Mars albo Nieskończoność światów

Okładka książki Mars albo Nieskończoność światów Bohdan Szymczak
Okładka książki Mars albo Nieskończoność światów
Bohdan Szymczak Wydawnictwo: Karta Group fantasy, science fiction
Karta Group
2020-09-23
2020-09-23

Ciekawy zbiór opowiadań, niepowiązanych na pierwszy i drugi rzut oka ze sobą historii, które jednak po głębszym zastanowieniu posiadają jakiś wspólny mianownik. Mimo, że nie jest to książka jakiej się spodziewałem, czyta się ją przyjemnie. Opowiadanie nie trzymają tego samego poziomu, ale ogólnie książka skłania do refleksji i pewnych przemyśleń co oczywiście zaliczam na duży plus.

Jest to dość niezwykła książka, bowiem jak na zbiór opowiadań przystało, fabuła całości nie jest prosta. Można wręcz powiedzieć, że nie ma wspólnego mianownika, a trochę chciałem go odkryć.
Poziom opowiadań nie jest moim zdaniem równy. Pierwsze z nich jest perełką całej książki. Naprawdę pozwoliło mi pobudzić wyobraźnię.
Później bywa różnie, bo o ile język i styl jest na wysokim poziomie, to myśli czasami są zbyt rozwlekane.
W ogólnym zarysie książka jest godna polecenia. Jedyny minus mam co do tego, że nie znalazłem wspólnego mianownika, chyba że jest on na tyle nieoczywisty, że dostrzegę go po czasie.

Później bywa różnie, bo o ile język i styl jest na...

Treść każdego opowiadania podporządkowana jest jednej koncepcji.
Ale razem składają się na bardzo nieprzyjemny obraz ludzkości. Mimo to nie brakuje momentów zabawnych, wzruszających, budzących refleksję.

Treść każdego opowiadania podporządkowana jest jednej koncepcji.

Mars – marzenie ludzkości o podbiciu nowych niezamieszkanych planet. Ilość badań tej planety mierzy się już w setkach. Czy człowiek będzie mógł kiedyś zamieszkać ten czerwony świat? Czy powitają nas tam jakieś ludki jak ze strefy 51? Czy ziemia jest skazana na zagładę? Z pewnością pytań jest więcej niż odpowiedzi.

MARS CZERWONA PLANETA

Mars jest czwartą od Słońca planetą Układu Słonecznego. Jego czerwony kolor sprawia, że jest nazywany czerwoną planetą. Ludzkość zachwyca się nim od kilkudziesięciu lat. Badacze szukają odpowiedzi, czy można tam prowadzić jakiekolwiek życie. Mars co pewien czas zmienia kierunek, w którym się porusza. Już starożytni Grecy zauważyli niezwykły tor ruchu tej planety. Woda na Marsie wyparowała lub znajduje się pod powierzchnią jako wieczna zmarzlina. To jednak nie przeszkadza badaczom w poszukiwaniu w tym miejscu odpowiednich warunków do życia.

ATLANTYDA ZAGINIONY LĄD

O Atlantydzie od lat krążą legendy i domysły. Jest to jedna z niewielu cywilizacji, która doczekała się ogromu teorii spiskowych. Poszukują jej zarówno poważni uczeni jak i laicy, którzy interesują się zaginionymi cywilizacjami. Bezsprzecznie Atlantyda jest prawdopodobnie drugim najpopularniejszym tematem zaraz po Trójkącie Bermudzkim. Teorie mówią, że przyszło straszne trzęsienie ziemi i potopy. Wtedy to wyspa Atlantyda zanurzyła się w odmętach morza. To aż niesamowite, że wyspa wielkości Azji mniejszej i Libii całkowicie zniknęła i nikt do tej pory jej nie znalazł.

EPIDEMIE I PANDEMIE

Epidemie i pandemie gnębiły świat od lat. Jedna z epidemii, która wybuchła podczas II wojny peloponeskiej była najprawdopodobniej jedną z pierwszych epidemii dżumy. Podczas niej zginął ateński mąż stanu i polityk – Perykles.

Jednak jedną z największych epidemii, która wybiła 1/3 ludzkości była czarna śmierć. Panoszyła się ona w czternastowiecznej Europie. Jej początków dopatruje się na Sycylii, gdzie w 1346 roku dotarły okręty z Azji, na których dżuma trwała od ponad 20 lat.

Grypa Hiszpanka również uśmierciła tysiące ludzi. To jedna z najbardziej śmiertelnych pandemii wirusowych. Pochłonęła ona bezsprzecznie więcej ofiar niż I wojna światowa.

RÓŻE TEORIE W POWIEŚCIACH SF

Pan Bohdan Szymczak napisał bardzo dobrą powieść o głupocie ludzkiej i dążeniu do dominacji. Książka „Mars albo nieskończoność światów” opowiada o młodej pani archeolog, która odkrywa niesamowity artefakt. Pochodzi on prawdopodobnie z jednej z zaginionych cywilizacji. Tajemnicę znaleziska może rozwiązać tylko podróż w czasie. W międzyczasie na ziemię przybywają kosmici, okazuje się, że ludzkość nie zauważa, iż jest na wymarciu… Ciągła pandemia i wirus, który unosi się, nad ziemią sprawiają, że życie można kontynuować … na Marsie.

WIELKIE ZASKOCZENIE

Przyznam szczerze, że nie czytam powieści fantastycznych. Jednak ta książka zainteresowała mnie bardziej niż dwie poprzednie pozycje Autora. Interesująca fabuła, dynamika akcji, niebanalni bohaterowie to wszystko sprawiło, że wkręciłam się w tę publikację.

Miałam nieodparte, wrażenie czytając, że mimo tego, iż jest to fikcja literacka to nie zdziwiłabym się gdyby faktycznie ziemia w końcu z powodu działalności człowieka uległa zniszczeniu. Bardzo podobało mi się to, że Autor z wyprzedzeniem przewiduje przyszłość. Wystarczy przypomnieć sobie np. książki Pana Lema, którego teorie sf w końcu się ziściły.

Jest to być może literatura fantastyczna, jednak również zmusza czytelnika do rozmyślań nad bytem i istnieniem. Nie czytałabym tej pozycji tylko dla rozrywki. Ta publikacja jednak wymaga zastanowienia się nad przyszłością i tym jaki ludzie mają nie tylko wpływ na planetę, ale i na swój własny gatunek w kwestiach np. przetrwania.

Jestem zaskoczona, że książka mi się podobała. Sam wątek sensacyjno przygodowy naprawdę super. Natomiast drugie dno powieści to na pewno temat do głębszych rozmyślań. Polecam tę publikację jako pierwsze miejsce wśród twórczości Pisarza.

MARS CZERWONA PLANETA

Mars jest czwartą od Słońca...

Współczesna literatura fantastyczno naukowa odbiegła od standardów, jakie wyznaczyli jej wielcy twórcy okresu Złotego Wieku. Można stwierdzić refleksyjnie, że jest to naturalny efekt upływu czasu i zmian, jakie on niesie, albo realistycznie skrytykować bylejakość opanowującą kolejne sfery życia i malejące wymagania, jakie stawiają sobie współcześni pisarze w obliczu równie malejących wymagań wielu czytelników.

Wciąż jednak istnieje zapotrzebowanie na dobrą literaturę tego gatunku, czego dowodem są liczne wznowienia klasyków oraz „Mars albo nieskończoność światów”. Ta najnowsza książka Bohdana Szymczaka odwołuje się do klasycznej formuły science fiction i wypełnia ją współczesną treścią.

Zaginione cywilizacje, kontakty z kosmitami i podróże w czasie okazują się tematami wciąż niewyczerpanymi, o ile, tak jak uczynił to autor „Marsa”, zostaną potraktowane jako pretekst to pokazania poważnych problemów, nurtujących społeczeństwo ludzkie.
Nie budzi mojej wątpliwości to, że opisując mechanizmy społeczne utrzymujące autorytarną władzę wspieraną religią w państwie neandertalczyków, autor wcale nie miał na myśli naszych odległych kuzynów, ale nasze własne bieżące problemy, z którymi wiele społeczeństw wciąż się zmaga. Z kolei relacje ludzi z kosmitami stają się pretekstem do pokazania zarówno najgorszych cech ludzkiej natury, jak i przewidywalnej przyszłości, w której do zagłady cywilizacji wcale nie będą potrzebni obcy.

W książce odnajdziemy zarówno akcenty humorystyczne, jak chociażby parodię filmów o najazdach kosmitów, jak i poważne rozważania o naturze Wszechświata, które nie przypadkowo autor zadedykował Stanisławowi Lemowi. Z kolei podróże w czasie Szymczak potraktował jako okazję do refleksji nad ludzkim losem, przemijaniem i możliwość odbycia sentymentalnej podróży po dawnej Łodzi.
Interesującą interpretację powszechnych zjawisk społecznych, autor tłumaczy postępami ewolucji, ale by nie ujawniać treści odsyłam zainteresowanych do źródła.

Wielu klasyków literatury science fiction próbowało opisać utopię, a więc świat idealny, pozbawiony wszelkich bolączek trapiących jego mieszkańców. Dziś te dawne wyobrażenia skonfrontowane z upływem czasu rzadko są przekonujące, a częściej wydają się po prostu naiwne. Tym bardziej zaskakuje wizja utopijnego świata autorstwa Bohdana Szymczaka, która powinna przekonać każdego, nie poprzez swoją oryginalność ale przez odkrycie przyczyny, dla której taki świat dotąd nie powstał. Jak słusznie zauważył autor, to w ludzkiej naturze leżą wszystkie problemy, a nie mogąc zmienić człowieka trzeba dać mu świat odpowiedni dla jego natury.

„Mars albo nieskończoność światów” napisany jest lekkim językiem, książkę czyta się z przyjemnością, fabuła wciąga, a po przeczytaniu pozostaje ogrom refleksji. To jedna z tych książek, o których można dyskutować godzinami i choćby z tego tytułu zasługuje na najwyższą notę.

Mars, to książka, której bardzo potrzebowałam!
Wśród wszystkich gniotów, które regularnie nas przytłaczają znalazła się książka stanowiąca nową jakość literatury fantastycznej. Każde z opowiadań, mikropowieści jest oryginalne i chociaż mogłoby się wydawać, że wszystko już było, autor za każdym razem zaskakuje. Zostałam prawdziwą fanką pana Szymczaka i z niecierpliwością czekam na jego kolejne dzieła, ponieważ czuję, że mnie nie zawiedzie. Każda kolejna pozycja wydawana przez tego autora jest lepsza od poprzedniej i wnosi powiew prawdziwej świeżości w tych niepewnych czasach.

Gorąco polecam!

Mars, to książka, której bardzo potrzebowałam!

Podobnie jak poprzedni (Logika Uniwersum),zbiór błyskotliwych, inteligentnych (czasem trochę przewrotnie ironicznych),zdecydowanie wartych przeczytania opowiadań SF.

• Science fiction
  • M & M
  • Sci Fi
  • Społeczeństwo

Dodaj cytat z książki Mars albo Nieskończoność światów