Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej

Okładka książki Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej
Małgorzata Węglarz Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2021-02-24
2021-02-24
literatura polska reportaż śmierć tajemnice branża pogrzebowa

Bardzo potrzebna pozycja szczególnie w kraju, w którym coś tak naturalnego i dotyczącego absolutnie KAŻDEGO jest postrzegane jako temat tabu. Oszukujemy się, że unikanie myślenia i mówienia o śmierci sprawi, że zniknie i nie będzie nas dotyczyć, a w momencie, kiedy tracimy najbliższą osobę, nie mamy pojęcia, co robić, przez co możemy zostać oszukani przez nieprofesjonalne zakłady pogrzebowe. Książka Małgorzaty Węglarz to kompendium podstawowej wiedzy, która może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Polecam wszystkim bez wyjątku.

Książka łączy tajniki branży pogrzebowej, z ciekawymi rozmowami o samym umieraniu. Czyta się bardzo szybko, jest naprawdę przystępnie napisana, chociaż porusza trudny i kontrowersyjny temat.
Celem autorki było zostawienie czytelnika w niedosycie i to się udało. Mam wrażenie, że książka mogłaby bardziej przybliżyć pewne kwestie.

Świetna książka, naprawdę warto przeczytać bo zawiera wiele rad które mogą się przydać. Przybliża temat tabu-temat śmierci w naprawdę ciekawy i przystępny sposób. Dzięki tej książce moja babcia inaczej spojrzała to co niestety nieuniknione.

Bardzo ciekawy temat, językowo słabo, merytorycznie też myślę, że mogłoby być lepiej.
Ale ogólnie dobry pomysł na podjęcie tematu śmierci.

Ale ogólnie dobry pomysł na podjęcie tematu śmierci.

Wystawiam tak wysoką ocenę głównie za unikatowy temat i ostatnie kilka rozdziałów. Początek i wprowadzenie w tajniki wszelkich branż związanych z pogrzebem jest ciekawe ale było troche nużące. Natomiast ważniejsza dla mnie była dalsza część książki, czyli rozważania osób udzielających wywiadu, ich delikatność i empatia. Wszystko to sprawia, że mimo łez spływających po policzkach czuje się spokój i pewnego rodzaju szczęście.

Książka dzięki której masz nie tylko przemyślenia na temat jak chcesz być potraktowany po śmierci. Posiada również praktyczne wiadomości, o których nie miałam pojęcia. W trakcie czytania często sprawdzałam w internecie kwestie, które Autorka poruszała. Można stwierdzić, że pewne kwestie są powtarzane i przez to nużące. Biorę jednak pod uwagę, że te kwestie są poruszane przez innych ludzi z branży, więc nie sądzę by można mieć o to pretensje. Ogólnie polecam. Mam nadzieję, że kwestie prawne w końcu zostaną zaaktualizowane w tej tematyce...

Książka reportaż dla tych co wiedzą, że kiedyś umrą, dla tych „nieśmiertelnych”, a przede wszystkim dla tych, którzy szukają wiedzy jak zorganizować swoje umieranie i pogrzeb oszczędzając stresu tym, których kochają.

Jestem pełna podziwu, że ktoś postanowił napisać książkę o tej tematyce. Autorce należy się uznanie za to, że postanowiła przybliżyć ludziom funkcjonowanie branży pogrzebowej, wyjaśnić, na czym polega praca w przedsiębiorstwie zajmującym się grzebaniem zmarłych. Rozmawia ona między innymi z balsamistami, mistrzami ceremonii, tanatokosmetologami, aby opisać, na czym polega praca tych ludzi. Odnosi się także do polskiego prawa dotyczącego grzebania zmarłych oraz zastanawia się, dlaczego w naszej kulturze śmierć jest tematem tabu.
Dzięki tej książce możemy przekonać się, że ludzie pracujący w tej branży są "normalni", pełni empatii, pomocni i zaradni. Kochają swoją pracę i nie uważają jej za wynaturzenie.
Polecam przeczytać tą książkę, jest bardzo ciekawa i ja dowiedziałam się z niej naprawdę wiele.

Jedno posiedzenie i książka przeczytana. Napisana jest ona bardzo przystępnym językiem i dość przyjemnie się ją czyta (pomimo, że tematyka mniej "przyjemna"), choć jest w niej dość dużo powtórzeń. Jednak moim zdaniem tytuł powinien brzmieć "Wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim umrze ktoś z Twoich bliskich, a Ty jesteś zmuszony zająć się pogrzebem". Tak czy inaczej, warto do niej zaglądnąć.

Śmierć to naturalny i nieunikniony koniec drogi każdego z nas. Jednak żeby napisać o tym bardzo trudnym temacie książkę, trzeba mieć odwagę i ogromne pokłady empatii, zrozumienia dla ludzkich słabości oraz strachu przed tym co ostateczne. Oprócz rozmów z ludźmi z branży pogrzebowej, autorka zgłębia też procesy jakie zachodzą, kiedy umiera człowiek. Jest to wiedza bezcenna! W ubiegłym roku straciłam oboje rodziców. Przez ostatnie miesiące życia ciężko oboje chorowali, byli zupełnie niepełnosprawni i zależni od nas – najbliższych. Szczególnie trudne to było w czasie pandemii, gdy o jakąkolwiek pomoc lekarską było ciężko się doprosić. Było to właściwie niemożliwe. Z żałobą borykam się do tej pory, obwiniam się o pewne rzeczy, które zrobiłam, albo których nie zrobiłam. Gdybym wtedy wiedziała to, czego dowiedziałam się z tej książki, prawdopodobnie zrobiłabym kilka rzeczy inaczej. Przede wszystkim nie pozwoliłabym, aby rodzice umierali samotnie w szpitalach! Jest to bardzo potrzebna książka, bo daje wiedzę w temacie, o którym nie ma z kim porozmawiać, dowiedzieć się, jak sobie radzić z traumą, jak pomagać umierającym. Dodam, że nie jest to jedyna jedyna pozycja, a każda literatura dotykająca tematu śmierci przyda się kiedyś każdemu.

Małgorzata Węglarz Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej Zobacz więcej