Sprytni Słowianie

Okładka książki Sprytni Słowianie Małgorzata Fabianowska, Jędrzej Łaniecki, Małgorzata Nesteruk
Okładka książki Sprytni Słowianie
Małgorzata FabianowskaJędrzej Łaniecki Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Horrrendalna historia Polski literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Horrrendalna historia Polski
HarperCollins Polska
2020-08-12
2004-01-01
historia humor

Okładka książki Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Nieznośna niep... Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Sakramencki sarmatyzm Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Sakramencki sa... Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Zagmatwane zabory Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Zagmatwane zabory Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Atrakcyjni królowie elekcyjni Małgorzata Fabianowska, Jędrzej Łaniecki, Małgorzata Nesteruk
Atrakcyjni kró... Małgorzata Fabianow...

Okładka książki Niesamowici Egipcjanie Martin Brown, Terry Deary, Peter Hepplewhite
Niesamowici Eg... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Dynamiczna dynastia Jagiellonów Małgorzata Fabianowska, Jędrzej Łaniecki, Małgorzata Nesteruk
Dynamiczna dyn... Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Paskudne robale Nick Arnold, Tony De Saulles
Paskudne robale Nick Arnold, Tony D...

Rewelacyjna część Horrrendalnej historii... pośmiałam się bardzo. Miło też trzymać w ręku ładne wydanie.
Fragmenty o magii, oraz 'medycynie' najlepsze😁🤣🤣
Fakty historyczne i żart, nie można lepiej połączyć nauki z zabawą.
Na plus także testy z odpowiedziami po każdej książce.
Polecam całą serię!!

Fragmenty o magii, oraz 'medycynie' najlepsze😁🤣🤣
Fakty historyczne i żart, nie można lepiej połączyć nauki z zabawą.
Na plus także testy z odpowiedziami po każdej książce.
Polecam całą serię!!

Wyraźna różnica wobec oryginalnej serii. Fragmentami bywa topornie jak w zwykłych podręcznikach. Średnio to wyszło.

Sięgnęłam po tą pozycję, ponieważ, kiedy byłam dzieckiem bardzo chętnie czytałam straaaszna historię i monstrualną erudycję (zbieram teraz wszystkie części dla mojego syna) i sposób w jaki wydana jest horrendalna historia polski sprawia, że przypominają mi się obie te serię. Myślę, że książka, która w tak pomysłowy i zabawny sposób ukazuję historię Słowian jest świetnym pomysłem dla opornych na wiedzę historyczną dzieciaków, ale też dla dorosłych, którzy "bez spiny" chcą sobie zrobić małą powtórkę. Ilustracje, quizy czy przepisy kulinarne są dodatkową atrakcją zapobiegającą nudzie. Na pewno sięgnę po resztę książek z tej serii!

Poznawanie przeszłości, analizowanie jej, wyciąganie wniosków, porównywanie minionych wydarzeń do obecnych pozwala na lepszą świadomość oraz unikanie dawnych błędów. Jak zachęcić dzieci i młodzież do zgłębiania dawnych wydarzeń? Podręczniki nie zawsze spełniają swoją rolę. Napisane poprawnie politycznie, z pokazaniem, w jaki sposób powinniśmy interpretować określone wydarzenia nie pozwalają na zainteresowanie młodych ludzi tym tematem. Do tego często są zwyczajnie nudne. A gdyby tak urozmaicić je o komiksy i humor? Pewnie niejeden miłośnik wkuwania się oburzy: my mieliśmy podręczniki bez takich udziwnień i żyjemy. Tak, żyjemy, ale co to za życie, kiedy większość dorosłych nie rozumie podstawowych zjawisk, powiązań, wydarzeń, propagandy, szkodliwych postaw? Co z tego, że się uczymy, kiedy nasza nauka ogranicza się do dowiedzenia, co złego było dawniej, a niema refleksji na temat tego, jakie obecne zjawiska są bliskie tym z przeszłości? Aby chcieć lepiej poznawać przeszłość trzeba najpierw zgłębić podstawową wiedzę na jej temat. I tu z pomocą przychodzi nam seria „Horrrendalna historia Polski”.
Wcześniej kilka razy polecałam Wam już „Strrraszną historię” pozwalającą wejść w ważne wydarzenia. Jeśli macie dzieci w wieku szkolnym (także licealistów) to polecam takie serie jak: „Monstrualna erudycja”, „Strrraszna historia” oraz „Horrrendalna historia Polski”. Każda z nich wprowadza czytelnika w inny obszar wiedzy i po każdą warto sięgnąć, aby rozbudzić dziecięcą ciekawość, zachęcić do sięgania po podręczniki. Oczywiście każda seria (ale też i poszczególne ich tomy) ma innych autorów, ale napisane zostały z myślą o dzieciach, które zostały zniechęcone do nauki, czyli tak, aby pokazać, że zdobywanie wiedzy wcale nie jest takie straszne jak w szkołach pokazują. W ubiegłym tygodniu opowiedziałam Wam o „Monstrrrualnej erudycji” oraz przy okazji sięgania po kolejne dwa tomy przypomniałam „Strrraszną historię”, ponieważ są to serie mające już kolejne odsłony (i bardzo dobrze!),a wszystko przez duże powodzenie książek wśród młodzieży.
Autorzy serii „Strrraszna historia” oferują naukę w formie komiksów, fragmentów pamiętników, ciekawostek, quizów i osi czasu. Terry Deary znany z interesujących, mrożących krew w żyłach i zaskakujących historycznych książek dla młodzieży korzysta z bogactwa wiedzy, pięknie ją porządkuje i podaje czytelnikom w lekkiej formie. Autor bardzo chętnie sięga po mroczne, tajemnicze i często przemilczane na lekcjach historii wydarzenia, przerabia na lekką formę i podsuwa czytelnikom sporą dawkę wiedzy zachęcając, aby zgłębiali wiedzę, poszerzali ją ponad to, co znajdą w zwykłym podręczniku szkolnym.
„Horrrendalna historia Polski” jest taką jakby podserią „Strrrasznej historii”. Napisane przez Małgorzatę Fabianowską i Małgorzatę Nesteruk stylizowane są na publikacje Terrego Dearyego, czyli postawiono tu duży nacisk na humor i lekki sposób przemycania wiedzy. Poszczególne tomy naszpikowane są ciekawostkami, które pomogą lepiej wyobrazić sobie, zrozumieć przeszłość, a których nie znajdziemy w podręcznikach, dzięki czemu uczniowie będą mogli zabłysnąć na lekcjach. Do tego temat, który w szkole ledwo jest liźnięty, któremu poświęca się kilka do kilkunastu stron tu zawarty jest w formie książki napisanej w formie ciekawej opowieści. Nie ma tu tego humoru, który obecny jest w publikacjach Brytyjczyka. Może dlatego, że Polacy zbyt poważnie (w sensie im nudniej tym lepiej) traktują edukację? Mimo tego znajdziemy tu troszkę komiksów, pamiętników z określonych czasów, urywki z „gazet”, na łamach których relacjonowano najważniejsze wydarzenia. Dzięki serii poznamy Słowian, dowiemy się jacy byli Piastowie, wejdziemy w świat dynastii Jagiellonów, a następnie przyjrzymy się królom elekcyjnym.
Dziś będzie o pierwszym i (na razie) ostatnim tomie, czyli „Sprytni Słowianie” i „Atrakcyjni królowie elekcyjni”. Dzięki pierwszej z publikacji dowiemy się, że Słowianie byli dość ekspansywnym ludem. Cieszyli się złą sławą zarówno wśród Greków i Rzymian, bo nie był to łatwy przeciwnik. Do tego sporo tu informacji o dawnych wierzeniach, obyczajach, obrządkach, bitwach, przyjaźniach, kłótniach między ludami, uzbrojenie, piractwo, usługach morderczych (tu sporo ciekawostek o postaciach robiących karierę nawet w Egipcie),metody leczenia, okoliczności przyjęcia chrześcijaństwa, kuchnię, ulubione smakołyki (także przepisy na nie) i wiele, wiele więcej ważnych ciekawostek. Autorki zaznaczają, że punktem zwrotnym w naszych dziejach był IV wiek, kiedy to „z mroku dziejów wyłonili się Słowianie”. Przyglądamy się tu ekspansji Słowian, wyłanianiu się plemion, a później małych państw (Samona, Polan, księcia Mojmira, Ruryka). Zrozumiemy przyczyny porzucenia politeistycznej religii na rzecz monoteistycznej. Sporo miejsca poświęcono takim bogom jak Świętowit, Perun, Weles, Swarożyc i Makosz. Opisano też demonologię słowiańską, myślenie magiczne i prymitywną medycynę oraz niezwykle różnorodne zwyczaje funeralne. Ponad to sporo tu opisów gier i zabaw, system miar i wag (niektóre stosowane do XIX wieku). „Sprytni Słowianie” odkryje przez nami świat zaskakujący, bo bogaty w liczne wędrówki.
Druga z publikacji, czyli „Atrakcyjni królowie elekcyjni” to czwarty tom „Horrrendalnej historii Polski”. Wchodzimy tu w świat królów, którzy nastali po wygaśnięciu rodu Jagiellonów. Tom rozpoczyna się w tym miejscu, w którym skończył poprzedni czyli w roku 1573, kiedy tron obejmuje Henryk Walezy, który staje się władcą Polski z braku lepszej alternatywy. Gdy zwalnia się tron Francji pakuje manatki i pędzi do Paryża pozostawiając pusty skarbiec. Przywódcą zostaje Stefan Batory, całkowite przeciwieństwo francuskiego elegancika skupiającego się na zysku. Po nim Zygmunt III Waza, a później kolejni. Opowieść kończy się na toku 1795, gdy Stanisław August Poniatowski abdykuje zamykając epokę elekcyjną. Poza takimi nudnymi faktami autorki przygotowały całkiem sporo ciekawostek urozmaicających podróż po 200 latach historii naszego kraju. Poznamy wojskowe nowinki, dzięki którym Polacy byli sławni, poznamy wiele sławnych postaci (Stefan Czarnecki, Jan Zamoyski, Jan Karol Chodkiewicz, Stanisław Zółkiewski, Tadeusz Kościuszko i wielu innych). Ponad to zapoznamy się z panującą w określonym czasie modą, poznamy tradycyjne stroje i nowinki. Nie zabraknie też informacji o nauce (KEN i inne osiągnięcia epok),uczonych, literatach, związkach Polski z Ameryką.
Seria „Horrrendalna historia Polski” to fascynująca lektura pozwalająca na interesującą wyprawę w przeszłość. Wznowienie wypuszczone przez wydawnictwo HarperKids pozwala na poznanie historii naszego kraju bez poczucia przymusu, nudy. Zawarta w publikacjach wiedza przyda się w szkole, ale forma przyswajania informacji przez zabawę pozwoli na dłuższe zapamiętanie. Nie można serii traktować kompendium wiedzy, ale to świetne publikacje pozwalające na rozbudzenie zainteresowań młodych czytelników, zachęcenie do zgłębiania dziejów. Autorkom udało się uchwycić najważniejsze niuanse charakteryzujące określoną epokę. Po lekturze można jednak odnieść wrażenie, że żarty tak typowe dla „Strrrasznej historii” są w przypadku Słowian i „Horrrendalnej historii Polski” bardzo ostrożne i zachowawcze, a szkoda, bo zbyt poważne podejście do określanych postaci zawsze prowadzi do wypaczenia i osłabia chęć zadawania kolejnych pytań. Zdecydowanie polecam

Sprytni Słowanie to pierwsza część serii Horrrendalna historia Polski Wydawnictwa Egont. Cyklu, który opowiada o początkach państwa polskiego i jego rozwoju.

Jest to idealna pozycja dla tych, których od historii odrzuca. Nienawidzących wkuwania dat i drętwych opisów zaprzeszłych czasów. Dzięki tej książce przekonacie się, jak pasjonująca może być historia! Mnie łatwo to powiedzieć, ponieważ ją kocham, ale pozytywna opinia dziewięciolatka, (który nie miał dużej styczności z historią) może was przekona.

Pełna recenzja znajduje się na portalu W Roli Mamy ->https://wrolimamy.pl/recenzja/sprytni-slowianie-horrrendalna-historia-polski/

Nie jest to tłumaczenie brytyjskiej "Strasznej Historii", jednakże autorki w sumie dały radę. Widać inną kreskę rysunków, w środku książki, ale spokojnie można to dołaczyć do tej historycznej serii.

Miejscami całkiem ciekawe, jednak ogólnie to średnie. Wątpię aby zainteresowało to dzieci, które są grupą docelową tego cyklu.

Ta o Słowianach to taka średnia pozycja bym powiedział...

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Ta o Słowianach to taka średnia pozycja bym powiedział...

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Kupiłam ją dziecku, ale sama również chętnie ją przeczytałam. Krótki zbiór, streszczenie ciekawostek, faktów z historii. Świetna książka przybliżająca życie Słowian. Czyta ją się szybko i przyjemnie.

Dosyć nudna, nie zawiera zbyt wiele ciekawych informacji, a żarty są na bardzo niskim poziomie.

• Dla dzieci
  • Strrraszna historia