Dziwny John

Okładka książki Dziwny John Olaf Stapledon
Okładka książki Dziwny John
Olaf Stapledon Wydawnictwo: Stalker Books Seria: Klasycy Amerykańskiej SF fantasy, science fiction
Klasycy Amerykańskiej SF
Stalker Books
2022-01-01
1991-01-01
1951-01-01

Sięgnęłam po tę pozycję z uwagi na fakt, że mój ulubiony pisarz bardzo ją sobie cenił. Niestety, jeśli opowieść ta zawiera jakąś głęboką myśl, to pojęcie jej było poza moim zasięgiem. Dla mnie John nie jest dziwny, tylko absolutnie niemoralny i pozbawiony ludzkich cech, wręcz zwyrodniały. Nie potrafię w nim dostrzec nadczłowieka, ani innych pozytywnych cech. Lekturze towarzyszyły bardzo dziwne uczucia (obrzydzenie). No chyba, że należy to czytać jako parodię zakończonych klęską starań pewnego malarza - o stworzenie rasy nadludzi ..... ale w tym zakresie, jak już ktoś wcześniej napisał, jest absolutnie zbędna. Książka do tego stopnia zohydziła mi autora, że nie wiem, czy stojący na półce "Syriusz" doczeka się kiedyś mojej uwagi.

Jest to tak napisane, jakby pisał dyslektyk i dysgrafik. Być może znaczną winę ponosi tłumacz (dysgrafik i dyslektyk?). Niezależnie jednak od przyczyny, przeczytanie tej książki jest bardzo męczące i niekoniecznie potrzebne. Bo to taka sobie banalna moralizatorska anegdotka o człowieku, co miał duże zdolności i je skierował w niedobrym kierunku. Nawet gdyby była sprawniej napisana, to niewiele by to chyba polepszyło.

"Dziwny John" to historia pół żartem, pół serio. Przedstawia życie mężczyzny o niespotykanych umiejętnościach i predyspozycjach. Jego rozwój psychiczny sprawia, że staję się człowiekiem "ponadnaturalnym", Homo Superior.
Opowieść tę pełną dramatycznych napięć, grozy i tragedii ludzkich, można też odczytać jako rozprawę filozoficzną o cywilizacji Homo Sapiens widzianej oczyma Homo Superior.

Główny bohater dochodzi do wniosku że bardzo dużo dzieli go od zwykłych ludzi. Uważa że Homo Sapiens są skazani na zagładę przez swoje ograniczenia. Testuję, eksperymentuje ze wszystkimi normami ludzkiego społeczeństwa, aby stworzyć utopię dla lepszego gatunku.

Przez filozoficzne rozważania książkę czyta się dość ciężko. Jednak nie są to rzeczy niezrozumiałe. Trzeba się trochę skupić i damy radę ogarnąć. Tym bardziej że wszystkie tematy które porusza książka, możemy znaleźć w naszym współczesnym świecie. Mamy też ostrzeżenie przed ideą nadczłowieka, zyskująca popularności w połowie lat 30. XX wieku w Rzeszy Niemieckiej.

Stare dzieła sci-fi mają w sobie niesamowity klimat. Na początku XX wieku pisarze zastanawiali się jak będzie wyglądał świat za 50 i więcej lat. Może zastąpią nas roboty, przeniesiemy swojej życie na inne planety, odnajdziemy nową rozumną rasę, itd. Mijają lata, a tu nic się nie sprawdziło z ich wizji przyszłości. Są one dalej snute przez współczesnych nam pisarzy. Może ich pomysły kiedyś się sprawdzą, ale raczej tego nie doświadczymy.

Autor Olaf Stapledon nie jest zbyt dobrze znany w Polsce. W swojej ojczyźnie (Wielkiej Brytanii) stał na równi z H.G. Wells'em. U nas zostały wydane tylko jego 2 książki w tym właśnie "Dziwny John" oraz fragment jego najlepszego dzieła "Last and First Man". Mam nadzieję że kiedyś zostanie u nas wydana w całości, bo warto byłoby się zapoznać z tym dziełem...

Ocena 6,5/10
Instagram @moze_booka