Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Okładka książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Kamil Janicki
Okładka książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Kamil Janicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2021-06-16
2021-06-16
chłopi wieś pańszczyzna kultura ludowa feudalizm

Los chłopów pańszczyźnianych

Zapowiadało się bardzo ciekawie i takie było przez parę rozdziałów. A później zaczęło razić skakanie po epokach (tu w pełni się zgadzam z opinią calaculadory),cytaty w języku staropolskim (męczący szyk zdań),jednym słowem mały chaos. Ale sam obraz stanu chłopskiego jaki wyłania się z książki daje do myślenia.

Bardzo dobra pozycja. Świetny obraz wsi i losu chłopów (naszych przodków) w Polsce od XVI do XVIII wieku.

Niestety ten świetny przekaz został przerysowany licznymi ekstremalnymi przykładami (tortury, wyzysk, itd). Powoduje to, że trzeba wysiłku intelektualnego, aby "powrócić do średniej" jaka mogła być bliska realnemu losowi wsi i ich mieszkańców.

Na samym końcu książki autor sam jednak zwrócił uwagę, że z ekstremalnymi sytuacjami szlachcic musiał uważać, bo historia znała już bunty chłopów i wiele ucieczek ludności ze wsi.
Cytat: "Panowie, narażeni na utratę poddanych, musieli zważać na to, jakie zasady obowiązują [...] często sami hamowali się w najbardziej sadystycznych zapędach, by nie prowokować kolejnych ucieczek.".
Mimo to przykładów tych "sadystycznych zapędów" jest mnóstwo w książce ...

Na samym końcu książki...

„Wstręt do pracy, nieufność wobec wszelkiej władzy, podejrzliwość względem sąsiadów, skłonność do donosicielstwa, kombinatorstwo, bezradne rozkładanie rąk i „biadolenie”, pogarda szefów względem podwładnych, przekonanie, że drobna kradzież z firmy albo urzędu jest w pełni uzasadniona, przyzwyczajenie do łapownictwa…”

Ta książka pozwala zrozumieć dlaczego polskie społeczeństwo jest jakie jest. Smutna jest lektura o niewolniczej historii naszych przodków, ale otwiera oczy na to, skąd się wzięło to jacy Polacy są dziś - w końcu mamy za sobą 400 lat kształtowania się patologii szlachecko-chłopskich.

Książka ta skutecznie wymazała wspomnienia o romantycznej historii Polski wyniesione ze szkoły i z lektur Sienkiewicza. Jak pisze autor - częściową wolność chłopom w Polsce zwrócili dopiero zaborcy. Mindblowing.

Ta książka pozwala zrozumieć dlaczego polskie...

Książka prędzej dla historyków, niż laików. Ja (jako laik) przeczytałam ją częściowo, to co mnie najbardziej interesowało. Przekaz książki jest dość prosty, chłopi wiodli fatalne życie pod każdym aspektem, w zasadzie niewolnicze. Szlachta była uważana za Polaków, a chłopi - jako podludzie bez narodowości. 1 chłop był warty 20 tysięcy złotych (na nasze, bo wtedy to było kilkanaście złotych),podczas gdy szlachcic ponad pół miliona.

Po raz pierwszy spotkałam się z oficjalnym i odważnym porównaniem polskich chłopów pańszczyźnianych do amerykańskich niewolników. Autor wykonał świetną robotę, choć treść jest nierzadko wstrząsająca. Ta książka razem z "Chłopkami" powinna być lekturą obowiązkową.

Przede wszystkim książka jest bardzo dobrze napisana i się świetnie czyta.
Autor rozprawia się z wieloma mitami o życiu chłopów na ziemiach Polskich w czasach średniowiecza i późniejszych, aż do rozbiorów oraz jak te zmiany postępowały, niekoniecznie na korzyść chłopstwa. Książka otwiera oczy na wiele uproszczeń nauczanych w szkole i powszechnie przytaczanych jako racje historyczne, np. o wolności chłopów, o wymiarze podatków i zobowiązań wobec swojego Pana, kościoła i państwa. Jak się okazuje wiele tradycji, zwyczajów i sposobu myślenia wynika z wpajanych chłopom przez wieki przykazom i nakazom pana, które w końcu stały się elementem życia codziennego. Niektóre z nich wciąż funkcjonują w życiu współczesnych Polaków.
Mimo że autor dotyka wielu tematów, które mogą podważać utrwalone myślenie o wspaniałości polskiej historii, szlachty, wolności w Królestwie Polskim i Rzeczypospolitej Obojga Narodów to nie ma w tym elementów współczesnej polityki, narzucania swojej opinii i szkalowania żadnych wartości. Jest ciekawa, czasem szokująca, historia o życiu chłopstwa.

Przede wszystkim książka jest bardzo dobrze napisana i się świetnie czyta.

Mocna treść. Zwłaszcza jeśli chodzi o wyzysk chłopów ze strony szlachty. Dobra dla kogoś kto dopiero wchodzi w temat pańszczyzny na ziemiach polskich.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno się treść tej książki przyswaja. Nie dlatego, że jest źle napisana czy nieprzystępna. Jest to spis katuszy, nikczemności, chciwości i okrucieństwa. Więcej niż rozdział nie byłam w stanie przesłuchać dziennie, żeby całkiem nie podupaść na duchu.

Niesamowite jest to jak wiele pozostało z czasów pańszczyzny do dzisiaj np. w naszym podejściu do pracy, w podziałach społecznych czy nawet w "kulturze" picia.

Bardzo jestem wdzięczna, że książka powstała i mogłam dowiedzieć się z niej po stokroć więcej niż ze szkoły.

Książka przystępnie i dobrze napisana, a przede wszystkim bardzo ciekawa. Nie jest przesadnie przepełniona żargonem i widać, że skierowana jest do ludzi nie zajmujących się zawodowo historią i bardzo dobrze! To co ta książka przedstawia zaburza obraz jaki maluje nauczana w szkole historia. Niby byli ci chłopi, no ale napiszemy o tym w dwóch zdaniach i siup, powrót do królów i szlachciców. Z „Pańszczyzny” możemy się dowiedzieć, że wiele z postaci prezentowanych jako autorytety to byli najzwyklejsi właściciele niewolników, którzy traktowali swoich chłopów gorzej niż bydło. Chłopów, którzy jak przypominam, byli ludźmi i są przodkami większości z nas. Kamil Janicki nie cacka się ze szlachtą, nie wybiela, nie pomija. Burzy pewne stereotypy i bardzo dobrze.

Bardzo dobre, prawie pyszne. Znawcy o historii w sposób przystępny, żeby kobieta taka jak ja mogła to zrozumieć. Uznanie!

• Historyczne

Kamil Janicki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Zobacz więcej