Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów

Okładka książki Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów
Carl Zimmer Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: ZROZUM nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
ZROZUM
Tytuł oryginału:
Parasite Rex. Inside the Bizarre World of Nature's Most Dangerous Creatures
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2021-04-14
Data 1. wyd. pol.:
2001-09-09
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366570351
Tłumacz:
Jan Dzierzgowski
Tagi:
pasożyty biologia parazytologia
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
70 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
269
192

Na półkach:

Wydaje się, że nic nie wzbudza takiego przerażenia jak pasożyty. Wizja istot o zmiennych kształtach i przedziwnym zachowaniu, niepostrzeżenie wpełzających w głąb organizmu, a następnie czyniących z niego niewolnika, ma w sobie tyle samo prawdy, ile fałszu, w czym utwierdza kolejna książka Carla Zimmera. W „Co Cię gryzie” skoncentrowano uwagę na ewolucji oraz cyklu życiowym tych przedziwnych stworzeń, obalając narosłe wokół nich mity, po części wywołane przez produkcje typu „Obcy - 8. pasażer Nostromo” Ridleya Scotta. W ślad za autorem przyznać należy, że z każdym dniem wiedza o pasożytach jest coraz większa, co z jednej strony budzi niepokój wobec nieustannych tajemnic, jakie istoty te skrywają, lecz z drugiej strony może rodzić nadzieję na poprawę życia całej planety, gdyż w wypowiedzi Carla Zimmera pasożyty okazują się skutecznym mechanizmem w przeciwdziałaniu nadmiernej eksploatacji Ziemi, za co obecnie największą odpowiedzialność ponosi człowiek, trafnie nazywany przez autora pasożytem. W „Co Cię gryzie” odwołano się do przykładów z praktyki ukazujących cykl życia, preferowanych żywicieli oraz sposób wykorzystania danego organizmu przez intruza. Co ciekawe, w każdej z przybliżonych anegdot pasożyt zachowuje się niczym dobrotliwy złodziej, zadowalający się nieznacznym łupem, wiedząc że nadmierne łakomstwo może okazać się mniej opłacalne niż wstrzemięźliwość. Carl Zimmer obala mity dotyczące utożsamiania pasożytów z bakteriami albo wirusami, jak również rozwiewa wątpliwości, co do braku szczepionek przeciwko tym istotom, a nade wszystko utwierdza w przekonaniu o ich wiodącej roli w zbudowaniu współczesnego świata nim pozostali jego mieszkańcy zapanowali na lądzie i w wodzie. Zamiast krzywić się na myśl o istotach żyjących wewnątrz innych, warto odbyć z autorem fascynującą podróż w głąb znanych gatunków roślin i zwierząt, by przekonać się, że bez pasożytów życie na Ziemi dobiegłoby już końca.

Wydaje się, że nic nie wzbudza takiego przerażenia jak pasożyty. Wizja istot o zmiennych kształtach i przedziwnym zachowaniu, niepostrzeżenie wpełzających w głąb organizmu, a następnie czyniących z niego niewolnika, ma w sobie tyle samo prawdy, ile fałszu, w czym utwierdza kolejna książka Carla Zimmera. W „Co Cię gryzie” skoncentrowano uwagę na ewolucji oraz cyklu życiowym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1198
377

Na półkach:

Słyszy człowiek: "pasożyt" i myśli sobie: taki to ma dobrze — nic nie robi, żywiciel sam go karmi, w dodatku swoim kosztem, a ten tylko korzysta. Tymczasem okazuje się, że to nie takie proste, że taki pasożyt najpierw nieźle musi się starać, żeby znaleźć zakwaterowanie u żywiciela ostatecznego, później — żeby żywiciel się go nie pozbył. Niejednokrotnie też musi się starać, żeby żywiciel zbyt wcześnie nie rozstał się z tym światem. Tak, Carl Zimmer w swojej książce pokazuje, że pasożyty to naprawdę fascynujące stworzenia, których życie jest dużo bardziej skomplikowane, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Słyszy człowiek: "pasożyt" i myśli sobie: taki to ma dobrze — nic nie robi, żywiciel sam go karmi, w dodatku swoim kosztem, a ten tylko korzysta. Tymczasem okazuje się, że to nie takie proste, że taki pasożyt najpierw nieźle musi się starać, żeby znaleźć zakwaterowanie u żywiciela ostatecznego, później — żeby żywiciel się go nie pozbył. Niejednokrotnie też musi się starać,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
289
76

Na półkach:

"Co Cię gryzie" Carla Zimmera to jedna z perełek na rok 2022. Książka jest arcyciekawa, a traktuje o mało znanym świecie pasożytów.

Z książki dowiesz się o cyklu rozwojowym różnych pasożytniczych gatunków, w tym co się dzieje, kiedy pasożyt nie trafi do żywiciela ostatecznego, jak na przykład toxoplasma gondi w ciele człowieka. Autor skupia się na niesamowitych mechanizmach przystosowawczych pasożytów:
🐞 są w stanie wykorzystywać skuteczny kamuflaż, ktory pozwala im pozostać niezauważone przez układ
immunologiczny organizmu
🐞 wpływają na zmiany behavioralne żywiciela
Najwyraźniej dysponujemy mizerną wiedzą na temat pasożytów i ich wpływu na kształtowanie ekosystemów. Z książki wyłania się zupełnie nowy obraz tych stworzeń, nie jako niepotrzebne ogniwo ewolucji, a ważna część żyjącego organizmu zwanego "życiem".

Bardzo polecam tę książkę, daję 8/10

"Co Cię gryzie" Carla Zimmera to jedna z perełek na rok 2022. Książka jest arcyciekawa, a traktuje o mało znanym świecie pasożytów.

Z książki dowiesz się o cyklu rozwojowym różnych pasożytniczych gatunków, w tym co się dzieje, kiedy pasożyt nie trafi do żywiciela ostatecznego, jak na przykład toxoplasma gondi w ciele człowieka. Autor skupia się na niesamowitych...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
611
271

Na półkach:

Przygnębiająca prawda o otaczającej nas rzeczywistości, w której jako gatunek jesteśmy dla pasożytów niczym więcej jak tylko naczyniem do ich przenoszenia i rozwoju częściowego albo ostatecznego. Książka bardzo wciągająca, mimo przesycenia w kilku miejscach zbyt dużą liczbą naukowego języka.

Przygnębiająca prawda o otaczającej nas rzeczywistości, w której jako gatunek jesteśmy dla pasożytów niczym więcej jak tylko naczyniem do ich przenoszenia i rozwoju częściowego albo ostatecznego. Książka bardzo wciągająca, mimo przesycenia w kilku miejscach zbyt dużą liczbą naukowego języka.

Pokaż mimo to

avatar
2276
626

Na półkach: , ,

Co przeciętnemu człowiekowi przychodzi na myśl, kiedy usłyszy słowo pasożyt? Zwykle jakieś obrzydliwości i stereotypy wyniesione ze szkoły. Uproszczone, zdegenerowane formy życia. Zwykle bytujące w jelitach, czasem atakujące inne organy. Tasiemce, przywry, nicienie. Niektórzy nieco bardziej uważający na lekcjach biologii przypomną sobie trochę pierwotniaków i wywołane przez nie choroby: śpiączka afrykańska, malaria.
Podczas szkolnego kursu pasożyty są przedstawiane tylko w dwóch aspektach – jako przyczyny chorób lub jako jednostki taksonomiczne. Nic więcej. Tymczasem okazuje się, że ani pasożyty nie są jakimiś cofniętymi w rozwoju organizmami, ani jedynie czynnikami patogennymi. Świat pasożytów może się okazać większy, bogatszy w gatunki niż świat zwierząt znanych nam z obserwacji. To organizmy, które musiały w drodze ewolucji dostosować się doskonale do środowiska bytowania jednocześnie będąc czynnikami tę ewolucję kształtującymi. I o tym – przede wszystkim jest ta książka. Świetnie napisana i świetnie przetłumaczona. Można dostrzec drobne nieścisłości czy uproszczenia, ale nie zmniejsza to znacząco wartości książki. Choćby takie zaskakujące stwierdzenie ze strony 156, że wirusy „są jedynie białkowymi otoczkami wyposażonymi w sprzęt umożliwiający im wdzieranie się do komórek i namnażanie za pomocą tamtejszej maszynerii.”. O materiale genetycznym ani słowa.

Wady? Przede wszystkim brak jakichkolwiek ilustracji czy schematów. Rozumiem, że to książka popularna a nie podręcznik parazytologii, ale właśnie w podręcznikach schematy cykli rozwojowych niektórych gatunków pozwalały mi szybko zrozumieć, o co chodzi. Żaden opis tego nie odda. A przecież książka skierowana jest przede wszystkim do laików.

Druga wada to kompletnie idiotyczny tytuł polski. Kto to wymyśla? Przecież oryginalny tytuł jest w pełni przetłumaczalny i do tego niesie wiele skojarzeń. „Parasite Rex” to nie tylko jakiś tam król pasożyt. To ewidentna aluzja do ikony biologicznej popkultury, czyli do Tyranozaurusa rexa. Zmiana tytułu oryginału tym bardziej kuriozalna, że w epilogu autor wymienia tytuł książki wielokrotnie i tu… redakcja polska pozostawiła wierne tłumaczenie, czyli „Króla pasożyta”. Niedopatrzenie? Redakcyjnie ewidentne.

Ze spokojem mogę zabrać się za lekturę pozostałych dwóch książek autora przetłumaczonych na polski.

Co przeciętnemu człowiekowi przychodzi na myśl, kiedy usłyszy słowo pasożyt? Zwykle jakieś obrzydliwości i stereotypy wyniesione ze szkoły. Uproszczone, zdegenerowane formy życia. Zwykle bytujące w jelitach, czasem atakujące inne organy. Tasiemce, przywry, nicienie. Niektórzy nieco bardziej uważający na lekcjach biologii przypomną sobie trochę pierwotniaków i wywołane przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
968
239

Na półkach:

Świetna, pełnokrwista książka popularnonaukowa! Autor raczy czytelnika ogromem wiedzy i nie traktuje go jak idiotę, zdolnego skupić uwagę na maksymalnie trzy i pół sekundy (po czym muszą nastąpić żarciki). Lektura nieco wymagająca, bo poczynania pasożytów bywają nieźle pokomplikowane - ale nagroda w postaci olśnienia bogactwem świata przyrody warta tego niewielkiego wysiłku.

Świetna, pełnokrwista książka popularnonaukowa! Autor raczy czytelnika ogromem wiedzy i nie traktuje go jak idiotę, zdolnego skupić uwagę na maksymalnie trzy i pół sekundy (po czym muszą nastąpić żarciki). Lektura nieco wymagająca, bo poczynania pasożytów bywają nieźle pokomplikowane - ale nagroda w postaci olśnienia bogactwem świata przyrody warta tego niewielkiego wysiłku.

Pokaż mimo to

avatar
234
208

Na półkach:

Pasożyt – organizm pochodzenia zwierzęcego, bądź roślinnego, który, aby przeżyć i zdobyć pokarm wykorzystuje inne żyjące organizmy. Brzmi dość niewinnie prawda? Jednak pasożyty to żadne przyjemne stworzenia, bo potrafią bardzo uprzykrzyć ,a nawet odebrać życie swojemu żywicielowi. Mimo tak złej opinii, są interesującymi organizmami Dzięki znakomitej serii popularnonaukowej Zrozum mogłam zgłębić tajemnice tych niemile widzianych gości.

Muszę przyznać, że czytając książkę „Co cię gryzie. Fascynujący świat pasożytów” byłam nią zafascynowana. Książka w znaczącym stopniu przybliża świat pasożytów, przedstawia jak one funkcjonują w naszym świecie i jaki wpływ mają na nasze codzienne życie. Lekkie ukłucie zawodu może budzić fakt, ze autor książki skupia się jedynie na pasożytach, które znajdują się w organizmach zwierząt i tylko w minimalnym stopniu, przedstawia pasożyty, które upodobały sobie człowieka.
Mimo małych braków, książka bardzo mi się podobała.

Pasożyt – organizm pochodzenia zwierzęcego, bądź roślinnego, który, aby przeżyć i zdobyć pokarm wykorzystuje inne żyjące organizmy. Brzmi dość niewinnie prawda? Jednak pasożyty to żadne przyjemne stworzenia, bo potrafią bardzo uprzykrzyć ,a nawet odebrać życie swojemu żywicielowi. Mimo tak złej opinii, są interesującymi organizmami Dzięki znakomitej serii popularnonaukowej ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
125
26

Na półkach: , ,

Nie nudziłam się!
Póki co moja ulubiona pozycja z książka z serii ZROZUM.

Nie nudziłam się!
Póki co moja ulubiona pozycja z książka z serii ZROZUM.

Pokaż mimo to

avatar
124
21

Na półkach: ,

Ciekawą i zabawna książka.

Ciekawą i zabawna książka.

Pokaż mimo to

avatar
713
655

Na półkach: , , , , ,

Pewnie gdybym nie była tak wrażliwa na obrzydliwe stworzenia, to ta książka wydałaby mi się super interesująca, jednak niestety, nie byłam w stanie jej skończyć. Przeczytałam raptem 2 rozdziały i wymiękłem.

Pewnie gdybym nie była tak wrażliwa na obrzydliwe stworzenia, to ta książka wydałaby mi się super interesująca, jednak niestety, nie byłam w stanie jej skończyć. Przeczytałam raptem 2 rozdziały i wymiękłem.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Carl Zimmer Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów Zobacz więcej
Carl Zimmer Co cię gryzie? Fascynujący świat pasożytów Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama
zgłoś błąd