Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Okładka książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Kamil Janicki
Okładka książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Kamil Janicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2021-06-16
2021-06-16
chłopi wieś pańszczyzna kultura ludowa feudalizm

Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...
Okładka książki Babilon. Kryminalna historia Kościoła Artur Nowak, Stanisław Obirek
Babilon. Krymi... Artur Nowak, Stanis...
Okładka książki Wataha Putina Hieronim Grala, Witold Jurasz
Wataha Putina Hieronim Grala, Wit...

Los chłopów pańszczyźnianych

Bardzo dobry reportaż o niewątpliwie trudnym historycznie dla Polaków temacie. Czyta się go szybko, chociaż przyjemność płynie ze sposobu pisania, nie zaś opisywanych praktyk. Wiele mówi się o trudnych czasach chłopów pańszczyźnianych, mnóstwo książek gdzieś w tle wplata ten wątek, niestety żadna z powieści nie oddaje tragedii życia tej najbardziej uciskanej grupy społecznej sprzed kilkuset lat. A uciskanej tak bardzo, że momentami podczas czytania, zaciskają się pięści, a przestaje dziwić, a w zasadzie zaskakuje, iż do rozbiorów Polski doszło tak późno. Warcholstwo, prostactwo i brak skrupułów stają się domeną szlachty, nie zaś chłopów (aż przypomina się program 'Damy i wieśniaczki', w którym często to wieśniaczka okazuje się być tą prawdziwą damą). A jej zachłanność i hipokryzja nie znają granic, niestety również za przyzwoleniem i przykładem kleru i kościoła, który zamiast jej przeciwdziałać, stawał się beneficjentem całego wyzysku. Inaczej teraz będę patrzył na potomków byłej szlachty, pewnie z większym dystansem i obrzydzeniem niż szacunkiem - wiedząc dokładnie, w jaki sposób swojej majętności się "dorobiła".

Książka bardzo mi się podobała. Jest napisana w bardzo przystępnym języku i pomogła mi zwizualizować system pańszczyzny i wygląd życia chłopów. Wszystkim ją polecam 😊

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pańszczyzna- czysta forma niewolnictwa na terenach polskich, bardzo dobrze mi się tej książki słuchało- polecam wszystkim, których interesuje przeszłość naszego kraju.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisana i bardzo logicznie skonstruowana opowieść o tym, jak naprawdę wyglądał los znakomitej większości naszych przodków. Demaskuje mity o sielskiej wsi, ukazując prawdziwy obraz pańszczyzny. Genialna, choć oczywiście niewesoła lektura. Bardzo dobrze się czyta, ładna polszczyzna. Autor nie prezentuje swoich opinii, jedynie udokumentowane fakty. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa książka obrazująca los polskich chłopów w I Rzeczpospolitej. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wg mnie najlepsza książka w dotychczasowym dorobku Kamila Janickiego. Jeśli miałabym przeczytać tylko jedną książkę w tym roku, to byłaby to właśnie "Pańszczyzna".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia pochodzenia większości Polaków, czyli historia życia dawnego chłopa. Momentami byłem aż zdziwiony jak dużo było pańszczyzny, bo na lekcjach historii o tym się nie mówiło. Ciekawy aspekt historyczny o zmianach klimatu został poruszony. Trochę nawet żałuje że tak krótka jest ta książką
Polecam nie tylko fanom historii ale i każdemu ciekawskiemu.

Polecam nie tylko fanom historii ale i każdemu ciekawskiemu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo przyjemna książka. Dobrze się czytało. Poleciłem znajomym i też mają podobną opinię

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na początku bardzo mi ciężko było przejść przez pierwszą połowę książki, a to z powodu zbyt wielu cytatów i odniesień do źródeł. Mam też wrażenie, że autor bardzo często poruszał te same kwestie, więc książka mogła mieć kilka stron mniej, nie tracąc na wartości, ale i tak serdecznie polecam każdemu, kto chce poznać prawdziwą historię polskich chłopów. Myślę, że w aktualnej dobie chłopomanii jest to bardzo ważna pozycja. Teraz przechodzę do szlachty.

Książka miała wstrząsnąć "dworkowymi" tęsknotami przeciętnego Polaka i "odkryć" jego prawdziwą, niewolniczą tożsamość. I oczywiście wzbudza skrajne emocje na wielu poziomach, bo nie takiej historii uczą nas w szkołach. Największa słabością tej pozycji jest jej ciążenie ku historii, z drobiazgowym przytaczaniem źródeł i nieustępliwą "walką" o każdą piędź ziemi. Chyba lepiej by zrobiło tej pozycji, gdyby bardziej odnosiła się do naszych współczesnych uwarunkowań kulturowych, codziennych zachowań, praktyk i przekonań. To mówi o wiele więcej o naszej pańszczyźnianej przeszłości niż najbardziej uczone wywody naukowe. Nigdy nie potrafiłem zrozumieć, jak to się stało, że Polska - mocarstwo na mapie Europy, nagle ot tak zniknęła na skutek rozbiorów. Moi nauczyciele i podręczniki byli chyba na tyle nieudolni, że jedno, co z historii o rozbiorach wyniosłem, to fakt, że mieliśmy fatalne położenie geopolityczne - między Niemcami a Rosją, które co ileś tam lat mściło się ponownie z niebywałą konsekwencją. Książka Janickiego w kapitalny sposób pokazuje jednak, że to myślenie to typowy przykład szukania winny gdzie indziej, poza własnym, bardzo ograniczonym horyzontem fałszywych wyobrażeń i oczekiwań. W rzeczywistości prawda jest bardzo brutalna i bolesna, a obnażona, razi niczym zadra, której nie sposób łatwo usunąć. Przyklejenie plastra w to miejsce być może na chwilę pozwala o niej zapomnieć (co z oczu to z serca),ale nie usuwa trwale problemu. Lektura obowiązkowa!

Kamil Janicki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Zobacz więcej