Strach, który powraca

Okładka książki Strach, który powraca Magda Stachula Patronat LC
Okładka książki Strach, który powraca
Magda Stachula Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Idealna (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
thriller psychologiczny

Wyróżniona opinia i

Strach, który powraca

przeczytanych książek 469 napisanych opinii 446

Druga Czesc (Idealna cz.1) swietnego thilleru psychologicznego, serdecznie polecam

Rozczarowanie - to słowo mi przychodzi do głowy po lekturze tej książki. Pierwszą część „Idealna” czytałam z zapartym tchem, wszystko miało ręce i nogi, książka trzymała w napięciu. Tutaj miałam wrażenie, że autorka przekombinowała. Zakończenie mnie zniesmaczyło, akcja urwała się jak w jakimś serialu. Sugeruje to, że zapewne będzie kolejny tom, ale nie jestem pewna czy będę chciała go przeczytać.

Ocena byłaby wyższa gdyby nie zakończenie. Szkoda bo czytało mi się bardzo dobrze.

Pierwsze spotkanie z pomysłem na zbrodnię według Magdy Stachuli. Książka ,,Strach który powraca '' jest książką mocną , bardzo zakręconą pod względem patologii związków, i tym ona też swoim realizmem przeraża. Miałem często wrażenie, że wpadłem w jakąś pętlę i nie umiem się z niej wydostać. Ta pętla to otaczający nas świat. Niejednokrotnie zadawałem sobie pytanie, czy rzeczywiście świat, ludzkość jest aż tak zdeprawowana, wyprana z uczuć tak jak to opisuje Stachula ? Momentami, z każdą kartą próbowałem się sam siebie oszukiwać, tłumaczyłem sobie, że to tylko iluzja, że to tylko wyobraźnia autorki, fikcja literacka. Lecz zaraz zalewała mnie fala , natłok zapewnień , że to jest jednak prawda. Owszem historia którą opisuje nam autorka to fikcja, ale przecież takie zdarzenia mają rzeczywiste odzwierciedlenie w prawdziwym, realnym życiu.
Tutaj nikt nikogo nie kocha. Nie ma tutaj czegoś takiego jak miłość. Wróć ! Jest jest tylko jeden przypadek kochającego się małżeństwa to teściowie Adama, ojciec i matka Anity, a tak pozatym ? Wszyscy egoiści. Mąż który niejednokrotnie zdradza swoją żonę, wmawia , że to wszystko jej wina , wszystkie problemy czy to osobiste czy też zawodowe rzuca na żonę. Ona egoistka również, nie kocha męża, kiedyś i owszem w nim się zakochała, ale teraz……..do córki żywi też jakiś taki dziwne uczucia, spełnienie marzeń……upragnione szczęście, które ją przerosło, bo wymaga poświęcenia, wyrzeczeń ?
Seks dla żartów w końcu Paula zakochuje się w swoim kochanku, na koniec mści się za odrzucenie. Robert również kocha w sposób wyimaginowany Anitę, kocha jej wyobrażenie i coraz bardziej zatraca się w tych swoich chorych wyobrażeniach i marzeniach sięgając w ostatecznym rozrachunku po zbrodnię.
Bardzo szczegółowa analiza psychologiczna postaci które występują w tym akcie zdarzeń. Egoizm. Pragnienia. Nałogi. Bezsens życia. Luksus za cenę wszystkiego za cenę życia. Kłamstwa w których przyszło nam żyć i przyzwyczajać się. Tutaj / oprócz wyżej wymienionego małżeństwa/ nikt ani nie szanuje siebie ani drugiej osoby. Mężczyzna który szuka ukojenia w przygodnym seksie nie szanuje ani kobiety z którą próbuje się zapomnieć/ swoje kłopoty, problemy/ nie szanuje także samego siebie. Bo kim on niby jest ? Nikim. Płaci za seks bądź oszukuje kobiety mamiąc je czułymi słówkami, wmawiając im niewiadomo co ? No kim jest. Co szanuje. Nic. Nikogo, nawet paradoksalnie samego siebie, bo daje się porwać w nałogi z niskich pobudek. Że płaci i wymaga czy też ma za darmo seks , bo dana kobieta coś do niego czuje, na coś liczy, wykorzystuje swoją pozycję w firmie ? To nie mężczyzna, to nie macho, ale zwyczajna szmata.
Kobiety ……tutaj jest ich całe mrowie i na całe szczęście to kobieta autorka, pisarka obnaża przedstawicielki swojej płci. Wredne suki szukające przygodnego seksu, a w głębi duszy pragnące romantycznych porządnych facetów z którymi mogły by wychować swoje dzieci bądź mieć dzieci. Przymilające się jaszczurki, z oczami węża starodawnego które zazdroszczą cudzych mężów, obgadując ich jednocześnie wokół swojego własnego damskiego , babskiego grona. Idzie do łóżka z zemsty, ale czasem los płata figla i dziewczyna się zakochuje …..nieszczęśliwie , odrzucona potrafi się zemścić za złamane serduszko……..to ja się pytam na co liczyła ?
Wyrachowanie, zepsucie , seks jak coś przyziemnego, jak coś pospolitego. To się nie wymydli…..takie tłumaczenie……do czego ten świat zmierza. Mężczyźni nic nie lepsi, on i ona są tacy sami. Identyczni. Brak empatii, brak współczucia ,uzależnieni od pieniędzy, uzależnieni od alkoholu, uzależnieni od seksu marzymy o szczęśliwym , prawdziwym życiu. Na co dzień nie mając tego okłamujemy się każdego dnia, okłamujemy siebie, okłamujmy tą drugą osobę , okłamujemy wszystkich naokoło, a przynajmniej próbujemy okłamywać, ponieważ niektórzy widzą jacy naprawdę jesteśmy. Piękna fasada, prawda jest inna. I tak przychodzimy do domy okłamani, okłamując idziemy do łóżka na ostry seks, wstajemy podchodzimy do barku, nalewamy od serca w szklankę i siadamy na fotelu rozmyślając i marząc…………..i nawet nawet jeśli, ktoś tu nie ma racji wyraźnie słyszę dźwięk …wysyłam sos z serca mego satelity…….( czy my jeszcze potrafimy patrzeć sercem i słuchać serca ? ) wolno tli się mój papieros ……..twój drink nie dopity…………..
Przykro się robi, czytając tą książkę. Ludzie zbrukali i zniszczyli wszystko to co piękne, przyjaźń, miłość, intymność, nagość, poświęcenie, wyrzeczenia, marzenia i pragnienia…..

Książka co prawda zawiera masę potknięć, ale jest na tyle mocna emocjonalnie, że wybaczyć mogę wszystko. Moja opinia jest nie pełna, w głowie pozostało masę pytań które znał bym gdybym przeczytał wcześniej tom pierwszy. Czy będzie także tom trzeci ? Wszystko na to wskazuje, moim zdaniem to błąd. Czasem lepiej zostawić furtkę niepewności niż zamęczać czytelników kolejnymi, niepotrzebnymi tomami, jak to ma dość częste miejsce w naszej rodzimej literaturze. Reasumując jest naprawdę dobrze, być może kiedyś w przyszłości sięgnę po pierwszy tom. Gratulacje należą się Magdzie Stachuli przede wszystkim za całe mrowie myśli i czynów które kłębią się wewnątrz mojej i jej osobowości. Mowa tutaj o mężczyźnie i o kobiecie. Autorka ukazała ich takimi jakim są. Obnażyła ich do naga i ukazała w świetle dnia codziennego, później poszła dalej obnażyła także myśli i zajrzała do wnętrza, a tam ciekawie, chociaż grząsko…….tylko jakie ma być bagno……?

Nie rozumiem tej wysokiej oceny chyba nie czytałam tej samej książki,...

Nie rozumiem tej wysokiej oceny chyba nie czytałam tej samej książki,...

Oj nie. Oj nie. Tak jak poprzednie książki pani Magdy mi się podobały tak ta totalnie nie. Bohaterowie byli tak irytujący, że sama miałam ochotę ich rozszarpać.

Ciekawa, trzymająca w napięciu. Po zakończeniu spodziewałam się odrobineczkę więcej, ale i tak jestem zadowolona z lektury :)

Niepotrzebna kontynuacja dzieła„Idealna”,która była dużo lepszą lekturą.
Tutaj prawie nic się nie działo. Zakończenie sugeruje kolejny tom, ale ja raczej nie sięgnę.

Niepotrzebna kontynuacja dzieła„Idealna”,która była dużo lepszą lekturą.

,,Idealna'' czytałem dość dawno temu I była genialna ale kontynuacja również trzyma poziom i liczę na 3 część 🔥 emocjonującą, czarna dziura, uwielbiam styl autorki ! Mocne 8/10

Trochę się zawiodłam. Cześć pierwsza "Idealna" bardzo mi się podobała, ta część już średnio. Wciąga to prawda, ale nie czułam tego dreszczyku, który czuje przy dobrych thriller-ach. No i niestety trochę za bardzo przekombinowana. Mimo wszystko czekam na inne książki autorki 😉

Video

Video