Świat obok świata. Mroczna baśń

Okładka książki Świat obok świata. Mroczna baśń Liz Braswell Patronat LC
Okładka książki Świat obok świata. Mroczna baśń
Liz Braswell Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Mroczna baśń fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Małgorzata Fabianowska
Disney Mała syrenka Ariel Urszula baśń

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Uwielbiam Disneya, a pokazanie co by się stało gdyby Urszula wygrała, było genialnym pomysłem. Bardzo podobała mi się postać Ariel, która wydoroślała i zmieniła się po stracie ojca. Na pewno zamierzam przeczytać resztę książek z tej serii.

Bardzo podobała mi się narracja książki z perspektywy kilku postaci, co dawało ciekawe spojrzenie na wydarzenia z punktu widzenia różnych bohaterów. Z fascynacją czytałam kolejną część serii "Mroczna Baśń", a przede mną jeszcze kilka :)

Ciekawa jestem czy też macie sentyment do starych bajek Disneya? 😎 Macie jakąś ulubioną? "Mała Syrenka" to jedna z moich faworytek 😊 Pamiętam jak z kuzynką oglądałyśmy tę bajkę na kasecie VHS. W naszym repertuarze była też "Piękna i Bestia" oraz "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków". Później przyszedł czas na "Króla Lwa", "Pocahontas", "Herkulesa" 😊
Jakiś czas temu wpadłam na serię "Mroczna baśń" opisujących alternatywne zakończenia tak dobrze znanych nam bajek. Zaczęłam od tytułu "Świat obok świata". Czyli jak już się pewniej domyśliliście opowieści o Ariel. Wyobraźcie sobie że nic z tych rzeczy się nie zdarza: Ariel odzyskuje głosu, Urszula przegrywa, król Tryton błogosławi związke Ariel z Erykiem. Czyli po prostu brak szczęśliwego zakończenia. Wręcz odwrotnie Urszuli zostaje żona Eryka, król Tryton najprawdopodobniej został zabity, a Ariel jako niema królowa zasiada na tronie Atlantyki. Ciekawi co by było gdyby 😉

Jakiś czas temu...

Historie Disneya są jedyne i ponadczasowe. Nie dziwne jest zatem, że prawie od 100 lat w dalszym ciągu jest zachwyt i popyt na klasyczne animacje. Tutaj mamy serię "Mroczna baśń", w której autorka ukazuje, co się dzieje, gdy to jednak zło wygrało. Myślę, że można panią Braswell za to lubić, albo nienawidzić. Ta pozycja ukazuje, jak to Urszula zwyciężyła, a Ariel musiała oddać Eryka i całe uczucie, które ich łączyło. Jest tu sporo opisów, a także wewnętrznych przemyśleń bohaterów, które nie zawsze były potrzebne. Jest to jednak ciekawe właśnie z perspektywy co by było gdyby... Tak jak pisałam, można lubić albo nie. Jeśli jednak ktoś lubi Disneya, a także mroczne pozycje, to z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

Książka mnie bardzo wynudziła, sam pomysł wydawał się ciekawy jednak czegoś mi w niej zabrakło.

"Świat obok świata" to alternatywna wersja disneyowskiej "Małej syrenki" - tu historia nie potoczyła się tak, jak w bajce, Urszula pokonała Ariel i Trytona, poślubiła Eryka i rządzi na lądzie. Ariel zaś, pozbawiona głosu, pokutuje na tronie Atlantyki. Gdy po 5 latach okazuje się, że Tryton może żyć, Ariel postanawia spróbować go uwolnić. Pojawiają się wszystkie znane nam z kreskówki postaci (co jest urocze!), a także kilka nowych. Fabuła na pewno nie należy do szczególnie mrocznych, to nadal literatura dla starszych dzieci czy młodzieży. A szkoda, bo trochę liczyłam na prawdziwie dramatyczną historię ;) Historia nie jest też skomplikowana, momentami wręcz się dłuży, gdy nie dzieje się zbyt wiele. Dojrzalsza Ariel mi się podoba, ale Eryk jest taki... nijaki. Prawdę mówiąc, czytałam bez większych emocji, przede wszystkim z sentymentu do "Małej syrenki", bo książka niestety niczym nie zachwyciła. Mimo to, na pewno sięgnę po inne "Mroczne baśnie", gdy będę mieć okazję. To przyjemne czytadło, niewymagające skupienia.

Piękna okładka, duży potencjał ale niestety niewykorzystany. Dużo opisów oraz i przeżyć wewnętrznych bohaterów, które nic nie w noszą do fabuły. Za każdym razem gdy sięgałam po tę książkę czułam jakbym się zmuszała. Także pomysł był mega, ale niestety zmarnowany.

Na półkach: , , , , ,

Jedna z nielicznych książek, których nie byłam w stanie dokończyć. Ale zacznijmy od początku.

Jestem fanką Disney'a i wszystkiego, co z nim związane. Ta pozycja obowiązkowo musiała znaleźć się na mojej półce. Sam pomysł na napisanie "mrocznej baśni" z historii dobrze nam wszystkim znanych uznałam za coś niezwykle ciekawego. Przyznam szczerze, pokładałam w tej książce całkiem duże nadzieje. Niestety, okazała się jednym z większych rozczarowań.
Lektura "Świat obok świata" strasznie mi się ciągnęła. Mówiąc krótko, książka jest zwyczajnie nudna. Po pierwszych rozdziałach miałam cichą nadzieję na to, że może to wszystko się dopiero rozwinie. Zawiodła mnie również stosunkowo mała rola Urszuli w całej opowieści. Myślałam, że w mrocznej wersji baśni antagonista będzie pojawiał się częściej. Dodatkowo postać Księcia Eryka była taka... mdła. Po około 170 stronach zwyczajnie zmuszałam się do czytania, a po 250 sobie odpuściłam. Początkowo miałam tę książkę podarować komuś w prezencie, całe szczęście, że wcześniej zaczęłam ją czytać. Oszczędziłam tamtej osobie podobnego rozczarowania.

Opinia dla doroslych- Moja ulubiona animacja Disneya z dzieciństwa. Historia z ogromnym potencjałem, jednak wątki nie rozwinięte, jak na mroczną wersję Disneya, zbyt infantylna...zawiodłam się.
Dla młodzieży- idealna.

Dla młodzieży- idealna.

Kupiłam tę książkę już dawno i nawet nie doszłam do połowy bo mnie zamuliła ale znowu zaczęłam i nie mogłam się oderwać bo każda książka ma swój czas a tej nadszedł a mroczne zakończenie baśni to zawsze fajna alternatywa.

Dodaj cytat z książki Świat obok świata. Mroczna baśń

Video