Powrót Cesarza

Okładka książki Powrót Cesarza Iwona Gajda
Okładka książki Powrót Cesarza
Iwona Gajda Wydawnictwo: BPC GROUP POLAND Seria: Raport Ziemia literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Raport Ziemia
BPC GROUP POLAND
2021-03-19
2021-03-19
raport ziemia powrót cesarza opowiadanie chiny

W zeszłym roku czytałam “Luonto” autorstwa Melissy Darwood, które opowiadało o końcu świata jaki może spotkać ludzi, jeżeli nie zaczną dbać o planetę. Niedawno zaś miałam możliwość zapoznania się z inną książką opowiadającą o zniszczeniu znanego nam świata. Tak więc nie przedłużając, zapraszam Was na moje wrażenia z dość nietypowej i krótkiej lektury, jaką jest “Powrót cesarza” autorstwa Iwony Gajdy.

“Ziemia znalazła się na liście planet przeznaczonych do zniszczenia. Neo ma przedstawić Duchowi OZZ Raport, który potwierdzi lub cofnie tę decyzję. Na wieść o przebudzeniu Terakotowej Armii wyrusza do Chin. Nie wie, że jest też człowiekiem.” *

*opis pochodzi od wydawcy

Dlaczego uważam, że ta książka jest nietypowa? Ponieważ mam wrażenie, że więcej jest tutaj ciekawostek o Chinach niż samej akcji, chociaż historia w niej zawarta toczy się dwutorowo i jest dosyć prosta - mamy Neo, który jest bytem i ma do wykonania zadanie zlecone przez Ducha OZZ, a także mamy Neo - człowieka, starającego się odnaleźć swoją zaginioną dziewczynę.

Tak jak pisałam wyżej, lektura jest bardzo krótka - można przeczytać ją w niecałe dwie godziny. Warto wspomnieć, że dodatkowo zawiera ona zdjęcia z Chin oraz parę rysunków.

Mimo wszystko dość przyjemnie spędziłam z nią czas - jest idealną powieścią, którą można “pochłonąć” przed pójściem spać. Jeżeli więc ktoś ma ochotę na coś niedługiego, pełnego ciekawostek i z małą ilością akcji, to polecam zainteresować się tą pozycją.

Świat nie jest tworem idealnym. Pełen jeszcze mniej idealnych ludzi, może się zdawać, że pędzi tylko ku samozagładzie.
Czy na pewno?

Iwona Gajda porywa nas w niesamowitą podróż w głąb Chin. Prosto do samej kolebki kultury oraz historii. Na podstawie prawdziwej historii młodej dziewczyny, udowadnia, że nie tylko zło panoszy się po świecie.

Neo, jako duch otrzymał zadanie by stworzyć raport o Ziemii. Duch OZZ chce wiedzieć, czy powinna ulec zniszczeniu. Mimo to młodzieniec nie jest świadomy innego życia, które posiada. Jaką decyzję podejmie? Czy ofiaruje Ziemi szansę?

Autorka w genialny sposób diagnozuje współczesne nam problemy. Opierając się na historii azjatyckiego kraju trafia prosto w serce każdego człowieka, opisując zniszczenie do jakiego potrafią prowadzić ludzkie skłonności.

Zanurzając się w Raport rzeczywistość zaciera się kompletnie z fantazją... Czy jesteś na to gotowy?

Czy na pewno?

Neo, jako duch otrzymał zadanie...

Zaczynając tą książkę starałam się podejść do niej neutralnie, nie nastawiać się na wielkie działo, lecz też z góry nie oczekiwać totalnej klęski. Dałam tej książce czystą kartę. No i powiem, że była do końca w moim klimatach, ale powiedzmy, że wypadła raczej pozytywnie.

W tej książce pojawiało się naprawdę wiele na wiązań do Chin, ich tradycji, kultury, jak i architektury oraz obecnych wydarzeń. Jak ktoś lubi poznawać takie fakty, lub interesuje się Chinami, ta pozycja powinna mu przypaść do gustu. Pojawia się też w tej książce dużo zdjęć, co sprawiało, że chwilami czułam się jakbym czytała reportaż o Chinach, urozmaicony w barwne zdjęcia.

Książka jest na ogół spokojna, toczy się leniwym torem, do momentu kiedy kumuluje się akcja. Wstępują tu jednocześnie wątki fantastyczne, które przeplatają się z na ogół pozornym normalnym życiem bohatera. Historie czytało się lekko i szybko, bo sama książka nie była długa.

Jednakże uważam, że miała słabo rozwinięty wątek akcji, jak dla mnie był on za mało rozpisany, można było by go znacznie bardziej rozbudować, bo akcja bardzo szybko się zaczęła i toczyła, ale też i szybko skończyła. Tak samo jak wątek romantyczny też wypadł w moich oczach blado, bo jestem wyczulona na takie rzeczy, a tutaj jednak wydał się on dość niemiarowy.

Cała książka miała pewien potencjał, który jednak uważam był nie do końca wykorzystany.
[Współpraca barterowa]

"Być może podejście do życia, które prezentował Ying Wu było logiczne. Czasami musimy odpuścić i czekać. Ale przecież człowiek nie jest przedmiotem pozbawionym emocji. Posiada uczucia, które czynią go istotą wyższą. Te z kolei wymykają się poza intelekt, a potem mokre i słone spływają po policzkach. Neo podniósł dłoń i otarł łzy".

Opis:
Planeta Ziemia jest przeznaczona do zniszczenia, wydaje się, że odwrócenie tego procesu jest niemożliwe. Neo jest głównym bohaterem powieści, dostał zadanie aby przedstawić raport o Ziemi. Od jego przedstawienia zależy, czy Duch OZZ zmieni zdanie. Gdy dowiaduje się, że w Chinach ma przebudzić się Terakotowa Armia wyrusza w podróż. Czy ludzki świat dostanie drugą szansę? Czy bohater zdoła zmienić zdanie Ducha OZZ? Zapraszam na podróż do Chin, do przeszłości, do świata równoległego.

"– Kto kocha ten znajdzie drogę – szepnęła.
– Skąd ta pewność? – zapytał.
– Miłość to światło – odparła natychmiast".

Opinia:
Powrót cesarza Iwony Gajdy to pierwszy część serii Raport Ziemia. Główny bohater Neo zabiera nas w podróż do Chin. Razem z nim i innymi bohaterami będziemy zwiedzać zabytkowe miejsca tego wielkiego kraju. W książce znajdują się zdjęcia, więc możemy przeczytać nie tylko o ważnych historycznie miejscach, ale również wiele z nich zobaczyć. Nigdy nie postawiłam nogi w Chinach, więc jest to dla mnie interesująca opowieść. Z książki dowiemy się też sporo o historii kraju, kilku zabytkowych miejscach, poznamy oblicza legend i wierzeń: są wiadomości o Konfucjanizmie, o cesarzach Chin. Bardzo ciekawe, ponieważ czułam się tak, jakbym wędrowała razem z Neo. Opisy są dobrze przedstawione, nie nudzą, dopełniają akcję powieści, a czytelnikowi pomagają odnaleźć się w czasie i przestrzeni. To warto docenić.

"Rządza jest w nas, w każdym człowieku. Daj ludziom możliwości, a nikt ich nie zatrzyma w drodze do chwały. Łakną jej i lgną do niej, jak pszczoły do miodu. Hierarchia jest prosta: najpierw przetrwanie, a potem podbój i zagarnianie".

Lubię sięgać po książki, które stawiają trudne pytania. I ta właśnie do takich należy, bo w historii z nutką fantazji kryją się pytania o przyszłość planety, o przyszłość ludzkości. O to dokąd zmierzamy i ile w nas samych pozostało człowieka... Gdy bohater obserwuje ludzi, zapytuje sam siebie, co jest napędem ludzkich decyzji. Co jest dla nas ważne i myślę, że gdzieś (podczas pisania powieści) autorka chciała swoich czytelników o to zapytać. Może nie tak bezpośrednio jak w Quo Vadis... Nie pyta dokąd zmierzasz czytelniku? Wydaje mi się, że pomiędzy wierszami można to wyczytać. Na mnie to tak oddziałuje. Co nie znaczy, że każdy z Was tak samo to odczyta...

"Przystanęli, by spojrzeć na Wieżę Bębnów i Dzwonów.
– Kiedyś odmierzały czas – szepnął z zadumą w głosie Neo.
– Czas to pojęcie względne – odparła Sara – Czasami jedna, krótka chwila warta jest więcej niż wiele lat życia.
– To sztuka płynąć dalej, posiadając takie chwile za sobą – spojrzał na nią, gdy ruszyli dalej.
– Wciąż wszystko się zmienia, trzeba żyć tu i teraz. Zbierać te momenty".

Muszę dodać, że książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Autorka zbudowała w powieści dobry klimat, potrafi utrzymać zainteresowanie czytelnika, co ja osobiście bardzo doceniam. Do tego pisze przyjemnym językiem i czyta się bardzo szybko, działa na wyobraźnie. Zastanawiam się nad dalszymi losami bohaterów. I jak możecie zauważyć znalazłam trochę inspirujących cytatów, które mnie w jakiś sposób ujęły.

"Wszyscy się zmieniamy, cały czas. Gdy kiedyś byłem z Zhoe nazywałem się Neo. Gdy będę z kimś innym również będę nazywał się Neo. Każde zdarzenie nas zmienia, czas nas zmienia. Ale przecież to wciąż my. Gdziekolwiek jesteśmy nasz rdzeń nie zmienia się".

Polecam,
Paulina

Opis:
Planeta Ziemia jest przeznaczona do...

Muszę przyznać, że zanim zgodziłam się na współpracę, byłam sceptycznie nastawiona do tego cyklu. Czytając opis "Powrót Cesarza" stwierdziłam, że to nie będzie dobra książka. Jednak myliłam się. Sam cykl jest podzielony na 5 książek. W każdej jesteśmy w innym miejscu. W pierwszej książce mamy Chiny.

Poznajemy mężczyznę o imieniu Neo (Matrix?),który poszukuje swojej dziewczyny. Mężczyzna często ma dziwne odloty, w których jego duch podróżuje wraz z innymi po Chinach. Jak się okazuje Neo wraz ze swoimi znajomymi są duchami najwyższego poziomu i pochodzą z Androredy. Jest to na tyle skomplikowane, że początkowo myślimy sobie, że mamy dwóch Neo. Cielesnego i duchownego. Duchu zostali zesłani na Ziemię by zdawać Duchowi OZZ raporty dotyczące naszej Planety. Jak się okazuje od tego zależy nasze istnienie. Razem z Neo i jego drużyną jesteśmy świadkami powrotu ducha Mao Zedonga oraz przebudzenia się Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin. Wraz z każdym rozdziałem dowiadujemy się, że ludzkość poprzez swoją destrukcyjną działalność powinna zostać zgładzona, nim dojdzie do kataklizmu w całym Wszechświecie.

"Powrót Cesarza" bardzo mnie zaciekawił. Z jednej strony mamy fajnie przedstawioną historię Chin. Do tego dochodzi gorzka prawda o ludzkości, o tym jacy tak naprawdę jesteśmy beznadziejni. W całym swoim życiu dążymy do władzy, do samounicestwienia siebie jak i zgładzenia Planety swoją działalnością. Autorka w fajny sposób zaczęła to przedstawiać posiłkując się fantastycznymi tworami jakimi są duchy. Prócz dobrego tekstu mamy również ilustracje w książce, które fajnie komponują się w podróż po Chinach. Dzięki temu możemy zapoznać się z niektórymi zabytkami, które przetrwały tysiące lat. To było fantastyczne! Póki co jestem szczerze zaintrygowana. Jest to oryginalna mieszanka historii z fantastyką. Mam nadzieję, że będzie tak do końca.

Poznajemy mężczyznę o imieniu Neo (Matrix?),który poszukuje swojej...

"Powrót cesarza" autorstwa Iwony Gajda jest pierwszym e-bookiem z cyklu Raport Ziemi. Neo czuje się nieco zagubiony, oderwany od rzeczywistości. Zaginęła mu dziewczyna, co wcale nie pomaga mu w jego dobrym samopoczuciu. Ojciec chłopaka wysłał go na wyprawę do Chin, twierdząc, że ta pomoże mu rozwiązać jego problemy. Neo wraz z przyjacielem ojca, wybiera się na wielką górę taoizmu. Z przygód bohaterów możemy poznać wiele ciekawostek z zakresu historii Chin oraz z wierzeń ludzi tam żyjących w różnych okresach czasowych. W książce bardzo dużo się dzieje, przez co książka nie nudzi. Jeśli chcesz się dowiedzieć o wielu ciekawostkach z Chin, z pewnością zajrzyj do tego e-booka. Zawiera on również wiele pięknych ilustracji.
#iwonagajda #seriaraportziemia #powrótcesarza

Ziemia już od dawna boryka się z ogromnymi problemami egzystencjalnymi, które sieją spustoszenie i niszczą planetę. Nagle przybywa tajemniczy Neo i ma tylko jedno zadanie: zdecydować czy unicestwić, czy ocalić kulę ziemską od zagłady. Stosowny raport musi oddać Duchowi z OZZ Raport. Nagle jednak dowiaduje się, że historyczna Terakotowa Armia budzi się do życia. Neo postanawia więc udać się do Chin, aby wszystko sprawdzić osobiście. Ta wędrówka będzie miała dla niego jednak większe znaczenie niż myśli.

Nagle bowiem odzywa się w nim człowieczeństwo. Poznaje historię dziejów, która zmieniła porządek świata. Książka opowiada o wielu fascynujących wydarzeniach politycznych i historycznych, których był naocznym świadkiem poprzez opowieść. Wędrowiec stara się więc zrozumieć, co naprawdę się wydarzyło. Odkrywa związki przyczynowo-skutkowe.

Autorka sprytnie nawiązuje również do czasów współczesnych i pandemii, której echa przewijają się również w kolejnych częściach. Tłumacz, skąd być może wziął się sposób na ludzkość i jej bolączki. Neo zastanawia się, jak poprzez podróżowanie, przekazywanie wiadomości potomnym oraz opisywanie im dziejów wpływać na rozumienie świata, przeszłości czy przyszłości.

Powieść pisana z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymana na granicy jawy i snu przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości, sprzyjając tym samym zadumie, a nawet refleksji. Powrót Cesarza to dzieło niezwykle intelektualne, dlatego bardzo trudne w odbiorze. Motyw wędrówki służy tutaj zorganizowaniu akcji oraz ponowieniu, a niekiedy przypomnieniu znanych z historii idei wątków oraz tematów.

Wędrówka nie jest tutaj jedynie przeniesieniem z miejsca na miejsce głównego bohatera. Ukazana bowiem duchowość obrazuje przemianę, chęć zrozumienia czy nawet wiąże się z duchowością Neo, który ostatecznie zwycięża jako człowiek. Staje się też dyskretnym obserwatorem rzeczywistości oraz interpretatorem dziejów świata.

Podróż to idealny sposób na ukazanie bohatera w różnym świetle, jego zachowania wobec niespodziewanych epizodów. Dzięki temu zdobywa on wiedzę o planecie, dorośleje, doznaje metamorfozy, a wszystko to odbywa się w trosce o losy Ziemi jako planety. Autorka wykorzystuje więc motyw wędrówki jako jedynej drogi ku poznaniu nie tylko świata, planety i ludzi, ale też samego siebie.

Neo z przerażeniem patrzy bowiem, jak na jego oczach upadek ludzkości staje się faktem. To od niego więc zależy, czy można dać jej szansę na ocalenie. Jawi się zatem jako jej wybawiciel albo niszczyciel. Ta niebezpieczna wyprawa ma więc przynieść ocalenie, przeprowadzić czytelnika przez własne wnętrze. Doznać smutku, bólu, zwątpienia, ale też miłości czy wolności. Te stany pozwolą na poznanie siebie na nowo jako człowieka oraz mieszkańca Ziemi.

• Reportaż/literatura faktu
  • Współpraca