rozwińzwiń

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Okładka książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Kamil Janicki
Okładka książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Kamil Janicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2021-06-16
2021-06-16
chłopi wieś pańszczyzna kultura ludowa

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Los chłopów pańszczyźnianych

689 90 541

Kiedy w bibliotece wpadła mi w oko ta książka pomyślałam, że to będzie dobra kontynuacja tematu po lekturze "Chłopek". Tym razem miałam czytać o dalszej przeszłości, autor opisuje głównie wiek XVII, chyba najczarniejszy w polskiej historii.

Książka napisana została z wielkim nakładem pracy, o czym może świadczyć choćby ogromna bibliografia. Nie do końca jednak takie przedstawienie tematu trafiło w moje gusta. Fakt, nauczyłam się z niej sporo, o pewnych faktach albo nigdy nie słyszałam, albo od czasów szkolnych zapomniałam. Poszerzyłam więc swoją wiedzę, a to najważniejsze. Lektura zachęciła mnie też do lepszego zgłębienia tematu i po raz kolejny uświadomiła, że historię Polski znam bardzo wyrywkowo.

Na plus zaliczam mnogość poruszonych tematów. Jest tu dużo o relacjach chłopa i pana, o ciążących na tym pierwszym obowiązkach i zobowiązaniach finansowych. Jest o różnorakich formach wyzysku oraz uzależnienia i przywiązania chłopa do gospodarstwa. Ale też o ich formach buntu - w granicach prawa, jeśli w ogóle można mówić o tym, że chłopi mogli powoływać się na jakieś prawo.

To, czego mi zabrakło, to analiza. Autor przedstawia całe mnóstwo cytatów i opinii innych. Fragmenty te mają dużą wartość, ponieważ są to słowa pisane przez żyjących w tamtych wiekach obserwatorów, trochę jednak ciężko się to czyta. Zdecydowanie wolę, kiedy autor czyta te zapiski sam, a czytelnikom przedstawia swoje wnioski po tej lekturze, oryginały wspominając w bibliografii a nie cytując. Research był świetny, ale taka ilość cytatów dodała lekturze ciężkości. Pod tym względem wspomniane już "Chłopki" czyta się dużo lepiej.

Brakowało mi też odrobinę spojrzenia samych chłopów na ich sytuację, oraz opisów ich codziennego życia i wypełniania obowiązków, pracy na roli, mierzenia się z problemami i osobistymi tragediami. Niestety, takie opinie trudno byłoby uzyskać, skoro chłopi nie potrafili czytać i pisać, nie mogli więc przekazać ich potomnym. Próba postawienia się na ich miejscu mogłaby więc mieć bardzo mało wspólnego z prawdą historyczną. Ale gdyby wykorzystać inne źródła historyczne, na pewno obraz sytuacji byłby pełniejszy.

Książka w wyczerpujący sposób przedstawia sytuację chłopów w XVI, XVII i XVIII wieku. Obfituje w materiały źródłowe i porusza wiele tematów - podatki, sądownictwo, handel, bunt i przede wszystkim - pańszczyznę. Zabrakło mi "chłopskiego" spojrzenia na temat i trochę zraziła ilość cytatów, ale koniec końców polecam.

Historia powinna być przedstawiana tak jak w tej książce. Wiele w niej jest opowiedziane na temat życia chłopów w Polsce na przestrzeni kilku stuleci. Jest to historia ciejawa i przerażająca. Przywodzi a myśl że wciąż niczego się nie nauczyliśmy i jesteśmy wykorzystywani jak ten chłop przez pazernego szlachcica tak teraz przez korporacje i polityków.

Warta przeczytania (najlepiej przed seansem 1670 wtedy lepiej wchodzi ;) jak Polak Polakowi piekło zgotować potrafi. Wystarczy zaklasyfikować część jako nie-polaków / nieludzi etc. i już można wszystko dla własnej korzyści, wytłumaczenie się znajdzie. Nie potrzeba żadnych obcych jak niektórym się roi. Potem się można mniej dziwić, skąd taka armia tumanów się bierze :)

Na półkach: , , , , ,

Nurt chłopski, ludowy stał się ostatnio bardzo popularny i niezmiernie się z tego cieszę, bo jednak przodkami ok. 70% Polaków byli chłopi panszczyzniani: zniewoleni, uciemiezeni, poniżani, po których odziedziczylismy wiele zalet, ale i przywar.
O ile "Chlopki" Joanny Kuciel Frydryszak czytałam z wypiekami na twarzy, do dziś mówię o tej książce każdemu, z kim tylko rozmawiam o literaturze, tak z tym reportażem mam problem.

Przede wszystkim bardzo nierówne są poszczególne rozdziały: jedne bardzo interesujące, drugie bardzo nudne, przez które ledwo przebrnęłam.
Początek: sytuacja chłopów, jak powoli tracili swoje prawa, zależności na polskiej wsi, wyzysk - bardzo rozbudowane, ostatnie zaś: powierzchowne, pisane chyba na kolanie, a szkoda, bo wątek odziedziczonych wad, które przez tyle lat ciągną się za nami, szczególnie interesujący, potraktowany w kilku zdaniach.

Druga uwaga to chaos, skoki między wiekami, co powoduje u czytelnika dezorientację i poczucie zamętu.

Miałam również wrażenie, że autor obrał jeden punkt widzenia i za wszelką cenę stara się go udowodnić, przez co staje się nieobiektywny. Chłopi byli oczywiście wyzyskiwani, zamęczani, często bici, torturowani, z tym nie dyskutuję, ale żeby bardziej podkreślić tę niedolę, zabrakło mi drugiej strony medalu, bo stan szlachecki to nie tylko przywileje, ale też ograniczenia i strach o utratę tytułu i majątku.

Zabrakło także podsumowania i nawiązania właśnie do współczesności oraz nas samych, w których tkwią zakorzenione kompleksy naszych antecesorow.

Można przeczytać.

Tam, gdzie człowiek ma bezwzględną władzę nad drugim człowiekiem rzadko nie dochodzi do nadużyć. A już zwłaszcza, jeśli nadużywanie tej władzy wiąże się z gratyfikacją i osiąganiem z tego tytułu korzyści dla ,,oprawcy".
Norma. Prawda stara jak świat - znana już przed naszą erą, w odległej starożytności, i choć współcześnie mocniej regulowana prawnie, obecna też w dzisiejszym świecie. Wyzysk człowieka przez drugiego człowieka jest jakby zapisany w DNA ludzkości.

Moim zdaniem książka - nawet jeśli nie w pełni zgodna z prawdą, lub nadająca dużej skali zjawiskom, których skala była mniejsza - jak najbardziej warta przeczytania.

Życie stanu najniższego w dziejach Polski nie jest szczególnie omawianym tematem w szkołach. Każdego z nas interesowały bardziej żywoty królów, szlachciców czy znanych mieszczan. Jednak większość społeczeństwa, a tym samym większość naszych przodków, była związana z ludźmi najgorzej traktowanymi przez tych bardziej uprzywilejowanych.
Książka "Pańszczyzna" przybliża czytelnikowi warunki w jakich musiał żyć chłop na przestrzeni XVI-XVIII wieku. Rozbita jest na 10 rozdziałów, w których opisywane są różne typy zniewolenia jakiego doświadczyli chłopi na ziemiach polskich. Na uwagę zasługuje obszerna bibliografia i przypisy, które zajmują ponad 20% książki. Książkę czyta się szybko. Opatrzona jest pięknymi rycinami z starodawnych traktatów o gospodarowaniu folwarkiem.
Dla osób nie interesujących się zbyt historią tematyka życia i traktowania chłopów przez szlachtę może być szokująca nauką, o której nie usłyszeli w szkole.
Jednak dla bardziej wtajemniczonych książka będzie się wydawać jedno wymiarowym opisem całkowitej tyranii panów wobec reszty społeczeństwa. Autor przedstawia bardzo emocjonalnie i trochę chaotycznie jakie nieszczęścia czyhały ze strony panów folwarcznych. Bicie, rozpicie, mordowanie, głodzenie I inne okropne zachowania były ciągle stosowane wobec chłopów wg autora, aby jak najwięcej zarobić z folwarku. Po lekturze ma się wrażenie niedosytu. Brakuje podsumowania, obiektywnego porównania sytuacji polskich chłopów, a ich odpowiedników w innych krajach Europy. Ostatnie rozdziały wydają się napisane naprędce. Często skaczemy między wiekiem XVI, a wiekiem XVIII, co wzbudza poczucie nieładu.
Czy książkę warto przeczytać? Zawsze warto czytać, ale tutaj przydałaby się dodatkowa lektura by mieć bardziej pełne i obiektywne spojrzenie na żywot naszych przodków.

Książka "Pańszczyzna" przybliża...

Smutny obraz polskiej wsi z XVI-XVIII wieku. Okazuje się, że nie potrzebna inna narodowość czy kolor skóry, wystarczy wyższy stopień w hierarchii społecznej, aby wprowadzić niewolnictwo i traktować uboższych rodaków jak podludzi. Historia sprzed setek lat, ale odciskająca tak mocne piętno w relacjach społecznych, że moim zdaniem bez problemu dopatrzymy się podobieństw nawet w czasach obecnych.

Problem niewolnictwa w Polsce, jakiemu formę przybierała pańszczyzna.

Problem niewolnictwa w Polsce, jakiemu formę przybierała pańszczyzna.

Aż trudno uwierzyć, że Polska nie zniknęła na stałe z mapy Europy. I że do zaborów, na których stawiamy całą naszą kulturę i historię narodu, doszło dopiero pod koniec XVIII, a trwały one raptem nieco ponad 100 lat. Wydawałoby się, że przy podejściu przodków nielicznych i zniewoleniu przodków większości współczesnych Polaków Polska powinna zniknąć znacznie wcześniej i na dłużej. Pociesza tylko to, że w swoim okrucieństwie polscy szlachcice nie byli jedyni - podobnie traktowano chłopów choćby w Rosji, a Zachód budował potęgę na kolonializmie i niewolnictwie. Jednak podczas gdy ci drudzy jako tako starają się rozliczyć ze swojej przeszłości (nawet nie oczekuję tego samego od Rosji),to Polacy wciąż romantyzują szlachtę i maniakalnie doszukują się szlacheckich korzeni. Ja po lekturze "Pańszczyzny" wolę się trzymać z daleka od szlachty.

Książka napisana pod tezę, stronnicza i przez to zakłamana. Autor w sporej części opiera sie na badaniach Deresiewicza, kwestionowanych już w latach 60-tych ubiegłego wieku.

1 346
    1 123
  • Historia
  • 2022
  • 2023
  • 2021
  • Audiobook
  • Historyczne

Kamil Janicki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Zobacz więcej