Skuteczna terapia dziecka z autyzmem. Praktyczny podręcznik dla terapeutów i rodziców

Okładka książki Skuteczna terapia dziecka z autyzmem. Praktyczny podręcznik dla terapeutów i rodziców Anna Budzińska
Okładka książki Skuteczna terapia dziecka z autyzmem. Praktyczny podręcznik dla terapeutów i rodziców
Anna Budzińska Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
Data wydania:
2020-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374898454
Średnia ocen

9,2 9,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zespół Aspergera - Księga pytań i odpowiedzi Anna Budzińska, Marta Wójcik
Ocena 6,6
Zespół Asperge... Anna Budzińska, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
12

Na półkach:

Książka bardzo przydatna. Jest to podręcznik, z którym powinien zapoznać się każdy terapeuta, ale także rodzice i osoby związane z ludźmi ze spektrum autyzmu.
Napisana prostym językiem dzięki czemu każdy zrozumie treść. Opisane krok po kroku, jak pracować - tutaj głównie z dziećmi. Dodatkowo zdjęcia uzupełniają treść wzbogacając przekaz książki. Kompendium wiedzy!
Książkę miałam wypożyczoną z biblioteki jednak już wiem, że jest to taki egzemplarz, który muszę mieć u siebie na półce. Na pewno zakupie i będę wracać do lektury nie raz.

Książka bardzo przydatna. Jest to podręcznik, z którym powinien zapoznać się każdy terapeuta, ale także rodzice i osoby związane z ludźmi ze spektrum autyzmu.
Napisana prostym językiem dzięki czemu każdy zrozumie treść. Opisane krok po kroku, jak pracować - tutaj głównie z dziećmi. Dodatkowo zdjęcia uzupełniają treść wzbogacając przekaz książki. Kompendium wiedzy!
Książkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2322
2322

Na półkach: , ,

Jak pomóc dziecku ze spektrum autyzmu.

Spektrum autyzmu jest problemem (słowa „problem” używam tutaj celowo – problem zawsze można rozwiązać i w związku z tym brzmi to dużo lepiej i bardziej optymistycznie niż zamienne używanie sformułowań typu „choroba”, „schorzenie”) z którym w Polsce boryka się około 340 tysięcy osób. Według danych statystycznych około 80% z tej liczby stanowią dzieci. Niniejsza książka jest próbą całościowego opisu istoty autyzmu dziecięcego oraz próby praktycznego wskazania najbardziej skutecznych form efektywnych na tym polu terapii.

Anna Budzińska na wstępie stawia sobie za cel zdefiniowanie samego pojęcia spektrum autyzmu oraz przybliża czytelnikowi jego istotę. Najbardziej ogólnie rzecz ujmując autyzm sprowadza się do zaburzenia neurorozwojowego, które związane jest z nieprawidłowym rozwojem mózgu w okresie wczesnego dzieciństwa. Jednoznacznych przyczyn występowania autyzmu jak dotąd nie wskazano – ten obszar jest niestety spekulatywny.

Autyzm objawia się najczęściej w przejawianiu przez dziecko trudności komunikacyjnych, niechęci lub braku umiejętności na polu wyrażania uczuć i /lub werbalizacji własnych potrzeb. Dzieci autystyczne wykazują zauważalną niechęć do zmian, opóźnienia rozwojowe w sferze społecznej i emocjonalnej, a także przywiązanie do schematów zachowań – zarówno w zabawie, jak również w codziennym rozkładzie zajęć w ciągu dnia, czy też w sferze ewentualnych nowości, którym dzieci te są wysoce niechętne. U autystyków zauważyć można brać chęci do nawiązywania kontaktu wzrokowego, a także zapóźnienia w procesie rozwoju mowy. Trzeba jednak pamiętać, że owe opisowe, najbardziej charakterystyczne dla autyzmu elementy, nie są obligatoryjne jeśli chodzi o ich występowanie. Każdy przypadek autyzmu powinien być traktowany indywidualnie i nie zawsze wszystkie powyższe objawy w danym przypadku występują. Nie można więc tutaj generalizować i tworzyć z tego wszystkiego sztywnej normy.

Po części teoretycznej Anna Budzińska przechodzi do praktyki, która ma objąć przestawienie najbardziej skutecznej formy terapii dedykowanej dzieciom autystycznym. W tym miejscu być może będzie dla czytelników zawodem fakt, że w dalszej części książki omówiono jedynie formy terapii behawioralnej, jako najbardziej skutecznej i przynoszącej najbardziej wymierne efekty. Innych form terapii w książce nie omówiono, jednak celem autorki było od samego początku przedstawienie terapii najbardziej skutecznej.

Czym jest owa, zachwalana jako najskuteczniejsza, terapia behawioralna? Najprościej mówiąc jest to rodzaj terapii, który opiera się na obserwacji zachowań i na dostosowaniu działań terapeutycznych do poziomu obserwowalnego sposobu codziennego funkcjonowania dziecka. Według przeprowadzonych badań terapia behawioralna wykazuje bardzo zauważalną skuteczność już po trzech-czterech latach intensywnej pracy – na etapie kilkuletniej pracy behawioralnej można zaobserwować znaczący stopień nadrobienia przez dziecko deficytów poznawczych i edukacyjnych.

Terapia behawioralna w dalszej części książki zostaje przez autorkę w sposób bardzo szczegółowy omówiona. Interesujące i wartościowe jest tutaj przedstawienie jej etapów w zasadzie krok po kroku, bez pomijania żadnego z etapów pośrednich.

Wstępem do rozpoczęcia terapii behawioralnej jest zdefiniowanie deficytów dziecka na poziomie konkretów. Wiąże się to z jego obserwacją i z wyłapaniem tych elementów, nad którymi należy zacząć pracować. Następnie należy postawić w oparciu o owe obserwacje diagnozę i opracować właściwy, indywidualny plan terapeutyczny. Każdy element ma w takim planie swoje znaczenie, włącznie ze sposobem umeblowania pomieszczenia do pracy z dzieckiem i włącznie z właściwym wytyczeniem przestrzeni do tej pracy.

Plan ten wdrażany jest w życie po nawiązaniu przez terapeutę rokującego zrozumieniem kontaktu z dzieckiem. To bardzo ważne, bez zrozumienia i zaufania ze strony dziecka cała terapia może bowiem przynieść fiasko. Terapeuta musi także opracować sobie sposoby na radzenie sobie z autystycznymi schematami zachowań, które będzie trzeba powstrzymać i docelowo przełamywać oraz eliminować z repertuaru zachowań dziecka. Nie bez znaczenia jest tutaj także odpowiedni system motywacyjny, nagradzanie za postępy, a także rola rodzica, który również jest w pewnym sensie terapeutą – wypracowane przez specjalistę postępy rodzic może w warunkach domowych utrwalać i wzmacniać. Taka ciągłość terapii w warunkach domowych może bardzo pomóc w tym, co jest istotą postępów rozwojowych, czyli w osiągnięciu stanu stałego rozszerzania wachlarza nabytych przez dziecko umiejętności (najczęściej osiąga się to w ten sposób, że podczas nauki jakiejś nowej umiejętności włącza się w nią praktyczne stosowanie umiejętności nabytych już wcześniej – wszystko po to, aby stymulować rozwój poprzez zachęcanie do coraz bardziej złożonych aktywności).

Książka jest lekturą niezwykle wartościową. Mało która książka tak szczegółowo wyjaśnia zawiłości autyzmu dziecięcego, a jeszcze mniej jest pozycji, które wnikają w szczegóły pracy terapeutycznej z autystycznym dzieckiem. Książka Anny Budzińskiej zdecydowanie przyda się terapeutom oraz rodzicom – w kolejnych rozdziałach naświetlono i wyjaśniono wiele wątpliwości i szczegółowo opisano istotę kolejnych etapów terapii, której zrozumienie i świadome stosowanie przez prowadzące ją osoby jest szalenie ważne.

Pewnym małym minusem lektury jest fakt, że skupiono się w niej tylko na terapii behawioralnej, jednak zamiarem autorki było od samego początku wskazanie najbardziej skutecznych form terapii, a terapia behawioralna zdecydowanie taka właśnie jest. Nie ma więc generalnie na co narzekać – cieszmy się, że dostaliśmy niesamowicie dokładny opis tego, co jest działa najlepiej.

Lektury takie jak ta są ważne także z tego powodu, że przyczyniają się one do zwiększenia poziomu społecznej świadomości problemów takich jak autyzm. W ostatnich latach poziom tego zrozumienia i wiedzy w społeczeństwie stale wzrasta, jednak dalsze jego podnoszenie może tylko i wyłącznie poprawić sytuację – zwłaszcza w zakresie sposobu postrzegania osób autystycznych oraz w kwestii ich społecznej akceptacji oraz socjalizacji.

Gorąco polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

#SkutecznaTerapiaDzieckaZAutyzmem #AnnaBudzińska #Autyzm #SłowoNaA #WłączSięNaNiebiesko #SpektrumAutyzmu #TerapiaBehawioralna #GdańskieWydawnictwoPsychologiczne #GWP

https://cosnapolce.blogspot.com/2020/11/skuteczna-terapia-dziecka-z-autyzmem.html

Jak pomóc dziecku ze spektrum autyzmu.

Spektrum autyzmu jest problemem (słowa „problem” używam tutaj celowo – problem zawsze można rozwiązać i w związku z tym brzmi to dużo lepiej i bardziej optymistycznie niż zamienne używanie sformułowań typu „choroba”, „schorzenie”) z którym w Polsce boryka się około 340 tysięcy osób. Według danych statystycznych około 80% z tej liczby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1025
477

Na półkach: , ,

Badania na temat autyzmu prowadzone są już od kilkudziesięciu lat. Naukowcy próbują znaleźć różnego typu zależności, obserwują osoby ze spektrum i przede wszystkim szukają technik, które jak najskuteczniej pozwolą pomóc dzieciom stosunkowo sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Dzieci ze spektrum mają różne możliwości, w różnych tempie się rozwijają i z czasem ujawniają się różne deficyty czy zaburzenia. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic zrobić, a osoby z tym zaburzeniem są skazane wyłącznie na liczne problemy.

O autyzmie dotychczas wiedziałam bardzo mało. Na studiach skupialiśmy się przede wszystkim na zaburzeniach pojawiających się w wieku dorosłym, więc całe spektrum pojawiało się jako tylko jedna, niedokładna informacja. W tym roku zmieniło się to i na zajęciach dokładnie omawiamy aspekty tego zaburzenia. Wywołało to moje zainteresowanie i potrzebę pogłębienia wiedzy. Właśnie dlatego postanowiłam zapoznać się ze "Skuteczną terapią dziecka z autyzmem". Chciałam nie tylko umieć wymienić z głowy kryteria zaburzenia, ale również wiedzieć, jak skutecznie pomagać rozwijać się autystycznym dzieciom.

Na początku zwróciłam uwagę na styl autorki, który uważam za niezmiernie ważny. Książka ma być pomocą dla terapeutów, którzy już są wykształceni w swojej dziedzinie, ale jest też przeznaczona dla rodziców, którzy niekoniecznie muszą znać pojęcia psychologiczne i biegle nimi operować. Autorka stanęła na wysokości zadania i za pomocą łatwego i przyjemnego języka tłumaczyła niuanse technik i aktywności. Pozwala to na szybkie i sprawne przyswojenie aspektów teoretycznych i praktycznych.

"Skuteczna terapia dziecka z autyzmem" przedstawia szereg różnych sposobów i technik, które mają umożliwić rozwój dziecka. Bardzo mi się podoba, że wielokrotnie jest podkreślane, że dzieci ze spektrum mają różny stopień autyzmu, więc niektóre z nich bez problemu mówią, dla innych jest to problematyczne. Jest to tylko jedna z możliwych różnic, a jest ich o wiele więcej. Przedstawione techniki prawie zawsze pozwalają na dostosowanie ich do możliwości małego pacjenta. Pani Doktor ukazuje, w jaki sposób można nimi manipulować oraz dochodzić do bardziej rozbudowanych zadań.

Każda aktywność jest opisana krok po kroku. Nie trzeba się obawiać, że coś będzie niezrozumiałe. Po przeczytaniu danego rozdziału dokładnie wiadomo, czego potrzebujemy, w jakich sytuacjach możemy zastosować nową wiedzę i kiedy się wycofać lub postąpić do przodu. Każdy najmniejszy szczegół jest przedstawiony i dopracowany. Uważam to za wielką zaletę, gdyż dzięki temu nie ma miejsca na błędy wynikające z braku zrozumienia. Jak wykorzystać coś w praktyce, jeśli nie ma się pewności, czy teoria jest zrozumiała? Osobiście na tę chwilę nie mam możliwości wypróbowania tych technik, ale mam poczucie, że gdybym teraz miała skorzystać z nich w praktyce wiedziałabym, co robić. Tym bardziej że niektóre aspekty są wielokrotnie powtarzane przez autorkę. Czasami jest to irytujące, ale zarazem też niezbędne, ponieważ są informacje i umiejętności, które są tak ważne, że nie można pozwolić sobie na zapomnienie o nich. Dlatego takie mozolne powtarzanie, mimo małych pokładów frustracji, bez wątpienia jest konieczne i skuteczne.

Tak jak wspomniałam – dotychczas nie miałam żadnych doświadczeń praktycznych z dziećmi ze spektrum autyzmu, jednak to co przeczytałam, stanowczo mnie przekonuje. Odczuwam, że zdobyłam nową wiedzę, która nie jest wyłącznie czystą teorią, ale informacjami do zastosowania w przyszłości. Uważam, że dla rodziców i terapeutów jest to bardzo wartościowa pozycja.

Badania na temat autyzmu prowadzone są już od kilkudziesięciu lat. Naukowcy próbują znaleźć różnego typu zależności, obserwują osoby ze spektrum i przede wszystkim szukają technik, które jak najskuteczniej pozwolą pomóc dzieciom stosunkowo sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Dzieci ze spektrum mają różne możliwości, w różnych tempie się rozwijają i z czasem ujawniają...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Mam dziecko z autyzmem. Pierwszy raz kupiłem książkę, która w tak praktyczny i przystępny sposób pomogła mi w rozpoczęciu terapii i zrozumieniu jak radzić sobie z codziennymi problemami. Polecam wszystkim rodzicom (również rodzicom zdrowych dzieci) i specjalistom. Wielkie podziękowania dla Autorki.

Mam dziecko z autyzmem. Pierwszy raz kupiłem książkę, która w tak praktyczny i przystępny sposób pomogła mi w rozpoczęciu terapii i zrozumieniu jak radzić sobie z codziennymi problemami. Polecam wszystkim rodzicom (również rodzicom zdrowych dzieci) i specjalistom. Wielkie podziękowania dla Autorki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    2
  • (popularno)naukowe
    1
  • Przeczytane psychologia
    1
  • Rok 2023
    1
  • W kolejce do czytania
    1
  • Przeczytam 100 książek w 2022
    1
  • Współpraca
    1
  • Autyzm
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także