Dom w Mordach. Rodzina Przewłockich

reportaż
Ośrodek KARTA
2021-01-01
2021-01-01
Dwudziestolecie międzywojenne Historia Ziemiaństwo II wojna światowa I wojna światowa Wojna bolszewicka historia lokalna

IG @angelkubrick

Czy są u jacyś miłośnicy urbexów? Osobiście nie miałam okazji uczestniczyć w wielu takich wyprawach, ale na szczęście jest YT i całe mnóstwo zapaleńców, którzy kochają stare domy, pałace, fabryki czy zamczyska (tu szczególnie polecam kanał @brosofdecay).

Kiedy oglądam wnętrza tych opuszczonych budynków, w trybie <pracy w tle> w moim umyśle snuje się prawdopodobna historia życia ludzi, których energia wypełniała oglądane pomieszczenia. Czasem strzępy ich historii da się odczytać z elementów pozostawionych na pożarcie czasu.

Nie inaczej było z pałacem w Mordach (powiat siedlecki). Zwiedziłam go wirtualnie (YT),zanim przeczytałam książkę "Dom w Mordach. Rodzina Przewłockich. 1912 - 1944". Łączyłam obrazy z miejscem i to było niesamowite uczucie. Z pałacu nie zostało już wiele, ot kolejna wyniszczona przez czas i ludzi, skorupa. Tymczasem ogołocone ze wszystkiego mury kryją w sobie fascynujące momenty z życia tych, którzy tu mieszkali, bądź licznie odwiedzali, albowiem w Mordach każdy podejmowany był z szacunkiem, życzliwością i gościnnością.

"Wszystko jest piekne - dlatego, że nawet powietrze oddycha Miłością" - z Księgi Gości Zinaida Gippius - Mereźkowska.

Henryk Przewłocki, ostatni właściciel majątku w Mordach, bierze ślub z Karoliną Czapską, starszą siostrą Józefa Czapskiego, odtąd wspólnie prowadzą gospodarstwo, wychowując siedmioro dzieci. Ich codzienność obserwujemy poprzez zachowane zapiski, listy, wspomnienia, dokumenty, dzienniki, fragmenty prasowe, a nawet wspomnianą Księgę Gości.

Całość układa się nie tylko w historię rodzin Przewłockich i Czapskich, ale też obraz zmieniającej się rzeczywistości Polski w pierwszej połowie XX wieku, od zaborów po wybuch II Wojny Światowej.

Majątek w Mordach jest jednym z wielu przykładów upadku wspaniale niegdyś prosperujących jednostek, wpierw rozdrapywanych przez państwo, potem przez najeźdźców. Podatki i wojna niszczą jak szarańcza.

Ta opowieść ma dobre zakończenie, dobre dla nas Wszystkich. Zachęcam do czytania tych, których interesuje przeszłość. Samo wydanie jak zawsze zachwyca.

IG @angelkubrick

W tym tygodniu przeniosłam się w czasie za sprawą książki @wydawnictwokarta 😊 Zdaję sobie sprawę, że tego typu publikacje nigdy nie będą na szczytach list bestsellerów, ale może akurat kogoś z Was zainteresuje "Dom w Mordach" czyli losy trzech pokoleń ziemiańskiej rodziny Przewłockich.
Pałac w miasteczku pod Siedlcami trafił w ręce rodziny w roku 1912 czyli krótko przed trzema wojennymi zawieruchami XX wieku. Codzienne problemy i radości poznajemy dzięki zachowanym listom, notatkom z dzienników domowników, wpisom z księgi gości pomieszkujacych u gospodarzy, fragmentom artykułów prasowych. Ten miks spojrzeń na rodzinno-społeczne wydarzenia okraszony jest ogromem zdjęć, co tylko uzupełnia obraz życia w tych niestabilnych latach.
Głównym sprawozdawcą życia rodziny Przewłockich jest Konstanty, ojciec gospodarza domu-Henryka, który regularnie pisuje do sióstr, a po latach, w okresie okołowojennym (mówię tu o II wojnie) poznajemy zapiski z dzienników i wspomnienia siódemki dzieci Henryka i Karoliny Przewłockich.
Przyznam szczerze, że zżyłam się z tą rodziną i przejęłam ich losami. Żałuję, że nie znajdziemy w książce żadnych zapisków gospodarzy, ale pan Konstanty bardzo przypadł mi do serca i to wynagradza mi ich brak.
Jeśli chcecie przenieść się myślami do świata, który już nie istnieje, poznać dom, który stał się ośrodkiem kultury i ostoją patriotyzmu w niepewnych czasach bardzo polecam Wam odwiedziny w "Domu w Mordach", na pewno poczujecie się dobrze ugoszczeni przez rodzinę Przewłockich 💛

• Literatura faktu
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Wspomnienia
  • Historyczne