Zamiana

Okładka książki Zamiana R.L. Stine
Okładka książki Zamiana
R.L. Stine Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Fear Street (tom 31) Seria: Ulica Strachu literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Fear Street (tom 31)
Ulica Strachu
Switched
Siedmioróg
1996-01-01
1996-01-01
Anna Kowalczyk
zamiana nastolatki morderstwo krew

Ogólnie rewelacyjna , ale są lepsze z tej serii. Przede wszystkim na plus świetne zakończenie , gdy okazuję się , że tak naprawdę nie było żadnej zamiany i żadnych morderstw , a przyjaciółka bohaterki tak naprawdę nie żyję od jakiegoś czasu i dziewczyna po prostu nie mogła się z tym pogodzić i stworzyła sobie iluzje , że jej przyjaciółka wciąż żyję. I na koniec trafia do psychiatryka. Jednak iluzja nie zniknęła i dziewczyna wciąż rozmawia z przyjaciółką

Pewnie wielu przestępców chciałoby, aby ich zbrodnie uszły im płazem. Taką możliwość daje tzw. Zamieniająca ściana. Nastoletnia Nicole w ciele swojej przyjaciółki Lucy musi uciec wymiarowi sprawiedliwości, aby udowodnić swoją niewinność. Dlaczego przyjaciółka ją zdradziła i czy uda jej się powrócić do swojego ciała? Zapraszam do przeczytania recenzji książek z serii Ulica Strachu : http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2021/09/stara-ulica-strachu-ksiazki-czesc-ii.html

Przeczytana w czasie trwania reklam na polsacie he he . Ale warto było . Polecam.

„Zamiana” to niewielka objętościowo książka, a zwięzły styl idzie tutaj w parze z przemyślaną konstrukcją fabularną. Nawet początkowe biadolenia Nicole, które pachną pod pewnymi względami przesadnym dramatyzowaniem, okazują się potrzebnym składnikiem, stanowiąc udany kontrast dla późniejszych, znacznie gorszych komplikacji. Natomiast leśna sceneria, w jakiej to odbywa się tajemnicza wymiana, sprzyja sygnalizowaniu upiornej aury, zwłaszcza że autor wspomina wtedy o ptasich odgłosach, brzmiących niczym swoiste ostrzeżenie. A potem Stine kontynuuje budowanie niepokojącej atmosfery, przy czym obiera wówczas ścieżkę grozy w schizowatym wydaniu. Amerykański pisarz zdaje się przewrotnie bawić zarówno czytelnikami, jak i główną bohaterką, którą – niemal na każdym kroku – zaczynają spotykać przykre niespodzianki. (…) Dodam, że klimat typu „o co w tym wszystkim biega?” został też podkreślony przez częste zamykanie rozdziałów zabiegami à la cliffhanger. Z kolei sam finał stara się być zaskakujący i nieźle mu to wychodzi, aczkolwiek przyznam, iż – snując różne teorie w trakcie lektury – pomyślałam m.in. o podobnym rozwiązaniu.

Powyższa opinia jest fragmentem recenzji, dostępnej w całości na moim blogu:

Jak zwykle u tego autora - trudno się spodziewać, co tym razem wymyślił! Na początku człowiek myśli, że faktycznie jest tak, jak napisano. Ale później zaczyna podejrzewać, że jednak tak nie jest! Fajny pomysł, lubię te szalone książki tego autora.

To byla moja pierwsza ksiazka przy ktorej sie nie zanudzilam, wypozyczylam ja bedac w 5 klasie z kolezankami i tylko ja doczytalam do konca. 7 ze wzgledu na srogi sentyment i fakt ze dzieki tej ksiazce zakochalam sie w thrillerach, horrorach i kryminalach. Zamierzam kupic ja mojej siostrze wy wzbudzic w niej chec do czytania i pokazac ze istnieja lepsze ksiazki niz przygodowki.

Nie spodziewałem się tak zaskakującego zakończenie. Książka ta jest zdecydowanie lepsza od wcześniejszych jakie przeczytałem z tej serii.

Ogromnie polecam

Ogromnie polecam

Książka krótka do tego akcja powoli rozkręcana aż do końca, który błyskawicznie w 2 stronach wywraca wszystko do góry nogami... Niby wyjaśnione i zamknięte, ale jakiś taki niedosyt...

Nicole nie miała najlepszego momentu w życiu. Chłopak z nią zerwał, pojawiły się problemy w szkole, do tego rodzice, jak to rodzice, utrudniają życie każdemu nastolatkowi... Z pomocą przychodzi przyjaciółka - Lucy. W końcu na przyjaciół zawsze można liczyć, tak?
Dziewczyny udają się do lasu przy Ulicy Strachu, w miejsce gdzie (wg legendy) kryminaliści zamieniali się ciałami ze swoimi ofiarami, żeby uniknąć kary. I właśnie tak robią nasze bohaterki. Dosłownie tak samo, bo po fakcie okazuje się, że Lucy zamordowała swoich rodziców. Nicole musi ją jak najszybciej znaleźć i zmusić do ponownej zamiany, co nie jest proste kiedy nikt jej nie wierzy, a po piętach depczą jej mężczyźni w szarych garniturach.

Historia sama w sobie całkiem ciekawa. Chyba najciekawsza z całej serii. Zakończenie nie takie zaskakujące, jakby mogło się wydawać po pierwszych rozdziałach (zamiana ciał, jako element fantastyczny, trochę zbiła mnie na początku z tropu),ale co z tego? I tak na plus. Logika dalej nie jest mocną stroną bohaterów i dalej jest to prosta lektura dla młodzieży, ale bawiłam się bardzo dobrze. Tak dobrze, że prawie spóźniłam się do pracy, byle doczytać do końca.
Myślałam, że to będzie już ostatnia książka z serii, przynajmniej na jakiś czas. Wygrałeś, panie Stine. Może jednak jeszcze jedna.

To, że nastolatki mają głupie pomysły, każdy wie. Na poparcie tej tezy przytoczyć można jako przykład dwie przyjaciółki z książki "Zamiana".
Nicole i Lucy wpadają na genialny pomysł zamienienia się ciałami. Tak, tak, na Ulicy Strachu można zamienić się ciałami :)Skąd ten pomysł? Nicole jest przygnębiona, ma dosyć surowych rodziców i w dodatku jeszcze chłopak z nią zerwał. Natomiast Lucy to już zupełnie inna historia. Ona bowiem pragnie zamienić się ciałem z przyjaciółką, ponieważ...zamordowała swoich rodziców :)Jak to się skończy? Jedno mogę powiedzieć: takiego zakończenia nikt by się nie spodziewał.
Świetna książka, od samego początku trzyma w napięciu. Wręcz nie można się od niej oderwać. Pochłania czytelnika do tego stopnia, że zamiast pracować, czytałam.
Lekka i przyjemna lektura w ten upalny dzionek, która za niesamowite zakończenie, którego kompletnie się nie spodziewałam, dostaje dodatkowego plusa :) Polecam :)

• Z dzieciństwa
  • Dzieciństwo