Jak cię zabić, kochanie?

Kiedy na początku zobaczyłam przedstawienie postaci, pomyślałam, że to coś nowego- czyżby kryminał w formie dramatu? Jednak gdy przekręciłam kartkę okazało się, że to powieść. Byłam przygotowana na bardzo "zagwmatwaną" fabułę, skoro autorowi tak zależało na przedstawieniu postaci. Nic bardziej mylnego. Powieść jest lekka, komiczna, seria pomyłek. Nie mój klimat, ale pewnie znajdzie swoich amatorów. Dobra w podróży, czas upływał zdecydowanie dużo szybciej.

"Jak Cię zabić, kochanie?" Alka Rogozińskiego to absolutna bomba śmiechu, potężny wyzwalacz hormonu szczęścia, rozpraszacz złego nastroju i źródło wybornej zabawy!

Rogoziński jawi mi się jako pisarz łączący w sobie cechy prawdziwego szamana, stand upowca i superbohatera. Niezwykła charyzma przekazu oraz dopracowany w najdrobniejszych szczegółach pomysł na zabawne sploty fabularne sprawiły, że lektura mnie porwała, zbałamuciła, uwiodła i ujęła w pełni. Dodajmy do tego charakterystyczny ostry jak żyleta język literacki, niepowstrzymany potok czarnego humoru, epickie dygresje, liczne nawiązania do popkultury, plastyczne porównania, bardzo wyraziste ciekawie skonstruowane postaci, wątek obyczajowy, niecodzienny optymizm i swobodne lekkie pióro pisarza i w zasadzie zaserwowana została bardzo dobra lekka komedia kryminalna!

Dawno tak dobrze nie bawiłam się podczas czytania. Prawdziwie odpoczęłam i odprężyłam się. Oderwałam myśli i zrelaksowałam się. Uwielbiam konwencję takiej komedii slapstickowej i z chęcią zobaczyłabym ekranizację tejże historii, w której jest szybka akcja, spontaniczność i rubaszny humor, a mocno przerysowane postacie przeżywają groteskowo niebezpieczne przygody.

Alek Rogoziński zasługuje na miano księcia komedii kryminalnych... A może już króla?

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Zabawna komedia kryminalna, akcja dzieje się w iście ekspresowym tempie, wydarzenia następują jedno po drugim tak szybko że ani się czytelnik obejrzy a już jest na ostatniej stronie. Gra toczy się tu o gigantyczny spadek po babci z Ameryki, tak duzy że nikt nie wie jakich on rozmiarów . Jako że babcia zawarła dość specyficzne klauzule w testamencie okazuje się że chętnych do przytulenia majątku jest więcej. W Polsce pojawiają się więc krwiożercze siostrzyczki (nie)zakonne , by wysłać na tamten świat spadkobierców, sami małżonkowie także próbują pozbyć siebie wzajemnie, pomyłek i absurdalnych sytuacji jest co niemiara. Jak się zakończy ta historia polecam przeczytać i sprawdzić, czas nie będzie stracony, polecam 😁

Przeczytałam ponownie. Gdzie te książeczki przy tytule, sugerujące, że czytałam inne wydanie tej pozycji?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przed Kasią i Darkiem roztacza się wizja przejęcia kolosalnego spadku po krewnej z Ameryki. Jedyne, co dzieli ich od stania się bogaczami, to potomek, którego o kilku lat nie mogą się "dorobić", a którego posiadanie przez małżeństwo Donków jest absolutnie koniecznym warunkiem postawionym przez zmarłą w testamencie. No dobrze, uczciwie patrząc na sytuację, trzeba przyznać, że nie jest to jedyna przeszkoda. Dochodzą jeszcze oryginalne w swych poczynaniach, amerykańskie siostry zakonne i groźny zbir, któremu Dariusz Donek jest dłużny sporą sumę pieniędzy. I mega skomplikowany oraz wielowątkowy splot okoliczności, które zdecydowanie nie sprzyjają ich bezpieczeństwu i zwiększeniu szans na zgarnięcie fortuny.

Donkowie w akcie desperacji decydują się na kroki ostateczne, nie mając pojęcia, jak bardzo skomplikuje im to życie, zamiast stać się rozwiązaniem wszelkich problemów. Cóż, nikt nie obiecywał, że małżeństwo będzie łatwym kawałkiem chleba, a miłość, szacunek i zaufanie będą im towarzyszyły do końca życia... Próbują sobie radzić jak mogą, zapewniając tym samym czytelnikom kawał pierwszorzędnej zabawy.

Jak to u Pana Alka, combo postaci zwala z nóg i ciężko zdecydować, kto zajmuje najwięcej miejsca w sercu. Wszyscy równo pokręceni, z całej mocy przekonani o słuszności swojego podejścia do życia i zdeterminowani, by osiągnąć cel. Elementy kryminalne oczywiście mrożą krew w żyłach, bo jeśli połączyć zakonnicę z ciężką, radziecką bronią, i postawić u jej boku warszawskiego gangstera, do tego dołożyć rządzę pieniądza i zawiedzione nadzieje - no dzieje się, oj dzieje!

Nie jest łatwo w trakcie lektury nadążyć za szalonymi pomysłami bohaterów, a dreszczyk zagrożenia życia obmywają łzy, ze śmiechu oczywiście. Wprawdzie zakończenie na pewnych płaszczyznach okazało się dość przewidywalne, ale w najmniejszym stopniu nie umniejsza to całości. "Jak cię zabić, kochanie" to dla mnie kolejny dowód na to, że Autor jest absolutnym mistrzem gatunku i nie ustanę w poczynaniach, dopóki nie będę mogła stwierdzić, że jestem na bieżąco z jego twórczością.

Cóż minusem książek Alka Rogozińskiego jest objętość. Ledwo człowiek się zaczyta, wciągnie w szalone śledztwa a tutaj już koniec. Na szczęście, dzięki równie szalonej co pomysły bohaterek książkowej płodności pisarza, możemy cieszyć się jego poczuciem humoru w nadmiarze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cóż, taki rodzaj pisarstwa nie trafia w mój gust. Byłem ciekaw autora - ale po kolejną jego książkę raczej nie sięgnę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytając recenzje spodziewałam się czegoś lepszego, niepotrzebnie kupowałam.... Ale co kto lubi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie przepadam za polskimi książkami z polskimi bohaterami i miejscami akcji, ale tutaj autor zrobił to genialnie. Jest to napisane w tak dobry prześmiewczy sposób że wręcz czuję wdzięczność za to, że jestem z Polski i rozumiem te żarty.
Jest to komedia kryminalna jakich mało, genialnie się to czyta. Lekka, zabawna, niezbyt inteligentna - idealna do pośmiania się.
Mimo, iż mocno naciągana i surrealistyczna to genialne się bawiłam czytając, z chęcią zobaczyłabym film.

Mimo, iż...

Coraz bardziej zaczynam się przekonywać do pana Rogozińskiego. Dobra, zabawna komedia kryminalna. Trochę zwariowana. Tego właśnie oczekiwałem od tej książki i się nie zawiodłem. Oby tak dalej! Na plus, sprytnie przemycone do książki poglądy pisarza.

• 2016
  • 2017