rozwińzwiń

Zagmatwane zabory

Okładka książki Zagmatwane zabory Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Okładka książki Zagmatwane zabory
Małgorzata FabianowskaMałgorzata Nesteruk Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Horrrendalna historia Polski literatura młodzieżowa
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Seria:
Horrrendalna historia Polski
Wydawnictwo:
HarperCollins Polska
Data wydania:
2021-03-17
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327659866
Tagi:
historia historia Polski Zabory XVIII w. kibitka knut literatura faktu
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Ocena 6,7
Nieznośna niep... Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Sakramencki sarmatyzm Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Ocena 6,2
Sakramencki sa... Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Atrakcyjni królowie elekcyjni Małgorzata Fabianowska, Jędrzej Łaniecki, Małgorzata Nesteruk
Ocena 6,5
Atrakcyjni kró... Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Sprytni Słowianie Małgorzata Fabianowska, Jędrzej Łaniecki, Małgorzata Nesteruk
Ocena 6,5
Sprytni Słowianie Małgorzata Fabianow...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
78 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
283
126

Na półkach: ,

Z humorem o nieszczęśliwych dla Polski czasach. Książka w łatwy sposób przybliża codzienne życie w zaborach. W żadnym nie było lekko!

Z humorem o nieszczęśliwych dla Polski czasach. Książka w łatwy sposób przybliża codzienne życie w zaborach. W żadnym nie było lekko!

Pokaż mimo to

avatar
393
262

Na półkach:

Jak zwykle będę polecać tą serię dla dzieciaków, którzy lubią czytać, interesują się historią, bądź jej nie lubią. Tutaj autorki w fajny, ciekawy i zabawny sposób przedstawiają, co działo się w dawnych czasach. Tutaj mamy zabory, smutny okres dla naszego państwa, emancypacja, rozkwit przemysłu i wchodzimy w wiek XX.

Jak zwykle będę polecać tą serię dla dzieciaków, którzy lubią czytać, interesują się historią, bądź jej nie lubią. Tutaj autorki w fajny, ciekawy i zabawny sposób przedstawiają, co działo się w dawnych czasach. Tutaj mamy zabory, smutny okres dla naszego państwa, emancypacja, rozkwit przemysłu i wchodzimy w wiek XX.

Pokaż mimo to

avatar
306
209

Na półkach: , , , ,

Ciekawostki historyczne z czasów zaborów - niby to fajne. Z drugiej strony brak tutaj trochę szerszego spojrzenia na dzieje tej trudnej dla Polaków epoki. Ponadto niektóre z ,,ciekawostek" są totalnie wyrwane z kontekstu i dosyć głupkowate jakby trochę wyszukiwane na siłę. Na plus, że umieścili chociaż kalendarium na wstępie i dla kogoś kto nie ma wbudowanej osi czasu będzie ono pomocne. Jeśli chodzi o takie liberalne podejście do historii to o wiele bardziej podobały mi się książki Wojtka Drewniaka z cyklu Historia Bez Cenzury. Czy spalę moje Zagmatwane Zabory? Nie ale przeleżą pewnie na półce następne 10 lat.

Ciekawostki historyczne z czasów zaborów - niby to fajne. Z drugiej strony brak tutaj trochę szerszego spojrzenia na dzieje tej trudnej dla Polaków epoki. Ponadto niektóre z ,,ciekawostek" są totalnie wyrwane z kontekstu i dosyć głupkowate jakby trochę wyszukiwane na siłę. Na plus, że umieścili chociaż kalendarium na wstępie i dla kogoś kto nie ma wbudowanej osi czasu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6142
3443

Na półkach:

Poznawanie przeszłości, analizowanie jej, wyciąganie wniosków, porównywanie minionych wydarzeń do obecnych pozwala na lepszą świadomość oraz unikanie dawnych błędów. Jak zachęcić dzieci i młodzież do zgłębiania dawnych wydarzeń? Podręczniki nie zawsze spełniają swoją rolę. Napisane poprawnie politycznie, z pokazaniem, w jaki sposób powinniśmy interpretować określone wydarzenia nie pozwalają na zainteresowanie młodych ludzi tym tematem. Do tego często są zwyczajnie nudne. A gdyby tak urozmaicić je o komiksy i humor? Pewnie niejeden miłośnik wkuwania się oburzy: my mieliśmy podręczniki bez takich udziwnień i żyjemy. Tak, żyjemy, ale co to za życie, kiedy większość dorosłych nie rozumie podstawowych zjawisk, powiązań, wydarzeń, propagandy, szkodliwych postaw? Co z tego, że się uczymy, kiedy nasza nauka ogranicza się do dowiedzenia, co złego było dawniej, a nie ma refleksji na temat tego, jakie obecne zjawiska są bliskie tym z przeszłości? Aby chcieć lepiej poznawać przeszłość trzeba najpierw zgłębić podstawową wiedzę na jej temat. I tu z pomocą przychodzi nam seria „Horrrendalna historia Polski”.
Wcześniej kilka razy polecałam Wam już „Strrraszną historię” pozwalającą wejść w ważne wydarzenia na świecie, poznać różne kultury i ludy. Jeśli macie dzieci w wieku szkolnym (także licealistów) to polecam takie serie jak: „Monstrualna erudycja”, „Strrraszna historia” oraz „Horrrendalna historia Polski”. Każda z nich wprowadza czytelnika w inny obszar wiedzy i po każdą warto sięgnąć, aby rozbudzić dziecięcą ciekawość, zachęcić do pogłębiania wiedzy. Oczywiście każda seria (ale też i poszczególne ich tomy) ma innych autorów, ale napisane zostały z myślą o dzieciach, które zostały zniechęcone do nauki, czyli tak, aby pokazać, że zdobywanie wiedzy wcale nie jest takie straszne jak w szkołach pokazują. Co jakiś czas opowiadam Wam o kolejnych publikacjach z serii „Monstrrrualnej erudycji” oraz „Strrraszna historia”, ponieważ są to serie mające już kolejne odsłony (i bardzo dobrze!),a wszystko przez duże powodzenie książek wśród młodzieży.
Autorzy serii „Strrraszna historia” oferują naukę w formie komiksów, fragmentów pamiętników, ciekawostek, quizów i osi czasu. Terry Deary znany z interesujących, mrożących krew w żyłach i zaskakujących historycznych książek dla młodzieży korzysta z bogactwa wiedzy, pięknie ją porządkuje i podaje czytelnikom w lekkiej formie. Autor bardzo chętnie sięga po mroczne, tajemnicze i często przemilczane na lekcjach historii wydarzenia, przerabia na lekką formę i podsuwa czytelnikom sporą dawkę wiedzy zachęcając, aby zgłębiali wiedzę, poszerzali ją ponad to, co znajdą w zwykłym podręczniku szkolnym.
„Horrrendalna historia Polski” jest taką jakby podserią „Strrrasznej historii”. Napisane przez Małgorzatę Fabianowską i Małgorzatę Nesteruk stylizowane są na publikacje Terrego Dearyego, czyli postawiono tu duży nacisk na humor i lekki sposób przemycania wiedzy. Poszczególne tomy naszpikowane są ciekawostkami, które pomogą lepiej wyobrazić sobie, zrozumieć przeszłość, a których nie znajdziemy w podręcznikach, dzięki czemu uczniowie będą mogli zabłysnąć na lekcjach. Do tego temat, który w szkole ledwo jest liźnięty, któremu poświęca się kilka do kilkunastu stron tu zawarty jest w formie książki napisanej w formie ciekawej opowieści. Nie ma tu tego humoru, który obecny jest w publikacjach Brytyjczyka. Może dlatego, że Polacy zbyt poważnie (w sensie im nudniej tym lepiej) traktują edukację? Mimo tego znajdziemy tu troszkę komiksów, pamiętników z określonych czasów, urywki z „gazet”, na łamach których relacjonowano najważniejsze wydarzenia. Dzięki serii poznamy Słowian, dowiemy się jacy byli Piastowie, wejdziemy w świat dynastii Jagiellonów, a następnie przyjrzymy się królom elekcyjnym, polskiej szlachcie, zaborom..
Z tomu „Sprytni Słowianie” dowiemy się, że Słowianie byli dość ekspansywnym ludem. Cieszyli się złą sławą zarówno wśród Greków i Rzymian, bo nie był to łatwy przeciwnik. Do tego sporo tu informacji o dawnych wierzeniach, obyczajach, obrządkach, bitwach, przyjaźniach, kłótniach między ludami, uzbrojenie, piractwo, usługach morderczych (tu sporo ciekawostek o postaciach robiących karierę nawet w Egipcie),metody leczenia, okoliczności przyjęcia chrześcijaństwa, kuchnię, ulubione smakołyki (także przepisy na nie) i wiele, wiele więcej ważnych ciekawostek. Autorki zaznaczają, że punktem zwrotnym w naszych dziejach był IV wiek, kiedy to „z mroku dziejów wyłonili się Słowianie”. Przyglądamy się tu ekspansji Słowian, wyłanianiu się plemion, a później małych państw (Samona, Polan, księcia Mojmira, Ruryka). Zrozumiemy przyczyny porzucenia politeistycznej religii na rzecz monoteistycznej. Sporo miejsca poświęcono takim bogom jak Świętowit, Perun, Weles, Swarożyc i Makosz. Opisano też demonologię słowiańską, myślenie magiczne i prymitywną medycynę oraz niezwykle różnorodne zwyczaje funeralne. Ponad to sporo tu opisów gier i zabaw, system miar i wag (niektóre stosowane do XIX wieku). „Sprytni Słowianie” odkryje przez nami świat zaskakujący, bo bogaty w liczne wędrówki.
„Pokrętni Piastowie” to opowieść o czasach pierwszych królów, paradoksach, skomplikowanym życiu, które z jednej strony było dostatnie, a z drugiej biedne, spokojne, ale i bogate w krwawe konflikty, dużą ilość przemocy, podboje, na które wyruszali tylko najsilniejsi i mieli szansę się wzbogacić.
„Dynamiczną dynastię Jagiellonów” otwiera rok 1370, czyli moment śmierci Kazimierza Wielkiego, a zamyka rok 1572, gdy umiera Zygmunt II August, nie pozostawiwszy potomka, a co za tym idzie zakończywszy panowanie dynastii Jagiellonów i otwierając kraj na wolną elekcję. Poznajemy jak wyglądało życie w kraju, którego teren sięgał od jednego morza do drugiego i był prawdziwym mocarstwem. Poznamy codzienność zwykłych ludzi, przepisy na choroby i rany, przywileje, jakimi cieszyły się różne grupy społeczne, najsłynniejszych błaznów oraz znaczące bitwy i spis dań przeniesionych do Polski z Włoch.
„Atrakcyjni królowie elekcyjni” to czwarty tom „Horrrendalnej historii Polski”. Wchodzimy tu w świat królów, którzy nastali po wygaśnięciu rodu Jagiellonów. Tom rozpoczyna się w tym miejscu, w którym skończył poprzedni czyli w roku 1573, kiedy tron obejmuje Henryk Walezy, który staje się władcą Polski z braku lepszej alternatywy. Gdy zwalnia się tron Francji pakuje manatki i pędzi do Paryża pozostawiając pusty skarbiec. Przywódcą zostaje Stefan Batory, całkowite przeciwieństwo francuskiego elegancika skupiającego się na zysku. Po nim Zygmunt III Waza, a później kolejni. Opowieść kończy się na toku 1795, gdy Stanisław August Poniatowski abdykuje zamykając epokę elekcyjną. Poza takimi nudnymi faktami autorki przygotowały całkiem sporo ciekawostek urozmaicających podróż po 200 latach historii naszego kraju. Poznamy wojskowe nowinki, dzięki którym Polacy byli sławni, poznamy wiele sławnych postaci (Stefan Czarnecki, Jan Zamoyski, Jan Karol Chodkiewicz, Stanisław Zółkiewski, Tadeusz Kościuszko i wielu innych). Ponad to zapoznamy się z panującą w określonym czasie modą, poznamy tradycyjne stroje i nowinki. Nie zabraknie też informacji o nauce (KEN i inne osiągnięcia epok),uczonych, literatach, związkach Polski z Ameryką.
„Sakramencki sarmatyzm” to opowieść o zwyczajach i słabościach uprzywilejowanej grupy społecznej. Odkryjemy jakie zachowania doprowadziły do stopniowego wyniszczania kraju, wejdziemy w obszar dziwnej interpretacji różnych odłamów chrześcijaństwa, które wzbogacono pogańskimi wierzeniami i przesądami. Wszystko doprawione niezwykłą fantazją i wiarą w niezwykłe korzenie. Znajdziemy tu też spis podstawowych zwrotów łacińskich, postaw, idei, podział na klasy ze względu na majątek i wpływy. Do tego sporo miejsca poświęcono herbarzom, pochodzeniu nazwisk, kreowaniu wizerunku, podszywaniu się pod szlachtę, niechęci do przebywania na dworze króla oraz podróży, ale jednocześnie dużym zapale do pielgrzymek, powstaniu kultu Madonny i modzie na ubieraniu figur na procesje, fundowaniu licznych kościołów. Ponadto nie zabraknie przerażających praktyk i zamiłowania do tworzenia różnorodnych wizerunków śmierci, opowiadania o niej. Nie zabraknie też tematu rycerskich kobiet.
„Zagmatwane zabory” pozwalają poznać różnorodne problemy, z jakimi spotykali się Polacy w różnych zaborach. Dowiemy się, w jaki sposób doszło do kolejnego zagrabienia ziemi, poznamy powstania i sposoby działania konspiracji. Nie zabraknie tematu migracji politycznej i ekonomicznej, problemu biedy, wyzysku polskich uchodźców. Nie zabraknie też ciekawostek językowych i modowych, bo spotkanie różnych nacji to zadziwiający tygiel.
Seria „Horrrendalna historia Polski” to fascynująca lektura pozwalająca na interesującą wyprawę w przeszłość. Wznowienie wypuszczone przez wydawnictwo HarperKids pozwala na poznanie historii naszego kraju bez poczucia przymusu, nudy. Zawarta w publikacjach wiedza przyda się w szkole, ale forma przyswajania informacji przez zabawę pozwoli na dłuższe zapamiętanie. Nie można serii traktować kompendium wiedzy, ale to świetne publikacje pozwalające na rozbudzenie zainteresowań młodych czytelników, zachęcenie do zgłębiania dziejów. Autorkom udało się uchwycić najważniejsze niuanse charakteryzujące określoną epokę. Po lekturze można jednak odnieść wrażenie, że żarty tak typowe dla „Strrrasznej historii” są w przypadku Słowian i „Horrrendalnej historii Polski” bardzo ostrożne i zachowawcze, a szkoda, bo zbyt poważne podejście do określanych postaci zawsze prowadzi do wypaczenia i osłabia chęć zadawania kolejnych pytań. Zdecydowanie polecam

Poznawanie przeszłości, analizowanie jej, wyciąganie wniosków, porównywanie minionych wydarzeń do obecnych pozwala na lepszą świadomość oraz unikanie dawnych błędów. Jak zachęcić dzieci i młodzież do zgłębiania dawnych wydarzeń? Podręczniki nie zawsze spełniają swoją rolę. Napisane poprawnie politycznie, z pokazaniem, w jaki sposób powinniśmy interpretować określone...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
57

Na półkach:

Strrraszna historia na polskim gruncie w najlepszym wydaniu! Idealna dla ucznia w wieku gimnazjalnym aby przetrwać trudy nudnych lekcji i zagiąć nauczyciela ;)

Strrraszna historia na polskim gruncie w najlepszym wydaniu! Idealna dla ucznia w wieku gimnazjalnym aby przetrwać trudy nudnych lekcji i zagiąć nauczyciela ;)

Pokaż mimo to

avatar
701
619

Na półkach:

Jestem ogromnym fanem tej serii od zawsze, teraz nadszedł czas na jej odświeżenie. Polska wariacja na temat "Strrrasznej Historii" Terry'ego Derry'ego jest zaskakująco udana. Bardzo ciekawe zestawienie ciekawostek, które nakreślają przed czytelnikiem wyraźny i barwny obraz epoki, w tym wypadku okresu zaborów. Najgorszą stroną wydania w porównaniu z oryginałem są rysunki, po prostu dużo słabsze jakościowo. Mimo to książeczka jest świetna, nie tylko jako źródło wiedzy dla najmłodszych, ale także przypominajka informacji dla starszych czytelników.

Jestem ogromnym fanem tej serii od zawsze, teraz nadszedł czas na jej odświeżenie. Polska wariacja na temat "Strrrasznej Historii" Terry'ego Derry'ego jest zaskakująco udana. Bardzo ciekawe zestawienie ciekawostek, które nakreślają przed czytelnikiem wyraźny i barwny obraz epoki, w tym wypadku okresu zaborów. Najgorszą stroną wydania w porównaniu z oryginałem są rysunki, po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1177
1172

Na półkach: ,

Czas zaborów w Polsce to niełatwy okres w historii naszego kraju. Czy można o nim opowiedzieć młodemu czytelnikowi nieprzytłaczając go tragicznymi wydarzeniami i licznymi datami? Tego wyzwania podjęły się autorki Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk.

„Zagmatwane zabory” to kolejna część z serii Horrrendalna Historia Polski. Kolorowa okładka przyciąga wzrok. Na kolejnych stronach przedstawiono: kalendarium, powstanie styczniowe, represje oraz sprzeciw wobec zaborcy, Galicję, emigracje do Ameryki i Brazylii, industrializację, rozwój miasta Łodzi, obyczaje i modę, modę na góry, masonów, higienę, medycynę i sport oraz emancypację.

Książka kierowana do czytelnika 10+, na 150 stronach postarano się przedstawić skomplikowaną sytuację, w jakiej wtedy znajdowała się Polska. Jednocześnie robiąc to, w sposób ciekawy i atrakcyjny dla czytelnika, nawet niezainteresowanego historią. Myślę, że jest to interesująca i godna polecenia pozycja.
MJ
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Czas zaborów w Polsce to niełatwy okres w historii naszego kraju. Czy można o nim opowiedzieć młodemu czytelnikowi nieprzytłaczając go tragicznymi wydarzeniami i licznymi datami? Tego wyzwania podjęły się autorki Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk.

„Zagmatwane zabory” to kolejna część z serii Horrrendalna Historia Polski. Kolorowa okładka przyciąga wzrok. Na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7937
6791

Na półkach: , ,

DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

Drugi z wznowionych właśnie tomów „Horrrendalnej Historii Polski” to rzecz powoli doprowadzająca nas do współczesności. Od pierwszego tomu przeszliśmy drogę wiodącą z zamierzchłych czasów, do połowy osiemnastego wieku, którym kończył się tom piąty. Teraz, w szóstej części, pokonujemy drogę aż do odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do początków XX wieku. I jak zwykle książka wprost pełna jest interesująco podanych faktów, które potrafią zainteresować historią nawet nieznoszących jej czytelników.

Od roku 1797 (czyli do powstania Legionów Polskich we Włoszech) po rok 1919 (czyli podpisanie traktatu wersalskiego, dzięki któremu Polska znów była na mapach i odzyskała niepodległość). Taką drogę przebywamy wraz a autorkami i bohaterami tamtych wydarzeń w tym tomie. Ale co się wśród tych wydarzeń i ludzi kryje?
Czym były knut i nahajka, do czego służyły i co ze sobą niosły? „Hameryka”, Brazylia i inne kraje – czyli witajcie w świecie, gdzie w czasie zaborów na obcych ziemiach Polacy szukali chleba i spokoju. Przekonajcie się, jak w owym czasie wyglądała emancypacja, a jak higiena, medycyna i sport. I odwiedźcie też Łódź, by przekonać się, czy to złe miasto, czy może jednak ziemia obiecana. A to tylko część tego, co na Was czeka!

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/03/horrrendalna-historia-polski-zagmatwane.html

DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

Drugi z wznowionych właśnie tomów „Horrrendalnej Historii Polski” to rzecz powoli doprowadzająca nas do współczesności. Od pierwszego tomu przeszliśmy drogę wiodącą z zamierzchłych czasów, do połowy osiemnastego wieku, którym kończył się tom piąty. Teraz, w szóstej części, pokonujemy drogę aż do odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1213
1125

Na półkach: , , , ,

Historia Polski przedstawiona przez polskie autorki jest troszeczkę inna niż pozostałe części- mniej tutaj okrutnych opowieści, ale jest dużo nietypowych ciekawostek. Ogromny zasób tej wiedzy znanej i nieznanej. Gazety, komiks, wiersze, sceny teatralne, przepisy kulinarne, piosenki, quizy…
Zgmatwane zabory: kalendarium, powstanie styczniowe, represje, sprzeciw wobec zaborcy, Galicja, emigracje do Ameryki i Brazylii, industrializacja, rozwój Łodzi, obyczaje i moda, rozwój Zakopanego – moda na góry, masoni, higiena, medycyna i sport, skauci, emancypacja.

Historia Polski przedstawiona przez polskie autorki jest troszeczkę inna niż pozostałe części- mniej tutaj okrutnych opowieści, ale jest dużo nietypowych ciekawostek. Ogromny zasób tej wiedzy znanej i nieznanej. Gazety, komiks, wiersze, sceny teatralne, przepisy kulinarne, piosenki, quizy…
Zgmatwane zabory: kalendarium, powstanie styczniowe, represje, sprzeciw wobec...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1859
1859

Na półkach: ,

Nie zapominajmy że były też polskie książeczki z tej serii, to była fajna pozycja :D

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Nie zapominajmy że były też polskie książeczki z tej serii, to była fajna pozycja :D

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    107
  • Chcę przeczytać
    53
  • Posiadam
    31
  • Historia
    11
  • Dla dzieci
    5
  • Ulubione
    3
  • 2022
    3
  • Polska
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Serie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zagmatwane zabory


Podobne książki

Przeczytaj także