Nie czas na miłość

Okładka książki Nie czas na miłość
Edyta Świętek Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Jedno życie wystarczy (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Jedno życie wystarczy (tom 1)
Skarpa Warszawska
2021-03-11
2021-03-11
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na tym tomie zakonczylam moja przygode z Aniela.

Na tym tomie zakonczylam moja przygode z Aniela.

Sięgając po tę lekturę, liczyłam przede wszystkim na relaks, ale było też dużo wzruszeń i poruszeń - życiowa historia, niewydumana, świetnie osadzona w realiach kilku epok.
Dla mnie lektura wyjątkowa także z tego względu, że miałam kiedyś koleżankę bardzo przypominającą Anielkę.
I miałam też kiedyś podobną uczennicę... - opinia dotyczy obu tomów.

I miałam też kiedyś podobną uczennicę... - opinia dotyczy obu tomów.

Literacko naprawdę średnio, ale... spokojną opowieść o tamtej epoce (lata 50 te, 60 aż do 90 tych). Tak było, jestem równolatą bohaterów i tę obskurność bytu pamiętam. Alkohol, przemoc, nadużywanie pozycji, nierówne szanse, pogarda dla ubogich, niewykształconych... To była osobista podróż z dobrą lektorką - Olga Bończyk.

Mam mieszane uczucia. Niby temat ważny społecznie. Wmieszanie wątku miłosnego nie dało plus a wręcz przeciwnie. I to co mi się nie spodobało, to promowanie idei o dziedziczeniu patologicznych genów. Mocno spłycone i niesprawiedliwe. Dodatkowo przeszkadzało mi w książce płytkie dialogi i słabo wykreowane postacie. Można przeczytać, ale nie jest to książka do której będę pragnęła wrócić za jakiś czas.

Wzruszająca i piękna historia, o tym jak wiele krzywdy może wyrządzić dziecku matka.

Wstrząsnęła mną ta książka. Poruszyła dogłębnie od pierwszych stron, a zakończenie zupełnie rozwaliło mnie na kawałki.
Ile krzywd rodzice potrafią wyrządzić swoim dzieciom! Jak bardzo musi boleć to, gdy zamiast wsparcia, ciepła i miłości otrzymuje się obojętność, krzyki i kuksańce.

Ta książka skłoniła mnie do wielu rozważań.
Pierwsze podstawowe: matka pijąca alkohol (przede wszystkim podczas ciąży) to jedna z największych tragedii, bo prowadzi do upośledzenia intelektualnego u dziecka.
Drugie: pijący rodzice to najgorsze co może spotkać dziecko.
Trzecia myśl: niektórzy mają ciężko już na samym starcie, od pierwszego dnia życia. Naprawdę można się urodzić pod złą gwiazdą.
I kolejna myśl: czy na nasze życie większy wpływ mają geny, czy wychowanie?

Też jestem matką. Zachowanie Rozalii Kmiecik nie mieści mi się w głowie.

Trudno napisać coś o tej książce, aby nie zdradzić fabuły. Dlatego po prostu musicie sami przeczytać. Bardzo polecam. To poruszająca książka.

Czytałam już kilka książek pani Edyty Świętek. Wszystkie mi się podobały. Trafiają do mnie. Odpowiada mi sposób prowadzenia narracji, a fabuła mnie ciekawi, porusza a nawet czasem (jak np. teraz) dogłębnie wstrząsa. Te historie długo noszę w mojej głowie i w sercu. Zostałam fanką autorki.

Ta książka skłoniła mnie do wielu rozważań.
Pierwsze podstawowe: matka pijąca alkohol...

Bohaterowie błyskawicznie wciągnęli mnie do swojego świata. Pozycja godna przeczytania, ukazująca istotny problem społeczny i konsekwencje nieprawidłowych wzorców rodzicielskich.

Ogólnie książka bardzo wciągająca, zakończenie naprawdę zaskakujące. Jednak, dałam ocenę 7, dlatego, że z książki wynika jakoby czynniki środowiskowe miały o wiele mniejszy wpływ na wychowanie, rozwój i zachowanie człowieka jak genetyczne, co nie jest prawdą. Badania pokazują, że czynniki środowiskowe mają nawet wpływ na cechy wyglądu człowieka.

Tak poruszającej książki dawno nie czytałam. Do teraz gdzieś po
głowie krąży niedowierzanie, ze można tak żyć, coś takiego zrobić własnemu dziecku...
Historia Anielki jest pełna bólu, braku miłości i tak przez całe
dzieciństwo. Gdy dorasta, wydaje się, że ma już szansę na lepsze
Dziecko - grzeczne, cichutkie, idealne a tak poniewierane przez
najbliższych, przez matkę, siostrę, ojca - od każdego doznała tylu
krzywd, że jest to niewyobrażalne.

W książce poruszany jest też temat alkoholizmu, przemocy w rodzinie,
walki o każdy godny dzień ... Czy pewne decyzje usprawiedliwiają takie a
nie inne zachowanie? Naprawdę trudne tematy, dylematy i nic do
pozazdroszczenia. Jak to wszystko się skończy? czy pewne osoby są
bezkarne, czy można pewne zachowania nazywać miłością matczyną,
ojcowską?

Książkę czyta się szybko, bo choć skrywa wiele bólu, to jest tak
napisana, by czytelnik nie mógł się od niej oderwać, wszak chce poznać
losy Anieli, jej matki i ma nadzieję, że kiedyś w końcu ta dziewczyna
nabierze zaufania do drugiego człowieka. Czy tak się zdarzy? Jaki wpływ
na życie Anieli będą miały napotkane osoby? Czy to co odkryje da jej
siłę, czy jednak zupełnie straci wiarę w ludzi?

Książka wzbudza emocje, wplata wątki, które aż proszą się o ciąg
dalszy, ich wpływ na teraźniejszość jest tak silny, że aż zapiera
dech, a gdy z czasem Aniela, bohaterzy i czytelnik odkryją kolejną,
dużą tajemnicę, to już naprawdę lepiej siedzieć ... Nikt nie
chciałby się znaleźć na miejscu Anielki, choć dziewczyna ma dobre
serce, ale jej życie pełne bólu nie jest do pozazdroszczenia...

Czytając zaś o Rozalii, jej takich a nie innych decyzjach, odkrywając
jej tajemnice czytelnik stoi na rozstaju swoich myśli, czy w ogóle można
jej współczuć, bo może z początku i tak jest, ale z czasem ...

Czy uda się nadrobić stracone lata?

Polecam, tym bardziej, ze autorka znana i jeśli czytaliście jej
książki, to wiecie, że potrafi wciągnąć czytelnika do świata, który
jest pełen emocji i na długo pozostaje w pamięci.

Tak poruszającej książki dawno nie czytałam. Do teraz gdzieś po
Historia Anielki jest pełna bólu, braku miłości i tak przez całe
dzieciństwo. Gdy dorasta, wydaje się, że ma już szansę na lepsze
życie, to nagle jest jeszcze gorzej, gdy na światło dzienne wychodzą tajemnice z przeszłości....