ROZWIŃ ZWIŃ

Okładka książki Wyzwanie stoika. Jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną
William B. Irvine Wydawnictwo: Insignis filozofia, etyka
filozofia, etyka
The Stoic Challenge: A Philosopher's Guide to Becoming Tougher, Calmer, and More Resilient
Insignis
2020-07-15
2020-07-15
filozofia stoicyzm psychologia poradnik

więcej Więcej

Gdyby to potężne słowo. Gdybym wcześniej wiedziała, że Wyzwanie stoika, to tak łatwa w odbiorze książka, to pewnie sięgnęłabym po nią już dawno. Wtedy okazałoby się być może, że stoicyzm, który Irvine proponuje, jest nieco łatwiej wdrożyć w życiu.

Teraz jestem już stara i nie lubię zmian, więc przestawienie głowy na proponowane przez autora rozwiązania niestety jest trudne...

Książka bardzo w amerykańskim stylu. Dla kogoś kto się nie zetknął z tą filozofią jest ok., ale osobiście odniosłem wrażenie, że tematy są traktowane trochę płytko.

Wyzwanie stoika niestety zawodzi w swej elementarnej funkcji – nauce i przybliżeniu stoicyzmu niezaznajomionemu z tą filozofią czytelnikowi. To w zasadzie zbiór luźnych myśli powierzchownie opisujących problemy codzienności, skupiających się na hasłach pozbawionych treści, zamiast choćby nakierować na rozwiązanie. Dzisiejszy dostęp do treściwych nauk jest prostszy niż...

Chyba oczekiwałam czegoś więcej. Skłamałabym, gdybym powiedziała, że nic we mnie z tej książki nie zostało - wręcz przeciwnie. Trochę inaczej zaczęłam patrzeć na życiowe niedogodności i przyjmować je do siebie. Niemniej nie jestem w pełni przekonana do tego, o czym pisze autor.

Dobrze napisana książka praktykującego stoika, przedstawiająca przykłady „stoickich prób”, którym poddawany był autor przez wyimaginowanych „stoickich bogów”. Zaprezentowane sposoby podejścia do problemów mogą okazać się przydatne nie tylko dla osób zainteresowanych praktykowaniem stoicyzmu. Polecam lekturę tej książki. Warto przeczytać !

„Wyzwanie stoika” (recenzja).

„Nie zawsze mamy wpływ na to, co nam się przytrafia […], ale zawsze mamy wpływ na to, co z tym zrobimy” Alison Botha.[1]

Ostatnio zacząłem czytać interesujący podręcznik psychologii stoickiej autorstwa Williama B. Irvine’a. W swej książce filozof pokazuje jak zmienić postawę wobec trudności w życiu codziennym, tak aby traktować...

Typowe amerykańskie lanie wody.

Fajnie się czyta, ale to wszystko. W książce nie dowiadujemy się, czym jest współczesny stoicyzm, ale jak sam autor widzi tę koncepcję. Nie ma tu wiedzy, to bardziej poradnik, ale jednocześnie niemówiący nam w żaden sposób, jak stać się stoikiem, ale jak możemy wykorzystać poszczególne elementy tej filozofii w konkretnych sytuacjach, przez co nie jest on uniwersalny, a...

Bardziej zbiór luźnych myśli niż skupienia się na naukowym kopaniu w temacie. Wciąż zachęca do zagłębienia się w filozofii stoickiej i możliwościach jej wykorzystania w pokonywaniu, przechodzeniu przez przeszkody/komplikację, ale merytoryki - szczególnie w pierwszej połowie - tu nie za wiele.

Poznajemy główne tezy stoików i ich przykłady zastosowania w życiu codziennym jednak uważam że to i tak zbyt mało. Książkę można traktować jako wyłącznie powierzchowny opis filozofii, brakuje mi tutaj bardziej praktycznych rad- przecież zmiana sposobu myślenia i sposobu reakcji nie jest taka prosta. Nie podobała mi się również krytyka roli psychologów i psychoterapeutów-...

• 2020
  • 2020
  • 2021
  • Filozofia
  • Psychologia
  • Chcę w prezencie

William B. Irvine Wyzwanie stoika. Jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną Zobacz więcej