Mama w occie. Zabójcze pierogi

Okładka książki Mama w occie. Zabójcze pierogi Marcin Przewoźniak Patronat LC
Okładka książki Mama w occie. Zabójcze pierogi
Marcin Przewoźniak Wydawnictwo: Wilga Cykl: Mama w occie (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Mama w occie (tom 1)
Wilga
2021-05-19
2021-05-19

Wyróżniona opinia i

Mama w occie. Zabójcze pierogi

przeczytanych książek 516 napisanych opinii 514

Bardzo fajna książka młodzieżowa.

Bardzo fajna książka młodzieżowa.

Jeśli myślisz, że bycie nastolatką to ciężki kawałek chleba i niekiedy nie pozostaje nic innego jak rzucić się w otchłań rozpaczy... to poznaj Esterkę (a dokładnie Esterę Parzymięs) :)

"No co? Mam straszne kuchenne nazwisko, a do tego trochę nadwagi, żeby się odpowiednio kojarzyło. Inni tez maja nadwagę, tyle że bez takich durnych dodatków po rodzicach".

Trzynastolatka z lekką nadwagą i ogromnym dystansem do siebie. Bycie nastolatką nie takie strasznie jak je malują 😉 Ruszcie schaby! Przygodę czas zacząć ✌️😎

Kisiel, chipsy i nuda. Esterki mama jest znaną gwiazdą telewizyjną - jej program "Świat kontra schab" obala mity jakoby ludzkość była mięsożerna i stara się znaleźć vege alternatywę. Pomysł arcyciekawy i zacny, ale Esterka widuje mamę głównie na ekranie TV, bo kręcenie programu kulinarnego to nie takie hop siup i finalnie Esterka spędza popołudnia samotnie. Odkryciem życia był pomysł, aby wkręcić się do tv i większość dnia spędzać z ekipą telewizyjną. Sprawa się komplikuje za sprawą pewnego kartacza z dość nietypowym farszem 😁
To tom pierwszy, czyli "Mama w occie. Zabójcze pierogi"✌️

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz tak często wybuchałam śmiechem w trakcie czytania. Ta seria, to mistrzostwo świata! Jest pełna humoru, fajnej, ciekawiej intrygi, doskonałych dialogów oraz niepostrzeżenie upchniętych walorów edukacyjnych. Ja zachwycałam się lekkością pióra, umiejętnością przemycenia w tekście wiadomości z dziedziny geografii czy żywienia, a mój dziewięciolatek w trakcie lektury był non stop głodny 😂

Totalny odlot jeśli chodzi o humor, bardzo młodzieżowy, luzacki język, kreacja bohaterów level master ✌️
Jestem ogromną fanką tej serii i polecam każdemu, kto jest ostatnio nie w sosie, albo inaczej - jest w occie 😉
Poprawa humoru gwarantowana. o! Taka sytuacja 😎

Trzynastolatka...

Estera jest przyzwyczajona do siedzenia w domu samotnie. Marzy o spędzaniu więcej czasu z mamą. Okazuje się, że może dostać taką szansę. Tylko czy jej mama nie wyjdzie na tym gorzej...?
Zabójcze pierogi to bardzo przyjemna książka nie tylko dla młodszych czytelników. Dla mnie był to idealny przerywnik między poważniejszymi książkami. Powieść była zabawna, a także nieco tajemnicza - bardzo podobał mi się tutaj wątek kryminalny. Postaci są fajnie napisane, a Estera doskonale nadaje się na główną bohaterkę. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu!

Lekka książka, którą czyta się bardzo szybko. Napisana z humorem oraz wątkiem detektywistycznym. Dla młodzieży idealna ale ja też bawiłam się przy niej znakomicie. Ja wybrałam ją na zastój czytelniczy i myślę że nadała się do tego idealnie.

Zapraszamy na naszą rozmowę o książce w podcaście CoolCórki Kulturki (rozmowy z dziećmi o książkach dla dzieci) :)

Świetna rozrywka :) dużo humorystycznych momentów, dynamiczna akcja

Świetna rozrywka :) dużo humorystycznych momentów, dynamiczna akcja

Od początku cieszy, że to tom pierwszy serii, bo zapowiada się niezwykle apetycznie.
Książka kryminalno-przygodowa, z ogromem humoru. My przesłuchaliśmy ją w formie audiobooka w samochodzie i odbiór był bardzo, ale to bardzo fajny. Momentami przezabawna, cały czas ciekawa i wciągająca. Nie zabraknie trudniejszych tematów, które z młodszymi trzeba było przedyskutować, ale bardzo sobie to chwale. Dla małoletnich detektywów-amatorów pozycja obowiązkowa, a na wakacje wpisuje się już idealnie. Dużo humoru, sporo sensacji i ciekawy kryminalny wątek. 😀😀😀

20 lat temu byłabym niechybnie zakochana w tej książce! Mama w occie. Zabójcze pierogi Marcina Przewoźniaka (znanego wielu jako autora książek o Fajniakach) to doskonała książka dla młodego czytelnika, i to nie tylko takiego, który marzy o pracy w telewizji.

Estera nie ma lekkiego życia. Jej mama, gwiazda programów kulinarnych, jest wiecznie zajęta, a że rodzice są po rozwodzie, dziewczyna spędza całe dnie sama, przygotowując sobie coś na ciepło do jedzenia, najczęściej kisiel. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy używająca pseudonimu rodzicielka zostaje przesunięta do innego programu i od tej pory Katrina Vege ma jeździć po Polsce, gotować w różnych miejscach, a przede wszystkim - pracować w weekendy. Radość Estery jest tym większa, że mama nie może jej zostawić bez opieki i niejako jest postawiona przed faktem dokonanym - dziewczyna jedzie z nią na kręcenie pierwszego odcinka nowej serii.

Co tam się nie dzieje! Trochę sensacji, trochę kryminału, sporo komedii! Fenomenalne czytadło na weekend dla młodego odbiorcy, który z łatwością utożsami się z Esterą. Dziewczyna jest zaradną opiekunką swojej mamy, twardo stąpa po ziemi i cieszy się szczerą radością na przygodę, jakiej spodziewa się, podglądając pracę ekipy telewizyjnej. Na początku nie ma pojęcia, że to nie będzie zwykły weekend pracy, nawet z perspektywy dorosłych.

Wielki plus dla Autora za posłużenie się kilkoma wabikami na odbiorcę, które razem tworzą naprawdę wciągającą dziewczęcą przygodówkę. Jest bohaterka z krwi i kości, wątek sensacyjny, mikrowątek romansowy, posługiwanie się młodzieżowym językiem, a z ciekawszych – wpuszczenie odbiorcy do świata, którego nie zna (a to zawsze jest w cenie), w tym przypadku do świata telewizji – reżyser, dźwiękowiec, kamerzysta i mnóstwo rekwizytów mogą pokazać czytelnikom, że to, co widać na ekranie, to tylko ułamek rzeczywiście włożonej w program pracy. Jest jeszcze jeden, absolutnie zaskakujący i cudowny bohater tej książki i jest nim... Supraśl 😁

Co do posługiwania się językiem młodzieżowym, to przyznaję, że cytowane wiadomości od znajomych Estery są tak naszpikowane skrótowcami, że nie wszystko było dla mnie jasne (dałam radę z GR8, ale przy 2L8 odpadłam). Nie przeszkadzało to w lekturze, a może wpływać na poczucie elitarności osób, które rozumieją taką formę komunikacji i znaczenie akronimów. Mam tylko wątpliwości co do trwałości takich form, ponieważ socjolekt młodzieżowy, czy – w tym przypadku – internetowy, jest bardzo dynamiczny, a wydrukowana książka jest trwała.

Przedział wiekowy oceniłabym na jakieś 10-14 lat.

Esterka ogląda swoją perfekcyjną mamę w telewizji, Katarina Vege jest gwiazdą pasma śniadaniowego. Do domu przyjeżdża zmęczona i mało czasu poświęca córce. Pani Parzymięs (takie nazwisko nie może przedostać się do opinii publicznej) promuje zdrowy tryb życia, na wizji przygotowuje nowoczesne, vege dania, a w tym czasie jej córka żywi się fast foodami, bo dla niej nie ma kto gotować.

Sytuacja nieoczekiwanie się zmienia, gdy Katarina Vege ma ze swoim programem wyruszyć w Polskę. Estera dostaje pracę i ma nadzieję na spróbowanie tych pysznych, zdrowych dań a przede wszystkim liczy na czas spędzony z mamą. Sytuacja ekipy telewizyjnej z przyjaznej i swobodnej diametralnie się zmienia gdy podczas wejścia na żywo trupem pada jeden z gości odcinka (mamo! On na prawdę nie żyje?!). Pan Władysław nie został zabity, po prostu zakrztusił się piero... kartaczem, w którego farszu znaleziono cenny pierścień.

Ekipa telewizyjna utknęła w Supraślu, wszyscy są przesłuchiwani, bo z klasztoru nieopodal skradziono cenne klejnoty. Sprytna nastolatka prowadzi własne śledztwo, oczywiście policja i tak swoje wie, a Estera ma niezły orzech do zgryzienia.

Lekka i przyjemna narracja, język dostosowany do wieku odbiorców, pełno w nim dygresji, powiedzonek, pojawiają się także SMS-y od koleżanek Estery. Oprócz zagadki kryminalnej i relacji matka-corka pojawia się też wiele aktualnych wątków, najważniejszym z nich jest samoakceptacja i spory z rówieśnikami, mamy też szczyptę feminizmu. Jeśli ktoś wyróżnia się z grupy często bywa odrzucany, Estera nadrabia miną ale widać, że nie czuje się z tym dobrze. Książka składnia do przemyśleń w tym temacie. I właśnie bardzo dobrze, że trafi do młodych czytelników bo czasami warto dwa razy pomyśleć nim się kogoś obrzuci przezwiskami lub wściubi nos w nie swoje sprawy.

Gabi (11 lat) - polubiłam Estere bo świetnie opowiada. Mimo że pakuje się w kłopoty to świetnie odnajduje ślady, ciekawa jestem co wymyśli kolejnym razem.

Lidka (9 lat) podobało mi się to że można podejrzeć pracę na planie telewizyjnym, bo sama oglądam programy w których gotują. Estera wcale nie jest podobna do mamy, ale dla mnie jest fajniejsza.

Polecamy jako świetną wakacyjną lekturę z wątkiem kryminalnym.

Trzynastoletnia Estera wiedzie dosyć samotne życie, ponieważ jej mama, która jest kulinarnym guru ciągle nie ma dla niej czasu. Dziewczyna podziwia piękną i zaradną matkę, chociaż ma jej za złe to, że nie przynosi jej jedzenia, które jest przygotowywane podczas programów. Estera musi żywić się niezdrowymi daniami🙈. Nadąża się jednak okazja, aby to zmienić, ponieważ matka otrzymuje inne zlecenie, mianowicie ma wyruszać w weekendowe, kulinarne podróże. Dziewczyna prosi, aby ją ze sobą zabierała... Dodatkowym problemem dziewczyny są osoby uczęszczające do jej klasy. Chociaż na codzień źle ją traktują i bywa, że wyzywają, to podczas wyjazdu piszą ciągłe wiadomości, aby poznać szczegóły tego co dzieje się na planie...
_______________________________
Sporo w niej o dystansie do siebie oraz o tym, że każdy posiada jakieś niedoskonałości. Odnajdziecie w niej dobry humor, kryminalną zagadkę oraz wiele więcej. Ta pozornie krótka książka posiada całkiem ciekawą fabułę i dosyć szybką akcję. Mówi o tym, że czasami pozory mylą i naprawdę bywa, że można się do niektórych ludzi bardzo pomylić..  Barwny i zabawy styl autora bardzo mnie kupił. Myślę, że Wam również przypadnie do gustu, bo zdecydowanie nada się zarówno dla tego młodszego, jak i starszego czytelnika. Oczywiście ze względy na to, iż wydawniczo skierowana jest do dzieci nie posiada krwawych i wulgarnych wątków😁. Polecam tę wakacyjną, nieprzeciętną i niebanalną pozycję🤗.

Dodaj cytat z książki Mama w occie. Zabójcze pierogi