Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów

Okładka książki Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów
Carl Zimmer Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: ZROZUM nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
ZROZUM
Parasite Rex. Inside the Bizarre World of Nature's Most Dangerous Creatures
Wydawnictwo Poznańskie
2021-04-14
2001-09-09
Jan Dzierzgowski
pasożyty biologia parazytologia

Wydaje się, że nic nie wzbudza takiego przerażenia jak pasożyty. Wizja istot o zmiennych kształtach i przedziwnym zachowaniu, niepostrzeżenie wpełzających w głąb organizmu, a następnie czyniących z niego niewolnika, ma w sobie tyle samo prawdy, ile fałszu, w czym utwierdza kolejna książka Carla Zimmera. W „Co Cię gryzie” skoncentrowano uwagę na ewolucji oraz cyklu życiowym tych przedziwnych stworzeń, obalając narosłe wokół nich mity, po części wywołane przez produkcje typu „Obcy - 8. pasażer Nostromo” Ridleya Scotta. W ślad za autorem przyznać należy, że z każdym dniem wiedza o pasożytach jest coraz większa, co z jednej strony budzi niepokój wobec nieustannych tajemnic, jakie istoty te skrywają, lecz z drugiej strony może rodzić nadzieję na poprawę życia całej planety, gdyż w wypowiedzi Carla Zimmera pasożyty okazują się skutecznym mechanizmem w przeciwdziałaniu nadmiernej eksploatacji Ziemi, za co obecnie największą odpowiedzialność ponosi człowiek, trafnie nazywany przez autora pasożytem. W „Co Cię gryzie” odwołano się do przykładów z praktyki ukazujących cykl życia, preferowanych żywicieli oraz sposób wykorzystania danego organizmu przez intruza. Co ciekawe, w każdej z przybliżonych anegdot pasożyt zachowuje się niczym dobrotliwy złodziej, zadowalający się nieznacznym łupem, wiedząc że nadmierne łakomstwo może okazać się mniej opłacalne niż wstrzemięźliwość. Carl Zimmer obala mity dotyczące utożsamiania pasożytów z bakteriami albo wirusami, jak również rozwiewa wątpliwości, co do braku szczepionek przeciwko tym istotom, a nade wszystko utwierdza w przekonaniu o ich wiodącej roli w zbudowaniu współczesnego świata nim pozostali jego mieszkańcy zapanowali na lądzie i w wodzie. Zamiast krzywić się na myśl o istotach żyjących wewnątrz innych, warto odbyć z autorem fascynującą podróż w głąb znanych gatunków roślin i zwierząt, by przekonać się, że bez pasożytów życie na Ziemi dobiegłoby już końca.

Słyszy człowiek: "pasożyt" i myśli sobie: taki to ma dobrze — nic nie robi, żywiciel sam go karmi, w dodatku swoim kosztem, a ten tylko korzysta. Tymczasem okazuje się, że to nie takie proste, że taki pasożyt najpierw nieźle musi się starać, żeby znaleźć zakwaterowanie u żywiciela ostatecznego, później — żeby żywiciel się go nie pozbył. Niejednokrotnie też musi się starać, żeby żywiciel zbyt wcześnie nie rozstał się z tym światem. Tak, Carl Zimmer w swojej książce pokazuje, że pasożyty to naprawdę fascynujące stworzenia, których życie jest dużo bardziej skomplikowane, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

"Co Cię gryzie" Carla Zimmera to jedna z perełek na rok 2022. Książka jest arcyciekawa, a traktuje o mało znanym świecie pasożytów.

Z książki dowiesz się o cyklu rozwojowym różnych pasożytniczych gatunków, w tym co się dzieje, kiedy pasożyt nie trafi do żywiciela ostatecznego, jak na przykład toxoplasma gondi w ciele człowieka. Autor skupia się na niesamowitych mechanizmach przystosowawczych pasożytów:
🐞 są w stanie wykorzystywać skuteczny kamuflaż, ktory pozwala im pozostać niezauważone przez układ
immunologiczny organizmu
🐞 wpływają na zmiany behavioralne żywiciela
Najwyraźniej dysponujemy mizerną wiedzą na temat pasożytów i ich wpływu na kształtowanie ekosystemów. Z książki wyłania się zupełnie nowy obraz tych stworzeń, nie jako niepotrzebne ogniwo ewolucji, a ważna część żyjącego organizmu zwanego "życiem".

Bardzo polecam tę książkę, daję 8/10

Przygnębiająca prawda o otaczającej nas rzeczywistości, w której jako gatunek jesteśmy dla pasożytów niczym więcej jak tylko naczyniem do ich przenoszenia i rozwoju częściowego albo ostatecznego. Książka bardzo wciągająca, mimo przesycenia w kilku miejscach zbyt dużą liczbą naukowego języka.

Co przeciętnemu człowiekowi przychodzi na myśl, kiedy usłyszy słowo pasożyt? Zwykle jakieś obrzydliwości i stereotypy wyniesione ze szkoły. Uproszczone, zdegenerowane formy życia. Zwykle bytujące w jelitach, czasem atakujące inne organy. Tasiemce, przywry, nicienie. Niektórzy nieco bardziej uważający na lekcjach biologii przypomną sobie trochę pierwotniaków i wywołane przez nie choroby: śpiączka afrykańska, malaria.
Podczas szkolnego kursu pasożyty są przedstawiane tylko w dwóch aspektach – jako przyczyny chorób lub jako jednostki taksonomiczne. Nic więcej. Tymczasem okazuje się, że ani pasożyty nie są jakimiś cofniętymi w rozwoju organizmami, ani jedynie czynnikami patogennymi. Świat pasożytów może się okazać większy, bogatszy w gatunki niż świat zwierząt znanych nam z obserwacji. To organizmy, które musiały w drodze ewolucji dostosować się doskonale do środowiska bytowania jednocześnie będąc czynnikami tę ewolucję kształtującymi. I o tym – przede wszystkim jest ta książka. Świetnie napisana i świetnie przetłumaczona. Można dostrzec drobne nieścisłości czy uproszczenia, ale nie zmniejsza to znacząco wartości książki. Choćby takie zaskakujące stwierdzenie ze strony 156, że wirusy „są jedynie białkowymi otoczkami wyposażonymi w sprzęt umożliwiający im wdzieranie się do komórek i namnażanie za pomocą tamtejszej maszynerii.”. O materiale genetycznym ani słowa.

Wady? Przede wszystkim brak jakichkolwiek ilustracji czy schematów. Rozumiem, że to książka popularna a nie podręcznik parazytologii, ale właśnie w podręcznikach schematy cykli rozwojowych niektórych gatunków pozwalały mi szybko zrozumieć, o co chodzi. Żaden opis tego nie odda. A przecież książka skierowana jest przede wszystkim do laików.

Druga wada to kompletnie idiotyczny tytuł polski. Kto to wymyśla? Przecież oryginalny tytuł jest w pełni przetłumaczalny i do tego niesie wiele skojarzeń. „Parasite Rex” to nie tylko jakiś tam król pasożyt. To ewidentna aluzja do ikony biologicznej popkultury, czyli do Tyranozaurusa rexa. Zmiana tytułu oryginału tym bardziej kuriozalna, że w epilogu autor wymienia tytuł książki wielokrotnie i tu… redakcja polska pozostawiła wierne tłumaczenie, czyli „Króla pasożyta”. Niedopatrzenie? Redakcyjnie ewidentne.

Ze spokojem mogę zabrać się za lekturę pozostałych dwóch książek autora przetłumaczonych na polski.

Świetna, pełnokrwista książka popularnonaukowa! Autor raczy czytelnika ogromem wiedzy i nie traktuje go jak idiotę, zdolnego skupić uwagę na maksymalnie trzy i pół sekundy (po czym muszą nastąpić żarciki). Lektura nieco wymagająca, bo poczynania pasożytów bywają nieźle pokomplikowane - ale nagroda w postaci olśnienia bogactwem świata przyrody warta tego niewielkiego wysiłku.

Pasożyt – organizm pochodzenia zwierzęcego, bądź roślinnego, który, aby przeżyć i zdobyć pokarm wykorzystuje inne żyjące organizmy. Brzmi dość niewinnie prawda? Jednak pasożyty to żadne przyjemne stworzenia, bo potrafią bardzo uprzykrzyć ,a nawet odebrać życie swojemu żywicielowi. Mimo tak złej opinii, są interesującymi organizmami Dzięki znakomitej serii popularnonaukowej Zrozum mogłam zgłębić tajemnice tych niemile widzianych gości.

Muszę przyznać, że czytając książkę „Co cię gryzie. Fascynujący świat pasożytów” byłam nią zafascynowana. Książka w znaczącym stopniu przybliża świat pasożytów, przedstawia jak one funkcjonują w naszym świecie i jaki wpływ mają na nasze codzienne życie. Lekkie ukłucie zawodu może budzić fakt, ze autor książki skupia się jedynie na pasożytach, które znajdują się w organizmach zwierząt i tylko w minimalnym stopniu, przedstawia pasożyty, które upodobały sobie człowieka.
Mimo małych braków, książka bardzo mi się podobała.

Nie nudziłam się!
Póki co moja ulubiona pozycja z książka z serii ZROZUM.

Nie nudziłam się!
Póki co moja ulubiona pozycja z książka z serii ZROZUM.

Ciekawą i zabawna książka.

Ciekawą i zabawna książka.

Na półkach: , , , , ,

Pewnie gdybym nie była tak wrażliwa na obrzydliwe stworzenia, to ta książka wydałaby mi się super interesująca, jednak niestety, nie byłam w stanie jej skończyć. Przeczytałam raptem 2 rozdziały i wymiękłem.

Carl Zimmer Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów Zobacz więcej
Carl Zimmer Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów Zobacz więcej