Skradzione życie

literatura obyczajowa, romans
Książnica
2021-02-24
2021-02-24
literatura polska powieść historyczna romans powieść obyczajowa obyczajowe

Wyróżniona opinia i

Skradzione życie

przeczytanych książek 555 napisanych opinii 532

Głównym wątkiem w powieści Autorki jest los żydowskiej dziewczyny podczas okupacji hitlerowskiej. Wszechobecna Zagłada zmusza ją do przyjęcia tożsamości Polki. Spotyka ją pasmo nieszczęść, a jednak żyje dalej i stara się pomagać innym. Autorka napisała książkę prostym językiem, a jednocześnie dość barwnym. Przedstawiła wiele szczegółów z życia Żydów, z ich kultury, religii, zwyczajów. Tak, jakby pisała ją dla całkowitych laików. Zwłaszcza, że książka zawiera wiele przypisów.

„Skradzione życie” Magdaleny Wali opowiada historię żydowskiej dziewczyny, Ewy Abramowicz.
Akcja rozpoczyna się latem 1939 roku w Mysłowicach. Ewa ma poślubić zamożnego, ortodoksyjnego Żyda, Davida. Nie jest to po jej myśli. Jej rodzice nie są ortodoksyjni. Małżeństwo jest zaaranżowane.
Ewa jest posłuszną córką. Obawia się jednak, że małżeństwo z Davidem pozbawi ją swobody. W ortodoksyjnej rodzinie będzie podporządkowana całkowicie mężowi.
Wybuch wojny paradoksalnie ratuje dziewczynę przed niechcianym małżeństwem.
Ewa wówczas nie ma pojęcia, że będzie marzyła by zostać żoną Davida. W najgorszych snach nie spodziewała się do czego zmusi ją wojna. Nie była ortodoksyjną Żydówką, ale jednak Żydówką.
By przeżyć i przetrwać wojenną zawieruchę zdecyduje się na podjęcie decyzji, która zaważy na całym późniejszym jej życiu.
„Skradzione życie” to wojenna historia Żydówki obrazująca trudne wybory i skutki raz podjętej decyzji. Ciekawa i emocjonalna. GORĄCO POLECAM!

Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością tej autorki i muszę przyznać, że jestem bardzo usatysfakcjonowana, bo książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Wydawać by się mogło, że tematyka II wojny światowej została już tak “przemielona” w literaturze, że nic nowego czy zaskakującego nie da się napisać. Tymczasem autorka przedstawiła losy żydowskiej dziewczyny, Ewy Abramowicz, która wiedzie spokojne życie z rodzicami w Mysłowicach , a także przygotowuje się do ślubu z zamożnym ortodoksyjnym Żydem Davvidem, który wprawdzie podoba się dziewczynie, jednak to głównie rodzice nalegają na ten ślub. Ewa boi się, że po ślubie zostanie odebrana jej wolność osobista I będzie musiałą się całkowicie podporządkować mężowi. Ma też grono wiernych przyjaciółek: Trudę, Hildę oraz Agnes. Zastanawia się czy mąż po ślubie wymusi na niej zerwanie z nimi wszelkich kontaktów.

Tymczasem wybucha II wojna światowa, a ona wraz z rodzicami postanawia uciec przezd prześladowaniami ze strony Niemców do rodziny w Przemyślu. I nie jest to podróż usłana różami. Jazda w zatłooczonym pociągu, który w końcu musi się zatrzymać w połowie drogi, bo w wyniku ostrzałów zostały zniszczone tory. Resztę drogi trzeba pokonać pieszo. I będzie to prawdziwa gehenna, walka o życie, o przetrwanie. A Żydom każdy wówczas rzucał kłody pod nogi i trzeba było kombinować na wszystkie możliwe sposoby aby jakoś przechytrzyć los i ocalić życie.

W pociągu, do rodziny Ewy dołączyła się ciężarna Lilianna, której los do głębi mnie poruszył i jeszcze długo po przeczytaniu książki ta historia mocno we mnie twiła. Tymbardziej, że na pewnym etapie tej historii losy Lilianny i Ewy połączyły się, ale w jaki sposób, to nie mogę napisać, aby nie naspojlerować.

Wstrząsające migawki z getta w Piotrkowie, a potem z jego likwidacji.

Autorka pokazuje życie jednej żydowskiej rodziny podczas wojny. Ta ich walka o swój los bardzo mnie wzruszyła. To wszystko przez co musieli przejść było niewiarygodne, nieludzkie, dramatyczne i przejmujące. Pokazanie codziennego życia podczas wojny, gdy Żydzi byli zaszczuci, gdy polowano na nich dla zabawy w tak zyczajny, naturalny sposób, a zarazem tak dotykający czytelnika aż do bólu, to prawdziwe mistrzostwo. Scena, gdy kobiety musiały sprzatąć komisariat własną bielizną była bardzo mocna i powodowała, że chciało mi się wyć z rozpaczy, bezsilności i wściekłości.

Pani Magdalena Wala wykazała świetne rozeznanie w obrzędach, obyczajach i świętach żydowskich, w nazewnictwie żydowskim. Widać, że włożyła w przygotowanie tej ksiażki dużo pracy.

Jak potoczą się losy Ewy i jej rodziny? Czy Ewa zobaczy się jeszcze z Dawidem i wezmą ślub? Czy zobaczy jeszcze swoje przyjaciółki? Tego oczywiście zdradzić nie mogę.

Lektura ciekawa, mądra, napisana z wyczuciem i dużym znawstwem tematu, bardzo przejmująca. Wisienką na torcie okazała piękna i dobrze wkomponowana w klimat powieści okładka. Przeczytałam jednym tchem w dwa wieczory i serdecznie polecam. Dostarczy Wam wielu wzruszeń i poruszy najczulsze struny w sercu.

Ostatnio czytam sporo książek z historią w tle. "Skradzione życie" to kolejna z nich. Długo czekała na swoją kolej, ale wreszcie udało mi się ją przeczytać.

Opowiada o Ewie Abramowicz, młodej Żydówce, która mieszka wraz z rodzicami w Mysłowicach. Wkrótce ma wyjść za mąż za Davida, ortodoksyjnego Żyda, którego wybrali jej rodzice. Jednak wybuch wojny zmienia wszystkie plany. Rodzina jest zmuszona uciekać z rodzinnej miejscowości. W czasie ucieczki Ewa przypadkowo poznaje Lilianę. Młoda Żydówka jeszcze nie wie, jak to spotkanie zmieni całe jej życie...Czy Ewa jest gotowa na tak odważny krok? Czy Żydówce z polskimi papierami uda się przetrwać?

Jest to pełna emocji książka, która pokazuje, jakich wyborów musieli dokonać ludzie w tamtych czasach, aby przetrwać. Jak ,w pewnym sensie, musieli wyrzec się siebie, aby móc w miarę normalnie żyć. Wydaje się, że o wojnie powiedziano już wszystko, a tymczasem wciąż jest to temat wywołujący wiele emocji. Świetnie ujęła to Autorka w epilogu. Nie pozwólmy, aby kiedyś doszło do takich sytuacji, jak w czasie wojny, aby jedn grupa ludzi była gorsza od innych. Jeżeli dopuścimy do siebie taką myśl, to taka sytuacja może się powtórzyć, a to by było straszne.
Kolejną rzeczą, jaka zasługuje na uwagę jest świetne ukazanie przez Autorkę zwyczajów u tradycji żydowskich. Można było się dowiedzieć wiele o kulturze tego narodu.

To pełna emocji, prawdy i miłości książka, którą polecam.

Bardzo podobała mi się ta książka. Może nie ma w niej jakichś rewelacji, bo wiele książek jest o historii Żydów w czasie wojny. Poruszyła mnie w niej historia młodej Żydówki, która musiała łamać zasady swojej wiary (a były one dla niej bardzo ważne), żeby ocalić własne życie. Jeden jest wierzący, a drugi nie, ale żyć, podając się za inną osobę, ciągle kontrolować to co się mówi, na dłuższą metę jest bardzo trudne. Zwłaszcza, że powiedzenie o sobie prawdy w takim przypadku najczęściej groziło śmiercią.

Kolejna odsłona wojennej rzeczywistości...tym razem pokazana z perspektywy młodej Żydówki, która musi poświecić wszystko, nawet własna tożsamość. Polecam!

Lubię książki z historią w tle. Ewa Abramowicz jest Żydówką. Mieszka wraz z rodzicami w Mysłowicach i ma przyjaciółki: Polkę i Niemkę. Rodzice aranżują jej małżeństwo z ortodoksyjnym Żydem. Wybucha wojna. Zmuszeni są uciekać. Ewa widzi jak traktowani są jej współwyznawcy. Przypadek sprawił, że została Polką. Poznaje kogoś, biorą ślub i dopiero po latach jest mu w stanie wyznać swoją tajemnicę. Historia pełna zwrotów akcji, miłości, niepokoju. Polecam

To co w tej książce najbardziej mi się podobało to ukazanie codzienności życia w czasie wojny bez heroizmu.

Dobra książka z historią w tle. Poznajemy tutaj Ewę, młodą Żydówkę, która w czasach wojennych musi jakoś przetrwać. Autorka ciekawe przedstawia wojenny Piotrków, gdzie w końcu swoją wędrówkę kończy Ewa. Dobrze napisana. Polecam.

Na półkach: , , , , ,

„Skradzione życie” to dwunasta powieść Magdaleny Wali i jak pisze sama autorka w posłowiu, najtrudniejsza. Wcale się nie dziwię. „Skradzione życie” to opowieść o Żydówce, która w czasie wojny żyła na aryjskich papierach, temat trudny, wciąż budzący wiele emocji, mimo iż od zakończenia wojny minęło już 76 lat.

Lato 1939 jawiło się Ewie Abramowicz wspaniale. Miała cudowne przyjaciółki, mieszkające po sąsiedzku w Mysłowicach i tolerancyjnych rodziców, pozwalających jej na przyjaźń z nie-żydowskimi dziewczętami. Abramowiczowie byli często krytykowani w środowisku gminy żydowskiej, jak zbytnio asymilujący się ze Ślązakami. Dla rodziny Abramowiczów powodem do dumy było, że Ewa „wpadła w oko” Dawidowi Rosenbaumowi, dziedzicowi majątku Rosebaumów, absolwentowi jednej z najsłynniejszych jesziw (szkół talmudycznych). Dla Ewy związek z Dawidem mienił się wręcz przeciwnie, chasyd, ściśle przestrzegający reguł życia wg. halachy mógł nakazać jej zerwać kontakty z przyjaciółkami i żyć „bardziej ortodoksyjnie”. Wrzesień 1939 zmienił wszystko. Wkroczenie armii niemieckiej do Mysłowic, naloty, braki w zaopatrzeniu. Rodzina Abramowiczów postanawia uciekać na wschód i jak wielu Ślązaków w tamtym czasie kieruje się w stronę Przemyśla. Pociągiem, którym uciekają Abramowiczowie, podróżuje również młoda kobieta w zaawansowanej ciąży Liliana Radziejowska. Bombardowanie torów kolejowych zmusza podróżnych do kontynuowania podróży innymi niż kolejowy środkami transportu. W czasie porodu Liliana i jej dziecko umierają, a Abramowiczowie postanawiają poinformować jej rodzinę o tym zdarzeniu. Okazuje się, że Ewa jest tak podobna do Liliany, że jest z nią mylona. Ewa nawet nie przypuszcza, że to podobieństwo i dokumenty Liliany będą jej niezbędne do przetrwania. Z kolejnymi tygodniami terror na ziemiach okupowanych przez Niemców zaostrza się. Przez pewien czas Ewa z matką mieszkają w sztetlu, ale po śmierci matki i wdowy, u której mieszkały, Ewa musi opuścić dom. Zdesperowana dziewczyna, postanawia udać się do Piotrkowa do Witolda Hurysza, mężczyzny, który w podróży z Przemyśla pomógł jej i jej matce i zapewnił, że jeśli będzie czegoś potrzebować, ma się do niego zwrócić po pomoc. Rodzina Hurysza przyjmuje ją pod swój dach. Od tego czasu nie ma już Ewy, jest Liliana, Polka, katoliczka. Czy Żydówce z polskim dowodem uda się przetrwać wojnę? Jak potoczą się jej losy, tego oczywiście dowiecie się z powieści.

Temat wojny i represji wobec ludności uważanej za „gorszą” przez Aryjczyków jest wciąż żywy. Fabularyzowane powieści, oparte na historiach tych, którym udało się przeżyć, mimo upływu lat wywołują gwałtowne emocje od łez po bunt i wściekłość, że tak można traktować drugiego człowieka. Mimo że powieść odnosi się do niełatwej historii, to mimo wszystko jest optymistyczna. W ludziach zostały dobre odruchy, mimo przeciwności pomagali jak mogli, oczywiście zdarzali się też tacy, którzy chcieli wykorzystać sytuację do wzbogacenia się. Mimo wojennej rzeczywistości ludzie wciąż się zakochiwali, brali śluby, rodziły się dzieci. Okupant nie mógł zapanować nad tym aspektem życia, choć bardzo się starał.

Sama powieść podzielona jest na rozdziały, z których każdy opowiada kolejny „etap” życia Ewy/Liliany. W ten sposób widzimy ewolucję dziewczyny, do grzecznej córki bogobojnych Żydów, przez zdeterminowaną młodą kobietę walczącą o przetrwanie, każdym sposobem, po życie żony i matki działającej w konspiracji.

Serdecznie polecam tę powieść wszystkim. Niech będzie to kolejne przypomnienie, do czego doprowadza dyskryminacja grupy społecznej przez inną. Autorka najlepiej podsumowała to w posłowiu: ”Jeśli ponownie pozwolimy sobie wmówić, że są grupy, którym należy ograniczać prawa, iż można podzielić ludzi na lepszych i gorszych, opisywane przeze mnie wydarzenia w przyszłości również mogą się powtórzyć. Jak pokazuje historia, stosowanie zasady dziel i rządź, budzenie w społeczeństwie ksenofobii i wynikającej z niej nienawiści bywa efektywne, ale pamiętajmy, że na końcu tej drogi nas również może czekać zagłada”.

Lato 1939 jawiło się Ewie Abramowicz wspaniale. Miała cudowne...

Dodaj cytat z książki Skradzione życie