Bieg Anioła

Lucky
2021-06-22
2021-06-22
literatura polska

Książka trochę przegadana, autorka na siłę wzbogacała treść sztucznymi wstawkami stylistycznymi. Czyta sie lekko, ale równie lekko zapomina. Niby poruszone tzw. ważne tematy, ale tak jakoś po łebku. Naciągany wątek kryminalny sprawia wrażenie, że książka jest o wszystkim i o niczym.

!!!Recenzja!!!

Nowy przyjaciel w naszym życiu, może wywrócić je do góry nogami, oby to było w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Czasem zmiana naszej codzienności, może przynieść szereg korzyści, dzięki którym już nigdy nie będziemy samotni i nieszczęśliwi. Jednakże często musi trochę czasu upłynąć zanim zrozumiemy, że te zmiany i nowe znajomości przyniosły nam więcej na plus, niż na minus.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Gertrudę, która w swojej wsi uznawana jest za wariatkę, a w dodatku wszyscy błędnie myślą, iż jest niemową, taki stan rzeczy bohaterce pasuje, gdyż nie musi z nikim wchodzić w zbędne dialogi. Pewnego dnia wracając swoim fiacikiem od lekarza dostrzegła w lesie przywiązanego łańcuchem do drzewa pieska. Ruszyła mu na ratunek, po czym zawiozła go do pani weterynarz. Okazało się, że to bulterier, który przeszedł piekło w postaci regularnego bicia i znęcania się nad nim w celu wytresowania go na rasowego psiego mordercę. Psiak okazał się łagodny, a z powodu przeszłości i braku miejsc w schroniskach Gertruda musiała się nim zająć. Wkrótce po tym nadała mu imię Anioł. Jego oprawca Igor, długo nie pomieszkał w bogactwie, gdyż jego pracownicy wrobili go w otrucie skażonym towarem kilkudziesięciu ludzi. Nowym sąsiadem bohaterki zostaje Marek, inwalida wojenny walczący niegdyś Iraku, którego niepełnosprawny brat mieszka w pobliskim ośrodku. Do wsi przybywa nowy ksiądz, co w niedługim czasie odmieni spokojne i nudne życie tutejszego sołtysa. Jak potoczą się losy Gertrudy oraz Anioła? Co z Markiem i jego bratem? Jaki chytry plan wykombinuje sołtys, by przywrócić sobie poważanie we wsi? Co dalej czeka bohaterów? O tym w książce „Bieg Anioła” autorstwa Doroty Wójcik.

Gatunek

Książka wyjątkowo mnie zaskoczyła, gdyż mamy tutaj do czynienia z miksem gatunków, ale wiodącym jest komedia. Dawno się tak nie śmiałem czytając jakąkolwiek książkę zwłaszcza, iż sytuacje przedstawione są jak najbardziej realne. Z drugiej strony mamy piękną przygodę wspaniałego psa, który pomimo przeciwności losu trafiał na ludzi mu życzliwych, chociażby pierwszym z nich był podwładny Igora, Łysa Pała, który nie wykonał wyroku zgładzenia czworonoga, a wręcz chciał się nim zaopiekować. Połączenie Anioła z Gertrudą zaowocowało przemianą jej osobowości na lepsze, co niewątpliwie wciąga czytelnika, gdyż każdy będzie ciekawy do czego to doprowadzi. Kolejnym gatunkiem, który tu się przewija jest kryminał, a dotyczy on sprawy zatrutych narkotyków oraz chęci zemsty Don Padre na Igorze za stracone pieniądze i przede wszystkim renomę. Uważam, że wyjątkowo autorce to niecodzienne połączenie różnych gatunków się udało. Otrzymujemy mega wartościową historię, która nas nie zanudzi, a mnogość wątków i komicznych sytuacji, tylko nadają jeszcze bardziej interesującego charakteru książce.

Ukryte przesłania

Pod płaszczykiem zmiksowanej komedii z obyczajówką, kryminałem i powieścią przygodową możemy doszukać się szeregu mądrych przesłań, które mają odzwierciedlenie w naszym życiu. Jednym z nich będzie pomoc skazanemu na pewną śmierć zwierzęciu przywiązanego do drzewa w lesie. Innym będzie trudna sytuacją inwalidów, a zwłaszcza tych wojennych pozostawionych samym sobie, którzy bez wsparcia kogokolwiek w pewnym momencie pomyślą o odebraniu sobie życia. W obu przypadkach powinniśmy reagować, a nie wykazywać się powszechną znieczulicą społeczną. Kolejnym ważnym elementem książki to są samotne niepełnosprawne dzieci skazane na brak wsparcia, jeżeli zabraknie oddanych im opiekunów oraz wsparcie dzieci z rodzin problemowych, którego przykładem jest Antek. Chłopiec ma tylko tatę alkoholika oraz dwóch oprawców z innej szkoły jeżdżących z nim jednym busem. Szczęśliwie sklepowa Kaśka, Gertruda oraz nauczyciel od w-fu pomagają chłopcu w codziennym dość przykrym życiu. Te i inne postępowania, zjawiska ukazane w książce skłaniają czytelnika do refleksji nad tym, czy aby na pewno choć w części tak postępuje.

Podsumowanie

Książkę pomimo dużych gabarytów czyta się z wielką przyjemnością, gdyż mnogość wątków sprawia, iż nie możemy oderwać się od tejże lektury. Styl pisarski autorki jest na wysokim poziomie, gdyż książka napisana jest w przystępnym języku z uwzględnianiem zwrotów pasujących do omawianych postaci oraz z brakiem cukierkowych sytuacji. W miejsce ich pojawiają się dość nieprzewidywalne, ale jak najbardziej realne zdarzenia, chociażby próba samobójcza Łysej Pały w postaci skoku z parteru lub śpiewy naćpanego Igora, który to ukrywał się przed tropiącą go policją. Okładka ukazuje wspomnianego bulteriera w iście anielskim przedstawieniu, co z pewnością zachęci niejednego czytelnika, by na książkę zerknąć. Gorąco polecam pozycję wszystkim czytelnikom pragnącym poznać niecodzienną i nieprzewidywalną historię różnych bohaterów, której łącznikiem jest sympatyczny piesek Anioł.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Dorocie Wójcik.

!!!Recenzja!!!

Słuchajcie, książkę czyta się jednym tchem. Opowieść całkowicie skradła mi serce. I choć główna bohaterka nie marzyła o przyjacielu w postaci czworonoga, to jednak wydaje mi się, że to był najlepszy zbieg okoliczności w jej życiu.
Gertruda jest samotniczką, której życie nie oszczędzało. Nieśmiała, udająca niemowę stronie od wszelkich kontaktów ludzkich. Kocha spokój i ciszę, bo tylko wtedy czuje się bezpiecznie. Nawet nie spodziewa się ile ludzi znajdzie się w jej otoczeniu dzięki czworonogowi.
Czym zatem jest Bieg Anioła? Kto w okrutny sposób chciał się pozbyć psa? Dlaczego ludzie wciąż zakłócają jej spokój, skoro nie zrobiła niczego złego? Czemu pobliskiemu sołtysowi tak zależy by się zemścić? Co wspólnego ma Igor z handlarzami narkotyków? Oj to tylko tyci zarys ogromu wydarzeń, które znajdziecie w tej książce.

Powiem wam, że jeśli już poszukujemy książki w której króluje miłość do czworonoga, wartka akcja i niesamowite poczucie humoru, to to wszystko tutaj znajdziecie. Chciałam zauważyć, że książka jest pisana stylem delikatnym, przepełnionym wszelkiego rodzaju uczuciami. Każdy z bohaterów odzwierciedla osobny charakter i słowność. Już kiedy tylko się pojawiają, czujemy specyficzną atmosferę strachu, arogantyzmu, niepokoju i czułości. Zupełnie jakby toczyli walkę dobra że złem, gdzie nie jest wiadome jak się dalej ich losy potoczą.
Historia jest spisana jakby z ukrycia. O wszystkim czytamy z niepokojem, ale czujemy się bezpiecznie. Uczucia bohaterów nam się udzielają i dzielą się na dobrych i złych. Rozdziały są krótkie z większym druczkiem, co sprawia, że książkę czyta się szybko. Przez nią się płynie, bo harmider, który ich otacza równie dobrze mógłby przydarzyć się nam. Sprawia, że pozycja nie prosi się o czytanie, tylko my szukamy możliwej sposobności by tylko móc ją doczytać.
Spodobał mi się sposób poprowadzenia historii, gdyż ona wręcz nakłania do czynienia dobra. Tutaj wyraźnie widać, które zachowanie jest złe i dlaczego nie powinno tak wyglądać. Jestem nią zachwycona i dlatego daję najwyższą punktację:-)

Czasem na naszej drodze staje ktoś kto całkowicie zmienia jej bieg.
Myślicie, że to prawda? Zbieg okoliczności, przypadek?
"Tak niewiele trzeba, by człowiek poczuł się szczęśliwy, wystarczy kogoś kochać i być kochanym".

Poznajcie Gertrudę. Sympatyczną, ciepłą, miłą i wyjątkową kobietę w średnim wieku.
Chociaż życie jej nie oszczędzało i żyje sama to nie poddaje się. Każdego dnia radzi sobie z tym co wydarzyło się dawno temu i z czym przyszło jej żyć.
Chociaż stroni od ludzi i jest typem samotnika pewnego dnia los ma dla niej niespodziankę. W lesie znajduje przywiązanego psa, który zmienia jej życie diametralnie.
Co takiego zacznie dziać się w jej życiu?
Czy Gertruda znów będzie się uśmiechać?
O co chodzi z tytułowym biegiem anioła?

Autorka stworzyła świetne tło do całej powieści. Mamy wrednego sołtysa, świetnego księdza, do tego grona dołączy nawet kartel narkotykowy. Jest też Antek, który stracił matkę w wieku siedmiu lat, a ojciec kocha alkohol.
Co łączy naszych bohaterów?
Miejsce zamieszkania, wspólna sprawa, jeden cel, a może coś zupełnie innego?
Świetnie napisana powieść obyczajowa niczym "Ranczo" , "Plebania" a do tego "U Pana Boga za piecem" w jednym. Feria sytuacji i akcji pochłonęła mnie całkowicie.
Poruszone zostaje wiele ważnych dla każdego z nas kwestii. Bycia dobrym człowiekiem , wrażliwym, szczerym, widzącym krzywdę innych.
Postacie swietnie wykreowane. Gertrudę mamy ochotę przytulić, napić się z nią ciepłego kakao. Sołtysa wysłać na inną planetę, a księdza... No cóż istny skarb.
Pamiętajmy o psie, który gra tu znaczące skrzypce.
Bieg Anioła musi się odbyć...
Cudowna powieść, którą szczerze Wam polecam.

Czasem na naszej drodze staje ktoś kto całkowicie zmienia jej bieg.
Myślicie, że to prawda? Zbieg okoliczności, przypadek?

Chociaż życie jej nie oszczędzało i żyje sama to nie poddaje się....

Czasami trafiamy przypadkiem na książki inne niż dotychczas czytamy.. Nawet gdybyśmy, zobaczyli je w księgarni, bibliotece to byśmy sięgnęli po inną.. Wiecie Autor mało znany, nie ta okładka, gatunek taki jakiś dziwny, bo niby co w nim fajnego?
A jednak! Jednak czasami warto sięgnąć po coś innego niż zawsze, bo można się bardzo pozytywnie zaskoczyć!
Gertruda kobieta w średnim wieku, dojrzała, bardzo sympatyczna, spokojna nikomu nie przeszkadzająca, a jednak wiele w życiu przeszła. Czasami dobrych ludzi spotykają bardzo złe rzeczy, i pogodzenie się z tym zajmuje bardzo wiele lat, a wyjście z letargu zapewnione jest przez przypadek. Gertruda, żelyje samotnie, stroni od ludzi. Tak jest jej dobrze, aż do pewnego pięknego dnia gdy ratuje psa.. tego cudaka z okładki! Wtedy jej życie zmienia się całkowicie, tak że aż trudno w to uwierzyć, a w życiu Gertrudy pojawia się bardzo dużo osób.
Sołtys wsi, oj biedna wieś jeśli ma takiego sołtysa co tu dużo mówić, osoba egoistyczna i bardzo zadufana w sobie!
Jednak nowy ksiądz to dopiero petarda! Miło by było spotkać takiego, w prawdziwym życiu, z takim podejściem do życia i zapałem!
Gratuluję Autorce, przepięknie przekazała trudne emocje, łącząc je z niesamowitym poczuciem humoru! Dialogi, przemyślenia, to po prostu mistrzostwo świata, bawiłam się przy tej powieści wyśmienicie! Na pewno sięgnę po kolejne książki Autorki!

Gertruda kobieta w...

Po pierwsze zachwyciła mnie prześliczna okładka książki, która aż prosi, by po nią sięgnąć.
Po drugie jestem pod ogromnym wrażeniem przeczytanej lektury. Nie znam wcześniejszych dzieł pisarki, ale po tej książce jestem pewna, że sięgnę po inne tytuły. Przypadł mi do gustu styl i lekkość jej pióra. Przyznam się, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego, a okazało się, iż ta powieść to prawdziwa petarda, która zaskakuje, odpręża ale i totalnie wzrusza. Nie obyło się od uronienia kilku łez. Ostatnio dosyć często mi się to zdarza.
Nie jest to zwykła historyjka, która tylko ma umilić nam czas. Jest to pełna ciepła i empatii opowieść z ważnym przekazem. Autorka chce nas uczulić byśmy byli zawsze pomocni, nie odwracali się plecami na krzywdę innych, byśmy mieli otwarte serca i obdarzali przyjaźnią tych, którzy na to zasługują. Postacie są wykreowani w genialny sposób, różnią się charakterem, temperamentem, wrażliwością i pojemnością serca.
Zapytacie co dzieje się w książce? Już wam odrobinę zdradzę. Gertruda jest samotną kobietą, która przez traumatyczne przejścia odcięła się od ludzi i świata. Przestała odzywać się i żyje na uboczu, przez co społeczeństwo zaczęło uważać ją za dziwoląga.
Pewnego dnia, widząc przywiązanego do drzewa psa, ratuje go i bierze do domu. Przez splot przedziwnych wydarzeń ten miły czworonóg zostaje u niej na dłużej i zmienia dotychczasowe nastawienie do życia.
Czy kobieta wyrwie się z tej samotnej egzystencji? Kim jest drużyna anioła i czym się zajmuje? Dlaczego sołtys jest rządny zemsty i co planuje? Kim jest Igor i dlaczego szuka go kartel narkotykowy?
Muszę przyznać, że lektura jest świetna i wciągnęła mnie bez reszty. To prawdziwa perełka wśród innych książek, która ogromnie mnie wzruszyła, ujęła mnie za serce i spowodowała, że zaczęłam zastanawiać się nad własnym postępowaniem. Gwarantuję wam kochani, że będziecie zachwyceni tą pozycją, cudownie spędzicie czas na czytaniu i nie poczujecie nudy nawet przez moment. Tej książki nie sposób zapomnieć, pozostanie w waszych głowach na bardzo długo. Jestem tego pewna dlatego polecam z całego serca. Koniecznie poznajcie „Bieg anioła”, nie pożałujecie!

Czasami w nasze ręce trafia książka, po którą być może celowo nie sięgnęlibyśmy. Lista przyczyn jest długa: bo nie znamy autora, bo nie znajduje się ona na liście bestsellerów, itd. Tymczasem okazuje się, że jest ona prawdziwą perełką! 📖☕🌷
Mieliście tak już kiedyś? 💙😘 Bo ja tak!
Ale zacznijmy od początku😉!
"Bieg Anioła" to najnowsza powieść Doroty Wójcik, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Lucky. 🌺
Główną bohaterką jest sympatyczna Gertruda, samotna kobieta w sile wieku, bardzo poraniona przez los. Przez mieszkańców wioski traktowana jest trochę jak dziwadło, bo kobieta nie mówi i z nikim się nie spoufala. Kiedyś mówiła, ale było to dawno temu. Gertrudę nic nie cieszy, żyje z dnia na dzień. Pewnego dnia ratuje od śmierci głodowej przywiązanego do drzewa psa. Nie zamierza go jednak zatrzymać, gdyż uważa, że psiak powinien trafić do pięknego domku z ogródkiem, wypełnionego śmiechem i radością dzieci. 💙💙💙
A dom Gertrudy jest niestety pusty...
Los chce jednak inaczej i piesek zostaje u niej na dłużej. Fakt ten, z pozoru wydawałoby się nic nieznaczący, uruchamia w życiu naszej bohaterki lawinę nieoczekiwanych zdarzeń.
Co będzie działo się dalej? O tym musicie przekonać się sami. 😉
Dorota Wójcik jest doskonałą obserwatorką, co sprawia, że jej bohaterowie są świetnie wykreowani. Mamy tu całą plejadę gwiazd: dewotkę Kleszczową, nieśmiałą sprzedawczynię Kasię, sympatycznego księdza Mateusza, biednego nastolatka Antka, byłego żołnierza Marka, a także licznych przedstawicieli kartelu narkotykowego i wiele innych. Mnie najbardziej spodobała się kreacja zarozumiałego i wszechwiedzącego, a przy tym zacofanego sołtysa Józefa Kąkola. 🙈
Czy oni wszyscy mają ze sobą coś wspólnego? Okazuje się, że tak. 🙂
"Bieg Anioła" to historia chwytająca za serce. Autorka zwraca nam uwagę na to, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Prawdziwa przyjaźń, wrażliwość na krzywdę innych i otwarte serce mogą zdziałać cuda. Ja z chęcią wzięłabym udział w biegu Anioła.
Ale chwileczkę, kim właściwie jest TEN tytułowy Anioł? 🙂 O tym cicho, sza! 😉
Nic więcej nie zdradzę, aby nie odbierać Wam przyjemności czytania.
Sięgnijcie po tę powieść, a gwarantuję, że nie będzie to stracony czas. Ta nietuzinkowa i poruszająca historia zostanie z Wami na dłużej.
Moja ocena 9 /10.💙😘
Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.

Mieliście tak już kiedyś? 💙😘 Bo ja tak!
Ale zacznijmy od początku😉!
"Bieg Anioła" to najnowsza powieść Doroty Wójcik, która ukazała się...

Niesamowita książka już od pierwszych stron do samego końca. Świetnie się czyta, wciąga, przykuwa uwagę czytelnika oraz bawi.
Pokazuje historie Gertrudy, która po ciężkich przeżyciach była samotna i nieszczęśliwa przez wiele lat, a pewnego dnia coś się zmieniło. Pojawił się pies oraz przyjaciele. Pojawia się wątek kryminalny. Co się takiego wydarzyło i jak do tego wszystkiego doszło warto przeczytać i samemu poznać tą niesamowita książkę, dzięki której można się wzruszyć, można pośmiać, śmiało polecam.

Okładka mnie urzekła, książka zainteresowała, razem za wszystko daję 10 .Polecam !

Nasuwa się jedno. DOBRO ZAWSZE WRACA.
Książkę czyta się szybko.
Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.
Świetna książka.

Nasuwa się jedno. DOBRO ZAWSZE WRACA.
Książkę czyta się szybko.
Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.
Świetna książka.

Dodaj cytat z książki Bieg Anioła