rozwiń zwiń
Zazwyczaj_czytam

Profil użytkownika: Zazwyczaj_czytam

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 dni temu
306
Przeczytanych
książek
654
Książek
w biblioteczce
101
Opinii
297
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 11 cytatów
Bardzo leniwy książkoholik. Czytam głównie literaturę obyczajową, młodzieżówki, literaturę piękną i dziecięcą, lekką fantastykę i fantastykę młodzieżową oraz reportaże i literaturę podróżniczą (jest tego całkiem sporo!). Pozostałe gatunki okazjonalnie, ale nie zamykam się na żadne propozycje, jeśli mnie zaintrygują ;) Zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na Instagramie!

Opinie


Na półkach: ,

„Pytasz, czym jest dla mnie miłość. To porozumienie między dwoma osobami, jakby miały taką samą krew”.

Erytrea, Etiopia, Kenia, Uganda, Tanzania… Konrad Piskała odwiedza miasta i wsie, przemierza busz i bezdroża w poszukiwaniu opowieści o miłości. W miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka trudno jej szukać. Tytułowa miłość staje się punktem wyjścia do rozważań na tematy trudne i bolesne – handlu ludźmi, sytuacji mniejszości seksualnych, wojny domowej, mrocznej strony kolonializmu.

Historie bohaterów reportażu zwracają uwagę na problemy, o których być może już słyszeliśmy, ale o których na co dzień nie myślimy. Nagłośnionymi przez media, ale zapomnianymi, zepchniętymi na bok. Nadal jednak obecnymi, mimo walki wielu osób i organizacji. Zagłębianie się we wspomnienia rozmówców autora nieraz boli, dotyka do głębi. Sięgając po ten tytuł musicie mieć na uwadze, że nie będzie to lektura łatwa. Niełatwa, lecz potrzebna.

Autor wplata migawki ze swoich podróży po Afryce, przywołuje obrazy i zapachy, które na zawsze zakorzeniły się w jego pamięci. Gdy trzeba przybliża kontekst historyczny, nakreśla obecną sytuację polityczną i społeczną w omawianych krajach. Dzięki temu opowiedziane historie trafiają do osób czytających w pełni. Ponadto pozwalają uświadomić sobie, że rozgrywające się tragedie nie dotykają jedynie pojedynczych jednostek, lecz mogą dotyczyć tysięcy, dziesiątek tysięcy członków afrykańskich społeczności.

Pojęcie miłości spaja ze sobą wszystkie opowieści. I choć wiele jest w nich gorzkich, bolesnych wspomnień, to są też takie, z których płynie nadzieja. Niektórym bohaterom udało się odnaleźć szczęście mimo przeciwności; doświadczyć ogromnej miłości, mimo nienawiści wokół. Autor doskonale uchwycił złożoność emocji, zachowań i postaw mieszkańców państw wschodniej Afryki. Warto pochylić się nad tymi opowieściami, bo poznanie i zrozumienie tego co odmienne pozwala lepiej poznać i zrozumieć samego siebie.

„Pytasz, czym jest dla mnie miłość. To porozumienie między dwoma osobami, jakby miały taką samą krew”.

Erytrea, Etiopia, Kenia, Uganda, Tanzania… Konrad Piskała odwiedza miasta i wsie, przemierza busz i bezdroża w poszukiwaniu opowieści o miłości. W miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka trudno jej szukać. Tytułowa miłość staje się punktem wyjścia do rozważań na tematy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Na co dzień prawdopodobnie nie zastanawiamy się, jaką drogę przechodzi podczas produkcji nasz telefon i poszczególne jego elementy. A jest to podróż nadzwyczaj fascynująca. Być może wiemy, że szkło powstaje z piasku, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ten surowiec istotny jest dla nowoczesnej technologii i cyfrowej rzeczywistości. Nasza codzienność nierozerwalnie związana jest ze światem surowców, który zapewnia nam dach nad głową, jedzenie, światło i niemal wszystko, co nas otacza. Ed Conway w swoim reportażu zaprasza nas do poznania tego świata od środka – spojrzenia w przeszłość, prześledzenia historii i zastanowienia nie nad przyszłością sześciu szalenie istotnych surowców, na których opiera się rozwój ludzkości.

Jako geolożka, szczególnie zainteresowana górnictwem i gospodarką surowcami, cieszę się ogromnie na każdą książkę, która przybliża kulisy tej jakże istotnej gałęzi przemysłu szerokiemu gronu odbiorców. Kopalnie, zakłady przeróbcze, huty i rozmaite fabryki przetwarzające surowce są czasem bardzo blisko nas, ale jednocześnie spowija je aura tajemniczości. Autor postanawia nieco rozwiać tę aurę i zabiera osoby czytające między innymi do rafinerii, podziemnych i odkrywkowych kopalni, huty stali czy fabryki akumulatorów. Przedstawia skomplikowane procesy chemiczne i zjawiska fizyczne prostymi słowami, korzystając z obrazowych porównań pobudzających wyobraźnię. Pewnie myślicie, że sól raczej nie jest interesująca – bo w końcu to tylko drobne kryształki wykorzystywane w kuchni i te nieco grubsze, którymi posypujemy zimą drogi. Nic bardziej mylnego! Conway opowiada o szeregu zastosowań soli, z którego mało kto zdaje sobie sprawę.

Wyjściowym tematem reportażu są surowce, będące filarem, na którym opiera się cała historia naszej cywilizacji. Sporo więc w książce kontekstu historycznego, fascynujących kulis przemian energetycznych i działań wojennych. Zgłębienie przeszłości, zwłaszcza w przypadku surowców, pozwala nam z mniejszą niepewnością spoglądać w przyszłość, o czym autor wiele razy przypomina. Zwraca też uwagę, jak wiele miejsc na całym świecie powiązanych jest ze sobą siecią łańcucha dostaw. W obecnych czasach uświadomienie sobie tych zależności okazuje się niezwykle pomocne w zrozumieniu polityki czy ekonomii.

Lektura „Skarbów Ziemi” to wyjątkowa podróż przez niemal wszystkie kontynenty, wgłąb Ziemi, przez wieki rozwoju cywilizacji i okresy geologicznej historii naszej planety. Polecam ją każdemu, kto chciałby dowiedzieć się więcej o otaczającym nas świecie, a także wszystkim, dla których ważny jest los naszej planety. Z historii świata surowców, czasem wyjątkowo wstydliwej i tragicznej, można bowiem wyciągnąć wiele cennych lekcji na przyszłość. Conway opowiada tę historię w sposób porywający – mnie pochłonęła całkowicie.

Na co dzień prawdopodobnie nie zastanawiamy się, jaką drogę przechodzi podczas produkcji nasz telefon i poszczególne jego elementy. A jest to podróż nadzwyczaj fascynująca. Być może wiemy, że szkło powstaje z piasku, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ten surowiec istotny jest dla nowoczesnej technologii i cyfrowej rzeczywistości. Nasza codzienność nierozerwalnie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Korea Północna – dla przeciętnego człowieka to odizolowana od świata państwo, reżim, który od czasu do czasu daje o sobie znać wypuszczając rakiety i grożąc bronią atomową. Okazuje się, że na swoim terytorium skrywają jeszcze jedną, obecnie niezwykle potężną broń. Jest to nieuchwytna grupa cyberprzestępców, hakerzy znani jako Grupa Lazarus. Działają w ramach służby wojskowej, zasilają budżet reżimu, zastraszają i szantażują wrogów oraz tych, którzy odważą się zakpić z północnokoreańskiej władzy. Ich działalność wziął na tapet Geoff White – brytyjski dziennikarz śledczy zainteresowany w swej pracy właśnie cyberprzestępczością. Przedstawił Grupę Lazarus szerszej publiczności w podcaście, a następnie spisał jej poczynania w reportażu, z którym miałam przyjemność (naprawdę ogromną) się zapoznać.

Opanowana do perfekcji sztuka podrabiania banknotów, atak na hollywoodzkie studio filmowe, paraliż brytyjskich szpitali – to tylko niektóre z „dzieł” północnokoreańskich hakerów. O reszcie nie będę wspominać, bo lepiej odkrywać je samodzielnie podczas lektury. Ja momentami zapominałam, że mam przed sobą reportaż. Czułam się, jakby wrzucono mnie w sam środek fabuły kryminalno-sensacyjnej powieści. Liczba przeczytanych stron rosła w zastraszającym tempie, a z każdym kolejnym rozdziałem miałam ochotę na więcej.

Sposób przedstawienia tematu przez autora jest doskonały. Widać też, jak wiele pracy White włożył w to, by go zgłębić. Każdy z ataków Grupy Lazarus opisuje z wieloma szczegółami, spogląda na nie z perspektywy ofiar, ale też zwycięzcy, czyli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Kontekst polityczno-historyczny, o który zadbał autor, świetnie ukazuje rozkwit północnokoreańskiego reżimu, problemy z jakimi zmagał się kraj i sytuację zwykłych, a także tych uprzywilejowanych obywateli. Dzięki temu po reportaż mogą sięgnąć również osoby mniej obyte w tematyce Korei Północnej, a lektura rzuci nieco światła na część półwyspu będącą w cieniu południowego sąsiada.

Nie będę ukrywać – jestem pod ogromnym wrażeniem tego reportażu. Podchodziłam do niego bez większych oczekiwań, gdyż tematyka, choć ciekawa, to raczej nie należała do kręgu moich zainteresowań. Jako komputerowy i technologiczny laik trochę się wręcz bałam, że lektura okaże się dla mnie zbyt wymagająca. Okazało się to jednak zupełnie niepotrzebne i Was również niech nie martwi. Warto sięgnąć po „Wielki skok…”, gdyż autor postawił sobie za cel, by wyjaśnić czytającym w jaki sposób działają hakerzy – przybliżając działalność grupy przestępczej, stara się ukazać, jak potężna bronią jest współcześnie cyberprzestępczość i w jak łatwy sposób tak naprawdę każdy z nas może stać się celem ataku hakerów. Jest to wiedza wyjątkowo cenna, warto więc odbyć tę lekcję, mając Grupę Lazarus za doskonały przykład.

Korea Północna – dla przeciętnego człowieka to odizolowana od świata państwo, reżim, który od czasu do czasu daje o sobie znać wypuszczając rakiety i grożąc bronią atomową. Okazuje się, że na swoim terytorium skrywają jeszcze jedną, obecnie niezwykle potężną broń. Jest to nieuchwytna grupa cyberprzestępców, hakerzy znani jako Grupa Lazarus. Działają w ramach służby...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Zazwyczaj_czytam

z ostatnich 3 m-cy
Zazwyczaj_czytam
2024-04-29 22:45:47
2024-04-29 22:45:47
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Trzymaj się z dala, kochanie. Opowieść o miłości w Afryce Wschodniej na
7 / 10
i dodała opinię:

„Pytasz, czym jest dla mnie miłość. To porozumienie między dwoma osobami, jakby miały taką samą krew”.

Erytrea, Etiopia, Kenia, Uganda, Tanzania… Konrad Piskała odwiedza miasta i wsie, przemierza busz i bezdroża w poszukiwaniu opowieści o miłości. W miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka t...

Rozwiń Rozwiń
Zazwyczaj_czytam
2024-04-10 22:02:47
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Ballada ptaków i węży na
8 / 10
2024-04-10 22:02:47
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Ballada ptaków i węży na
8 / 10
Zazwyczaj_czytam
2024-03-31 00:02:56
2024-03-31 00:02:56
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Skarby Ziemi. Sześć surowców, które zadecydują o przetrwaniu naszej cywilizacji na
8 / 10
i dodała opinię:

Na co dzień prawdopodobnie nie zastanawiamy się, jaką drogę przechodzi podczas produkcji nasz telefon i poszczególne jego elementy. A jest to podróż nadzwyczaj fascynująca. Być może wiemy, że szkło powstaje z piasku, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ten surowiec istotny jest dla n...

Rozwiń Rozwiń
Zazwyczaj_czytam
2024-03-11 11:05:37
2024-03-11 11:05:37
Zazwyczaj_czytam
2024-03-11 11:05:19
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Fourth Wing. Czwarte Skrzydło na
9 / 10
2024-03-11 11:05:19
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Fourth Wing. Czwarte Skrzydło na
9 / 10
Fourth Wing. Czwarte Skrzydło Rebecca Yarros
Cykl: Empireum (tom 1)
Średnia ocena:
8.2 / 10
3794 ocen
Zazwyczaj_czytam
2024-02-17 15:25:21
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Wielki skok Grupy Lazarus na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-02-17 15:25:21
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Wielki skok Grupy Lazarus na
9 / 10
i dodała opinię:

Korea Północna – dla przeciętnego człowieka to odizolowana od świata państwo, reżim, który od czasu do czasu daje o sobie znać wypuszczając rakiety i grożąc bronią atomową. Okazuje się, że na swoim terytorium skrywają jeszcze jedną, obecnie niezwykle potężną broń. Jest to nieuchwytna grupa...

Rozwiń Rozwiń
Wielki skok Grupy Lazarus Geoff White
Średnia ocena:
7.9 / 10
63 ocen
Zazwyczaj_czytam
2024-02-06 12:34:40
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-02-06 12:34:40
Zazwyczaj_czytam oceniła książkę Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów na
6 / 10
i dodała opinię:

W powojennej Polsce młodzi absolwenci i absolwentki stomatologii pragnęli zdobyć doświadczenie w wyuczonej profesji. Wielu mieszkańców wsi nie miało natomiast nigdy kontaktu z dentystą. Wysyłano więc świeżo upieczonych lekarzy i lekarki na polską prowincję w mobilnych gabinetach – ambulans...

Rozwiń Rozwiń
2024-02-04 11:47:23
Zazwyczaj_czytam Zagłosowała w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-04 11:47:23
Zazwyczaj_czytam Zagłosowała w plebiscycie "Książka Roku 2023"

ulubieni autorzy [2]

Klaudia Bianek
Ocena książek:
7,4 / 10
21 książek
4 cykle
213 fanów
Agata Przybyłek
Ocena książek:
7,2 / 10
56 książek
11 cykli
370 fanów

Ulubione

Joanna Szarańska Kraina Zeszłorocznych Choinek Zobacz więcej
Joanna Szarańska Kraina Zeszłorocznych Choinek Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej
Agata Przybyłek Gdybym cię nie spotkała Zobacz więcej
Agata Przybyłek Gdybym cię nie spotkała Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej
Agata Przybyłek Gdybym cię nie spotkała Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Joanna Szarańska Kraina Zeszłorocznych Choinek Zobacz więcej
Joanna Szarańska Kraina Zeszłorocznych Choinek Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej
Agata Przybyłek Gdybym cię nie spotkała Zobacz więcej
Agata Przybyłek Gdybym cię nie spotkała Zobacz więcej
Agata Przybyłek Gdybym cię nie spotkała Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej
Agata Przybyłek Droga, którą przeszłam Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
306
książek
Średnio w roku
przeczytane
22
książki
Opinie były
pomocne
297
razy
W sumie
wystawione
279
ocen ze średnią 7,8

Spędzone
na czytaniu
1 731
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
21
minut
W sumie
dodane
11
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]