Po jej odejściu

Filia
2023-06-28
2023-06-28
Klaudia Wyrwińska
porwanie modeling thriller napięcie oligarchowie

Polecam te pozycje . Książka bardzo ciekawa trzymająca w napięciu . Bardzo dobrze się czyta i jest się ciekawym zakończenia . Polecam

#16/52 #Pojejodejściu #AlexDahl
Komu dobry skandynawski kryminał? Ja jestem na tak! Poznajemy historie 3 kobiet, a w nich tajemnice i wartką akcję. Czytanie tej książki, mimo niektórych momentów mniej przyjemnych dla bohaterek, czytało się z zaciekawieniem. Czytałam już conajmniej 2 książki Alex Dahl i chętnie sięgnę po inne.

#16/52 #Pojejodejściu #AlexDahl

Autorka oparła fabułę książki na 3 głównych, kobiecych postaciach. Tajemnicza Liv mieszka wraz ze swoim synem Adrianem w Norwegii. Wychowuje go samotnie i niewiele wiadomo o jego ojcu. Młoda i piękna Anastasia z Rosji przenosi się do Mediolanu, by robić karierę jako modelka. Wchodzi w świat przepychu i bogactwa, w którym pokazy przeplatane są przyjęciami z wpływowymi ludźmi, na których goszczą rozmaite środki odurzające. Rzeczywistość, która początkowo ją cieszyła stanie się złotą klatką. Trzecia to Selma, dziennikarka z Oslo, która prowadzi dochodzenie w sprawie skandali w branży modowej. Niedoczekiwani w schemat rozpoznawanych przez nich przypadków wpisuje się Liv, która znika wraz z synem...

Powiązania między przedstawionymi kobietami są trudne do odgadnięcia, zwłaszcza, że akcja książki toczy się w różnych przedziałach czasowych. Początkowo nie mogłam się wciągnąć i połapać w zupełnie niezwiązanych ze sobą wątkach. Podobała mi się wartka akcja, dotycząca zniknięcia Liv i Adriana, mniej interesowały mnie rozdziały opisujące życie Anastazji.
Przyznam, że końcówka książki mocno trzymała mnie w napięciu i trudno było się od niej oderwać, a zwroty akcji zupełnie mnie zaskoczyły.
Odpowiadając na początkowe pytanie - nie, książka nie trafi do mojego top roku, ale była naprawdę ciekawa i jedna rzecz ogromnie mi się w niej spodobała - sposób przedstawienia specyficznych problemów rozwojowych 9-letniego Adriana, który znajduje się w spektrum autyzmu. Urzekł mnie fragment opisu podejścia do chłopca jego nauczycielki. Szkoda, że w naszym kraju świadomość społeczna dotycząca autyzmu jest nadal na niskim poziomie.

Nie ma jak dobry Skandynawski kryminał, gdy za oknem mrozi i pruszy gęsty śnieg. Ja miałam przyjemność w takiej scenerii czytać "Po jej odejściu" i to było kolejne udane spotkanie z powieścią Alex Dahl.

Nieodmiennie cenie jej powieści za aurę, jaką wokół nich tworzy. Norwegia zasypana śniegiem, przeplatana akcją na południu przesyconym słońcem, rewelacyjna mieszanka. Trzy bohaterki, różne opowieść, połączone w nieoczywistym zakończeniu.
Liv samotna matka wychowujący wyjątkowego chłopca, pozornie przeciętna mieszkanka Norweskiego miasteczka, skrywa przerażającą tajemnice. Selmę miałam już okazję poznać podczas "Perfekcyjnej rodziny" (która również polecam przeczytać). Dziennikarka śledcza o nieszablonowym podejściu do pracy. Anastazja piękna Rosjanka, u progu wielkiej kariery modelki w Mediolanie.

Jaka to była interesująca historia, tego właśnie oczekuję od dobrego thrillera. Oryginalna, świetnie skonstruowana fabuła, stałe rosnące napięcie. Wyraziste postacie, każda dokłada bagaż dramatów i niepowodzeń, w zestawieniu ze swoją codziennością. Autorka nie jeden raz wyprowadza nas na manowce. Porusza trudne społeczne aspekty w formie łatwiej do odbioru.
Książka wypadła znacznie lepiej niż poprzedniczka ( Idealna terapeutka),na równi z "Perfekcyjną rodzina" i "Obcym chłopcem". Czytajcie!

Mnie do tej książki jak zwykle często bywa, zachęciła okładka, bardzo klimatyczna, w odcieniach czerni i błękitu i po prostu przyciągająca...
Co prawda również nazwisko autorki nie jest mi obce, bo czytałam już jej książki, lecz zwyciężyła moja "srocza" natura.

Narracja prowadzona jest przez autorkę wieloosobowo i wielowątkowo, lecz chociaż wydaje się, że są całkowicie odmienne, to w jakiś sposób łączą się we wspólna fabułę.
Poznajemy samotna matkę Liv, która mieszka w Norwegii i wychowuje autystycznego Adriana, który o swoim ojcu wie tylko tyle, ze to zły człowiek. W zasadzie nie przeszkadza mu brak ojca, uzależniony jest za to bardzo od matki. W szkole traktowany jako dziwadło i znęcanie się nad nim w szkole jest na porządku dziennym. Jego matka stara się ze wszystkich sił aby go chronić i zapewnić bezpieczeństwo. Ciężko pracuje żeby jakoś związać koniec z końcem.

"Jeden z chłopców, Steffen, regularnie rzuca kulkami z papieru w tył głowy Adriana, ale on nie reaguje, nigdy się nie odwraca. Mama powtarza, że tacy dręczyciele to w rzeczywistości słabi ludzie, którzy próbują podebrać siłę lepszym i silniejszym, ale nie do końca jej wierzy - to brzmi trochę jak coś, co dorośli mówią, żeby dzieci czuły się lepiej."
Nagle pewnego dnia Liv znika a tuż po niej, nie ma także śladu po Adrianie...

Anastasia wyprowadziła się z Rosji do Włoch, gdzie stała się uznaną modelką. Teraz jej życie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni, bo z biednej dziewczynki stała się bogatą damą.
Jednak jej serce ciągle wraca do babci, mieszkającej nadal w dalekim kraju. Jednak nie chciałaby zamienić swojego luksusowego życia wśród bogatych mężczyzn, którzy ja adorują. Lecz nie wszystko, co na zewnątrz wydaje się piękne, takie właśnie jest. Te wszystkie występy na scenie, to ciężka praca a także nałogi, alkohol, narkotyki i cały inny syf. Tylko po to, żeby później na scenie pokazać się z jak najlepszej strony.
Lecz czy takie sielankowe życie może zawsze trwać? Najczęściej utrata tak świetnej pozycji najbardziej potrafi zaboleć...

Selma jest reporterką, która śledzi branżę modową i jej machlojki, lecz zaintrygowało ją zniknięcie kobiety i jej dziecka. Postanowiła drążyć ten temat i odkryć, co się naprawdę stało/
Jej śledztwo prowadzi do słynnej włoskiej firmy zajmującej się modą...
Co odkryje Selma? Czy uda jej się znaleźć Liv i Adriana? Dlaczego tak nagle zniknęli? Kto za tym stoi?

Historia trzyma w napięciu i chociaż można się było domyślić jej zakończenia, to warto ją poznać.

7/10 ⭐ [97/2k23]

Trzy części.
Trzy bohaterki.
Cztery perspektywy.
I jeden wspólny mianownik.

Świat wielkiej mody kusi blichtrem, obietnicami szampańskiej zabawy i wizjami zagranicznych podróży. Jeśli masz dość szczęścia i posiadasz odpowiednie warunki fizyczne, a przy tym potrafisz zachowywać się swobodnie w towarzystwie obcych i wpływowych ludzi, możesz odnieść niebotyczny sukces. Otwierać znaczące pokazy, zostać twarzą kampanii luksusowego domu mody, a po godzinach uczestniczyć w dekadenckich imprezach branżowych, na których nawiążesz zawodowe kontakty. Daj się zauważyć. Daj się pokochać. Baw się. Już nigdy nie będziesz tak atrakcyjna, tak młoda i pożądana. Konsekwentnie biegaj z castingu na casting, wysłuchuj absurdalnych próśb i nigdy przenigdy nie waż się kwestionować działań podejmowanych przez wpływowe osoby. Mogą cię zniszczyć, zdeptać pod markowym butem bez mrugnięcia okiem. Stanowisz inwestycję. Ich własność.

Liv Carlsen wiedzie odludne i przewidywalne życie u boku swojego niezwykłego synka Adriana. Chłopiec jest niezwykle wrażliwy, posiada rozległą wiedzę na temat lotnictwa, ale też pewne problemy z werbalizowaniem myśli. Jest w spektrum autyzmu. Razem z matką stworzył swoisty system komunikacji, jednak dla swoich rówieśników jest inny, a przez to stygmatyzowany. W życiu dwuosobowej rodziny nie ma miejsca na pozostałych krewnych, ani przyjaciół. A Liv skrywa potężny sekret.

Dwudziestodwuletnia Anastazja Nikitina pochodzi z Rosji. Wychowana przez babcię w surowych warunkach, szybko porzuciła edukację i dołączyła do pracy jako sprzątaczka. Pewnego dnia jej oszałamiająca uroda zwróciła uwagę agentki modelek i to był punkt zwrotny w jej życiu. Anaszka wraz z innymi modelkami zamieszkała w małym mieszkaniu w Mediolanie, próbując się przebić w świecie mody. Związek z założycielem agencji, znanym w całych Włoszech i niezwykle pożądanym kawalerem, odmienia jej rzeczywistość. Anastazja niczym księżniczka znalazła się w bańce, niemniej wszystko ma swoją cenę.

Selma Eriksen jest pracoholiczką i wiedzie życie singielki. Jako reporterka zyskała uznanie przy prowadzeniu dochodzenia w sprawie porwanej siedmiolatki. Obecnie znajduje się na tropie brudów modowego biznesu, ale publikacja jej artykułu zostaje odgórnie wstrzymana. Gdy w Sanderfjord znika kobieta wraz ze swoim dzieckiem, Selma natrafia na kolejną wielką sprawę. Jest zdeterminowana by dotrzeć do prawdy za wszelką cenę.

Alex Dahl zrehabilitowała się w moich oczach po niezbyt udanej "Idealnej terapeutce". Najnowszy thriller autorki czyta się błyskawicznie, a dynamiki nadają mu zmienne perspektywy. Oprócz narracji trzech bohaterek otrzymujemy dodatkową w postaci głosu neuroróżnorodnego Adriana, obserwujemy jego zmagania i trzepoczący w sercu lęk graniczący z uzasadnionymi atakami paniki. Przy tym linia czasowa fabuły nie jest oczywista, niektóre powiązania ujrzą światło dzienne niezwykle późno, ale pomaga to utrzymać nas w lekkiej niepewności. Swoistym suspensie. Brutalność przemysłu modowego, uprzedmiotowienie kobiet nie są niczym nowym, jednak należy głośno powiedzieć o tym, że tym światem niepodzielne rządzą wielkie pieniądze i wpływowi mężczyźni. Źle pojmowany patriarchat i seksizm. Kultura gwałtu i używki. Tutaj nie ma miejsca na sentyment. Są jedynie bezwzględne realia, za którymi albo zdołasz nadążyć, albo wypadniesz z gry. Ponadto granica pomiędzy modelingiem a byciem dziewczyną do towarzystwa jest nazbyt cienka i rozmyta. Wypaść z łask można w każdej chwili a powrót z antypodów jest niemożliwy. Nie zdołałam przewidzieć wszystkich zwrotów akcji, choć nie mogłam się pozbyć wrażenia, że niektóre sytuacje zostały zarysowane nazbyt prosto. Ale to w gruncie rzeczy nieistotne. "Po jej odejściu" wciąga do tego stopnia, że kibicujemy każdej bohaterce z osobna. Alex Dahl wykreowała odpychających i pokręconych antagonistów, zdołała też przemycić niejeden, ale dwa wątki miłosne. I z niczym nieporównywalną matczyną i babciną miłość, której ciepło wystarcza na całe życie, stanowiąc najlepsze paliwo do działania.

IG: zlizujelitery

7/10 ⭐ [97/2k23]

Trzy części.
Trzy bohaterki.
Cztery perspektywy.
I jeden wspólny mianownik.

Lubicie czytać dobre thrillery psychologiczne ze skandynawskim akcentem? Koniecznie przeczytajcie tę książkę.

"Po jej odejściu" to intrygująca i wciągająca lektura. Fabuła trzyma w napięciu do samego końca. Intryga, tajemnice, sekrety z przeszłości, miłość matki do niepełnosprawnego dziecka, brutalny świat modelingu, przemoc, prostytucja, narkotyki i handel ludźmi. Autorka przedstawia tę historię z perspektywy kilku bohaterów. Poznajemy trzy kobiety. Liv, która samotnie wychowuje syna z zespołem Aspergera. Ukrywa swoją przeszłość przed synem. Poznajemy Anastasię, którą wychowywała babcia. Dziewczyna wyprowadziła się z Rosji do Mediolanu, by pracować jako modelka. Anastasia poznaje mroczne kulisy tego zawodu i przyjęć organizowanych przez bogatych i wpływowych mężczyzn. Poznajemy też Selmę, która pracuje jako reporterka i prowadzi śledztwo w sprawie skandali w branży modowej. Niestety nikt nie chce opublikować jej artykułu. Z pozoru nic nie łączy tych kobiet, ale jak okazuje się ich losy połączą się w nieoczekiwanym momencie.

Alex Dahl potrafi zaciekawić czytelnika i zachęcić go do odkrywania elementów układanki. Ciekawa fabuła nie pozwala odłożyć tej książki ani przez chwilę. Po mistrzowsku wykreowani bohaterowie. Autorka niesamowicie zagłębiła się w ich psychikę. Podczas czytania odczuwałam silne emocje. Zdecydowanie nie jest to lektura dla osób o słabych nerwach. Autorka zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji i sprawia, że nie wiadomo komu ufać. Autorka porusza ciężkie tematy, ale jej lekki język sprawia, że książkę czyta się w błyskawicznym tempie.
Gwarantuję Wam, że czekają Was emocje i będziecie wstrząśnięci tą lekturą.
Fani thrillerów będą usatysfakcjonowani.
Rewelacyjna historia!

Gorąco polecam!

Bardzo wciągająca książka.

Bardzo wciągająca książka.

Przewidywalna

Przewidywalna

Historia o szczęśliwym zakończeniu i miłości, która przetrwa wszystko.

Historia o szczęśliwym zakończeniu i miłości, która przetrwa wszystko.