Czterdzieści zasad miłości

literatura piękna
Ewa Elżbieta Nowakowska
Turcja kobieta zasady miłość

Oficjalne recenzje i

O przyciąganiu się przeciwieństw

Link do recenzji

Jeśli zabiła Cię pretensjonalna książka "Jedz, módl się i kochaj" (koszmarek!) i ziewasz słysząc nazwisko Coelho, to oszczędź sobie "Czterdziestu zasad miłości".
Zaryzykowałam, bo to „powieść o Rumim", ale już mocno naciąga perspektywa spotkania jego świata ze światem współczesnej gospodyni domowej pachniała grafomanią. Jeszcze przez chwilę dawałam radę - Shafak snuje...

Piękna książka o miłości do Boga, niezależnie od wyznawanej religii. Jednak z przestrogą (którą wydaje mi się, że nie każdy wyczyta spomiędzy słów), aby w tej miłości i wierze nie oddalić się zanadto od siebie. Łatwo doznać oświecenia i zostać mistrzem, trudniej pozostać skromnym i się w tym oświeceniu nie zagubić.
Szams z Tebrizu jest przedstawiany jako pozytywna, mądra,...

Książka pełna wartościowych cytatów, które skłaniają do refleksji.

Brak mi słów. Piękna.

Jak dla mnie części współczesnej mogłoby wcale nie być- ta części przypominała mi przesłanie czytadła w stylu „jedz, módl się i kochaj”. Za to cześć w której bohaterem jest Rumi całkowicie mnie zaczarowała urokami Wschodu.

To jest moje drugie spotkanie z Elif Shafak. I znowu bardzo udane. Prosty język, wiele duchowych i filozoficznych odniesień. Pozostaje na długo w pamięci.

Dla mnie historia Elli zbyt banalna,

Literatura nie dla mnie-przefilozofowana, zbyt religijna i z postaciami których kompletnie nie polubiłam.
Męczyło mnie czytanie tej książki, zupełnie nie trafiona pozycja.

to druga książka tej autorki, po którą sięgnęłam (po bardzo dobrym, wg mnie, "Honorze") i raczej się zawiodłam; całość "ciągnie" naprawdę dobra część o Rumim, ale część współczesna zupełnie mnie rozczarowała, są lepiej napisane książki o odnajdywaniu sensu życia po tym, jak dzieci wylecą z gniazda etc.

Powieść wielowątkowa. Ciekawy sposób prowadzenia narracji - z perspektywy kilku bohaterów, dwóch przestrzeni czasowych. Dla wielbicieli kultury wschodu - lektura obowiązkowa.

• Chcę w prezencie
  • 2013