Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego

Okładka książki Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego
Jan Gołębiowski Wydawnictwo: MANDO reportaż
reportaż
MANDO
2021-04-07
2021-04-07
literatura polska profilowanie przestępca umysł seryjny morderca

Okładka książki Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Max Czornyj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska, Marcel Moss, Marek Stelar, Marcel Woźniak, Łukasz Wroński
Ocena 6,8
Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Ma...

Spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Nie jest zła, jest świetna, jak się już odrzuci oczekiwania.

Spodziewałam się książki podobnej do "Jak człowiek staje się mordercą", gdzie mamy mnóstwo przytoczonych przykładów, dokładnie zanalizowanych. Tutaj dostajemy raczej coś na wzór wykładu akademickiego (dokładnie tak się czułam, czytając tę książkę, a na pewno do 50%) z kryminologii, wspartych skąpo przytoczonymi przypadkami. Jest mnóstwo pojęć, wykresów, definicji, mniej "case'ów".

Ale na pewno ta książka jest ciekawa. To prawda, co pisze autor we wstępie, że nie ma takiej w Polsce. Brakowało faktycznie. Coś dla fanów psychologii, psychologii kryminalnej, którzy chcą trochę teorii podanej w przystępnej formie (nie nudnej!).

Gdy zaczynałam przygodę z psychologią, to zaczynałam ją od „Milczenia owiec". Zafascynowała mnie postać Hannibala Lectera . Jako nastolatka próbowałam pojąć jak można o zbrodniach opowiadać z takim zamiłowaniem, wyrachowaniem i niebywałą inteligencją. Później przyszła pora na „Czerwonego smoka" i właśnie w tej książce motywy działań psychopaty oraz agenta FBI był tak ze sobą (wręcz malowniczo) przeplatane, że już w tamtym momencie wiedziałam, czym w przyszłości będę się zajmować. Z czasem poznałam „Mindhunter" i była to już "kropka nad i".
Okazuje się, że przygodę ze swoim zawodem, autor książki, rozpoczął bardzo podobnie.
Gdzieś przeczytałam, że Pan Jan Gołębiowski ma bardzo akademicki styl pisania, informację które chce przekazać odbiorcy są "chłodne" i (w pewnym sensie) bez uczuciowe. Nie zgodzę się z tym!
Podczas czytania „Umysłu przestępcy" miałam poczucie, że jestem na auli i słucham genialnego wykładu, prezentowanego przez pasjonata swej dziedziny. Ograniczała mnie tylko moja fantazja.
Miejsca zbrodni, akta, czynności, postępowania oraz czynności jakich dokonywał i dokonał przestępca są tak szczegółowo opisane, że wierzcie mi, momentami dosłownie stałam w tych domach lub zawalonych budynkach i miałam całą dokumentację przed oczami.
Jak dla mnie, jest to wręcz podręcznik z psychologii sądowej, profilowania lub kryminologii oraz kryminalistyki.
Warto zwrócić też uwagę na ułatwiające życie, uporządkowane przypisy oraz literaturę.
Nie często się to zdarza, ale w trakcie czytania musiałam zrobić sobie przerwę. Okrutne morderstwo dzieciaczka w wieku mego syna okazało się dla mojej psychiki jednak czynnikiem, który wymagał zdystansowania.
W książce znajdziemy również opinię sądowe, kuratorów oraz informacje jak tworzyć profil przestępcy/podejrzanego, dokumentację sądową, itp. Kopalnia bardzo przydatnej wiedzy!
Ja z całą pewnością, będę do tej książki wracać wielokrotnie. Jestem bardzo wdzięczna za jej napisanie.

Profilowanie kryminalne wielu z nas kojarzy z filmów, w których osoba z ponadprzeciętną intuicją jest w stanie wczuć się w sytuację, niemal wejść w umysł sprawcy i biorąc udział w odtwarzaniu zdarzenia, doznaje „oświecenia”, które wskazuje mu rozwiązanie sprawy. Oczywiście filmy to jedno, a praktyka profilerów i rzeczywistość to drugie. Jan Gołębiowski w swojej książce dość szczegółowo wprowadza nas w tajniki swojej pracy, jej metodologię i pułapki.

Nie miałam wobec tej książki wielkich oczekiwań, chyba nawet kupiłam ją przy okazji innych zakupów. Jak się okazało - to był strzał w dziesiątkę! Dawno nie czytałam tak dobrej książki o tematyce kryminalnej. Dużym jej atutem jest fakt, że napisał ją znany praktyk z dużym doświadczeniem.
W sieci widziałam wiele głosów osób rozczarowanych, dla których książka jest za bardzo akademicka. Osobiście uważam, że definicje podstawowych kwestii w pracy profilerów, kategoryzowanie przestępców i podstawy naukowe niektórych czynności są ogromną wartością tej książki. Wszystko to powoduje, że nie jest wyłącznie „rozrywkowa”, ale i uczy czytelnika nowych rzeczy, uświadamia. Mimo tego naukowego sznytu, w mojej opinii jest ciekawa i wciągająca.

Co niezmiernie doceniam - „Umysł przestępcy” nie jest laurką dla pracy autora i jego osiągnięć. Jan Gołębiowski opisuje przykłady stworzonych profili i wskazuje te, które pomogły w ujęciu sprawcy, ale i te, które nie potwierdziły się w rzeczywistości - w tym własne. To uwiarygadnia go jako eksperta i pokazuje, że niezależnie od doświadczenia każdy z profilerów może się mylić.

Książka zaciekawiła mnie od samego początku, gdy autor analizował poszczególne słowa w liście przestępcy i na jej podstawie wnioskował, kim może on być. Trzeba być niezwykle uważnym i mieć szeroką wiedzę o ludzkich zachowaniach, aby tworzyć profile profesjonalnie. Jan Gołębiowski dość szczegółowo i rzetelnie wyjaśnia nam czym jest profilowanie kryminalne (a czym nie jest), skąd się wywodzi oraz na czym polega. Obala też mity, nawiązując nierzadko do tego, co widzimy w filmach.

„Umysł przestępcy” to bardzo przekrojowa książka, która dokładnie i zrozumiale tłumaczy wiele aspektów profilowania. Autor w ten sposób popularyzuję bardzo ciekawą wiedzę. Myślę, że pozycja ta zainteresuje fanów kryminałów (zarówno książkowych jak i filmowych/serialowych), autorów książek czy osoby, które planują swój rozwój zawodowy w tym kierunku.

Książka ta, to pozycja dla fanów kryminałów, którzy oprócz czerpania rozrywki, chcieliby także zaczerpnąć jakiejś wiedzy w tej dziedzinie, nauczyć się czegoś. Owszem, czasem mnogość definicji wymuszała wyższy poziom skupienia, niż zwykle, jednak umówmy się, takiej personie, jak Jan Gołębiowski nie wypadało napisać innej lektury.

Oprócz rzeczowych definicji, znajdziemy tu także całe mnóstwo statystyk, które obrazują wiele mechanizmów i tendencji. Ponadto autor Umysłu przestępcy to po prostu niekończąca się kopalnia przykładów z życia wziętych. Rzekłbym wręcz, że mimo iż studium przypadków jest dość spore, czytelnik mimo wszystko czuje ich niedosyt i pragnie więcej i więcej. Ot, chyba taki już charakter fanów tej tematyki.

Jak wspomina autor tej książki, „psychologia nie zna próżni”. Oczywiście miałem jakieś swoje wyobrażenie na temat profilowania, ale ów lektura uświadomiła mi tylko, jak szerokim oceanem jest ta dziedzina, funkcjonująca na pograniczu nauki i sztuki. A profiler sam w sobie? Po tej lekturze uważam, że musi wręcz posiadać cechy superbohatera... coś a’la Sherlock Holmes.

Mógłby o tej książce napisać naprawdę wiele, ale ograniczę się to bardzo trafnego porównania. Umysł Przestępcy jest niczym wykład u genialnego profesora, który nie sprawdza obecności, a sala mimo to i tak jest pełna. Dzięki tej książce z pewnością jestem mądrzejszym człowiekiem.

A na koniec szczypta kontrowersji. Wygląd nie ma znaczenia? Psycholodzy są innego zdania, a wg Ernsta Kretschmera determinuje on wręcz nasze zachowanie.

Oprócz rzeczowych definicji, znajdziemy tu...

Co się dzieje w głowie przestępców? Co sprawia, że postanawiają tak działać? Co o nich mówią ich ruchu, wiadomości, które zostawiają? Na te oraz inne pytania odpowiada nam autor.
Powiem szczerze, że ciutkę się zawiodłam. Spodziewałam się książki, która opisze w ciekawy sposób różne historie i rozjaśni co za nimi stało. Może trochę na zbyt wiele liczyłam biorąc pod uwagę to, że odnosiłam ją do bestsellerowych książek z tej tematyki.
Sama książka zaczyna się dość ciekawie. I będąc dobrze zmotywowaną brnęłam dalej, ale potem z przyjemnej i ciekawej książki zmieniła się w podręcznik lub spisany wykład. Wyjaśniane są pojęcia i zagadnienia z tematyki profilowania przestępców.
Tak więc zawiodłam się, bo okazało się, że to nie jest „lekka” książka, która zawiera ciekawostki. Żelazne pojęcia i brak „luzu” w treści sprawiło, że się męczyłam podczas lektury.
Uważam, że książka jest przeznaczona dla ludzi naprawdę zaangażowanych w ten temat, a nie dla laików. Będzie to wtedy odpowiednia lektura dla odpowiedniego czytelnika. I w tym miejscu muszę oddać autorowi, że podszedł bardzo poważnie do tworzenia swojego dzieła.
Jeśli jednak liczycie na ciekawostki i drobne uzupełnienie wiedzy żeby odrobinę lepiej rozumieć historie opisywane przez autorów to lepiej sięgnąć po coś innego.

W KOŃCU TRAFIŁAM NA RZETELNIE POPROWADZONY REPORTAŻ! Ta książka to miód na moje czytelnicze serce. Uwielbiacie przenosić się w najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu? Bo ja tak! A psychologia kryminalistyczna o dziedzina moich westchnień, dlatego po Umysł Przestępcy sięgnęłam bez dłuższego namysłu.

Jan Gołębiowski przybliża nam tajniki z profilowania, które tak naprawdę w naszym kraju nie jest jeszcze zbytnio popularne. A czym tak naprawdę jest profilowanie kryminalne? Jest to "proces określania charakterystyki indywidualnej sprawcy przestępstwa na podstawie dostępnych danych. Wyróżnia się profilowanie geograficzne mające na celu ograniczenie obszaru poszukiwań poprzez wskazanie najbardziej prawdopodobnego miejsca zamieszkania nieznanego sprawcy serii przestępstw."

Profilowanie często jest przedstawione w thrillerach i kryminałach, ale trzeba pamiętać, że nie wszystko tak łatwo wygląda jak jest w książkach przestawione. Właśnie rzeczywisty obraz przybliża nam Gołębiowski. Wnikniecie w głąb tajemnicy pozyskiwania informacji z dowodów, nauczycie się analizować wszystko od ogółu do szczegółu, a znany profiler przybliży nam dodatkowo z jakich faktów można poznać ile sprawca miał lat, jak daleko od miejsca zdarzenia mieszka czy jaki miał motyw. Dodatkowo rozbije opisy na analizę seryjnych morderców, gwałcicieli i stalkerów.

Co mnie dodatkowo kupiło - autor nie postawił tu na autoreklamę, jak chociażby Christopher Berry-Dee. Za to dostaliśmy bogatą w wiedzę książkę, która jest tak szczegółowo opisana, że po prostu nie da się tej książki nie mieć na półce i nie sięgać po nią co jakiś czas.

Gorąco Wam polecam Umysł Przestępcy, bo profilowanie kryminalne to naprawdę świetna tematyka, a do tego genialnie opracowana - grzech nie sięgnąć po nią!

Jan Gołębiowski przybliża nam tajniki z profilowania, które tak...

Czy wiecie czym jest modus operandii? A może chcielibyście dowiedzieć się czym jest podpis sprawcy? A może interesują Was sylwetki seryjnych zabójców? Jeśli tak, tak książka jest właśnie do Was skierowana. Wszystkim miłośnikom literatury kryminalistycznej, opartej na fachowej wiedzy praktyka, gorąco polecam „Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego” Jana Gołębiowskiego. To wręcz obowiązkowa lektura, dla tych którzy chcą zgłębić tajniki profilowania kryminalnego. Jan Gołębiowski bynajmniej nie jest laikiem w tym zakresie, gdyż od lat, będąc psychologiem policyjnym, wpływał na rozwój tej sztuki w polskich realiach, a na swym koncie ma niejeden profil.
Swoją wiedzę tak teoretyczną, jak i praktyczną Autor przelał więc na karty „Umysłu przestępcy”, prowadząc Czytelnika, jak po nitce do kłębka, przez meandry psychologicznych i kryminalistycznych uwarunkowań zbrodni. Można by wręcz powiedzieć, że ta książka to swoisty podręcznik niezbędnej wiedzy każdego profilera, bowiem nie tylko zawarta została w niej wiedza odnośnie genezy profilowania, ale i tło kulturowe wykorzystania profilu (tu choćby książki Thomasa Harrisa). W książce gruntownie omówione zostało również podłoże uwarunkowań kryminalistycznych, kryminologicznych, wiktymologicznych i psychologii śledczej tak w opisie motywów zbrodni, jak i analizy zachowań przestępczego działania. Nie zabrakło również omówienia sylwetek poszczególnych typów sprawców, których portrety psychologiczne można w praktyce tworzyć, czy budowie samego profilu.
Wreszcie to, co dla mnie osobiście było najciekawsze - odwołania do konkretnych spraw, w których Autor tworzył lub współtworzył profil kryminalny, a tu, jak widać, spectrum zdarzeń jest niezwykle szerokie - od analizy sprawców napadów na banki, przez sylwetki pedofilii, po zabójców.
Ogrom wiedzy jaka podana została w tej książce zadowoli nawet największych malkontentów, warunek jest jednak jeden - trzeba lubić literaturę popularnonaukową, gdyż w książce liczne są odwołania do fachowych branżowych publikacji.
Jeśli jesteście zatem pasjonatami tajników zbrodni, chcecie poszerzyć swoją wiedzę, zyskać widomości tam, gdzie stąpacie jeszcze po grząskim gruncie kryminalistycznej rzeczywistości ta książka to absolutny „must have”. Ja z pewnością będę ją polecać swoim studentom, gdyż wiedzy fachowej nigdy dość, zwłaszcza jeśli jest podana w niezwykle przystępnej formie. Polecam serdecznie, mając nadzieję, że jeszcze nie raz przyjdzie mi spotkać się z Autorem.

W zasadzie 5,5. Liczyłam na coś lepszego, szczególnie że wcześniej czytałam zagraniczne pozycje o takiej samej tematyce. Miałam wrażenie, że zetknęłam się bardziej z podręcznikiem akademickim niż z książką popularnonaukową/reportażem. Za mało przykładów sprawców, które mogły bardziej przybliżyć np. rodzaj danego gwałciciela, a za dużo opisów, schematów, tabel - jak w podręczniku. Na pewno autor zna się na rzeczy. Natomiast czasy studiów mam już dawno za sobą, tym samym nie chcę wracać do "wertowania" podręczników.

Dużo solidnej wiedzy, podanej w przystępny, uporządkowany sposób. W czytaniu przeszkadzała mi niejednolitość stylistyczna. Tam, gdzie autor pisze z pozycji praktyka, czyta się super, ale w miejscach, w których pojawia się więcej teorii - jak powoływanie na badania czy inne publikacje - wkrada się trochę naukowej sztywności.
Jako osoba zajmująca się zawodowo książkami, a nie przestępstwami, zdecydowanie polecam autorom kryminałów i thrillerów oraz ich redaktorom.

Jako osoba zajmująca się zawodowo książkami, a nie...

Gdyby autor żywił większą wiarę w inteligencję czytelnika, unikał powtórzeń i łopatologii na pewno wyszłoby to tej książce na dobre.

Dodaj cytat z książki Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego