Okładka książki Wyzwanie stoika. Jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną
William B. Irvine Wydawnictwo: Insignis filozofia, etyka
filozofia, etyka
The Stoic Challenge: A Philosopher's Guide to Becoming Tougher, Calmer, and More Resilient
Insignis
2020-07-15
2020-07-15
Olga Siara
filozofia stoicyzm psychologia poradnik

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Świetne wprowadzenie w koncepcje stoicyzmu na prostych przykładach. Dobre zobrazowanie połączenia stoicyzmu z psychologią.

To po prostu taki poradnik psychologiczny, który czerpie z zasad stoicyzmu. Pomocny nie tylko dla ludzi zainteresowanych tym nurtem, ale chyba nawet bardziej tym, którzy chcą lepiej kontrolować swoje emocje, zwłaszcza złość. Książka jest lekka w odbiorze, bardzo przystępna. Myślę, że będzie to dobra lektura na początek przygody z filozofią, żeby zobaczyć jak można ją stosować współcześnie.

Przyjemnie się czyta, może inspirować do podchodzenia do różnych sytuacji życiowych jak do wyzwań stoickich. Na pewno daje oparcie w spokoju i ufności.

Zmęczyłem, i książkę i siebie, przeczytana na 3 razy. Jesli chcesz sie zmienić, na bardziej spokojne zachowania i isc w tym kierunku to polecam książkę wyzwanie stoicyzmu.

Kolejna książka o stoicyzmie. Moim zdaniem tego jest już za dużo, ale że jest popularność, no to takie rzeczy się sprzedają (sam zresztą kupiłem). Czy nie lepiej jednak wrócić do źródeł i zajrzeć po prostu do Seneki, Epikteta czy Marka Aureliusza, ewentualnie wspierając się naukowym opracowaniem Pierre'a Hadot?

Z książki zapamiętałem jedną rzecz, myślę, że dość niepopularną opinię autora, porównującą ludzi podczas II wojny światowej, którzy żyli bez psychologów, a ludzi obecnych, otoczonych psychologami, bo nie potrafią sobie sami poradzić ze swoimi problemami.

Generalnie można przeczytać, czyta się szybko, taka lektura na jeden dzień, w sumie nie zaszkodzi, ale jest raczej zbyt pobieżna, by mogła pomóc, chyba, że ciągle by do niej wracać, tyle, że nie jest tego warta.

Z książki zapamiętałem jedną rzecz, myślę, że dość...

Wpisując się w grono wykładowców z powołania, Autor z zaskakującą łatwością porozumiewawczo-koleżeńsko opowiada o duchu stoicyzmu i jak wykorzystywać go w codziennych życiowych komplikacjach. Książka raczej dla osób które kompletnie nie wiedzą, czym jest filozofia stoicka i chcą poznać z grubsza o co w tym wszystkim chodzi. Inni będą raczej się nudzić. Dodatkowo sympatyczny narrator ma jakiś ukryty talent do usypiania, może przez to, że poradnik tutaj romansuje z gawędą przy herbatce w miękkim bibliotecznym fotelu.

Kiepściutka to książka. Niczego nie wnosi, jest banalna. Czyta się ją jak rozprawkę gimnazjalisty. Irytujące. Można ją potraktować jak szybkie przypomnienie pewnych najprostszych założeń filozofii stoicyzmu, ale też z dużą częścią założeń autora się nie zgadzam. Niestety nie jest to ciekawa wędrówka, nie ma w tej książce niczego odkrywczego.

Lektura bardzo przyjazna i lekka w odbiorze mimo filozoficznego charakteru. Zawiera dużo historyjek o ludziach i wydarzeniach, które prowadzą do oczywistego wniosku jakim jest "stoicke podejście". Jednak jeśli ktoś oczekuję głębszej filozofi w tej książce to się zawiedzie, bliżej tytułowi do lifrstylowych dzieł.

Książka przyjemna, lekka, i całkiem ciekawie napisana. Dostałem ją jako prezent, teraz rozumiem co chciała mi przekazać osoba która mi ją podarowała , mądry to był prezent.
Dzięki autorowi nieco inaczej patrzę na pojęcie "stoickiego spokoju" , wydaje mi się pojęcie znacznie bardziej złożonym niż przed lekturą. Autor strat się przekazać jak filozofia sprzed dwóch tysięcy lat może okazać się pomocna w współczesnym świecie, jest tu całkiem sporo ciekawych historii, przykładów i "ćwiczeń."
Jednak jeśli liczysz na jakieś stoickie wademekum wiedzy to nie jest to ta pozycja, momentami książka zbyt lekka i bardzo życzeniowa.
Ogólnie przyjemna lektura która jednak raczej nie przyniesie jakiegoś przełomu u większości czytelników. Ja dobrze się bawiłem przy czytaniu, miałem kilka głębszych refleksji, staram się zmienić pewne nawyki. Pełna satysfakcja z lektury w moim wypadku.

Spodziewałem się czegoś więcej, aczkolwiek książka zawiera kilka ciekawych wskazówek co do wprowadzenia w swoje życie filozofii stoickiej - myślę, że bardzo przydatnej, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Duże wrażenie wywarło na mnie przytoczenie przykładów stoickich postaw ludzi, które inspirują do zmiany punktu widzenia na to czego nie doceniamy we własnym życiu, zapominając przy tym jak "bogaci" jesteśmy.

William B. Irvine Wyzwanie stoika. Jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną Zobacz więcej