Nie czas na miłość

Okładka książki Nie czas na miłość Edyta Świętek
Okładka książki Nie czas na miłość
Edyta Świętek Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Jedno życie wystarczy (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Jedno życie wystarczy (tom 1)
Skarpa Warszawska
2021-03-11
2021-03-11
literatura polska

Ciekawie napisana. Wciągnęła mnie.

Ciekawie napisana. Wciągnęła mnie.

1964

Bardzo życiowa powieść, Aniela - główna bohaterka żyje w rodzinie, która dzisiaj miałaby pewnie założoną niebieską kartę. Rodzice (zwłaszcza ojciec) piją. Dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej. Matka niby ją kocha, ale dziwnie tę miłość okazuje. A ojciec? Nie powinien wychodzić z więzienia. Nie tylko ze względu na kradzieże.
Trzy dobre duchy w życiu dziewczyny to chrzestna matka, wychowawczyni i przyjaciółka/ Pierwsza odchodzi w dramatycznych okolicznościach, gdy aniela jest jeszcze małą dziewczynką. Wychowawczyni otacza ją opieką na miarę możliwości i zachęca do utrzymania kontaktu w przyszłości. Przyjaciółka jest z nią "na dobre i nas złe", świetnie ją rozumie, ponieważ ma podobne doświadczenia. Dziewczyny razem się uczą, pracują w wolnych chwilach, wpierają się. Są dojrzałe jak na swój wiek
I jeszcze ta tajemnica matki Amelii, która zaważy na przyszłości Anielki. Zupełnie niezrozumiały czyn, którego domyśliła się dość wcześnie, a jej konsekwencji mogłam się jedynie domyślać.

Trzy dobre duchy w życiu dziewczyny to...

👤 Ed

📖
"Rozalia Kmiecik wydaje na świat szóste dziecko -Anielę. Rodzina ,maga się z problemami finansowymi ,a ojciec wkrótce zostaje aresztowany za rozbój "
W trudnych chwilach oparciem dla dziewczynki jest ukochana ciocia Wanda,a następnie najbliższa przyjaciółka...
Jaka tajemnice skrywa matka Anieli? I jak wszystkie czyny oraz niewypowiedziane słowa wpłyną na młodą kobietę i jej dalsze życie?"

Tyle jeśli chodzi o opis okładkowy. Dla mnie opis powinien być troszkę inny,dlaczego?
To książka miażdżąca psychikę,lata 70/80 i obraz żyjącej w tych latach rodziny. Schemat dramatyczny ,realia życia ciężkie, to przedstawienie czasów bez szczypty osłody. Główna bohaterka ,a właściwie jej losy są w stanie wycisnąć z człowieka dość sporo łez. Niestety tak się kiedyś żyło,a teraz mam wrażenie że w nieco lżejszej formie lata te powracają... Dotknięta realiami życia w tych latach mogę przyznać że wiele sytuacji opisywanych przez autorkę mam za sobą i pewna jestem że żyjących w tych latach również ta książka przywoła nie jedne wspomnienia . Trochę jak dla mnie było tego za dużo a zakończenie ,ciężko mi je przyswoić . Nie mogę się jakoś z tym pogodzić ...
Książka dobra dla tych czytelników ,których interesują te lata,chcących je poznać ,bądź przywołać wspomnienia.

👤 Ed

📖

1968

Bardzo poruszająca i życiowa powieść,bije od niej taką realnością ,że aż boli.
Anielka,główna bohaterka urodziła się jako szóste dziecko w patologicznej rodzinie,rodzinie gdzie pito,bito i nie miało się czasu dla dzieci.Już w przedszkolu doznała wiele upokorzeń,które ciągnęły się za nią, aż do szkoły średniej.
W podstawówce przysięgła sobie,że zrobi wszystko,by od tego wszystkiego uciec.
Choć powieść jest trudna i bolesna,to czyta się ją dobrze-jest to jedna z tych co chwytają za serce .Jest w niej tyle emocji,że trudno przejść koło niej obojętnie,a samo zakończenie wbija w fotel.ŚwIETNA!

Bardzo poruszająca i życiowa powieść,bije od niej taką realnością ,że aż boli.
W podstawówce przysięgła sobie,że zrobi wszystko,by od tego...

Nareszcie świetna książka. Przeczytałam wręcz pochłonęłam. Wyraziste postaci, wspaniale opisani głowni bohaterowie. Kawał dobrej pisarskiej roboty. Wszystko przemyślane, sprawnie opisane, i jakże inne od zalewającej ze wszech stron erotycznej grafomani. Jestem pod wrażeniem

Na tym tomie zakonczylam moja przygode z Aniela.

Na tym tomie zakonczylam moja przygode z Aniela.

Sięgając po tę lekturę, liczyłam przede wszystkim na relaks, ale było też dużo wzruszeń i poruszeń - życiowa historia, niewydumana, świetnie osadzona w realiach kilku epok.
Dla mnie lektura wyjątkowa także z tego względu, że miałam kiedyś koleżankę bardzo przypominającą Anielkę.
I miałam też kiedyś podobną uczennicę... - opinia dotyczy obu tomów.

I miałam też kiedyś podobną uczennicę... - opinia dotyczy obu tomów.

Literacko naprawdę średnio, ale... spokojną opowieść o tamtej epoce (lata 50 te, 60 aż do 90 tych). Tak było, jestem równolatą bohaterów i tę obskurność bytu pamiętam. Alkohol, przemoc, nadużywanie pozycji, nierówne szanse, pogarda dla ubogich, niewykształconych... To była osobista podróż z dobrą lektorką - Olga Bończyk.

Mam mieszane uczucia. Niby temat ważny społecznie. Wmieszanie wątku miłosnego nie dało plus a wręcz przeciwnie. I to co mi się nie spodobało, to promowanie idei o dziedziczeniu patologicznych genów. Mocno spłycone i niesprawiedliwe. Dodatkowo przeszkadzało mi w książce płytkie dialogi i słabo wykreowane postacie. Można przeczytać, ale nie jest to książka do której będę pragnęła wrócić za jakiś czas.

• Audiobooki