Chicago Bulls. Krew na rogach

Sine Qua Non
2020-07-29
2020-07-29
Michał Rutkowski, Piotr Królak
Chicago Bulls Bulls Jordan Michael Jordan NBA Basketball Koszykówka Ostatni taniec The last dance

Bardzo dolina analiza rozpadu wielkiej dynastii Chicago Bulls
Roland Lazenby ma to do siebie, że żadnego tematu nie traktuje "po łebkach" tylko lubi się w nim zagłębić, stąd tutaj mamy 500 stron samego gęstego na temat sezonu 1998, a także przyczyn z lat poprzednich dlaczego sezon 97/98 wyglądał w Bulls tak a nie inaczej i dlaczego musiał być to "ostatni taniec" ... Jak przy każdej Książce tego autora, bawiłem się świetnie a zawsze kiedy musiałem ją odłożyć myślałem tylko kiedy znowu będę miał okazję do niej usiąść. Bardzo polecam , nie tylko fanom Chciago z lat 90tych

Bardzo dolina analiza rozpadu wielkiej dynastii Chicago Bulls

Wiadomo, lektura na temat Byków to pozycja obowiązkowa dla najbardziej oddanych fanów tego zespołu oraz ogólnie - NBA, ale w przypadku ludzi nie żyjących tą ligą na co dzień, jest to pozycja, którą można sobie odpuścić w połowie. Tak było ze mną. Z czasem zaczynałem mieć wrażenie, że autor rozwleka wątki, które ciekawie opisał w pierwszej cześć. Miałem też wrażenie, że niektóre wydarzenia, którą są zwykłymi pierdołami, wyolbrzymiał jak baby w maglu.

Jestem lekko zawiedziony książką. Autor napisał biografię Michaela Jordana, która jest zdecydowanie ciekawszą i znaczenie przyjemniejszą w czytaniu pozycją. Książka również nie sprawdza się jako uzupełnienie serialu "Ostatni taniec".

Książka opisuje wewnętrzne konflikty pomiędzy drużyną a managementem Chicago Bulls. Jest to względnie interesujące bo pokazuje jak zbyt wielkie ego połączone z wywiadami dla prasy, skutecznie rozsadziły drużynę, która mogłaby powalczyć o jeszcze jedno, siódme mistrzostwo NBA.

To, czego mi zdecydowanie zabrakło to pogłębioną analiza przyczyn konfliktu ukazana w jasny, chronologiczny sposób. Zamiast tego Autor przedstawia wypowiedzi poszczególnych postaci, z czego większość opisana jest w ten sam sposób - ktoś coś powiedział, ktoś inny poczuł się urażony. Byłem przez większość czasu zdziwiony, że nie pojawiła się próba wyjaśnienia sytuacji i znalezienia rozwiązania przez obie strony konfliktu.

Dodatkowym minusem są pojawiające się powtórzenia w całej książce i brak jasnego przekazu dla Czytelnika. Wygląda to jakby Autor miał płacone od napisanej strony i niekiedy na siłę dodawał kolejne linijki tekstu. Podczas czytania nie miałem ochoty czytać kolejnego rozdziału na zasadzie "ciekawe co wydarzy się za chwilę".

Podsumowując - książka jedynie dla fanów Byków, nie kupiłbym jej drugi raz. Nie polecam.

Moja ocena dla tego tytułu jest oczywiście subiektywna i nadaje się jako rekomendacja tylko i wyłącznie dla fanów sportu czy wielkich postaci lat '90. Dopełnienie świetnego dokumentu Last Dance. Poznamy NBA, poszczególnych graczy, drużyny, Chicago z Bykami, ale przede wszystkim - Jordana. On jest wisienką, spoiwem, paliwem i tak dalej, i tak dalej... Fascynujący opis człowieka chorobliwie ambitnego, skupionego na zwycięstwie i uzależnionego od hazardu w każdej postaci. Jak już wspomniałem wcześniej, combo w postaci książki i dokumentu sprawi, że zostaniecie fanami koszykówki jak ja i zawiesicie obręcz na garażu, co by "przydżordanić" od czasu do czasu.

Krotko i bez recenzji, uwaga na SPOILER... "Adwokata Diabla" w ksiazce !!! :P
Co ma film z DeNiro i Keanu z Bullsami? A no, w pewnym momencie autor opowiada o tym jak to Phil Jackson zmontowal fragmenty meczow Bykow ze scenami z tej hollywoodziej produkcji.... i dowiadujemy sie przez to troszke za duzo o fabule.
Ja wiem, ze od premiery Adwokata minelo ponad 20 lat, ale no kurcze, takich rzeczy sie nie robi ;)
Wiec... gdybyscie planowali seans, to lepiej zrobcie to przed lektura Krwi na Rogach ;)
A tak, czytadlo fajne. Obejrzalem "Ostatni Taniec", wiec mialem apetyt na wiecej, no i siegnalem, przeczytalem, nie powiem bym dowiedzial sie wszystkiego tego co akurat chcialem, ale ta tresc, ktora mi tu zaserwowano dala efekt przejedzenia Bykami. Ba, dla wielu osob te kilometry tekstu o relacjach zarzad-druzyna moga byc trudne do przejscia.
I dobra rada, do czytania trzymajcie pod reka wujka google'a, bo w ksiazce przewija sie cholernie duzo nazwisk a niestety, to trzeba nazwac minusem, zdjeciami tych postaci zazwyczaj nas nie obdarowano.

Krotko i bez recenzji, uwaga na SPOILER... "Adwokata Diabla" w ksiazce !!! :P
Ja wiem, ze od premiery Adwokata minelo ponad 20 lat, ale no...

Rozpisywał się nie będę - dla fanów Byków, Jordana, Jacksona, czy ogólnie maniaków NBA tamtych czasów, pozycja ta gwarantuje doznawanie czytelniczej rozkoszy w zakresach najwyższych!

Ta ksiazka to wspomnienie zarywanych nocy zeby zobaczyc w tv na zywo finaly NBA z niezapomnianymi Bullsami. Ksiazka fajna pokazuje ze nie bylo zbyt rozowo w druzynie ktora zapisala sie zlotymi literami w historii najlepszej ligi swiata.

w skrócie - jeśli oglądaliście netfliksowy serial "The Last Dance" to moim skromnym zdaniem - po książkę sięgać nie warto. serial doskonale oddaje nastrój książki i opowiada o mistrzowskiej drużynie w sposób równie kompletny co książka.

więcej jest za to w wersji pisanej ciekawostek, smaczków i detali dotyczących konfliktu członków zespołu z kierownictwem. zastanówcie się jednak, bo to całkiem długa książka i jako suplement do serialu - nie warta zachodu.

tak czy inaczej całkiem fajna pozycja, ale drugi raz bym nie kupił.

Fajnie że ją wydano wreszcie po polsku i do tego dołożono posłowie autora, które "uzupełnia" pewne kwestie które się wydarzyły po 1998 roku, kiedy to napisał tę książkę. Książka idealnie komponuje się z LAST DANCE :).
Autor idealnie opisuje jak ciężko jest zdobyć tytuł mistrza NBA zwłaszcza 3 raz pod rząd z prawie tą samą grupą ludzi i to niekoniecznie za sobą przepadających. Roland Lazenby specjalizuje się w tematyce koszykówki NBA więc mamy informacje z pierwszej ręki. Książka dla fanów ale nie tylko bo świetnie ukazująca trudy życia sportowców, stres, media i całą otoczkę.

Pozycja obowiązkowa dla fanów Michaela Jordana i Chicago Bulls z lat 90-tych. Bardzo dużo faktów nieznanych dotąd w Polsce, smaczki zza kulis ostatniego mistrzowskiego sezonu, ale też sporo retrospekcji do lat wcześniejszych. Autor oczywiście szeroko przedstawił destrukcyjną rolę Jerry'ego Krause'a w rozbiciu drużyny, ale nie kreśli on jego portretu tylko czarnymi barwami - uczciwie oddaje mu jego zasługi we wcześniejszym jej zbudowaniu (wybory w drafcie, wymiany). Lazenby nie pomija też przewin innych aktorów tego przedstawienia (Pippen, Jackson, Reinsdorf).

Dlaczego zatem tylko sześć gwiazdek? Bo książka w duże mierze jest kompilacją cytatów z różnych wywiadów udzielonych przez kilkadziesiąt osób w różnym stopniu związanych z "Bykami" (zarówno samemu Lazenby'emu, jak i innym dziennikarzom). Mam wrażenie, że w sumie około połowa objętości to właśnie cytaty (mniej więcej co drugi akapit). Stąd też czytało mi się średnio płynnie.

• Sport

Dodaj cytat z książki Chicago Bulls. Krew na rogach