Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości

Okładka książki Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: HarperCollins Polska fantasy, science fiction
Star Trek Shipyards Star Trek Starships: 2294 to the Future
HarperCollins Polska
2020-01-01
2020-01-01
Klaudyna Cwynar
fantastyka amerykańska fantastyka Star Ttrek statki kosmiczne Gwiezdna Flota encyklopedia

Nie jestem wielkim fanem Star Trek czy Star Wars, ale jako tako orientuję się w obu tych uniwersach. Lubię do nich wracać w formie filmów, seriali czy gier, czasem wyłapię jakieś smaczki, ale moja wiedza z tego zakresu jest solidnie ograniczona. Dlatego tak dobrze bawiłem się czytając Encyklopedię statków Gwiezdnej Floty, bowiem jest tam tona ciekawostek, a przy okazji przypominały mi się niektóre odcinki czy sytuacje z wybranych seriali Star Trek.

Co mi się podobało :)

1. Forma w jakiej napisano encyklopedię
To jedna z największych zalet tej serii, bowiem całość aż kipi nerdozą. Po pierwsze całość jest skonstruowana tak, jakby przedstawione w encyklopedii wydarzenia, osoby i statki naprawdę istniały. To znaczy pojawią się w przyszłości, o ile jej dotrwamy :) Buduje to świetny klimat udający wiarygodność przedstawianych wydarzeń oraz sytuacji. Przekłada się to na odbiór lektury i sprawia, że zapada ona w pamięci.

2. Szukanie smaczków
Nie oglądałem wszystkich filmów i seriali z uniwersum Star Trek, ale coś tam w pamięci zostało. Od półtora roku bodajże odświeżam sobie też tą serie na Netflix, gdzie jest tego ogrom. Dlatego tak rajcuje mnie gdy w encyklopedii znajdę jakiś element, który niedawno widziałem lub zapadł mi w pamięci. Działa też na wyobraźnię zestaw informacji na temat rzeczy, które dopiero przyjdzie mi obejrzeć. Niby to spoilery, ale kompletnie mi nie przeszkadzają, a w zasadzie zachęcają do dalszego oglądania.

3. Zdjęcia i dane techniczne
Obie książki aż kipią od fotografii. To naprawdę ułatwia odbiór całej zawartej w nich wiedzy. Do tego mamy w pigułce dane techniczne poszczególnych okrętów, pokazaną skalę ich rozmiarów, co ułatwia zobrazowanie sobie jak ogromne czasem były to okręty.

Werdykt

Obie części encyklopedii dla mnie okazały się ogromnym źródłem wiedzy o Star Trek. Trudno mi ocenić czy jest to dla fana tego uniwersum, bo zakładam że taka osoba zna większość tych faktów. Jednak dla mnie, może nie kompletnego laika, ale też nie nazwałbym się osobą z dużą wiedzą na temat Star Treka, była to rewelacyjna przygoda. Teraz o wiele chętniej sięgnę po te seriale których nie oglądałem oraz ponownie odświeżę sobie filmy z kapitanem Picardem :)

2029

Star Trek to franczyza obejmująca nie tylko kilka seriali, ale i filmy, książki, albumy, komiksy, figurki i co tylko przyjdzie wam do głowy. A wszystko zaczęło się w latach 60 ubiegłego wieku kiedy to Gene Roddenberry wpadł na pomysł serialu w którym ludzkość porzuciła wojny, zlikwidowała głód i zajmuje się prawie tylko podbojem kosmosu. Oczywiście to bardzo skrótowy opis serialu który ma nieco więcej do powiedzenia. Pierwsza seria nie spotkała się z entuzjazmem widzów, dopiero powtórki odcinków odniosły sukces. I ruszyła lawina. Oczywiście jestem fanem tego wszechświata, jednak daleko mi do osób które uczą się klingońskiego, ale zmieniają swój pokój w replikę mostka dowodzącego, a tacy maniacy tego uniwersum też są. Niemniej ucieszyłem się kiedy dowiedziałem się że album opisujący słynne statki kosmiczne zostanie wydany. A nosi on tytuł „Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości”

O tym albumie możemy przeczytać ,że:
W książce „Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości” znajdziesz opisy i ilustracje takich statków, jak na przykład:
● U.S.S. Enterprise NCC-1701-D,
● U.S.S. Voyager,
● U.S.S. Defiant,
● statki klasy Akira,
● statki floty z odległej przyszłości służące do podróży w czasie.

Każdy opis został uzupełniony dokładną grafiką wykonaną komputerowo na podstawie prawdziwych makiet, dzięki czemu jest wiernym odwzorowaniem statków z serialu i ukazuje nawet najdrobniejsze szczegóły. Co ciekawe, w książce umieszczono także statki, które na ekranie gościły tylko przez chwilę.

Podsumowując. Doskonały przykład książki która przynosi odpowiedzi na wiele – zadanych pytań. Jak wyglądały te statki, jaki miały napęd, ile osób mogły pomieścić i o wiele więcej. Od najsłynniejszego statku, jakim był Enterprise, czy Voyager po takie, które zostały zaledwie wspomniane. Jest tu wszystko. Nawet te, które w przyszłości posłużą do podróży w czasie. Warto skorzystać...

• Science Fiction
  • Star Trek