Historia Edith. Poruszające wspomnienia dziewczyny, która przetrwała II wojnę światową

Okładka książki Historia Edith. Poruszające wspomnienia dziewczyny, która przetrwała II wojnę światową
Edith Velmans Wydawnictwo: Replika biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Edith's Story: The True Story of a Young Girl's Courage and Survival During World War II
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2021-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-15
Język:
polski
ISBN:
9788366790223
Tłumacz:
Ewa Ratajczyk
Tagi:
wspomnienia biografia dziennik
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
119
115

Na półkach:

Wszyscy znają historię i pamiętniki Anny Frank. Dużo mniej osób zna pamiętniki innej młodej dziewczyny, której dorastanie przypadło na czas II wojny światowej - Edith Velmans.

Anna Frank w czasie wojny zginęła. Edith cudem przeżyła. Na tym różnice się kończą. Obie dziewczynki wychowały się w Holandii, były w podobnym wieku, uczęszczały do renomowanych szkół i obie pisały pamiętniki. Anna piekło okupacji i obozów poznała na własnej skórze. Rodziny Edith nikt nie wydał. Przeżyła dzięki niezwykle odważnym ludziom, którzy zaopiekowali się nią i pomogli przetrwać wojnę ukrywając ją u siebie jako protestantkę. Czy przez to jej historia jest mniej przerażająca? Dla mnie nie. Jej piekło było inne, niż piekło Anny, ale nie mniej przerażające. Oderwana od rodziny, poznała inne oblicze wojny - ukrywanie się, strach o bliskich i niezrozumienie dlaczego jeden naród może tak bardzo nienawidzić tych, których jedyną winą było urodzić się żydami. Ciężko nie kryć wzruszenia, gdy bliscy wysyłają Edith pełne troski listy.

Książkę bez problemu mogą czytać nastolatkowie. Przybliża ona obraz wojny bez epatowania brutalnymi szczegółami, a jednak pokazuje cały jej bezsens i koszmar.

Sandra

Wszyscy znają historię i pamiętniki Anny Frank. Dużo mniej osób zna pamiętniki innej młodej dziewczyny, której dorastanie przypadło na czas II wojny światowej - Edith Velmans.

Anna Frank w czasie wojny zginęła. Edith cudem przeżyła. Na tym różnice się kończą. Obie dziewczynki wychowały się w Holandii, były w podobnym wieku, uczęszczały do renomowanych szkół i obie pisały...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
2120
72

Na półkach: ,

Napisano już kilka opinii o tej książce więc nie będę się powielać. Z większością się zgadzam. Niesprawiedliwa wydaje mi się jedynie poniższa opinia Agi przede wszystkim co do owej beztroski autorki. Otóż Agi zapomina, że holocaust w Holandii a holocaust w Polsce znacząco się różniły. O ile w Holandii restrykcje wobec ludności narodowości żydowskiej wprowadzano stopniowo, o tyle w Polsce już w pierwszych miesiącach wojny utworzono getta. Dlatego autorka , z czego Agi czyni jej zarzut, początkowo wiodła beztroski żywot . Sytuacja w Holandii zmieniła się diametralnie dopiero w połowie 1942 r. tj. dwa lata od chwili zajęcia Holandii przez Hitlera. Wtedy faszyści rozkręcili się już na całego i wielu Żydów zmuszonych było zacząć życie w ukryciu. Poza tym rzeczywistość życia Żydów w Polsce mogła nie być znana w Holandii. To nie była jednak epoka powszechnego dostępu do informacji. Trudno więc zarzucać autorce , że chciała żyć pełnią życia i nie znała całej grozy sytuacji w jakiej znaleźli się Żydzi. Ta beztroska , to poza tym częsty mechanizm gdy czuje się na plecach zagładę . Wtedy często żyje się na całego, jakby to miał być ostatni dzień życia. Wszak w bunkrze Hitlera przed kapitulacją trwała w najlepsze impreza z tańcami i alkoholem. Poza tym z książki wynika, że autorka w kolejnych miesiącach dojrzewa. W książce widać jej przemianę, która spowodowana jest utratą kolejnych członków najbliższej rodziny. Nie można też przyrównywać, w mojej ocenie, Polski do Holandii .A już zarzut , że polscy Żydzi nie brali udziału w powstaniu warszawskim trąci mi , delikatnie mówiąc, ale uprzedzeniem do Żydów . Akurat to nieprawda. W tym zakresie polecam Agi książkę " Bunt w Treblince" Samuela Willenberga.
Reasumując niniejszą książkę polecam , dla samego choćby porównania realiów życia w okupowanej Holandii i Polsce.

Napisano już kilka opinii o tej książce więc nie będę się powielać. Z większością się zgadzam. Niesprawiedliwa wydaje mi się jedynie poniższa opinia Agi przede wszystkim co do owej beztroski autorki. Otóż Agi zapomina, że holocaust w Holandii a holocaust w Polsce znacząco się różniły. O ile w Holandii restrykcje wobec ludności narodowości żydowskiej wprowadzano stopniowo, o...

więcej Pokaż mimo to

94
avatar
182
181

Na półkach:

Dzisiaj chciałabym Was zapytać czy czytacie literaturę wojenną, obozową? Wiem, że już kiedyś o tym mówiłam, ale może poznaliście jakieś nowe tytuły godne polecenia? Jestem otwarta na wszystkie propozycje 🙂

Ostatnio miałam okazję poznać historię Edith van Hessen. To zupełnie inne spojrzenie na tamten czas. Kiedy zaczęła się wojna Edith była uczennicą gimnazjum. Z dnia na dzień wszystko zaczęło się komplikować. Musiała opuścić swój dom, zamieszkała u protestanckiej rodziny, zmieniła nazwisko, ukrywała swoje pochodzenie, udawała nie-Żydówke…dzięki temu udało jej się przetrwać.

NIe ma tu opisów obozowej, okrutnej codzienności, są wspomnienia nastolatki, kobiety, która równie mocno wszystko przeżywała. Bo niby otaczali ją ludzie, w których miała wsparcie, ale tak naprawdę była bardzo samotna. Tęskniła za poprzednim życiem wśród swojej prawdziwej rodziny, za wolnością. Za rozmowami z matką, za celebrowaniem wspólnych dni. To była bardzo wrażliwa dusza. W jej rodzinnym domu wybrzmiewała muzyka poważna, koncerty Czajkowskiego, Beethovena… Edith obcowała ze sztuką, z kulturą… nawet miała akordeon ❤ (nie ukrywam, że trochę przypominała mi mnie, kiedy byłam mała dziewczynką, ja na szczęście nie doświadczyłam okrucieństwa wojny...)

Książka bazuje na fragmentach dziennika dziewczyny, bardzo osobistego i ukazującego jej emocje. W pewnym momencie musiała zrezygnować z jego prowadzenia, ponieważ stało się to niebezpieczne, przecież ktoś mógł go znaleźć i odkryć całą prawdę. Znajdziecie tu również listy, które potajemnie przynosił posłaniec, listy od rodziców…
To bardzo osobista historia, która z pewnością zmusza do refleksji i pokazuje codzienność tamtego czasu w Holandii. Przyznaję, że do tej pory koncentrowałam się na opowieściach, które działy się w naszym kraju, tym bardziej cieszę się, że mogła spojrzeć na to z innej perspektywy.

To historia o wielkiej odwadze, smutku, tęsknocie i miłości.

Dzisiaj chciałabym Was zapytać czy czytacie literaturę wojenną, obozową? Wiem, że już kiedyś o tym mówiłam, ale może poznaliście jakieś nowe tytuły godne polecenia? Jestem otwarta na wszystkie propozycje 🙂

Ostatnio miałam okazję poznać historię Edith van Hessen. To zupełnie inne spojrzenie na tamten czas. Kiedy zaczęła się wojna Edith była uczennicą gimnazjum. Z dnia na...

więcej Pokaż mimo to

1
Reklama
avatar
326
94

Na półkach: ,

"A ty, moja ko­cha­na? Masz jesz­cze od­wa­gę? Mo­żesz wziąć przy­kład ze swo­jej matki? Można żyć bez przy­jem­no­ści, ale nie można żyć bez na­dziei."

Dzięki uprzejmości @wydawnictworeplika miałam możliwość przeczytania "Historię Edith. Poruszające wspomnienia dziewczyny, która przetrwała II wojnę światową". W oparciu o dzienniki i listy Edith von Hessen powstała książka opisująca losy młodej Żydówki, uczennicy holenderskiego gimnazjum, która, aby przetrwać ten trudny czas musiała ukrywać się pod fałszywym nazwiskiem.

W książce oprócz poruszającej i momentami trudnej treści, znajdziemy również prywatne zdjęcia z tamtych czasów. Dzięki którym jeszcze bardziej możemy zagłębić się w historię. Samą lekturę polecam przede wszystkim osobom, które interesują się tematyką drugiej wojny światowej i holokaustu.

"A ty, moja ko­cha­na? Masz jesz­cze od­wa­gę? Mo­żesz wziąć przy­kład ze swo­jej matki? Można żyć bez przy­jem­no­ści, ale nie można żyć bez na­dziei."

Dzięki uprzejmości @wydawnictworeplika miałam możliwość przeczytania "Historię Edith. Poruszające wspomnienia dziewczyny, która przetrwała II wojnę światową". W oparciu o dzienniki i listy Edith von Hessen powstała...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
2408
1553

Na półkach:

„To straszne co słyszy się o obozach w Niemczech i w Polsce!”

W momencie wybuchu wojny Edith van Hessen była uczennicą holenderskiego gimnazjum. Jako Żydówka nie miała najmniejszych szans na przeżycie rozpętanego piekła. Pod przybranym nazwiskiem, ukrywając się w protestanckiej rodzinie, przetrwała wojnę. Niestety jej bliscy nie przeżyli. Swoje przeżycia spisywała w pamiętniku, które razem z listami – prowadziła korespondencje z rodzicami – posłużyły jej do napisania wspomnień, w ten sposób powstała ta powieść.

Książkę pomimo poruszanych tematów czyta się bardzo szybko. Edith starała się żyć „normalnie”, cieszyła się każdą chwilą. Widzimy, jak zachodzi w niej przemiana, jak z beztroskiej dziewczyny staje się w pełni świadoma okrucieństwa, które szerzy się tuż obok. Ulega zmianie jej postrzeganie świata. Mamy realny obraz okupowanej Holandii. Wspomnienia Edith są namacalnym dowodem na zło i okrucieństwo, wywołane przez panów świata, a które stało się udziałem niewinnych. Stopniowe unicestwienie Żydów nabrało przerażającego tempa. Ludzie obdarci z godności, tożsamości, zaszczuci, głodzeni, poniewierani, katowani. Pozbawieni zdrowia, nadziei i życia…

W książce znajdziemy prywatne zdjęcia z tamtym czasów.
Poruszająca, pełna bólu, zatrważająca opowieść, wywołuje ogromne skrajne emocje. Nie da się przejść obok niej obojętnie, daje do myślenia. Polecam.

„To straszne co słyszy się o obozach w Niemczech i w Polsce!”

W momencie wybuchu wojny Edith van Hessen była uczennicą holenderskiego gimnazjum. Jako Żydówka nie miała najmniejszych szans na przeżycie rozpętanego piekła. Pod przybranym nazwiskiem, ukrywając się w protestanckiej rodzinie, przetrwała wojnę. Niestety jej bliscy nie przeżyli. Swoje przeżycia spisywała w...

więcej Pokaż mimo to

82
avatar
238
94

Na półkach:

Holandia. Rok 1940. II wojna światowa. Nastoletnia Edith, uczennica gimnazjum, Żydówka. Pisze pamiętnik, później - ukrywając się w domu protestanckiej rodziny - wymienia się listami z bliskimi, zachowuje wiele wspomnień - a to wszystko składa się na tę książkę.

Poruszająca opowieść o tym jak ludzie podczas wojny byli stopniowo obdzierani z godności, tożsamości, wiary, nadziei, zdrowia, życia. Edith w swoich wspomnieniach przeprowadza nas przez rzeczywistość, której wtedy doświadczała. Jak do ostatniego momentu próbowała łapczywie chwytać się normalnego życia wypierając narastające ograniczenia swobody życia.

Autorka książki będąca zarazem główną bohaterką zamieściła w środku dwa zestawy zdjęć z tamtego okresu - absolutnie niesamowite doświadczenie zobaczyć wizerunki osób, o których tak wiele pisze.

Pod koniec książki nie powstrzymałam łez i ciężko było mi zebrać się do kupy. Ta historia poruszyła we mnie naprawdę wiele emocji. Każda opowieść, którą czytam z czasów wojennych daje mi bardzo wiele do myślenia. Ta relacja napisana osobiście przez Panią Edith pozostanie ze mną na długo.

"To straszne co słyszy się o obozach w Niemczech i w Polsce! [...] Co jest gorsze? Przeżyć to piekło i musieć żyć dalej wśród ludzi, którzy nie rozumieją, co to było czy umrzeć tam - i zaznać w końcu spokoju?"

Holandia. Rok 1940. II wojna światowa. Nastoletnia Edith, uczennica gimnazjum, Żydówka. Pisze pamiętnik, później - ukrywając się w domu protestanckiej rodziny - wymienia się listami z bliskimi, zachowuje wiele wspomnień - a to wszystko składa się na tę książkę.

Poruszająca opowieść o tym jak ludzie podczas wojny byli stopniowo obdzierani z godności, tożsamości, wiary,...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
910
228

Na półkach:

Bardzo lubię czytać biografie i opowieści osób, które przetrwały II wojnę światową. I choć takich książek przeczytałam już sporo, to i tak każda kolejna historia wzbudza we mnie wielkie emocje. Książka ze zdjęcia zawiera opartą na faktach historię Edith von Hessen, młodej Żydówki, która podczas wybuchu wojny mieszkała w Holandii. Kiedy zaczęły się prześladowania Żydów dziewczyna została wysłana do protestanckiej rodziny, gdzie ukrywała się pod zmienionym nazwiskiem. Dzięki temu udało jej się przeżyć wojnę. Niestety jej bliscy mieli mniej szczęścia.
Postać Edith może wzbudzać różne uczucia. Dziewczyna była młoda i chyba nie do końca zdawała sobie sprawę czym jest wojna. Dla niej najważniejsze były przyjęcia, przyjaciele, zabawa. Tęskniła za rodziną, pisała do nich listy, ale miałam wrażenie, że pozostała przy tym bardzo beztroska. Z jednej strony miała prawo do tego, aby korzystać z życia, ale z drugiej strony jej zachowanie trochę mnie denerwowało. Nie mnie jednak to oceniać.
Moim zdaniem jeśli ktoś chciałby przeczytać w swoim życiu tylko jedną książkę o II wojnie światowej to powinien sięgnąć po inne pozycję. Są lepsze publikacje, które warto poznać. Ta była moim zdaniem okrojoną i spłaszczoną wersją dramatu jaki wtedy się rozgrywał. Natomiast jeśli czytacie więcej takich książek, interesuje was ten temat to myślę, że warto przeczytać i tę książkę. Po pierwsze możemy poznać nową historię, z innej perspektywy. Po drugie możemy zobaczyć jak prześladowania Żydów wyglądały w innych krajach, w tym przypadku w Holandii.

Bardzo lubię czytać biografie i opowieści osób, które przetrwały II wojnę światową. I choć takich książek przeczytałam już sporo, to i tak każda kolejna historia wzbudza we mnie wielkie emocje. Książka ze zdjęcia zawiera opartą na faktach historię Edith von Hessen, młodej Żydówki, która podczas wybuchu wojny mieszkała w Holandii. Kiedy zaczęły się prześladowania Żydów...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
1051
382

Na półkach:

Historia Edith to historia młodej, żydowskiej dziewczyny podczas drugiej wojny światowej.
Zapowiada się strasznie?
A wcale tak nie było. I powiem Wam, że tym razem mnie to nie zniesmaczyło. Ta książka jest oparta na faktach i jestem w stanie wyobrazić sobie, że to właśnie czuła kilkunastoletnia dziewczyna, przed którą świat stawał otworem. Dla której najważniejsze były pierwsze miłości, przyjaźnie,spotkania i wyjścia ze znajomymi. Która starała się bagatelizować wojnę, starała się żyć normalnie, żyć pełnią życia, smakować go i przeżywać.
Taka postawa zapewne nie jest nam znana - my podziwiamy naszych młodych wojennych bohaterów za heroizm i odwagę, ale trzeba pamiętać, że Edith żyła w Holandii, a tam realia wojny były inne.
Widzimy podróż dziewczyny przez tę wojnę - tracenie przywilejów, ukrywanie się. Możemy obserwować to, jak dojrzewa i jak zmienia się jej postrzeganie świata.
Nie była to brutalna, okrutna książka. Ale bardzo się cieszę że ją przeczytałam, bo było to zapoznanie się z nową perspektywą i tym jak inne kraje, spoglądały na wojnę.

Historia Edith to historia młodej, żydowskiej dziewczyny podczas drugiej wojny światowej.
Zapowiada się strasznie?
A wcale tak nie było. I powiem Wam, że tym razem mnie to nie zniesmaczyło. Ta książka jest oparta na faktach i jestem w stanie wyobrazić sobie, że to właśnie czuła kilkunastoletnia dziewczyna, przed którą świat stawał otworem. Dla której najważniejsze były...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
848
308

Na półkach: , , ,


3
avatar
1519
179

Na półkach:

To co wydarzylo się w czasie II wojny światowej jest koszmarem dla wielu osób, ale w tej opowieści to przydarzylo się matce, babce, bratu Edith. Dziewczyna od początku wojny mysli tylko o przyjęciach, grze na fortepianie, jeździe na lodowisku. Przyznaje, że wojna ja nie interesuje w czasie gdy w Polsce byly juz getta i obozy. Calą wojne nie ukrywala się w lasach, piwnicach, na strychach, jak inni tylko zyla sobie normalnie. Wychodzila, spotykala się z innymi, miala co jesc a chciala jeszcze wiecej. Po zakończeniu wojny znow pomyślała o wyjsciu na przyjęcie po tym jak rodzina zgineła w obozach. Totalna beztroska. Calą wojne prześlizgała sie. Czytalam akurat w rocznicę Powstania Warszawskiego w którym walczylo tyle dzieci młodzieży a nosiciele żółtej gwiazdy niestety ale woleli poczekac, migać sie i tak tez jest w tej książce az inni pójdą w bój i wywalcza wolność. Podsumowując, ta historia mnie zdenerwowała. I za co dostala nagrodę?

To co wydarzylo się w czasie II wojny światowej jest koszmarem dla wielu osób, ale w tej opowieści to przydarzylo się matce, babce, bratu Edith. Dziewczyna od początku wojny mysli tylko o przyjęciach, grze na fortepianie, jeździe na lodowisku. Przyznaje, że wojna ja nie interesuje w czasie gdy w Polsce byly juz getta i obozy. Calą wojne nie ukrywala się w lasach, piwnicach,...

więcej Pokaż mimo to

3

Cytaty

Reklama
zgłoś błąd