Życie za życie

Heraclon International
2020-01-01
2020-01-01
Emilia Skowrońska

Książka jest swojego rodzaju głębokim stadium psychologicznym przypadku utraty dziecka. Momentami nudna i monotonna, jednak bardzo poruszająca.

Chwilami nudziły mnie rozdziały z perspektywy Ali. Na przykład to liczenie wszystkiego dookoła lub szczegółowe opisy ptaków na obrazie w gabinecie terapeutki. Jednak w ogólnym rozrachunku książka jest ciekawa. Może jakoś nie buduje napięcia, grozy, nie ma tu zaskakujących plot twistów ale ciekawie przedstawia to jak człowiek potrafi "odpłynąć", zatracić się w swojej obsesji. Także to jak desperacko można pragnąć naprawienia swoich tragicznych w skutkach czynów oraz uspokojenia wyrzutów sumienia. Iselin też jest ciekawie przedstawiona. Jako matka która kocha swoje dziecko, troszczy się o nie ale jednocześnie tęski za wolnością i niezależnością czasem nie doceniając tego co ma. Myślę że nie jedna matka w trakcie lektury się z nią utożsamia. Książka skłania do refleksji to na pewno.

Niesamowita. Książka bardzo trzyma w napięciu. Nie mam dzieci, ale uczucia i myśli matek są tak dobrze napisane, że też zaczęłam czuć to co one. Przerażające opowiadanie, pokazujące co jest w stanie zrobić człowiek, który nie może się pogodzić z żałobą. Zwłaszcza jeśli mówimy o więzi
matka-dziecko. Słowa z książki "Matka zawsze wraca" sprawiają ciarki na mojej skórze.
Serdecznie polecam każdemu czytelnikowi :)

Znacie książki, które ludziom raczej nie przypadają do gustu, mają niskie oceny, a do Was trafiają, jak mało które? Dotykają tych strun, których inne nie potrafią? Strun trudnych doświadczeń, które łączą Was z bohaterami? Utrata dziecka, poczucie winy, depresja - to coś, czego nie zrozumie nikt, kto nie przeszedł przez podobne piekło. Dlatego ta książka tak mnie uderzyła. Dlatego płakałam razem z Alice. Dlatego doskonale rozumiem, co czuje Iselin. Tę wdzięczność. To poczucie niesprawiedliwości.

Obserwujemy Alice i jej długą drogę przez załamanie. Gdy szuka znaków, których nie ma. Gdy przypisuje każdej małej rzeczy znaczenie, chociaż go tam brak. I towarzyszymy jej, gdy pogrąża się w obsesji i depresji bardziej i bardziej.

Dawno żadna książka mnie tak nie poruszyła. I chociaż nie jest to wybitny thriller, a właściwie wcale thrillerem nie jest, to jedna z najlepszych książek, jakie poznałam w tym roku. A może nie tylko w tym.

Ale uważam, że nie jest to książka dla osób, które przeszły traumę, bo wczucie się w postać Alice, jej uczucia i jej przeżycia, mogą na nowo rozbudzić uśpione emocje, zwłaszcza jeśli ów trauma nie została przepracowana.

Bardzo dobra książka

Ten kto nie przeżył utraty najbliższej osoby nie wie tak naprawdę co się z taką osobą dzieje. Poruszająca książka.

Poruszająca Opowieść o Tragedii, Przeznaczeniu i Nowej Nadziei

Alex Dahl w swojej najnowszej powieści "Życie za Życie" kreuje hipnotyzującą opowieść, która porusza najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki, dotykając tematów straty, depresji i niezwykłych zakrętów przeznaczenia. To nie tylko historia jednej matki, ale także poruszająca podróż przez mroczne obszary emocji i ludzkich pragnień.

Alice Miller, bohaterka tej opowieści, doświadcza najgorszego koszmaru, tracąc swoją córkę Amelie. Dahl z wyczuciem ukazuje jej walkę z traumą, alkoholem i depresją, tworząc postać, z którą czytelnik może utożsamić się i współczuć. Autorka umiejętnie eksploruje psychologiczne aspekty żałoby, przedstawiając bohaterkę jako osobę zmagającą się z własnym bólem i utratą sensu życia.

Cała historia nabiera nieoczekiwanego obrotu, gdy Alice dowiaduje się o istnieniu dziewczynki, której serce przeszczepiono od jej córki. To moment, w którym powieść Dahl staje się niezwykle intrygująca, kierując czytelnika przez skomplikowane moralne dylematy i niebezpieczne obszary obsesyjnej miłości.

"Życie za Życie" to nie tylko thriller psychologiczny, ale również głęboka refleksja nad siłą życia, utratą i możliwością odnalezienia nadziei nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Dahl zręcznie prowadzi fabułę, budując napięcie i niepewność, a jednocześnie skupiając się na psychologicznych aspektach postaci.

Powieść ta to przejmująca podróż, która skłania do zadawania trudnych pytań i zmusza do zastanowienia się nad granicami ludzkiej psychiki. Alex Dahl udowadnia, że potrafi wniknąć w najgłębsze zakamarki ludzkich emocji, tworząc opowieść, która pozostanie z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury.

Poruszająca Opowieść o Tragedii, Przeznaczeniu i Nowej Nadziei

Ile jest w stanie znieść rodzina w której umiera dziecko? Czy kobieta pod opieką której to dziecko umiera może zacząć normalnie żyć? Czy matkę która głośno mówi o trudach swojego macierzyństwa należy ukarać?
"Życie za życie" to książka poruszająca, wciągająca nas w ciemne zakątki ludzkiego umysłu.
Jedno dziecko traci życie, aby drugie mogło żyć. Co złego może wyjść ze spotkania matek tych dzieci ?
Według mnie jest to dobra książka, choć trochę przewidywalna. Dużo podonych akcentów z Perfekcyjnej rodziny.

Jedno dziecko traci życie, aby drugie mogło żyć. Co złego może wyjść ze...

Dobry thriller z oryginalną fabułą. Zagłębiamy się w umysł Alice, która jest zrozpaczona po tragicznej śmierci córki. Poznając ją bardziej rozumiemy motywację, którą się kieruje. Zdziwiło mnie lekko, że nikt jej nie przejrzał, gdyż niektóre z jej zachować były mocno podejrzane. Historia dość wolno się rozkręca. a sam moment kulminacyjny rozgrywa się dość szybko. Szkoda, że zakończenie nie zostało bardziej rozbudowane.

Niezwykle poruszająca książka, bo i temat budzący emocje, a jednocześnie bardzo trudny, szczególnie że dotyczy dzieci. Przeszczep serca widziany i opisywany z dwóch stron - rodziny dawcy i biorcy. Książka porusza bardzo ważne kwestie natury etycznej. Pokazuje też dramat rodzin dzieci, zarówno tych śmiertelnie chorych, jak i tych zdrowych, umierających nagle. Zakończenie wcale nie zaskakuje, ale jest niezwykle smutne i poruszające najgłębsze obszary duszy. Polecam tę lekturę.

Odniosłem wrażenie, że autorka nie do końca wiedziała w jakim gatunku osadzić tę książkę: dramat, thriller czy powieść psycholigiczną. Powieść niesamowicie długo się rozkręca. Niestety nie znalazłem w niej interesującej lektury, chociaż temat niezwykle trudny i ważny.

• Audiobooki