Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów

Okładka książki Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów Carl Zimmer
Okładka książki Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów
Carl Zimmer Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: ZROZUM nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
ZROZUM
Parasite Rex. Inside the Bizarre World of Nature's Most Dangerous Creatures
Wydawnictwo Poznańskie
2021-04-14
2001-09-09
Jan Dzierzgowski
pasożyty biologia parazytologia

Temat bardzo ciekawy, potraktowany w rzetelny sposób. Dużo konkretnej wiedzy i fascynujących ciekawostek. Wszystko podparte konkretnymi przypisami.
Niestety sposób narracji nie przypadł mi do gustu, jak dla mnie było zbyt chaotycznie, za dużo dygresji. Autor ma dziwną manierę rozpoczynania jakiegoś wątku i urywania go w przypadkowym momencie. Przechodzi do innego tematu, następnie do jeszcze innego, żeby na koniec wrócić do pierwotnej opowieści. Skutek taki, że pomimo iż książka była dla mnie interesująca, to czytałam ją miesiąc, bo wymagała ciągłego skupienia na każdym zdaniu, żeby nie pogubić się w tym, o czym autor aktualnie opowiada. Ale na pewno wyniosłam z niej parę ciekawych informacji i wniosków.

Gdy tylko natrafiłam na serię Zrozum, wiedziałam, że tytuł o pasożytach trafi jako pierwszy w moje ręce, a to za sprawą tego, że na studiach byłam związana z tą dziedziną i nawet popełniłam dwie prace na ten temat. Liczyłam na odświeżenie informacji i na nowe smaczki z obszaru parazytologii. Jeśli chodzi o to pierwsze to książka sprawdziła się świetnie. Natomiast niewiele tu było dla mnie nowych rzeczy. Niektóre fragmenty wręcz żywo pamiętam z materiałów źródłowych wykorzystanych w mojej pracy magisterskiej. Czy tytuł może zainteresować osoby niezaznajomione się z tematem? Myślę, że tak i chyba nawet bardziej do tych czytelników jest on kierowany. Książka ma wiele absorbujących momentów, w których autor z pasją dzieli się swoim doświadczeniem. Jednak nie brakowało też fragmentów, które przytłaczały ilością informacji. To czego mi zabrakło najbardziej to rycin przedstawiających omawiane gatunki pasożytów i ich cykle rozwojowe, które obrazowo i w łatwy sposób ukazałyby to o czym pisze autor. Podsumowując jest to dobra książka, dostarczy ona wiele cennych informacji. Zwłaszcza osobom niezaznajomionym z tematem większość rzeczy może wydać się co najmniej intrygująca. Liczyłam jednak na nieco więcej. Autor co i rusz podkreśla, że parazytologia jest nieco zepchniętą na margines dziedziną i niewiele osób się nią zajmuje. Jednak w moim odczuciu na przestrzeni tych kilkunastu lat zdążyło się to nieco zmienić. Gdyby tytuł ten bazował na bardziej aktualnym źródle moje odczucia zapewne byłyby lepsze.

Kolejny tytuł serii zrozum mający się nijak do treści (tak jak przy skórze czy oczach). Podtytuł - fascynujący świat pasożytów - tak to się zgadza. co CIĘ gryzie? - no nie, na to nie ma odpowiedzi. Może trochę o tym będzie w ostatnim rozdziale - podsumowaniu - jak żyć w świecie pasożytów? Zapomnijcie! Nie, to nie to co myślicie. Znajdziecie tu za to całkiem ciekawą historię szukania pasożyta który zabiłby pluskwę niszczącą uprawy manioku. Treść ciekawa, ale trochę czuję się (kolejny raz) oszukana. Będę z większą nieufnością i rezerwą podchodziła do tytułów. I tak sięgnęłabym po nią gdyby była zatytułowana "Fascynujący świat pasożytów" ale miałabym inne oczekiwania - i piała bym z zachwytu.

Najpierw chcesz kupić preparat na odrobaczanie, później stwierdzasz, że jednak to może nie był najlepszy pomysł 🤭😂😂 a na koniec czujesz wdzięczność i chcesz kupić mikroskop. Fascynujący świat w każdym z nas i do okola nas. Życie jest piękne i przerażające w swojej różnorodności.

Jakże prawdziwy jest podtytuł tej książki - “Fascynujący świat pasożytów”. Zimmer zabiera czytelnika we wspaniałą podróż przez niezwykle bogatą populację pasożytów. Udowadnia, że pasożyty są nie tylko przyczyną groźnych chorób, ale również niezbędnymi elementami naszego środowiska, w tym także organizmu człowieka.

Przeczytałam tą książkę na jednym wdechu i uważam, że jest idealna dla kogoś, kogo fascynuje świat pasożytów. Książka ta edukuje w przystępny sposób, autor tłumaczy wszystko prostym językiem. Jednocześnie osoby, które mają już pewną wiedzę i pojęcie o pasożytach, znajdą w niej bardzo dużo ciekawostek i nieznanych faktów oraz opisy najbardziej egzotycznych pasożytów. Ubolewam, że nie ma wielu książek napisanych w tej tematyce.

O pasożytach - tych wewnętrznych. Dużo wiedzy, napisanej dość przystępnie a jednak jak dla mnie trochę nudno, może tematyka nie w moim guście ;)

Trochę bawi, trochę przeraża, a miejscami wprowadza w zadumę. Na pewno nie będę już patrzeć na pasożyty jedynie jak na czynniki chorobotwórcze.

Wydaje się, że nic nie wzbudza takiego przerażenia jak pasożyty. Wizja istot o zmiennych kształtach i przedziwnym zachowaniu, niepostrzeżenie wpełzających w głąb organizmu, a następnie czyniących z niego niewolnika, ma w sobie tyle samo prawdy, ile fałszu, w czym utwierdza kolejna książka Carla Zimmera. W „Co Cię gryzie” skoncentrowano uwagę na ewolucji oraz cyklu życiowym tych przedziwnych stworzeń, obalając narosłe wokół nich mity, po części wywołane przez produkcje typu „Obcy - 8. pasażer Nostromo” Ridleya Scotta. W ślad za autorem przyznać należy, że z każdym dniem wiedza o pasożytach jest coraz większa, co z jednej strony budzi niepokój wobec nieustannych tajemnic, jakie istoty te skrywają, lecz z drugiej strony może rodzić nadzieję na poprawę życia całej planety, gdyż w wypowiedzi Carla Zimmera pasożyty okazują się skutecznym mechanizmem w przeciwdziałaniu nadmiernej eksploatacji Ziemi, za co obecnie największą odpowiedzialność ponosi człowiek, trafnie nazywany przez autora pasożytem. W „Co Cię gryzie” odwołano się do przykładów z praktyki ukazujących cykl życia, preferowanych żywicieli oraz sposób wykorzystania danego organizmu przez intruza. Co ciekawe, w każdej z przybliżonych anegdot pasożyt zachowuje się niczym dobrotliwy złodziej, zadowalający się nieznacznym łupem, wiedząc że nadmierne łakomstwo może okazać się mniej opłacalne niż wstrzemięźliwość. Carl Zimmer obala mity dotyczące utożsamiania pasożytów z bakteriami albo wirusami, jak również rozwiewa wątpliwości, co do braku szczepionek przeciwko tym istotom, a nade wszystko utwierdza w przekonaniu o ich wiodącej roli w zbudowaniu współczesnego świata nim pozostali jego mieszkańcy zapanowali na lądzie i w wodzie. Zamiast krzywić się na myśl o istotach żyjących wewnątrz innych, warto odbyć z autorem fascynującą podróż w głąb znanych gatunków roślin i zwierząt, by przekonać się, że bez pasożytów życie na Ziemi dobiegłoby już końca.

Pewnie gdybym nie była tak wrażliwa na obrzydliwe stworzenia, to ta książka wydałaby mi się super interesująca, jednak niestety, nie byłam w stanie jej skończyć. Przeczytałam raptem 2 rozdziały i wymiękłem.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia