Ikony LGBT+

Okładka książki Ikony LGBT+ Patryk Stolarski
Okładka książki Ikony LGBT+
Patryk Stolarski Wydawnictwo: Ridero biografia, autobiografia, pamiętnik
127 str. 2 godz. 7 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ridero
Data wydania:
2020-12-30
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-30
Liczba stron:
127
Czas czytania
2 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382219524
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
218
216

Na półkach: , ,

Książka "Ikony LGBT+" to zbiór krótkich informacji o osobach niehetero i niecisnormatywnych głownie ze świata popkultury. Notki biograficzne są raczej zwięzłe, opierające się na informacjach o tym, kim jest dana osoba, czym się zajmuje, jej perypetiach związkowych i okolicznościach coming outu, i czasem informacje o aktywizmie na rzecz osób LGBTQ+. Poza informacjami na temat biografii do każdej osoby przypisane jest jej zdjęcie, i poza kilkoma wyjątkami, cytat z wypowiedzi tej osoby.



Osoby o których znajdziemy informacje w książce to: Elton John, Freddie Mercury, George Michael, Ricky Martin, Ian McKellen, Adam Lambert, Tove Jansson, Luke Evans, Kristen Stewart, Ellen DeGeneres, Miley Cyrus, Angelina Jolie, Sam Smith, Lady Gaga, Olly Alexander, Troye Sivan, Conchita Wurst, Miriam Margolyes, Fiona Shaw, LP, Rita Ora, Oscar Wild, Leonardo da Vinci, Frida Kahlo, Sheilene Woodley, Brendon Urie, Sophie Turner, Billie Joe Armstrong, Fergie, Christina Aguilera, Gajusz Juliusz Cezar, William Shakespeare, Whitney Houston, Abraham Lincoln, Cara Delevigne, Marek Barbasiewicz, Robert Biedroń, Jacek Poniedziałek, Michał Piróg, Tomasz Jacyków, Radosław Pestka, Anna Grodzka, Tomasz Mycan, Łukasz Jakóbiak, Maciej Nowak, Mikołaj Milcke, Michał Witkowski, Michał Kwiatkowski, Krzysztof Śmiszek, Anna Maria Żukowska, Hanna Gil-Piątek, Jakub i Dawid, Paweł Tomaszewski, Quczaj, Rafał Grabias i Gabriel Seweryn, Rafalala, Piotr GRABARI Grabarczyk, Mariusz Kozak i Jacek Szawioła, Piotr Trojan, Maria Konopnicka.

Autor na samym wstępie pisze, że dzięki tej mini encyklopedii chce uświadamiać homofobów o tym, ile straciła by kultura gdyby osób niecis i nieheteronormatywnych nie było. Mam lekkie wrażenie, że publikacja lekko minie się z celem, bo zamiast edukować nią osoby ogarnięte fobią, będzie ciekawym wstępem dla młodych osób LGBTQ+ o tym, jak wiele tęczowych osób jest i było wokół nas.

Plusy? Potrzebna publikacja, która choć odrobinę naświetla nam to, jak dużo znanych osób jest niecis i niehetero. Osób tych jest i będzie dużo więcej, spodziewam się więc kolejnych części książki o tym prawie niewyczerpalnym temacie. Zdjęcia - łatwiej zapamiętuje się historię w połączeniu z ilustracjami, no i nawet dla mnie samej, połowy nazwisk opisanych postaci nie znałam, skojarzyłam kto jest kim właśnie dzięki fotografiom. Cytaty, motywujące, dodające wiary w siebie. Spora ilość opisanych osób, dzięki czemu książka zakrawa na mini encyklopedię. Różnorodność postaci, dzięki czemu każdy i każda z nas będzie znać z nich minimum kilka, czy to z historii, czy świata filmu, muzyki, polityki czy Internetu.

Minusy? Są. Autor mam wrażenie, z nikim swojej książki nie konsultował merytorycznie. Już we wstępie mylnie rozwinięty jest skrót LGBT, gdzie T wg autora to transwestyci, a nie, jak poprawnie: osoby transpłciowe. Razi mnie w solidarnościowej lekturze używanie tak archaicznych słów jak biseksualista, homoseksualista czy transseksualista. Używanie dead name osoby transpłciowej również jest delikatnie mówiąc bardzo nie na miejscu, bez znaczenia czy jest to osoba znana czy nie, podobnie jak nazywanie aferzystką osoby, która zdecydowanie reaguje na skierowaną w jej kierunku transfobię. Z mniejszych (moim zdaniem) minusów, przede wszystkim niektóre notki biograficzne są zbyt ubogie i za mało w nich informacji.

Zupełnie nie jestem w stanie ocenić książki pod kątem jakości podanych informacji, wierzę więc Panu autorowi na słowo, że zrobił dobry research.

Czy polecam? Powiedzmy, że tak. Sporo w książce przydatnych informacji zebranych w jednym miejscu o osobach bez których nasz świat nie byłby taki sam. Wciąż jednak razi mnie brak konsultacji z osobami LGBTQ+ w kontekście używanego języka, mam nadzieję, że kolejne wydanie lub druga część książki, która mam nadzieję powstanie, będą pod tym kątem o wiele lepiej dopracowane i dopasowane do obecnych czasów.

Książka "Ikony LGBT+" to zbiór krótkich informacji o osobach niehetero i niecisnormatywnych głownie ze świata popkultury. Notki biograficzne są raczej zwięzłe, opierające się na informacjach o tym, kim jest dana osoba, czym się zajmuje, jej perypetiach związkowych i okolicznościach coming outu, i czasem informacje o aktywizmie na rzecz osób LGBTQ+. Poza informacjami na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
115

Na półkach:

Jak wiemy obecnie borykamy się z bardzo dużą niechęcią w społeczeństwie w stosunku do środowisk LGBT+. Ludzie, którzy są homofobami najchętniej unicestwiliby takie osoby z naszego świata. niewiele z nich jest świadomych tego, że wiele osób homoseksualnych, transseksualnych, czy biseksualnych to osoby wykształcone, czy mające wpływ na kulturę. Wiele z tych osób miało bardzo duży wpływ na wykreowanie obecnego świata kina, muzyki, literatury, nauki, czy innych dziedzin. dodatkowo zyskali bardzo duży szacunek, sławę, a także zapisali się na karach historii nie tylko Polski, ale i świata.
W tej książce znajdują się najbardziej znane osoby środowiska LGBT+ z całego świata. Znajdziemy wśród nich następujące postacie: Elton John, Freddie Mercury, George Michael, Ricky Martin, Ian McKellen, Adam Lambert, Tove Jansson, Luke Evans, Kristen Stewart, Ellen DeGeneres, Miley Cyrus, Angelina Jolie, Sam Smith, Lady Gaga, Olly Alexander, Troye Sivan, Conchita Wurst, Miriam Margolyes, Fiona Shaw, LP, Rita Ora, Oscar Wilde, Leonardo da Vinci, Frida Kahlo, Sheilene Woodley, Brendon Urie, Sophie Turner, Billie Joe Armstrong, Fergie, Christina Aguilera, Gjusz Juliusz Cezar, William Shakespeare, Whitney Houston, Abraham Lincoln, Cara Delevigne, marek Barbasiewicz, Robert Biedroń, Jacek Poniedziałek, Michał Pirog, Tomasz Jacyków, Radosław Pestka, Anna Grodzka, Tomasz Mycan, Łukasz Jakóbiak, Maciej Nowak, Mikołaj Milcke, Michał Witkowski, Michał Kwiatkowski, Krzysztof Śmieszek, Anna Maria Żukowska, Hanna Gil - Piątek, Jakub i Dawid (Youtuberzy),Paweł Tomaszewski, Quczaj, Rafal Grabias, Gabriel Seweryn, Rafalala, Piotr Grabarczyk (GRABARI),Mariusz Kozak, Jacek Szawioła, Piotr Trojan, Maria Konopnicka.
Wiele z tych nazwisk wzbudziło moje zaskoczenie, ponieważ wiele z nich się ukrywa. Jak widzicie, wiele z tych osób jest bardzo sławnych, mądrych. Zdobyli wiele nagród muzycznych, Grammy, Oscarów, czy nagród Nobla. Są to różni działacze polityczni, którzy zmieniają ten świat na lepsze. Czy wyobrażacie sobie jak obecna rzeczywistość wyglądałaby bez nich?
Książka Patryka Stolarskiego jest bardzo dobrze napisana. Mam nadzieję, że uświadomi ona wielu ludziom, że nie liczy się to, ko jest jakiej orientacji, czy płci, ale to co sobą reprezentuje. Pozycja jest jak najbardziej na czasie i wierzę, że otworzy ona oczy wielu ludziom i pewnego dnia każdy będzie akceptował każdego bez względu na seksualność.

Jak wiemy obecnie borykamy się z bardzo dużą niechęcią w społeczeństwie w stosunku do środowisk LGBT+. Ludzie, którzy są homofobami najchętniej unicestwiliby takie osoby z naszego świata. niewiele z nich jest świadomych tego, że wiele osób homoseksualnych, transseksualnych, czy biseksualnych to osoby wykształcone, czy mające wpływ na kulturę. Wiele z tych osób miało bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    4
  • E-booki
    1
  • Posiadam
    1
  • Współpraca recenzencka
    1
  • NwB
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ikony LGBT+


Podobne książki

Przeczytaj także