Gwiazdkowy Prosiaczek

Media Rodzina
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
J.K. Rowling Dla dzieci Fantastyka Gwiazdkowy Prosiaczek Gwiazdkowy Prosiaczek
Inne

Wyrusz w podróż do Krainy Zgub!

Chciałam sprawdzić książkę, zanim dam mojemu dziecku do przeczytania (też ma ukochanego prosiaczka). Okazało się, że urzekła mnie w całości. Piękna historia, pewnie bardziej dla dzieci ale dorosłym też powinna się spodobać. Mnie wzruszyła i nawet natchnęła do pewnych refleksji :)

Spodziewałam się efektu wow, ale zawiodłam się mocno przeciągana i strasznie rozwleczona.

,,Gwiazdkowy Prosiaczek” to ciepła, mądra i ciekawa propozycja czytelnicza i dla młodszych i dla tych nieco starszych czytelników. Fabuła książki jest interesująca i intrygująca, a opisana rzeczywistość miesza się ze szczyptą magii i dziecięcej wyobraźni. To historia o złożonych relacji rodzinnych, problemów życia codziennego, a także trudnościach w odnalezieniu się w nowej sytuacji. To także opowieść o przyjaźni, potrzebie zrozumienia, tęsknocie i samotności. To również książka o przywiązaniu, poświęceniu, poszukiwaniu szczęścia i walce o swoje przekonania. Zakończenie historii niesie za sobą ważny przekaz. Wzrusza i zmusza do refleksji, dając nadzieję. Nie brakuje w niej zabawnych momentów, ale i przyziemnych problemów. Mimo że jest to książka dla dzieci, to nie jest to do końca lekka opowieść – choć wartościowa.

Po książkę sięgnęłam głównie z ciekawości, czym zaskoczy mnie autorka - jako fankę Harry’ego Pottera. Bez wątpienia była to ciekawa czytelnicza podróż ze szyptą magii i dziecięcej wrażliwości, z którą dobrze spędziłam czas (choć nadal wolę serię o HP).

Przeczytałem dzieciom, ale to ja najczęściej miałem gulę w gardle a czasem to i chlipnąć się zdarzyło. Moje trzy dziewczynki słuchały z otwartymi buziami. Zwiększyłem im wieczorną normę do trzech rozdziałów, bo sam byłem ciekaw "co dalej". Przecudownie mądra książka. Na pewno będziemy czytać ponownie. Polecam zdecydowanie.

Przyjemna książka. Dosyć szybka w lekturze czego można się spodziewać skoro to książka dla dzieci. Kiedyś do niej wrócę jak córka podrośnie żeby miło spędzić czas razem z nią :)

Sięgając po nowość od J.K. Rowling tak na dobrą sprawę nie spodziewałam się, co tym razem autorka mi zaserwuje. Wcześniej miałam możliwość poznania „dziecięcej” strony pisarki czytając „Ikaboga” – książkę, która zupełnie mnie oczarowała i zadziwiła, bo w żadnym razie nie powiedziałabym, że jest targetowana jako literatura dziecięca. Tak też początkowo sądziłam o „Gwiazdkowym Prosiaczku”, bo mimo warstwy dziecięcej, książka zmusza dorosłego czytelnika do głębszej analizy niezwykle trudnych do przepracowania zjawisk. Jednak, ogółem cała historia w powieści, jak też morały z niej wynikające są niezwykle wartościowe zarówno dla młodszego, jak też tego już starszego odbiorcy. „Gwiazdkowy Prosiaczek” to wspaniała przygoda, idealna na czas świąteczny, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że czasami to bardzo ciężka, smutna i łamiąca serce lektura.

„Gwiazdkowy Prosiaczek” to niezwykle przepiękna, magiczna historia, która we wspaniały sposób opisuje wyobraźnię dziecka. Ponadto książka ta została przepięknie wydana, ilustracji jest niezwykle dużo i są one dobrej jakości, pozwalając na coraz to inną interpretację zdarzeń z książki. Powieść została podzielona na dość krótkie rozdziały, które wliczają się do danej części historii, niezwykle oryginalnie nazywanej i przedstawiającej konkretny fragment przygody. To też magiczna opowieść, idealna dla młodszych fanów przygodówek, w których dzieje się bardzo dużo zdarzeń. Co do wad powieści należy wspomnieć, że jest ona obfita w moralizatorskie frazesy. Nie dla każdego to wada, jednak starszy czytelnik może wręcz czasem przewracać oczami od infantylności niektórych zachowań. Mimo wszystko jest to książka warta przeczytania, szczególnie w świąteczny czas. Główny bohater opowieści, Jack, to kilkuletnie dziecko, ale jest również postacią myślącą o tym, co robi, wie co dobre, a co już tak niekoniecznie.

Urocza, niezwykle przemyślana pełna przygód i niebywale magiczna książka, którą bardzo szybko się czyta. Rowling ponownie daje nam wgląd do swojej wybujałej wyobraźni – nie sądziłam, że w taki przekonujący, realny sposób można zbudować świat zabawek (o wiele lepszy pomysł niżeli w bajce Toy Story) i pokazać dziecięcy punkt widzenia na tę kwestię. Niektóre pomysły są wręcz fantastyczne i pierwszy raz spotkałam się z tego typu myśleniem. Polecam niezwykle serdecznie, zwłaszcza dla tych, co nie do końca lubią się z literaturą dziecięcą.

Ja rozumiem, że to jest książka dla dzieci, ale... Podsłuchałam, jak moja mam czyta moim dzieciom i jak tylko skończyli, zwiałam z nią do pokoju. Ocknęłam się na ostatniej stronie! Dawno nie zawaliłam nocy przez książkę i miło jest znów zaznać tej niefrasobliwości :) W swojej kategorii to arcydzieło.

2082

Jestem za stara na urocze opowieści.

Jestem za stara na urocze opowieści.

Jack od zawsze przyjaźni się z DP, swoją świnką przytulanką. Robią razem WSZYSTKO! Chłopiec nie wyobraża sobie życia bez niego, jednak podczas kłótni z Holly, swoją nową przybraną siostrą ona w akcie złości wyrzuca prosiaczka przez okno samochodu. Mimo prób odnalezienia go na autostradzie, nie udaje się.

Jack jest zrozpaczony, aż w nocy budzą go szepty w pokoju. Okazuje się, że w święta jego Rzeczy ożywają, a Gwiazkowy Prosiaczek, którego dostał od Holly w ramach przeprosin chce pomóc chłopcu odnaleźć ukochaną zabawkę w Krainie Zgub. Ruszają więc na ratunek we wspaniałą przygodę by razem stawić czoła Lamusowi, który zjada wszelkie zabawki, które mu się nie podobają.

Czy uda im się uratować DP? Czy Jack zaprzyjaźni się z Zamiennikiem? Czy przyjaźń pokona Lamusa?

Książka może i dla dzieci, ale jako dorosła świetnie się przy niej bawiłam. Zaskoczyły mnie krótkie rozdziały, bo po Harrym Potterze spodziewałam się po autorce wiele rozwleczonych opisów, ale nie! Było miło i przyjemnie.

Jack jest zrozpaczony, aż w nocy budzą go szepty w pokoju. Okazuje...

Q: Czy mieliście w dzieciństwie swoją ulubioną zabawkę? Co to było i jak miała na imię?

Jack i DP - Daj Proś to przyjaciele od najmłodszych lat. Gdzie on tam i jego świnka. Młody Jack w wieku szkolnym musiał sobie poradzić z rozstaniem rodziców i patchworkową rodziną, jednak zawsze siłę dawał mu DP.

Pewnego razu Daj Proś ginie, a chłopiec jest załamany. Rodzina chcąc mu wynagrodzić stratę kupuje mu nową świnkę jednak to nie jest DP. Chłopiec nie akceptuje nowej zabawki, ale to właśnie ona - Gwiazdkowy Prosiaczek odegra ogromną rolę w odnalezieniu starego przyjaciela chłopca. Wigilia to przecież noc cudów, w którą może wydarzyć się wszystko i to wtedy chłopiec i świnka wyruszają w magiczną podróż do Krainy Zgub.

Powiem Wam, że to była piękna historia, podarowała mi wiele łez wzruszenia, których się totalnie nie spodziewałam. Niby bajka dla dzieci, ale i niesamowicie mądra książka o
stracie, więzi, sile miłości i przywiązaniu do zwykłych, małych rzeczy.

Jack jest bardzo inteligentnym chłopcem i wielu z nas mogłoby się od niego uczyć czym jest docenianie i szacunek do najprostszych rzeczy. Jego więź z DP była piękna, ale relacja z Gwiazdkowym Prosiaczkiem…to dopiero coś wyjątkowego. Czytajcie, a na pewno się nie zawiedziecie!

Pewnego razu Daj Proś ginie, a chłopiec jest załamany. Rodzina chcąc mu...

• Literatura dziecięca
  • Dla dzieci