Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc

Okładka książki Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc Paulina Tondos
Okładka książki Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc
Paulina Tondos Wydawnictwo: Bezdroża literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bezdroża
2023-07-11
2023-07-11
Islandia podróż podróże literatura podróżnicza

Świetna książka, mega aktualna, ze świetnymi zdjęciami. Autorka zrobiła spory research. Czyta się bardzo dobrze i można się sporo dowiedzieć. Bardzo polecam!!!

Książka Pauliny Tondos to pełna pasji i wnikliwości opowieść o niezwykłej krainie lodu i ognia. Autorka zabiera czytelników w podróż po zapierających dech w piersiach krajobrazach Islandii, od jej majestatycznych lodowców po gejzery i wulkany. Dzieli się swoją wiedzą na temat historii, kultury i tradycji kraju, a także praktycznymi wskazówkami dla podróżujących. Książka jest bogato ilustrowana wyjątkowymi zdjęciami, które pozwalają czytelnikom doświadczyć piękna wyspy, nawet jeśli nie mogą tam pojechać osobiście.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów książki Tondos jest jej eksploracja islandzkiego folkloru i mitologii; opowieści o wierzeniach Islandczyków w elfy, trolle i inne nadprzyrodzone istoty, to jeden z najciekawszych rozdziałów tej książki. Omawia również wpływ tych wierzeń na islandzką kulturę i sztukę.

Tondos pisze również o współczesnej Islandii, jej gospodarce, polityce i społeczeństwie, mającym silnym poczucie wspólnoty, równości, ale także skłonność do innowacji i postępu.

"Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc" to coś więcej niż przewodnik dla każdego, kto planuje podróż na Islandię, to książka, napisana w przystępny i angażujący sposób, dla każdego kto chce dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kraju.

Jeśli jesteś zainteresowany odkrywaniem ukrytych klejnotów Islandii, zrozumieniem jej fascynującej mitologii lub po prostu zanurzeniem się w pięknie jednego z najbardziej wyjątkowych krajów na świecie, to "Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc" jest dla Ciebie.

Byłem na Islandii. Książka oddaje nastrój tamtego miejsca doskonale.

Byłem na Islandii. Książka oddaje nastrój tamtego miejsca doskonale.

Islandia to naprawdę fascynujące miejsce.

Paulina Tondos zaprasza w niezwykłą podróż przez historie tej wyspy oraz jej codzienność.

W krótkich, ale jakże wciągających i konkretnych rozdziałach, czytelnik pozna nie tylko ogólne informacje o tym miejscu, ale także intrygujące opowieści o groźnych trolach czy też pomocnych elfach.

Pióro Pauliny Tondos łączy w sobie lekkość czytania i przepływ rzetelnych informacji. Czytając o sprawach politycznych czułam się wciągnięta jak w opowiadanie z górnej półki. A warto podkreślić, że niemal zawsze, choć w małym stopniu, ale zanudzają mnie takowe rozdziały w podobnych książkach.

Autorka potrafi idealnie wyważyć balans między anegdotami, a faktami. Między dowcipem, a powagą. Między fantastyką, a codziennością.

Książka jest idealna dla tych, którzy chcą poznać Islandię od innej, tej mniej oczywistej, strony. A przy tym jest lekka, więc świetnie się też sprawdzi jako początek poznawania tej fascynującej wyspy.

Dodatkowym, a jakże znaczącym, plusem owej książki jest PRZEPIĘKNA oprawa graficzna. I nie mówię tylko o tym co widać na pierwszy rzut oka, czyli o okładce. Też jest świetna oczywiście, ale w środku jest tyle cudownych zdjęć (w cudownej jakości) oraz, najprościej mówiąc, estetycznych stron. A dla każdego wzrokowca i to jest bardzo ważne 😉

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko polecić tę książkę wszystkim - tym zainteresowanym Islandią, i nie zainteresowanym. Idę o zakład, że po tej lekturze ci drudzy zmienią obóz ❤

Islandia to naprawdę fascynujące miejsce.

Pióro Pauliny Tondos łączy w sobie lekkość...

Lubicie odkrywać nowe miejsca? Podróże? Poznawać tradycje, zwyczaje, ciekawostki geograficzne? Jeżeli tak, to zapraszam Was do czytelniczej przygody, dzięki której zgłębicie wiedzę na temat Krainy Ognia i Lodu, czyli Islandii.
Paulina Tondos jest pilotką wycieczek, przewodniczką i autorką tekstów na blogi podróżnicze. Spośród wielu krajów to właśnie Islandia najbardziej skradła jej serce. W swojej książce porusza takie tematy jak:

-geografia,
-historia,
-wierzenia,
-życie codzienne.

Odpowiada na pytania. Gdzie mieszkają elfy? Kiedy wybuchają wulkany? Co można było załatwić za pomocą magii? Po co opowiadano sagi? Czym są złe wieloryby? Do czego służą wody geotermalne? Muszę tutaj zaznaczyć, że swoją wiedzę o Islandii przekazuje w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu przez przewodnik płynie się jak po beletrystyce.

Do teraz jestem pod wrażeniem, ile ciekawych rzeczy dowiedziałam się z tej książki. Głównie w kwestii historii, legend i wierzeń. Przykładowo, dawniej uważano, że wulkan Hekla, ze względu na swoją aktywność, jest z pewnością wejściem do piekła. Z wulkanami wiąże się też system grzewczy zasilany lawą. Przy okazji poruszona jest kwestia gejzerów, np. jakie warunki muszą być spełnione, aby takowy gejzer powstał. Pozostając w temacie przyrody, bardzo interesujący jest temat roślinności i zwierząt. Wydawałoby się, że Islandia jest wyjątkowo surową wyspą, niezbyt przyjazną życiu, jednak i w tym przypadku znajdzie się wiele ciekawostek.

Autorka szczegółowo, a jednocześnie bardzo przystępnie porusza tematy historii i polityki. Dzięki temu dowiemy się o powiązaniach Islandii z Norwegią, Danią i czy wikingowie mieli wpływ na rozwój tej wyspy. Oprócz tego przedstawiona jest obecna sytuacja państwa, struktury rządowe, a także kwestia finansowa. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wzmianka o kryzysie, który dosięgnął mieszkańców Islandii w związku z zadłużeniami.

Dzięki tej książce mogłam bliżej, choć z opowieści, poznać mentalność i charakter rodowitych Islandczyków. O tym, jak ważna jest dla nich ich ojczyzna, język i przynależność. Zwłaszcza podrozdział o języku jest fascynujący. Oczywiście, nie można tutaj zapomnieć o legendach, sagach i wierzeniach, które odegrały ogromną rolę w życiu i rozwoju tamtejszego społeczeństwa. Jest to niesamowite dziedzictwo narodowe, którego można tylko pozazdrościć.

„Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc” to wyjątkowo interesujący przewodnik, który oferuje ogrom wiedzy i ciekawostek o Islandii przedstawionych w bardzo przystępny sposób. Książkę czyta się błyskawicznie, niczym najlepszą powieść przygodową. Dodatkowo wzbogacona jest o zdjęcia ukazujące piękno Krainy Ognia i Lodu. Polecam.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Bezdroża

Islandia kraina ognia i lodu. Mnóstwo tu wulkanów, gejzerów, topniejących lądolodów, wiatru i deszczu. Kiedyś wierzono w elfy i trolle, a także duchy. Za czary spłonęło 20 mężczyzn i jedna kobieta. Jest to kraj raczej bezpieczny, chociaż pojedyncze morderstwa czy kradzieże, rzadkie, ale zdarzają się. Język islandzki jest trudny, ale za to warunki życia dobre, dzięki wysokim zarobkom. Można też tu spotkać na stałe mieszkających Polaków.
Czy chciałaby pojechać na Islandię? Raczej nie. Mało tu lata (prawie w ogóle),dziwne jedzenie (poza rybami),dość luźne stosunki między ludźmi - zaczynają znajomość od seksu a potem się poznają.

Książka warta poznania jako ciekawostka i ku obeznaniu się z innymi kulturami.

Pośród męczącego zalewu mody na bajdurzenie o Islandii wyjątkowo rzeczowa, a wciąż sympatyczna, magiczna rzecz. Łatwo wskakuje do głowy (dla mnie za łatwo, ale brakowało takiego przedstawienia Islandii - syntetycznie i po polsku, nie w przekładach tego co podglądniete lub zasłyszane). Pani Tondos wie o czym pisze, wyraźnie nie musi koloryzować, a styl pomaga zaufać, ze to wszystko naprawdę. Chciałam w końcu mieć w rękach coś takiego o Islandii.

Nazwałbym tę książkę "Migawki z Islandii" bo to bardzo konkretna, treściwa lektura. Nie ma literackich uniesień nad pięknem krajobrazu, nie ma też przewodnickich rad co i kiedy najlepiej zobaczyć na wyspie. Jest po prostu bardzo esencjonalna informacja o tym, skąd w ogóle wzięła się Islandia, jak żyją Islandczycy i czym jest dla nich życie w takim miejscu. Pewnie, że wiele wątków można by było rozwinąć, a zakończenie książki sprawia, że czujemy się nagle wyrwani z tej podróży przez wyspę i jej historię, ale i tak pozostaje ona bardzo ciekawą pozycją o ciągle tajemniczej europejskiej wyspie. Książka krótka, lekka, z odpowiednią dawką wiedzy i humoru.

Zabawna, pełna wiedzy, ciekawostek i anegdotek wycieczka po Islandii. Czytałam ją wspólnie z moim narzeczonym co chwilę śmiejąc się i podkreślając, że musimy tam pojechać! Niewątpliwie nasza ulubiona anegdota to ta o zakazie mycia okien, którą z rozrzewnieniem wspominaliśmy, gdy życie zmusiło nas do tej niewdzięcznej czynności, w Polsce jak najbardziej legalnej ;D.

Wszystko o Islandii w jednej książce.

Wszystko o Islandii w jednej książce.

• Podróżnicze
  • Readlist_2023