Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2021-04-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-04-21
- Liczba stron:
- 480
- Czas czytania
- 8 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301216986
- Tagi:
- Czarnobyl Fukushima
Publikacja „CZARNOBYL I FUKUSHIMA. Przyczyny, przebieg i konsekwencje” przedstawia dokładne przyczyny, rzetelny opis przebiegu obu katastrof jądrowych, nie mający precedensu w polskiej i światowej literaturze popularno-naukowej. Książka jest oparta na naukowych raportach i była konsultowana ze specjalistami – między innymi z Państwowej Agencji Atomistyki, Akademii Górniczo-Hutniczej czy Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.
Książka „CZARNOBYL I FUKUSHIMA (…)” tłumaczy, czym jest promieniowanie, objaśnia zasadę działania elektrowni jądrowych i zawiera autorskie wypowiedzi specjalistów w tej dziedzinie. Obala wszelkie mity narosłe przez lata w temacie promieniowania jonizującego i energetyki jądrowej oraz samych katastrof.
Niewątpliwą ogromną zaletą książki są bogate doświadczenia z wielu wizyt w obu strefach Autora książki – Tomasza Ilnickiego. Autor włączył do niej również wiele unikatowych zdjęć z miejsc katastrof, niepublikowane wcześniej rozmowy z miejscową ludnością czy komentarze wybitnych specjalistów z dziedziny atomistyki.
Reporterskie zacięcie Autora, niepublikowane wywiady, przedstawienie skomplikowanych mechanizmów w możliwie najprostszy sposób – to jest to, co powoduje, że naprawdę warto sięgnąć po tę publikację.
Wydawnictwo kieruje ją do szerokiego grona odbiorców – pasjonatów historii – historii nauki, historii XX wieku, historii ZSRR oraz Japonii, ale także energetyków, ekologów, zwolenników i przeciwników OZE i energetyki jądrowej.
FRAGMENT Z ROZDZIAŁU: AKT I CZARNOBYL
„W ferworze pośpiechu towarzyszącemu nieustannie decydentom w ZSRR względy bezpieczeństwa zostały potraktowane po macoszemu, tym bardziej, że nie dopuszczano nikogo z zewnątrz w proces powstawania RBMK, toteż występował on wyłącznie na terenie ZSRR i nawet państwa satelickie, takie jak Polska czy Czechosłowacja, nie znały jego budowy. Był to projekt ściśle tajny, pod nadzorem służb bezpieczeństwa.
Dla ZSRR liczyło się wyłącznie dobro państwa i budowanie jego potęgi wszelkim kosztem. Jednostka ludzka nie miała większego znaczenia, była tylko wymiennym trybikiem, toteż nie skupiano się zanadto na bezpieczeństwie ludzi. W związku z tym tłumiono w zarodku wszelkie próby niektórych naukowców radzieckich ukierunkowane na ujawnianie błędów konstrukcyjnych reaktora i opracowanie odpowiednich poprawek.”
FRAGMENT Z ROZDZIAŁU: AKT II FUKUSHIMA
„Po katastrofie trudno było znaleźć wystarczającą liczbę pracowników do odkażania Fukushimy. Yakuza postanowiła również i w tym przypadku wykorzystać okazję do zarobku. Jej członkowie są dumni ze swojego zaangażowania w akcję dekontaminacji, wszak część z nich pochodzi z tych ziem. Traktują to jako akt odwagi w ramach przywrócenia regionu do normalnego życia. Krótko po katastrofie i ewakuacji, gdy wszyscy z Fukushimy uciekali, oni dostarczali ewakuowanym gorące posiłki i pilnowali ich tymczasowych schronień przed rabusiami”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Zacna to książka, zabierając się za lekturę można być jednak zaskoczonym. Tytuł, wraz w podtytułem, sugeruje książkę historyczno - naukową. Jak doszło do obu katastrof, jaki był ich przebieg i jakie konsekwencje. I nie chodzi o to, że tego wszystkiego w tej książce nie ma. Jest, ale te kwestie zajmują mniej niż połowę objętości pracy. Reszta to bardziej reportaż, oparty o doświadczenia własne autora oraz doświadczenia innych - uczestników czy świadków tamtych tragicznych wydarzeń.
Miks daje całkiem interesujący efekt, choć moim zdaniem wspominki winny być tutaj dodatkiem do clou, a nie odwrotnie.
Część naukowa i historyczna jest naprawdę dobra, solidnie ugruntowana, do głosu dochodzą w niej fachowcy i specjaliści. Tomasz Ilnicki nie boi się oddawać głosu ludziom, którzy temat znają od podszewki. Zapoznajemy się więc z opiniami fizyków jądrowych, lekarzy czy samych operatorów elektrowni. Razem z całkiem zgrabnie ujętym elementem opisowym autora daje to świetny efekt kumulacji dużej dawki wiedzy i przekazania jej w przystępny sposób. Może właśnie dlatego część reportażowo - wspomnieniowa mnie osobiście nico nużyła. Nie miałbym nic przeciwko gdyby nieco ją zredukowano na rzecz pierwszej. Może to kwestia indywidualnego podejścia, może to dlatego, że reportaży zarówno poczarnobylskich jak i pofukushimskich czytało się już sporo. Nie wiem.
Podsumowując - polecam. Sporo wiedzy, nieco emocji. Wszystko w lekkim, publicystycznym ujęciu.
Zacna to książka, zabierając się za lekturę można być jednak zaskoczonym. Tytuł, wraz w podtytułem, sugeruje książkę historyczno - naukową. Jak doszło do obu katastrof, jaki był ich przebieg i jakie konsekwencje. I nie chodzi o to, że tego wszystkiego w tej książce nie ma. Jest, ale te kwestie zajmują mniej niż połowę objętości pracy. Reszta to bardziej reportaż, oparty o...
więcej Pokaż mimo toKsiążka fajna. Jednak należy się kilka słów wyjaśnienia. Rozdział o Czarnobylu jest bardziej takim wstępem do poważniejszej książki o tym temacie np "o północy w Czarnobylu". Rozdział o Japonii wydawał mi się bogatszy w informacje, ale w tym przypadku nic nie wiedziałem o awarii w Fukuszimie. Mówiąc prościej jak ktoś nie jest w temacie obu tych katastrof to ta książka powinna być dobrym wstępem, ogólnym zaryzem wydarzeń.
Książka fajna. Jednak należy się kilka słów wyjaśnienia. Rozdział o Czarnobylu jest bardziej takim wstępem do poważniejszej książki o tym temacie np "o północy w Czarnobylu". Rozdział o Japonii wydawał mi się bogatszy w informacje, ale w tym przypadku nic nie wiedziałem o awarii w Fukuszimie. Mówiąc prościej jak ktoś nie jest w temacie obu tych katastrof to ta książka...
więcej Pokaż mimo toKsiążka rewelacyjna. Napisana prostym językiem, zrozumiałym dla każdego.
Każdy przed wyrobieniem zdania na temat energetyki jądrowej powinien przeczytać tą książkę. Autor bardzo rzetelnie przedstawia zagadnienia związane z energetyką jądrową bazując na katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie. Obrazuje zagrożenia płynące z posiadania elektrowni tego typu, ale także ich zaletami.
Wielu ekspertów z dziedziny energetyki stoi na stanowisku że jesteśmy skazani rozwijać technologie energetyczne oparte na atomie jeżeli chcemy realnie walczyć z emisją CO2 i katastrofą klimatyczną. Po drugiej stronie barykady stoją ludzie którzy stracili wszystko w wyniku katastrof elektrowni atomowych oraz ludzie którzy stracą wszystko przy ewentualnej katastrofie.
Książka bez wątpienia zmusi refleksji i przemyśleń. Polecam.
Książka rewelacyjna. Napisana prostym językiem, zrozumiałym dla każdego.
więcej Pokaż mimo toKażdy przed wyrobieniem zdania na temat energetyki jądrowej powinien przeczytać tą książkę. Autor bardzo rzetelnie przedstawia zagadnienia związane z energetyką jądrową bazując na katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie. Obrazuje zagrożenia płynące z posiadania elektrowni tego typu, ale także ich...
Książka Tomasz Ilnickiego “Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje”, mimo że została wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, nie jest skierowana dla czytelnika zainteresowanego tą tematyką w czysto naukowym podejściu. Trudno ją nawet sklasyfikować jako literaturę popularnonaukową sensu stricte, bowiem w jej konstrukcji i wyborze materiałów widać dziennikarskie podejście i książka zawiera wiele elementów reportażu. Jednak każdy, kogo interesuje temat katastrof nuklearnych, a także samej energetyki jądrowej, sięgając po nią zdecydowanie się nie zawiedzie.
Katastrofy w Czarnobylu i Fukushimie to jedyne zdarzenia jądrowe sklasyfikowane na najwyższy - 7 - stopień skali INES. Autor dokonał przeglądu przyczyn, przebiegu i skutków obu wydarzeń. Okrasił to wieloma informacjami dotyczącymi samej energetyki jądrowej, a także zasad działania obu rodzajów reaktorów, podanymi w sposób zrozumiały i przystępny dla zwykłego czytelnika (choć przyznaję, że jako absolwent Politechniki Śląskiej i podyplomowo Krakowskiej mogę mieć nieco wyższy próg tolerancji niż przeciętny czytelnik…). Trzeba przyznać, że nowsza, japońska katastrofa została opisana znacznie bardziej drobiazgowo. Całość wieńczy dyskusja, przegląd głosów dotyczących perspektyw energetyki jądrowej i jej rozwoju w Polsce. Na szczęście mimo patronatu Polskiego Atomu (Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska) w dyskusji zostały wzięte pod uwagę również glosy krytyczne i przeciwne rozwijaniu tej gałęzi energetyki w naszym kraju. Generalnie jednak książka ma raczej łagodzić antyatomowe nastroje, odmitologizować obie katastrofy i wskazać, że Polska w obliczu ocieplania klimatu i koniecznej dekarbonizacji energetyki, nie ma innego wyjścia jak inwestować w tą gałąź niemal bezemisyjnej produkcji energii, która dopóki nie wydarzy się katastrofa, jest obecnie najwydajniejszym i niebezpiecznym sposobem wytwarzania energii…
Polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką, bo wierzę, że taki czytelnik czerpie wiedzę z różnych źródeł, co pozwala mu na samodzielne wyrobienie opinii w tej sprawie. Bez wątpienia ta pozycja zasługuje by być jednym z nich, zwłaszcza, że to pierwsze polskie kompleksowe opracowanie tego tematu.
Książka Tomasz Ilnickiego “Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje”, mimo że została wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, nie jest skierowana dla czytelnika zainteresowanego tą tematyką w czysto naukowym podejściu. Trudno ją nawet sklasyfikować jako literaturę popularnonaukową sensu stricte, bowiem w jej konstrukcji i wyborze materiałów widać...
więcej Pokaż mimo to