Part of Your World: A Twisted Tale

literatura młodzieżowa
Disney-Hyperion
2018-09-04
2018-09-04

I byli bardzo bardzo szczęśliwi ... ale za nim do tego doszlo Eryk i Ariel mieli sporo pod górkę. Podoba mi się ta seria co by było gdyby, pokazuje, że życie to nie bajka i troszkę trezba się pomęczyć aby bylo dobrze, tym razem Urszula zostala zoną Eryka....i dużo się działo aby można bylo wszystko przywrócić na właściwy tor ...polecam dla fanów disney tych od księżniczek ❤️

Ariel jest już stateczna syreną, która objęła władzę po swoim ojcu. Mimo to jej dawne uczucia względem Eryka i świata ludzi nadal nie wygasły. Czy uda się jej posprzątać bałagan, który powstał na skutek jej młodzieńczych błędów?

Wśród Disney'owskich antagonistów Urszula jest jedną z moich ulubionych. Miło więc poczytać o jej podbojach w Suchym Świecie. Szkoda tylko, że akcja tak jakby drepcze w miejscu, a sama Urszula straciła swój spryt i "urok".

Uwielbiam Disneya, a pokazanie co by się stało gdyby Urszula wygrała, było genialnym pomysłem. Bardzo podobała mi się postać Ariel, która wydoroślała i zmieniła się po stracie ojca. Na pewno zamierzam przeczytać resztę książek z tej serii.

Bardzo podobała mi się narracja książki z perspektywy kilku postaci, co dawało ciekawe spojrzenie na wydarzenia z punktu widzenia różnych bohaterów. Z fascynacją czytałam kolejną część serii "Mroczna Baśń", a przede mną jeszcze kilka :)

Ciekawa jestem czy też macie sentyment do starych bajek Disneya? 😎 Macie jakąś ulubioną? "Mała Syrenka" to jedna z moich faworytek 😊 Pamiętam jak z kuzynką oglądałyśmy tę bajkę na kasecie VHS. W naszym repertuarze była też "Piękna i Bestia" oraz "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków". Później przyszedł czas na "Króla Lwa", "Pocahontas", "Herkulesa" 😊
Jakiś czas temu wpadłam na serię "Mroczna baśń" opisujących alternatywne zakończenia tak dobrze znanych nam bajek. Zaczęłam od tytułu "Świat obok świata". Czyli jak już się pewniej domyśliliście opowieści o Ariel. Wyobraźcie sobie że nic z tych rzeczy się nie zdarza: Ariel odzyskuje głosu, Urszula przegrywa, król Tryton błogosławi związke Ariel z Erykiem. Czyli po prostu brak szczęśliwego zakończenia. Wręcz odwrotnie Urszuli zostaje żona Eryka, król Tryton najprawdopodobniej został zabity, a Ariel jako niema królowa zasiada na tronie Atlantyki. Ciekawi co by było gdyby 😉

Jakiś czas temu...

Historie Disneya są jedyne i ponadczasowe. Nie dziwne jest zatem, że prawie od 100 lat w dalszym ciągu jest zachwyt i popyt na klasyczne animacje. Tutaj mamy serię "Mroczna baśń", w której autorka ukazuje, co się dzieje, gdy to jednak zło wygrało. Myślę, że można panią Braswell za to lubić, albo nienawidzić. Ta pozycja ukazuje, jak to Urszula zwyciężyła, a Ariel musiała oddać Eryka i całe uczucie, które ich łączyło. Jest tu sporo opisów, a także wewnętrznych przemyśleń bohaterów, które nie zawsze były potrzebne. Jest to jednak ciekawe właśnie z perspektywy co by było gdyby... Tak jak pisałam, można lubić albo nie. Jeśli jednak ktoś lubi Disneya, a także mroczne pozycje, to z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

Książka mnie bardzo wynudziła, sam pomysł wydawał się ciekawy jednak czegoś mi w niej zabrakło.

"Świat obok świata" to alternatywna wersja disneyowskiej "Małej syrenki" - tu historia nie potoczyła się tak, jak w bajce, Urszula pokonała Ariel i Trytona, poślubiła Eryka i rządzi na lądzie. Ariel zaś, pozbawiona głosu, pokutuje na tronie Atlantyki. Gdy po 5 latach okazuje się, że Tryton może żyć, Ariel postanawia spróbować go uwolnić. Pojawiają się wszystkie znane nam z kreskówki postaci (co jest urocze!),a także kilka nowych. Fabuła na pewno nie należy do szczególnie mrocznych, to nadal literatura dla starszych dzieci czy młodzieży. A szkoda, bo trochę liczyłam na prawdziwie dramatyczną historię ;) Historia nie jest też skomplikowana, momentami wręcz się dłuży, gdy nie dzieje się zbyt wiele. Dojrzalsza Ariel mi się podoba, ale Eryk jest taki... nijaki. Prawdę mówiąc, czytałam bez większych emocji, przede wszystkim z sentymentu do "Małej syrenki", bo książka niestety niczym nie zachwyciła. Mimo to, na pewno sięgnę po inne "Mroczne baśnie", gdy będę mieć okazję. To przyjemne czytadło, niewymagające skupienia.

Piękna okładka, duży potencjał ale niestety niewykorzystany. Dużo opisów oraz i przeżyć wewnętrznych bohaterów, które nic nie w noszą do fabuły. Za każdym razem gdy sięgałam po tę książkę czułam jakbym się zmuszała. Także pomysł był mega, ale niestety zmarnowany.

Dodaj cytat z książki Part of Your World: A Twisted Tale