Małe końce świata

Okładka książki Małe końce świata Justyna Mazur
Okładka książki Małe końce świata
Justyna Mazur Wydawnictwo: wydano nakładem autora biografia, autobiografia, pamiętnik
wydano nakładem autora
2021-08-04
2021-08-04

Okładka książki Uczuciownik Justyna Mazur, Małgorzata Tomaszewska
Uczuciownik Justyna Mazur, Małg...

Książka nie dla wszystkich. Dostrzegam negatywy, które zostały wymienione przez innych czytelników, ale ten pamiętnik jest pod wieloma względami tak bardzo podobny, do moich osobistych doświadczeń, że naprawdę całą sobą czułam to, co przechodziła autorka. Jest ode mnie zaledwie o rok starsza i czytając tę książkę czułam się tak, jakbym przeniosła się w czasie. Rozpamiętywałam co działo się w moim życiu, kiedy Justyna przeżywała swoje końce świata, a to otworzyło drzwi do moich własnych nieprzepracowanych końców. Nostalgia i refleksja, jaka mnie ogarnęła w czasie czytania, sprawiła, że po części stała się moim osobistym pamiętnikiem. Dla mnie jest jedną z ważniejszych książek na mojej półce.

Książka, którą mógłby napisać dosłownie każdy - co jest jej największą wadą i zaletą. Z każdym z tych końców świata - stratą rodzica, starego przyjaciela, chłopaka, pracy, niskim poczuciu własnej wartości - można się utożsamić i współczuć w sensie dosłownym (chociaż Justyna miała niesamowitego pecha do jakichś beznadziejnych typków). Ale jednocześnie taka koncepcja szybko staje się po prostu nudna. Na początku wjeżdżają grube działa, czyli przede wszystkim śmierć taty, bardzo wzruszająco przedstawiona (scena z ranami na klatce piersiowej, którą ojciec zakrywa koszulką ze wstydu); ale potem po każdym rozdziale te końce świata coraz bardziej się rozmywają, przestają być wyraziste. Mimo wszystko, może płynąć z tych historii jakieś poczucie nadziei i wsparcia, a chyba o to głównie chodziło.

Piękna, surowa, prawdziwa.

Piękna, surowa, prawdziwa.

Tylko pamiętnik osoby, która poszła na terapię i zaczęła mieć szerszy punkt widzenia i zobaczyła co kryje się pod podłogą, czyli w dzieciństwie.
*Moja osobista refleksja: nie chciałabym, żeby mój były partner spisał i opublikował szczegóły naszego młodzieńczego związku. Ciekawe jak czuli się byli partnerzy autorki, którzy czytali tę książkę

Książka oprócz tego, że jest doskonale napisanym pamiętnikiem z prywatnych "końców świata" Autorki, porusza wiele ważnych tematów, takich jak wiara, cierpienie, tolerancja, miłość, przyjaźń, przemoc w związku czy feminizm. Pomimo że słuchanie audiobooka wzbudzało we mnie wiele trudnych emocji, to jednak zostawił on mnie ze sporą dawką nadziei i motywacji do dalszego życia w zgodzie ze sobą.

Bardzo lubię głos Justyny Mazur, jest bardzo kojący i miły. Książka mnie nie porwała, trochę jak pamiętnik mocno zagubionej osoby, wykorzystywanej przez innych, nie mającej swojego głosu. Doświadczenia dzieciństwa, relacje z rodzicami, wpływają na nasze życie, jednak myślę, że nie wszystko co później można tym usprawiedliwiać (powoływać się na to).
Dodatkowo słyszałam też już większość z tych opowieści w podcastach, wywiadach.

Dodatkowo słyszałam też...

Zakup tej książki to dobrze wydane pieniądze. Przeżywałam emocje razem z autorką, czasem było mi przykro z jej powody, a czasem myślałam: "Też tak mam / miałam!"
Bardzo polecam.

Bardzo polecam.

Skusiłam się dzięki dobrym opiniom, ponieważ wcześniej byłam nastawiona do książki raczej sceptycznie.
Trzydziestokilkuletnia kobieta pisze książkę właściwie autobiograficzną, do tego wręcz o 11 końcach świata? No cóż, nie widziałam, czego mogę się spodziewać
Lektura intymna i osobista, czyta się ją bardzo szybko, przeżywałam z autorką mnóstwo emocji, z wieloma rzeczami mogłam się utożsamić. Zakupu nie żałuję, nie tylko dlatego, że słucham i lubię Justynę jako twórczynię podcastów

Urodziłam się w tym samym roku, co Justyna i dorastałyśmy w tej samej rzeczywistości, więc czytając książkę czułam się jak na kawie z przyjaciółką, z którą dzielimy podobne refleksje. Trudno ocenić, na ile ta pozycja będzie odkrywcza, dla kogoś kto w żaden sposób nie utożsamia się z autorką. Książkę czyta się lekko, chociaż poruszane w niej tematy często lekkie nie bywają.

Mam nadzieję, że autorka już nie jest taka naiwna i dobra od tej dobroci można rzygac tęczą. Nic ciekawego do przekazania nie ma w tej książce

Dodaj cytat z książki Małe końce świata