Księżycowe dziecko

Okładka książki Księżycowe dziecko Aleister Crowley
Okładka książki Księżycowe dziecko
Aleister Crowley Wydawnictwo: Lashtal Press fantasy, science fiction
Moonchild. A Prologue (1929)
Lashtal Press
2021-04-16
2021-04-16
Krzysztof Azarewicz
thelema magija ceremonialna magija okultyzm mistyka powieść z kluczem

Dawno lektura czegokolwiek nie sprawiła mi takiej dziecięcej radości. Nigdy też- z wyjątkiem Konx Om Pax- trzymanie, oglądanie czcionki i formatu książki nie przyniosło mi takiej fizycznej przyjemności, jak w przypadku ostatniego dzieła Lashtal Press.* Jak we wcześniejszej pozycji, udało się wydawcy dosłownie porwać książkę z czasu i przestrzeni, sprowadzić do współczesności i oblec w ciało, przy okazji tłumacząc na polski. Za rekonstrukcję obwoluty należą się osobne pochwały. Rewelacja!
Co się tyczy treści, jest to chyba najbardziej przystępne dzieło Crowley’a, jakie dane mi było czytać, co nie znaczy, że nie jest pożywką dla dalszych intelektualnych rozważań, przeciwnie- stanowi kopalnię wiedzy i inspiracji, nade wszystko daje możliwość dalszego dogrzebywania się do szczegółów. Dużo łatwiej jest jednak słuchać o odniesieniach do kabały, istocie magiji, „czwartym wymiarze”, etc., siedząc razem z bohaterami utworu w przytulnym, angielskim apartamencie lub włoskiej willi, niż męcząc się nad zawiłymi Księgami w zimnym, XXI wieku. Forma powieści pozwala wczuć się w realia autora i w jego relacje z postaciami historycznymi. Nawet jeśli charakter mają przerysowany do granic możliwości, szukanie powiązań między nimi a ich rzeczywistymi odpowiednikami- przyjaciółmi i wrogami Bestii- może przyjąć formę podchodów. Nie wszystkie odniesienia są łatwe. Na szczęście możemy zerknąć na „odpowiedzi do zadań” – przypisy tłumacza- na końcu książki. Odnajdujemy tu zarówno środowisko artystyczne w salonie Lawinii King, sympatycznych i godnych zaufania Braci i Siostry Zakonu, jak i (przerosłych do szpiku kości złem i egoizmem) przedstawicieli Czarnej Loży. Przyznam, że na początku opisany, zero-jedynkowy podział świata na Światło i Ciemność trochę mnie rozczarował, dopóki nie pojęłam celowości tego zabiegu. Działania przeciwników Graya są krykaturalnie zepsute, a ich niepowodzenia stanowią żart wpisany w Boski Plan, są wynikiem ignorancji, zabobonności i głupoty. I tak, przy akcji z jajkiem na cmentarzu, popłakałam się niemal ze śmiechu a krytyka spirytyzmu przyprawiła mnie o radośniejsze bicie serca.
Najbardziej kontrowersyjna jest rola Lisy w całym eksperymencie. Można zadać pytanie, czy miała realny wybór co do swojego uczestnictwa w opisanych zdarzeniach? Cyryl i Simon Iff grają bowiem role złego i dobrego policjanta. Narracja z góry zakłada, kto stoi po stronie la Giuffri a kto nie. Ona sama ma prawo do wątpliwości a reaguje niemal automatycznie na miłość do Cyryla (być może wymuszoną?). Jest całkowicie impulsywna, co z punktu widzenia kobiety XXI wieku może irytować. Jest jednak w tej prostocie odczuć szlachetna i naturalna, przez co można wpasować się w jej emocje niedoświadczonej adeptki i wkraczać wraz z nią w świat walki Dobra ze Złem. Pojawia się też scena całkowitego u niej otrzeźwienia (której się nie spodziewałam) a która jest pretekstem do dalszych uwag na temat naukowej etyki- wyjątkowo trafnych. Niemniej, zwrot akcji powieści całkowicie wybił mnie z rytmu a zakończenie nie przyniosło pełnej satysfakcji. Nastrój ten mogłaby przełamać kontynuacja, która (niestety) nigdy nie powstała. Mimo że rozumiem ogólny zamysł Autora, emocje towarzyszące mi w końcówce powieści, kładą się cieniem na odbiorze całości, dlatego moja ocena nie będzie całkiem obiektywna. Z drugiej strony, skoro zachowanie bohaterki było w stanie mnie zirytować oznacza to, jak bardzo wczułam się w treść podczas lektury. Chyba nigdy, w przypadku żadnej książki tak bardzo nie brakowało mi ciągu dalszego.

Podsumowując:
- Opracowanie i wydanie 93/10
- Radość z czytania 10/10
- Treść 7/10

A.W.

// * Pisząc o ostatnich wydaniach, nie miałam na myśli wznowień. Nie miałam też dotychczas okazji zapoznania się z wersjami „de lux” tego wydawnictwa, dlatego brak mi porównania.

wybitna

wybitna