Za nami wszystkimi

Okładka książki Za nami wszystkimi Marcin Dudziński
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Za nami wszystkimi
Marcin Dudziński Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Trylogia Profanum (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Trylogia Profanum (tom 3)
Czarna Owca
2021-03-10
2021-03-10
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Za nami wszystkimi

przeczytanych książek 290 napisanych opinii 290

Jest to ostatnia książka z trylogii Profanum Pana Marcina Dudzińskiego.
Dwóch braci. Jeden komendant policji drugi biskup. Mroczna przeszłość podąża za nimi a Częstochowę ogarnia ciemność.
Ta pozycja jest bardzo na czasie. Opowiada o skandalach seksualnych o jakich słyszy się na co dzień. Im większy tym lepiej. Najlepiej biskup. I gwałty. O tak. To też się sprzedaje. Historia mnie nie porwała. Nie było niczego dla mnie nowego. Czegoś czego bym wcześniej gdzieś nie przeczytała. Akcja dzieje się poprawnie i toczy dość powoli. Bohaterzy są banalni i przewidywalni. Zakończenie przeszło bez echa.
Nie będę się rozpisywać i szybko o książce zapomnę 🙈

Jest to ostatnia książka z trylogii Profanum Pana Marcina Dudzińskiego.

Kontynuacja Trylogii Profanum, w której rozwiązują się losy bohaterów powieści Przeciwko bratu oraz Z moich kości.

Częstochowie wciąż nie dane jest zaznać spokoju. Mimo skandalu i wcześniejszych zarzutów biskup Stanisław Walter wciąż pociąga za sznurki. Jego brat, komendant miejski policji Jerzy Walter, zniknął bez śladu, a wraz z nim brutalna tajemnica jego przeszłości. Na wolności wciąż pozostaje również seryjny morderca, który terroryzował miasto w upalne lato.

W targanej żywiołami Częstochowie krzyżują się losy osób, które próbują powstrzymać panoszące się tam zło. Marek Marczuk chce za wszelką cenę odnaleźć Jerzego i powstrzymać zabójcę. Prokurator Edyta Lichota stara się prowadzić śledztwo w atmosferze coraz większych politycznych nacisków. Alicja Drylska na przekór wszystkiemu wraca do rodzinnego miasta, by ostatecznie rozprawić się z biskupem Walterem.

Żadne z nich nie wie, co ich czeka. Dni są coraz krótsze, ciemność ogarnia wszystko. Czy Częstochowa odrodzi się na nowo?
opis wydawcy

Dzieje się tutaj oj dzieje i to nawet dość sporo 🤭
Tempo i akcja towarzysza nam od początku drugiego tomu. Autorowi udało się dopracować książkę praktycznie pod każdym szczegółem.
To bardzo dobrze skonstruowana książka, którą mogę i polecam.
Nic więcej nie trzeba dodawać😊

Za egzemplarz dziękuje @wydawnictwoczarnaowca

#czytampolskichautorów #czytamposlkieksiążki #polskietakpoprostu #zanamiwszystkimi #trylogiaprofanum #marcindudziński

„Częstochowa przestała kojarzyć się tylko z Jasną Górą, miejscem maryjnego kultu i tłumami pielgrzymów. Teraz była miastem skandali i morderstw.” Po dość długiej nieobecności rzeźnik ze świętego miasta ponownie rusza na łowy. Podobnie jak poprzednio, nie znajdzie łaski dla tych, którzy znaleźli się na jego liście. Jednocześnie na jaw wychodzą nowe fakty na temat Walterów i ich mrocznej przeszłości. Alicja Drylska natomiast postanowi raz na zawsze zamknąć mroczny rozdział swojego życia, lecz by to nastąpiło musi na nowo rozdrapać (nie)zagojone blizny. A wszystko to w akompaniamencie ciężkich warunków atmosferycznych panujących w Częstochowie.

Niechętnie przyznaję, że „Za nami wszystkimi” najmniej przypadło mi do gustu spośród całej trylogii. Oceniam ją nieco niżej niż poprzednie pozycje głównie ze względu na ogrom tematyki, którą nieszczególnie darzę sympatią. O ile na rozbudowany wątek związany z klerem byłam przygotowana to na poboczne takie jak np. motyw biznesowy już nieszczególnie. Nie czynię jednak autorowi zarzutów, bo pod względem warsztatu nie mogę nic zarzucić, był praktycznie bezbłędny.

Miała być trylogia i taka powstała, wszystkie wątki zostały rozwiązane i wyczerpane. Niestety, mało który autor potrafi wyczuć właściwy moment na pożegnanie się ze swoimi bohaterami, ale pan Dudziński do tego gatunku zdecydowanie nie należy. Trylogia profanum to moim zdaniem jedna z najbardziej niedocenionych na rynku. Napisana przez debiutanta, lecz w zupełnie niedebiutanckim stylu. Autor doskonale połączył tematykę walki z bezkarnym klerem i psychopatycznego mordercy, który „pragnie wypędzać zło z zagubionych dusz”. Nie polecam jedynie tej książki, polecam całą trylogię!

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Ostatnio coś rzadko czytam kryminały.

Po bardzo pozytywnym odbiorze poprzedniej części, byłam zdeterminowana sięgnąć po kolejną. Minęło jednak trochę czasu, pewne wątki mi się zatarły i wejście w klimat nie było tak płynne jak oczekiwałam.

Kolejny raz Częstochowa, wracamy do historii braci Walterów, księdza i policjanta, dobrego i złego (?),jeszcze raz stajemy twarzą w twarz z okrutną zbrodnią. Na jaw wychodzą sekrety braci, a morderca nadal jest na wolności.

Żeby za wiele nie zdradzić zmuszona jestem zaserwować ten enigmatyczny opis, ale ostatni tom trylogii ścisłe wiąże się z poprzednim, a i tak mam wrażenie ze zdradzam za dużo. Dudzińskiego świetnie się czyta, rozdział po rozdziale ani się obejrzałam a książka się skończyła. Chyba liczyłam na trochę inne zakończenie, choć nie oceniam tutaj w żadnym razie go negatywnie. Bardzo dobra seria, wyjątkowo na czasie, choć to można odebrać jako pozytyw jak i niekoniecznie. Bo jednak dużo bardziej niż w poprzedniej części w oczy rzuca się szablonowość postaci. Zdecydowanie bardziej porwała mnie poprzednia część.

Pytanie za sto punktów: czy znacie jakiś naprawdę mocny kryminał, w którym ksiądz jest tak naprawdę postacią po prostu pozytywną? Oprócz Ojca Mateusza, znam, szanuje! 😂🙈🖤

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Ostatnio coś rzadko czytam kryminały.

Kolejny raz Częstochowa, wracamy do historii braci...

Dziś przedstawiam ostatni tom trylogii Profanum.

Stanisław wciąż jest przy władzy, jego brat Jerzy zniknął. Natomiast Częstochowa znów znajduje się w objęciach żywiołów. W tym tomie rządzi przeszłość.

Autor utrzymał mroczny i tajemniczy klimat.

W tej książce tak wiele się dzieje, a jednak nie miałam poczucie szaleńczego biegu. Autor z lekkością prowadzi nas przez kolejne wydarzenia, dawkując zarówno tajemnice, jak i emocje czytelnika.

Stworzenie tego duetu braci to był doskonały pomysł.

Ostatni tom daje czytelnikowi wszystkie odpowiedzi. Autor nie zostawia nas na rozstaju dróg.

Chciałabym jeszcze odnieść się do strony warsztatowej. Te trzy tomy to doskonały przykład rozwoju pisarza, który jest tutaj widoczny. Dosłownie czułam coraz większą swobodę Pana Marcina i za to wielkie gratulacje.

Dziś przedstawiam ostatni tom trylogii Profanum.

Autor utrzymał mroczny i tajemniczy klimat.

Wróciłam do jednej z najlepszych polskich trylogii kryminalnych, by wraz z Marcinem Dudzińskim powiedzieć amen, to tyle, koniec.

Ostatnie spotkanie w maryjnym mieście miało niepokojący posmak gniewu. Targana wichurą, niszczona gradem Częstochowa była raz jeszcze, po upale i ulewach z poprzednich tomów, tłem i bohaterką dramatu. Miasto stawało się ofiarą i ręką boską, udręką i upomnieniem. A wszystko to, by drogi braci Walterów przecięły się raz jeszcze, ostatecznie.

Pomiędzy dalszymi etapami śledztwa, ciągniętego przez wszystkie tomy, autor głęboko wnika w dusze tych, którzy zawinili i tych, którzy w tym świecie przepełnionym złem okazują się być najbardziej niewinni. Niemal biblijne, pełne pompy komentarze do kolejnych morderstwa, knowań, podłych układów władz świeckich i kościelnych, przydają niemal katedralnej wzniosłości finałowi pogoni za prawdą. Przy tym, choć autor używa wielkich słów i modlitewnej emfazy, nie brzmią one śmiesznie w zderzeniu z ludzkim życiem, z mordem, z opętaniem, zemstą.

"Za nami wszystkimi" daje ostateczną odpowiedź na pytanie który brat jest winny, w którym czai się zło. Daje?
Choć poprzednie tomy zdawały się precyzować czarno-biały obraz, nie będzie tak, jak się nam wydawało. Wrócą postaci skrzywdzone, zabrzmią głosy oburzenia, bracia znów będą fizycznie wolni. Do finału nie doprowadzi jednak śledztwo ani wola Walterów. Będzie on rozpisany ręką ucznia, który przerósł mistrza. A nawet dwóch.

Trzy tomy niezwykłej, mrocznej opowieści, która stawia przeciw sobie wiarę i jej karykaturę, władzę i kpinę z nakazów etyki. Dobro ludzkie okazuje się być silniejsze od religijnych reguł a nadrzędne jest wypowiedziane w wigilijną kumulację zdanie: Nikt nie ma prawa pozbawiać życia. Truizm? Owszem. Ale też prawo ludzkie i boskie. Prawo każdego, kto mieni się człowiekiem.
Tę trylogię warto czytać. Dla jakości, plastyczności języka, świetnych opisów miasta, pogody, wydarzeń. Ale przede wszystkim dla walki, która jest jak rozwieszone na rzeźbie Chrystusa ciało kobiety. Wiecznej walki jaką toczy sacrum i profanum w nas samych.

Pani_Ka Czyta
Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

Przychodzę dzisiaj do Was z recenzją z zabawy bt W końcu w moje ręce wpadł trzeci tom trylogii "Profanum" i muszę powiedzieć, że to było cholernie mocne zakończenie serii.

Pamiętacie braci Walterów, którzy w poprzednich dwóch tomach sporo namieszali?
Tym razem nie będzie inaczej ich machloje z przeszłości, chęć zemsty i wyrównania rachunków pociągną za sobą wiele niewinnych dusz.

Po poprzednich świetnych (w moim odczuciu) częściach byłam bardzo ciekawa jak autor poradzi sobie z zakończeniem serii, czy uda mu się to zrobić z przytupem i pozostawić czytelnika z uczuciem zaspokojenia.
I wiecie co udało mu się i to bardzo, po skończeniu książki miałam wrażenie, że Marcin doskonale wiedział co chce osiągnąć i wykonał swoje zadanie w 100%.

Tym razem dostajemy trochę inny rodzaj książki, nie znajdziemy tu masy trupów (nie licząc tych ukrytych w szafie) nie będzie klasycznego śledztwa i pogoni za seryjnym, w tej części autor bardziej skupił się na rozwiązaniu zagadek z przeszłości, walce z demonami i przede wszystkim na doprowadzeniu do rozwiązania pogmatwanej historii rodziny Walterów.

Książka jest doskonale skonstruowana pod względem merytorycznym, klimat tajemniczości towarzyszy nam od samego początku a mroczna strona Częstochowy tylko podkręca ten stan.
Ogromną rolę w książce odgrywa przyroda a głównie warunki atmosferyczne, które autor przedstawia w bardzo artystyczny i czasami wręcz niepokojący sposób. Miałam wrażenie jakby przyroda idealnie oddawała wydarzenia rozgrywające się się mieście, jakby była nieodłączną ich częścią.

Nie mogę również nie napisać o emocjach, które w tej części odgrywają ogromnie ważną rolę.
Mimo, iż autor serwuje nam głównie te negatywne (złość, gniew, nienawiść, żal, strach) to doskonale ten zabieg rozumiem, gdyż bez nich historia bardzo straciłaby na wartości.
W książce mamy ukazany obraz walki i nie jest to już tylko walka dobra ze złem, jest to głęboka walka z samym sobą, ze swoimi lękami i demonami z przeszłości, które nie pozwalają o sobie zapomnieć i potrafią dopaść w najmniej oczekiwanym momencie.

Jest to doskonałe zakończenie serii, no właśnie zakończenie, jego pominąć nie możemy. To co Marcin serwuje nam na sam koniec to już nie przelewki, sam finał książki jest wprost nieprawdopodobny i bardzo zaskakujący.
Żałuję, że było to moje ostatnie spotkanie z braćmi Walter, ale jedno mogę Wam napisać coś czuję, że jeszcze do nich kiedyś powrócę bo do takich książek po prostu chce się wracać.

Pamiętacie braci Walterów, którzy w poprzednich dwóch tomach sporo namieszali?

Bracia Walterowie nie dają o sobie zapomnieć. Częstochowie nie dane jest zaznać spokoju. Komendant Jerzy Walter zniknął bez śladu, a jego brat Stanisław wciąż wszystkim steruje. Policja pod przywództwem zaciętej prokurator Edyty Lichoty nadal poszukuje Doriana – brutalnego mordercy. Marek Marczuk robi wszystko aby odnaleźć Jerzego i wydostać go z kłopotów. Po wycofaniu zarzutów przeciwko biskupowi do Częstochowy wraca Alicja Dylewska, która chce aby Stanisław zapłacił za swoje czyny. Co spotka bohaterów? Jak zakończy się historia braci Walter?

Obawiałem się czy autorowi uda się doprowadzić wszystkie wątki do końca tak, aby czytelnik powiedział "wow!". W moim przypadku właśnie tak się stało. Klimat tajemniczości i napięcie trzymają nas do ostatnich stron. Takiego zakończenia nie spodziewałam się. Książka jest dopracowana pod każdym szczegółem. Tempo i zwroty akcji towarzyszące nam od pierwszego tomu nadal wciągają i intrygują. Świetne dialogi, mocne i wyraziste postacie oraz gama emocji towarzysząca czytaniu, sprawiają że obok tych książek nie da się przejść obojętnie.

Jeśli więc jeszcze nie znacie trylogii Profanum zachęcam was do szybkiego nadrobienia jej.

Jak dla mnie rewelacja! I żałuję, że to już koniec... Że bracia Walter nie wrócą... Jednak jestem pewna, że w mojej pamięci zostaną na długo.... Na baaaardzo długo.

"Częstochowa musiała wzbić się wysoko ponad porywy rozszalałego wiatru. Dopiero stamtąd, tuż spod powłoki chmur, mogła dostrzec ogrom zniszczeń. Jej coraz słabsza materia zdołała jednak zrodzić krzyk, który po kilku godzinach pokonał ucztujący na jej terenie żywioł"

"Mroczne tajemnice zaczęły brać górę nad bliskością, więź zamieniły w układ. Uczyniły z braci partnerów, którzy ostatecznie stali się wrogami…"

"Za nami wszystkimi" to bardzo dobrze poprowadzone zakończenie tej emocjonującej serii. Autor konsekwentnie prowadził rozpoczęte w poprzednich tomach wątki, niezmiennie skupiając moją uwagę od pierwszej do ostatniej strony. Przedstawił postacie bardzo złożone i pokazał jak cienka jest granica między dobrem i złem oraz jak łatwo ją przekroczyć…

Po makabrycznych wydarzeniach z poprzedniej książki, podczas których w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął komendant policji Jerzy, do gry na częstochowskich włościach powraca jego brat, biskup Stanisław. W sprawę oby braci włącza się prokurator Edyta wspierana przez najlepszego przyjaciela Jerzego, Marka. Częstochowa natomiast zmaga się z żywiołami, które sieją spustoszenie wśród jej mieszkańców. Co takiego ustalą śledczy? Kto i co tak naprawdę zagraża Częstochowie? Jaki los czeka braci Walter?

Mimo, iż ta część nie była aż tak wstrząsająca jak poprzednia, to jestem bardzo zadowolona z tej lektury. Było emocjonalnie i dynamicznie. Jestem przekanana, że trylogia ta na długo pozostanie w mojej pamięci i będę polecać ją tym, którzy nie boją się tematów trudnych, wstrząsających, brutalnych i okrutnych, pojawiających się w otoczeniu rozgrywek kościelnych, politycznych i policyjnych. Takich, w których władza zawsze wysuwa się na pierwszy plan, a sacrum i profanum prowadzą nieustającą walkę…

• Przeczytane w 2021
  • Polonica
  • Przeczytane w 2022
  • Audiobuki

Dodaj cytat z książki Za nami wszystkimi