Okładka książki Wyzwanie stoika. Jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną William B. Irvine
William B. Irvine Wydawnictwo: Insignis filozofia, etyka
filozofia, etyka
The Stoic Challenge: A Philosopher's Guide to Becoming Tougher, Calmer, and More Resilient
Insignis
2020-07-15
2020-07-15
Olga Siara
filozofia stoicyzm psychologia poradnik

Stoicka filozofia ciekawiła mnie od dawna. Żyłam w przekonaniu, że jest ona wręcz odpowiedzią na dzisiejsze tempo życia, ale również moje osobiste deficyty. Potrzebowałam tylko takiego przewodnika, który w odniesieniu i na przykładzie czasów pokaże jak tę starożytną filozofię wpleść w nowoczesne życie. I tak oto trafiłam na tę książkę.
Faktycznie w sposób bardzo lekki i przyjemny przedstawia najważniejsze założenia stoicyzmu. Sam autor uważa się za praktykującego stoika i na swoim przykładzie opisuje jak reagować na różnego rodzaju komplikacje.

Stereotypowo uważa się, że stoicyzm wyklucza przeżywanie pozytywnych emocji, jednak nie jest to prawda. Chodzi w nim przede o trzymanie na bezpieczną odległość tych negatywnych. Podstawą jest umiejętność panowania nad gniewem, ponieważ jest zupełnie bezużyteczną emocją, która największe spustoszenie powoduje w jej nosicielu.

Autor wysnuwa koncepcję negatywnej wizualizacji, która ma pomóc w akceptacji faktu, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, co ostatecznie ma zwiększyć naszą satysfakcję z życia tu i teraz. Co ciekawe, proponuje stosowanie tego zabiegu również w celu oswojenia tematu własnej śmierci.

Serdecznie polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą popracować nad swoimi emocjami i życiem wewnętrznym.

Faktycznie w sposób bardzo lekki i...

Pierwsza moja książka o stoicyzmie, sam temat stoicyzmu wydaje się dobrze ujęty, formie przekazania trochę brakuje. Od połowy już się męczyłem.

Troche nie równa, ma mega fajne fragmenty i inne troche gorsze. Ale generalnie bardzo fajna lektura wprowadzajaca do stoickiego podejscia. Generalnie bardzo polecam, tym bardziej ze czyta sie szybko.

Stoicyzmem interesuję się od dłuższego czasu i myślę, że na jego temat wiem już całkiem sporo, toteż mogę powiedzieć, że „Wyzwanie stoika” relewantnie przedstawia jego niektóre zasady.
Dla mnie lektura była bardzo jasna i zrozumiała, jako że w wywodzie autora zauważałam odniesienia do różnych tez i postulatów, jakie stworzyli starożytni stoicy. Nie wiem jednak, czy ktoś, kto nie ma o tej filozofii pojęcia, mógłby równie klarownie zrozumieć sens treści, jaki chciał przekazać Irvine. Tym bardziej, że według mnie w kilku miejscach tekstu zabrakło wystarczających objaśnień, np. odnosząc się do poszerzania strefy komfortu czy odbywania stoickich przygód, autor nie nadmienił o innym ważnym elemencie stoicyzmu, mianowicie rozsądku i kierowaniu się racjonalnymi przesłankami. W moim odczuciu czytelnik mógłby poczuć się zachęcany przez niego do podejmowania ryzykownych działań, podczas gdy stoicy przestrzegali stanowczo przed brawurą i bezmyślnym narażaniem się na zostanie skrzywdzonym. Ponadto nie zalecali skupiania się za bardzo na osiągnięciu celu swojego działania, a raczej kontemplacji samych starań – Irvine zdecydowanie mógł zawrzeć taki wątek, opowiadając o strategii stoickich prób. Mam bowiem wrażenie, że dla stoickich „żółtodziobów” tekst w innym razie pozostawiał zbyt wiele dla własnej interpretacji, a co za tym idzie, jego przesłanie mogło zostać niepoprawnie zrozumiane. Z drugiej strony myślę, że Irvine starał się także za wszelką cenę uniknąć „przynudzania” i dlatego nie zawarł w tekście zbyt wielu rozbudowanych wyjaśnień ani nawet żadnych przykładów stoickiej „nomenklatury”.
Najbardziej za to podobała mi się część poświęcona śmierci – myślę, że była stosunkowo obszerna, jako że autor zdawał sobie sprawę, że wielu ludzi uważa śmierć za najbardziej „ekstremalny” powód do niepokoju, więc należy tę kwestię zaprezentować bardziej szczegółowo. Rzetelnie przedstawił tu wszelkie stoickie porady dotyczące nielękania się kresu życia. Oczywiście ja znałam już je wszystkie, ale i tak przyjemnie dla mnie było zapoznać się z nimi ponownie, wyrażonymi jego własnymi słowami.
Teoretycznie książka jest napisana tak, aby była przystępna także dla tych, którzy nie znają jeszcze stoicyzmu, sądzę jednak, że „Wyzwanie stoika” to dobra pozycja dla tych, którzy już interesują się tą filozofią i mogą potraktować ją jako poszerzenie swojej wiedzy albo chociaż przypomnienie.

Początkowo książka podobała mi się, przedstawia typ myślenia podobny do mojego. Niestety zawiodłam się dalszą częścią, ponieważ główne przesłanie nie zostało rozbudowane, a było cały czas powielane. Z czasem po prostu wyczekiwałam końca.

Jeśli w naszym życiu gdy pojawiają się problemy reagujemy złością to ta książka może okazać się bardzo przydatna. Autor przedstawia jak przy pomocy filozofii stoickiej pomóc sobie z różnymi trudnościami.
Na pewno będę wracał do tej pozycji gdyż zawarte tam wskazówki są naprawdę pomocne. Ta jedna książka jest warta więcej niż wiele tych słabych poradników które obiecuje, że musisz myśleć pozytywnie abyś był szczęśliwy.

No proszę. Sięgnęłam po książkę zachęcona rekomendacją Wojtka z Historii bez cenzury. I tak oto wszystko co myślałam o stoicyzmie, okazało się nieprawdą. A sama książka okazała się rewelacyjna i odkrywcza.

Dlaczego?
Bo obaliła to, co w wierzyłam od lat. Ale jak to jest z wierzeniami czy przekonaniami, nie rodzimy się z nimi tylko na pewnym etapie ktoś nam je włożył do głowy i z czasem bierzemy je za swoje.
Poza tym autor podaje wiele praktycznych metod na wprowadzenie stoicyzmu do swojego życia. Niektóre z nich, jak wyjście poza strefę komfortu, mimo że znałam i uważałam, że stosuję na co dzień, to w miarę czytania okazały się dla mnie nie do końca poznane i odkrywałam je na nowo.

Wielkim plusem pozycji jest jasny, przyjemny do czytania język i zwięzła treść. Nie ma drążenia w kółko tego samego tylko innymi słowami, aby narobić stron. Krótko i na temat. I to jest dla mnie ważny wyznacznik dobrej literatury.

Póki co, zdecydowanie odkrycie roku 2023.

Dlaczego?

Świetna pozycja, na pewno przeczytam jeszcze kilka razy.

Świetna pozycja, na pewno przeczytam jeszcze kilka razy.

Polecam tę książkę osobom, które pracują nad sobą i starają się znaleźć sposób na zachowanie spokoju w każdej sytuacji. Dobry punkt wyjścia do szerszego poznania filozofii stoickiej, chociaż książka pokazuje techniki jakie można stosować w życiu, a nie opisuje samej filozofii.

Bardzo lekka i przyjemna książka, można się z niej troszkę nauczyć. Przeczytałem ją parę lat temu a do dziś stosuje pare technik o ktorych pisał autor.

• Filozofia
  • Psychologia

William B. Irvine Wyzwanie stoika. Jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną Zobacz więcej