia, które zbiera przez lata zmieniają kobietę, staje się zimna i zamknięta w sobie, już nie liczy na szczęśliwą miłość. W tej chwili chce dla siebie i synka zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stabilność finansową.
Czy po tylu przykrych przeżyciach i rozczarowaniach odnajdzie upragnione szczęście?
Książkę czytało mi się świetnie, autorka zabrała nas w czasu PRL-u, gdzie mogliśmy poznać wszystko oczami bohaterów i przeżywać je razem z nimi. Nie jest kolorowo. Uważam, że nie doceniamy tego co w tej chwili mamy. Ludzie musieli sobie radzić w tamtym czasach bez najnowszej technologii, dobrej opieki medycznej, normalnych zakupów czy leków. Nasuwa się duża refleksja życiowa. Julia pomimo młodego wieku bardzo dużo przeżyje, nie będzie jej łatwo po licznych zawodach miłosnych. Jako samotna matka chce pozostać niezależna i będzie do tego dążyć. Już wydawało się, że wszystko się jej układa, jednak szybko znowu się rozczarowuje. Labirynt, przez który przejdzie jej przejść może okazać się ślepym zaułkiem. Polecam gorąco tą powieść, daje dużo do myślenia. Autorka świetnie sobie poradziła z fabułą. Gratuluję jej książki i dziękuję również za egzemplarz do recenzji, na pewno sięgne jeszcze po kolejne powieści tej autorki.

Do przeczytania książki zachęciła mnie tajemnicza okładka oraz ciekawy opis.

"Demony Julii - w labiryncie" Jana Talaj - strona to historia zagubionej dziewczyny w czasach PRL-owskiej codzienności.

Julię poznajemy gdy jest nastolatką z głową pełną marzeń i planów. Jej w miarę poukładane życie, burzy niespełniona miłość do Darka. Julia rezygnuje z nauki w świetnym liceum i zaczyna naukę w szkole zawodowej dzięki koneksjom partnera matki. Niestety socjalizm nie był idealnym systemem, ale gwarantował każdemu pracę, naukę... Bohaterce towarzyszymy przez kilkanaście lat jej życia, w którym bywało różnie. Źle ulokowane uczucia, dwa rozwody, samotne macierzyństwo i walka o lepszy byt, który zaprowadził ją do Kolonii. Jak inne było życie na zachodzie, sklepy pełne towarów, zarobki o których w czasie PRL-u w Polsce można było tylko pomarzyć. Ciężka praca w barze Rosi przynosi duże pieniądze, ale nie jest spełnieniem marzeń Juli. Do momentu spotkania Thorstena. Po przeżytych doświadczeniach kobieta, nie jest już naiwną nastolatką, potrzebuje odpowiedniego kapitana, który poprowadzi ja przez życie. Czy Julia spełni swoje marzenia? Czy uda się jej wygrać z demonami przeszłości i znaleźć swoje miejsce na Ziemi? Ile musi znieść, aby w końcu zdecydować że to ona jest najważniejsza?

Spędziłam kilka godzin z bohaterami książki, a czuję się jakbym znała ich od lat. Autorka przeniosła mnie w czasy PRL-u, który kojarzę tylko z opowiadań. Pokazała Nam zagubioną dorosłą kobietę, która musiała wiele w życiu doświadczyć aby wkroczyć w dorosłość, pozbyć się demonów, które mogły wrócić w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystko ma kiedyś swój koniec. Labirynt życia, jest kręty i nie wiadomo gdzie Nas zaprowadzi. Jedno jest pewne dużo zależy od Nas, którą ścieżkę wybierzemy.

Dodaj cytat z książki Demony Juli. W labiryncie.