Przejażdżka życia. Czego nauczyłem się jako CEO The Walt Disney Company

Okładka książki Przejażdżka życia. Czego nauczyłem się jako CEO The Walt Disney Company Robert Iger
Robert Iger Wydawnictwo: Sine Qua Non reportaż
reportaż
The Ride of a Lifetime. Lessons Learned from 15 Years as CEO of the Walt Disney Company
Sine Qua Non
2020-06-10
2020-06-10
Bartosz Czartoryski

Ciekawa historia. Podręcznik zarządzania dla początkujących menedżerów. Bo ci nieco bardziej doświadczeni pokiwają tylko głową. Dla mnie najciekawsze były kulisy przejęć. Gwiazdki odejmuję za drewniane tłumaczenie pełne kalek (chodzi o kalkę a nie kalekę, ale z kalki wyszła kaleka językowa ;)) z j. angielskiego i dowodów na to, że tłumacz nie ma zielonego pojęcia nawet o podstawach struktury zarządczej amerykańskich firm.

Człowieku Disneya – czym właściwie zachwycasz?

Czasem trudno uwierzyć, że za sukcesem wielkich firm stoją ludzie tacy jak my. Jak każdy z nas – zmagający się z codziennością, często niezgrabnie próbujący łączyć życie zawodowe z prywatnym, no i bez miliona w kieszeni na początku swojej drogi. Nam jednak może się wydawać, że dążą do celu z ogromną śmiałością i niebywałym wdziękiem. A jak jest naprawdę?

Za sukcesem Disneya stoją „normalni” ludzie, tacy, jak my!

Disney, który wchłonął wiele znaczących wytwórni: Marvela, Pixara, daje się poznać z całkiem innej strony – biznesu, świadomego przywództwa i historii osób. Zapomnijcie na chwilę o „Królu Lwie”, „Miasteczku Twin Peaks” i całej masie disneyowskich produkcji.

Opowieść Igera pozwala skoncentrować się na całkiem innych obrazach, które autor zebrał w jedną całość. Skupia się w nich przede wszystkim na pokazaniu, w jaki sposób powstaje wielkie imperium produkujące wyjątkowe narracje – opowiada o cieniach i blaskach branży i zarządzania. To historia CEO Disneya – jego dążenie do sukcesu krok po kroku, wgląd w życie zawodowe, ale i czasami w życie prywatne.

Robert Iger opowiada w sposób naturalny i przystępny dla ludzi nie-korporacyjnych. Być może wynika to z faktu, że jako osoba doświadczona w zarządzaniu, wie, jak mówić i czym przykuć uwagę innych. Zabiera w przejażdżkę pełną anegdot, tłumaczy działanie wielkiej korporacji i wiele uwagi poświęca wskazówkom, które są niezbędne prawdziwemu liderowi. Czasem popiera to przykładami, tworząc profile, niewielkie szkice swoich współpracowników.

Jeden z wątków, który zasługuje na komentarz, to opowieść o przyjaźni Igera ze Stevem Jobsem. Dzięki opisom relacji, na pozór pozbawionej emocji, uczuć czy zaangażowania, przeplatanej z relacją czysto biznesową, po raz kolejny każdy z bohaterów, staje się bardziej… ludzki.

Na pewno nie można pominąć dziesięciu zasad dobrego menadżera (otwartość, odwaga, skupienie, stanowczość, ciekawość, bezstronność, rozwaga, autentyczność, uczciwość oraz nieustanna gonitwa za perfekcją),które są opisane na samym początku i na kolejnych stronach, popierane przykładami i jeszcze dokładniej wyjaśniane. Utwierdziłam się w przekonaniu, że zadawanie pytań i przyznanie się (bez poczucia winy),że czegoś nie wiem i nie rozumiem, świadczy o mojej autentyczności i znajomości siebie. A jeśli chcesz dobrze zarządzać kreatywnością – bądź empatyczny.

„Przejażdżka życia” to biznesowy poradnik, biografia, ale i świetna (o)powieść człowieka, który zaczynał od samego dołu w firmie ABC, lale nigdy nie zapomniał o tym, czym jest empatia, szacunek, autentyczność.
Życzmy sobie nawzajem poznawania i współpracy z takimi dyrektorami, menadżerami i liderami, jak Robert Iger.

Człowieku Disneya – czym właściwie zachwycasz?

Kompletnie nie tego się spodziewałam. Po tytule liczyłam głównie na informacje o Disneyu, którego ostatecznie jest w tej książce najmniej. Transakcje, transakcje i Steve Jobs. Tak najkrócej mogłabym ją opisać. Informacje o prowadzeniu biznesu mogłyby być wpisane w każdą inną książkę o biznesie. Momentami wieje lekką hipokryzją autora, zwłaszcza w końcówce książki. Poza sposobem jego dojścia do władzy w zarządzie Disneya o samej firmie nie ma już praktycznie niczego więcej. Autor podkreślał, że chciał by Disney rozwijał swoje oryginalne produkcje, jednak w kolejnych rozdziałach czytamy tylko o kupowaniu przez niego kolejnych firm i wypuszczaniu ich filmów i innych produkcji już pod skrzydłami Disneya. Praktycznie nie ma tutaj informacji o błędnych decyzjach, które autor popełnił na tym stanowisku, a jeśli już to są one tak ubrane w słowa, żeby wychodziło na to, że to jednak on ma rację... Steve Jobs był podnoszony praktycznie do rangi boga, w niektórych momentach, co chwilami niezwykle mnie irytowało, ponieważ gdybym chciała czytać pieny pochwalne na jego temat to wybrałabym coś innego.
Podsumowując, była to bardzo nużąca pozycja o mężczyźnie, który ma o sobie niezwykle wysokie mniemanie i o jego manii zakupowej wielkich firm.

Wspaniała książka, która napędza do działania i poszukiwania ścieżki rozwoju samego siebie. Ostatni rozdział z lekcjami przywództwa powinien stanowić podstawy dobrego zarządzania. Dziękuję za tą przejażdżkę, będę wracać do tej książki z przyjemnością

🎢 Wciągająca podróż z CEO The Walt Disney Company! 🏰 Przygotuj się na niesamowitą przejażdżkę życia z Robertem Igerem, który poprowadził Disneya przez burzliwe czasy, aż stał się największym i najbardziej szanowanym koncernem medialnym na świecie. 🚀

📚 "Przejażdżka życia" to fascynujący biznesowy poradnik i pełna anegdot biograficzna opowieść o człowieku, który rozpoczynał swoją karierę na samym dole hierarchii w ABC, a potem pokierował losami giganta rozrywki - The Walt Disney Company. 🎬

🌟 Zobacz, jak Iger postawił na trzy kluczowe filary: jakość, nowinki techniczne i ekspansję na rynkach międzynarodowych, które uczyniły Disneya potęgą z Pixar, Marvel, Lucasfilm i 21st Century Fox w swoich szeregach. 💥

💼 Dowiedz się, jakie lekcje odebrał podczas zarządzania grupą 200 tysięcy pracowników i jakie cechy są niezbędne do bycia skutecznym przywódcą: optymizm, odwaga, stanowczość i bezstronność. 🤝

🌌 Ale "Przejażdżka życia" to nie tylko o biznesie! To także opowieść o przyjaźni z legendarnym Steve'em Jobsem oraz nieprzemijającej miłości do mitologii Gwiezdnych wojen. 🌠

🎡 Czytając tę książkę, poznasz tajniki rozwoju największej firmy rozrywkowej na świecie, ale też odkryjesz, że życzliwość, szacunek i przyzwoitość są kluczowymi wartościami, które naprawdę się liczą. 💫

📘 "Przejażdżka życia" to inspirująca historia sukcesu, którą warto poznać! 🎉 #PrzejażdżkaŻycia #RobertIger #Disney #WaltDisneyCompany #Sukces #Biznes #Przywództwo #Motywacja #Kariera #Rozrywka #Pixar #Marvel #Lucasfilm #21stCenturyFox #GwiezdneWojny #SteveJobs #Książka #Czytaj #Inspiracja #Anegdoty #InstagramKsiążkowy

Dobra, zawodowo mogłam się odnieść to kwestii ktore tam opisują.

Dobra, zawodowo mogłam się odnieść to kwestii ktore tam opisują.

książka bardziej biznesowa niż biograficzna o przejmowaniu innych firm, negocjacjach, dążeniu do tego żeby dawać z siebie 110% w pracy, trudnych decyzjach, kiedy trzeba kogoś zwolnić itd.

Niezwykle interesująca książka nie tylko o prowadzeniu biznesów! Odkrywa niesamowitą sieć łączącą tradycję bajek Disneya z konsumentem.

Świetna przejażdżka napisana przez jednego z bardziej szanowanych biznesmenów na świecie. Poznając jego podejście i znając efekty dokonań, można nauczyć się więcej, niż na kursach coachingowych. Dowiadujemy się też, że kulisy branży rozrywkowej jak i historia Disneya nie są takie kolorowe jak by się mogło wydawać, co jeszcze bardziej nas wciąga w lekturę. Podejście Igera to dla mnie fenomen.
W ramach uzupełnienia polecam obejrzeć ciekawy wywiad Oprah z autorem książki: https://youtu.be/OS4y0giPVaE

Opowiem Wam o książce, z gatunku, po który rzadko sięgam i chyba…niesłusznie.

Przejażdżka życia jest pełną anegdot autobiograficzno-poradnikową opowieścią. Od kuchni poznajemy to, jak działa firma na różnych etapach swojej drogi do sukcesu. Mamy możliwość dotknięcia całej gamy emocji i przejścia przez trudności razem z naszym bohaterem. Ale przede wszystkim, poznajemy The Walt Disney company i człowieka, który stoi za jej sukcesem.

Poznajemy mądrego człowieka, świetnego szefa, który wie, że by maszyna dobrze działała, wszystkie części, nawet te najmniejsze śrubki, muszą być sprawne. A żeby te sprawność zapewnić, trzeba o nie dbać. Iger opowiada nam o trudnościach związanych z zarządzaniem firmą, a także zdradza wiele cennych rad i wskazówek, które można wykorzystać także w domowej codzienności i pracy nad sobą.

Moim zdaniem największą wartością tej książki są prywatne historie, rozmowy, spotkania, opowiadane nam na ucho przez osobę, która zarządzała jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie. Mamy szansę zajrzeć tam, gdzie zwykle nie ma dostępu.

Książka ciekawa i godna polecenia. Nie należy jednak podchodzić do niej, jak do poradnika sukcesu, a raczej, jak do interesującej przygody, która może nas czegoś cennego nauczyć.

Opowiem Wam o książce, z gatunku, po który rzadko sięgam i chyba…niesłusznie.

• Biografie

Robert Iger Przejażdżka życia. Czego nauczyłem się jako CEO The Walt Disney Company Zobacz więcej