Odcienie życia

Okładka książki Odcienie życia Jagna Rolska
Okładka książki Odcienie życia
Jagna Rolska Wydawnictwo: Lucky Cykl: Testament życia (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Testament życia (tom 2)
Lucky
2020-10-27
2020-10-27
literatura polska

To już koniec tej niesamowitej powieści, w której Pani Jagna Rolska niemal do ostatniej strony kręci takiego młynka, że trudno przewidzieć, co się wydarzy, kto jest kto...
Na szczęście wszystkie puzzle tej układanki trafiają na swoje miejsce, a przede wszystkim rozwiązanie wszystkich rodzinnych tajemnic każdemu z bohaterów przynosi wielką ulgę. W tym dwuczęściowym cyklu znajdziecie bardzo wiele scen z życia wziętych, częściej gorzkich, niż słodkich, przeczytacie o trudnych chwilach w życiu młodych ludzi, odrzuconych przez rodzinę i społeczeństwo, wystawionych poza nawias i zdanych tylko na siebie i towarzyszy niedoli. Pewnie nie jeden raz uronicie łzę, ale przekaz mimo wszystko będzie pozytywny.
Podziwiam autorkę za lekkie pióro, co udowadnia wieloma swoimi książkami, pięknie kreśli charaktery swoich bohaterów, niczego nie stara się pudrować, nawet w trudnych sprawach.
Cieszę się, bo uwielbiam takie książki z rodzinnymi sekretami w tle i gorąco polecam lekturę.

Dostając tę książkę, nie wiedziałam, że "Odcienie życia" to kontynuacja "Testamentu życia". Pierwszego tomu nie miałam okazji czytać, ale pierwszy raz spotkałam się, że w drugim tomie jest streszczenie tomu pierwszego! I to mnie uratowało! Bo dzięki streszczeniu dowiedziałam się początkowych losów Ani, a czytając "Odcienie życia" mogłam spokojnie wszystko sobie układać w głowie.

Tak więc Ania jest tuż przed maturą i w dniu swoich 18 urodzin dowiaduje się pewnych rewelacji o swojej matce i nie tylko. Wyjeżdża do Helu, aby spróbować odkryć tajemnice z przeszłości. Jeszcze w podróży pociągiem poznaje miłą, starszą panią, której pokrótce opowiada o swoich odkryciach i która to postanawia pomóc nastolatce. W Helu Ania zatrzymuje się w pensjonacie, jak później się dowie, który prowadzi jej ciocia. Od cioci dowiaduje się jej wersji z przeszłości, powoli łączy to z rewelacjami z pamiętnika po matce. Ale w tym wszystkim jest też i ojciec Ani - Jacek. Dla niego rewelacje z przeszłości przywołają mnóstwo emocji - tych dobrych i złych. Odżyje też dawne uczucie do pewnej osoby. Jednak będzie próbował je usunąć z serca, bo przecież Jacek ma narzeczoną i niedługo ma z nią wziąć ślub! Czy dojdzie do ślubu? A może jak to mówi porzekadło - stara miłość nie rdzewieje! Czy Ania podejdzie do matury i ją da radę zaliczyć? I jak bohaterowie poradzą sobie z duchami z przeszłości oraz z wszystkimi rewelacjami, która odkryją?

Przyznam szczerze, że autorka ma talent do układania mega zawiłych wątków. Tyle tajemnic i rewelacji co tutaj było do odkrycia! No wielkie szapoba!!!

Odcienie Życia Jagny Rolskiej to druga część wyjaśniająca przeszłość biologicznej i przyszywanej mamy głównej bohaterki.

Poznajemy dalsze losy Jaśki, Ady i nie tylko a także rozterki życiowe głównych bohaterów w scenerii warszawskiego Mokotowa, nadmorskiego Helu oraz Afryki. Autorka tak plastycznie przedstawia te miejsca, że aż chce się tam być a nawet przeżywać razem z postaciami ich losy.

Książka ta wciąga czytelnika do swojego świata, ze zapomina się o jakichkolwiek kłopotach i chce się więcej i więcej czytać, śmiać się czy wzruszać. Bardzo dobitnie przekonuję, że nic jest tak naprawdę na pierwszy rzut oka idealne. Trzeba poznać człowieka, aby móc go oceniać.

Ja jestem zauroczona i chcę więcej. Na długo zapadnie w mojej pamięci i sercu.

Polecam

Na wstępie przypomnę, że "Odcienie życia" to kontynuacja losów bohaterów z książki " Testament życia". Co prawda autorka zadbała, by tę powieść, mogli czytać również ci, którzy nie poznali wcześniejszej historii, a to za sprawą streszczenia, które znajdziecie zaraz na wstępie, to jednak zachęcam, by przeczytać pierwszą książkę. Jest bowiem tak niesamowita, że myślę, za jakiś czas znów do niej powrócę, by przypomnieć sobie tamte emocje.

Ania po przeczytaniu pamiętnika matki ma nadzieję poznać ciąg dalszy całej historii. Za sprawą ciotki Jaśki, przyjaciela rodziny doktora Walickiego, a także, wydawałoby się postronnych osób, takich jak pani Jadwiga czy Halszka, dowiaduje się o swoich najbliższych rzeczy wręcz niewiarygodnych. Próbuje poukładać sobie to, co spadło na nią z dnia na dzień. Wspiera ją w tym dzielnie, Piotr i ojciec, który jakby nie było, jest jednym z najbardziej pokrzywdzonych i oszukanych. Jednak w ogólnym rozrachunku czas pokaże, kto z bohaterów zyska, a kto straci na obudzeniu duchów z przeszłości.

Jagna Rolska kolejny raz zachwyca. To, co przelała na papier tych dwóch książek, bardzo długo pozostanie w mojej pamięci. Niezwykła, mimo wszystko barwna, choć pełna cieni historia bliźniaczek, których wybory zaważą na losach naprawdę wielu osób, z jednej strony przeraża, a z drugiej wzbudza refleksję.
Ada i Jaśka, ogień i woda. Jedna wyrazista, przebojowa, bez skrupułów, kochająca własną wygodę egoistka, druga znów rozważna, wrażliwa, gotowa na poświęcenia kobieta, którą los nie oszczędza. To właśnie one zapoczątkowały lawinę wydarzeń, których konsekwencje poniesie Ania i jej najbliżsi.

Autorka ma dar zaskakiwania czytelnika. Serio, byłam pewna, że po tym co pokazała w "Testamencie życia" ciężko jej będzie to przebić. A jednak jej się to udało! Może to, czego dowiedzieliśmy się o Adzie, nie było najbardziej zadziwiające, bo przecież jej destrukcyjne wybory nas o tym przestrzegały, to jednak to, jak poprowadziła losy bohaterów z nią związanych, mogą być szokujące. To właśnie oni teraz są najważniejsi, dowiadujemy się, jak radzili sobie kiedyś, poznamy teraźniejsze wybory.
Nie do końca po mojej myśli potoczyły się niektóre wątki, i czytając, mówiłam sobie, kurczę, ale jak to?, to jednak myślę, że to dodało smaczku całej powieści, a tym samym pokazało, że plany planami, a życie swoje. Za to inne wbijały w fotel! Taka podróż Jaśki do Afryki, to było dla mnie wielkie wow.
Czytając tę powieść, a raczej te dwie powieści widać, ile pracy w ich napisanie włożyła autorka. Charakterystyka postaci, których, przyznajmy szczerze, trochę tu jest, musiała być czasochłonna, do tego opisy, często wzbogacane legendami, faktami historycznymi, wnikliwe obserwacje środowiska młodzieży trudniącej się handlem narkotykami i ich walka o przetrwanie. To wszystko złożyło się na naprawdę kawał bardzo dobrej lektury.
Ze swojej strony gorąco będę zachęcać do przeczytania tych książek, w moim rankingu, to zdecydowanie najlepsze powieści jakie czytałam w tym roku.

Moje ostatnie książkowe odkrycie! Jak wiecie, nie przepadam za polską literaturą i dość rzadko się ona u mnie pojawia, ale ten tytuł to absolutny hit moich ostatnich kilku dni.

Pierwszym na co zwróciłam uwagę po rozpoczęciu lektury był opis wydarzeń z tomu pierwszego pt. "Testament życia", nie wiedziałam wcześniej, że jest to drugi tom, ale absolutnie nie było to problemem dzięki temu opisowi. Dowiedziałam się z niego wszystkich ważnych informacji, wydarzeń i szczegółów, które były mi niezbędne do prawidłowego odbioru kolejnej części serii. Swoją drogą podziwiam to, że autorka zadbała o osoby, które nie czytają serii chronologicznie i cały pierwszy tom streściła na zaledwie trzech kartkach. Pierwszy raz mam do czynienia z takim zabiegiem w książce i bardzo mi się on podoba.

Mamy tutaj do czynienia z bardzo zagmatwaną historią, która niejedną osobę mogłaby przyprawić o ból głowy, jednak całość jest rozegrana w tak przyjemny w odbiorze sposób, że wszystkie wątki i wydarzenia ściśle się ze sobą łączą i każde z nich jest ważnym ogniwem tej historii.
Spotkamy się z wątkiem bezdomności, narkomanii, ucieczki, ciąży, miłości, straty, poświęcenia i wieloma innymi, które zapewnią nam ogrom emocji podczas lektury.

Przekrój postaci również jest bardzo duży, mamy tutaj nastoletnią Anię i jej chłopaka, jego ciotkę, ojca Ani i jego narzeczoną, odnalezioną po latach matkę i ogrom innych osób, które teraz lub przed laty odgrywają bardzo ważną rolę w odkrywaniu przeszłości i kształtowaniu teraźniejszości. Można by się spodziewać, że w książce panuje prawdziwy chaos, ale fabuła jest poprowadzona w taki sposób, że nie odczuwa się zamętu i bardzo przyjemnie się czyta. Każda z postaci również jest stworzona w bardzo przemyślany sposób i mamy tutaj wiele różnych charakterów.

Zdecydowanie moim ulubionym momentem w książce są wspomnienia jednej z bohaterek z wycieczki do Afryki, to niesamowicie emocjonujący wątek, który pochłonęłam jednym tchem i przeżyłam chyba milion różnych emocji wliczając w to przerażenie, obrzydzenie, smutek i szczęście. Jeśli nie przekonuje Was wizja nastolatki poszukującej swoich korzeni to sięgnijcie po tę książkę, chociaż dla wspomnień z Afryki.

Myślę, że z czystym sumieniem mogę polecić "Odcienie życia". Czyta się szybko i przyjemnie, książka funduje czytelnikowi ogrom różnych emocji i na pewno na długo pozostanie w pamięci.

"Odcienie życia" to kontynuacja "Testamentu życia". Biorąc do ręki "Odcienie życia" nie wiedziałam o tym... na szczęście z pomocą przyszła mi sama autorka, umieszczając na początku powieści streszczenie tomu pierwszego. Pozwoliło mi to zorientować się w fabule i nie miałam większego problemu z połapaniem się we wcześniejszych wydarzeniach.
"Odcienie życia" to piękna opowieść o szukaniu własnych korzeni, poświęceniu, nadziei i miłości- o tej trudnej i bolesnej oraz tej pierwszej i niewinnej.
Autorka porusza wiele trudnych tematów takich jak narkomania, bezdomność czy strata najbliższych. Zmusza do refleksji i spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy. Funduje przy tym czytelnikowi niesamowitą emocjonalną huśtawkę. Wyzwala całą gamę uczuć od nienawiści i litości po niedowierzanie i szczery podziw.
Nieraz złapałam się na tym, że zastanawiałam się nad tym czy naprawdę można tak nienawidzić ludzi i szkodzić im nawet po własnej śmierci, a z drugiej strony być tak niezwykle oddanym, by odpuścić bez walki i odejść.
Możemy zaobserwować, jak jedna decyzja, podjęta pochopnie lata wstecz, wpływa na teraźniejszość- krzywdzi i rani, ale odpowiedzialne podejście do sprawy daje nadzieję, że wszystko może skończyć się dobrze, a duchy z przeszłości w końcu zostaną odesłane.

Akcja powieści toczy się szybko, porywa, intryguje i zaskakuje. Mnogość wątków, i postaci mimo swej ilości nie przytłacza- z każdym z bohaterów nawiązuje się jakaś nić porozumienia, i chce się poznać ich uczucia i myśli. Zakończenie wbiło mnie w fotel, choć gdzieś w pod skórą czułam, że tak się stanie.

Barwny język, którym pisze pani Jagna, pozwala się zrelaksować i choć przedstawiona historia jest trudna, pozwala przy sobie odpocząć. Tę książkę naprawdę bardzo dobrze się czyta.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To niesamowita historia o rodzinie, która pomimo największych burz, jeśli się kocha i trwa przy sobie, wyjdzie z nich obronną ręką.

POLECAM...

"Odcienie życia" to piękna...

„Odcienie życia” Jagna Rolska.

„Nie mury tworzą dom, a ludzie którzy je zamieszkują”.

Pani Jagna ponownie przeniosła mnie w świat tajemnic rodzinnych, które życie 18-letniej Ani przewróciło do góry nogami. To co zgotowała jej biologiczna matka odcisnęło ogromne piętno na życiu pozostałych bohaterów. Jacek, Jaśka, Przemek, tych ludzi również sięgnęła ręka Ady.

Jestem bardzo zachwycona tą pozycją. Autorka budowała we mnie napięcie od samego początku. Byłam i mogę powiedzieć, że jestem tą bolesną historia przesiąknięta nadal. Ból, rozpacz tak bardzo namacalna wstrząsnęła moim sercem. W „odcieniach życia” przeszłość jakby nie minęła, nadal jest i przynosi bohaterom kolejne burzliwe niespodzianki. Strata bliskich zawsze jest bolesna, ale dla naszych bohaterów ta strata otwiera furtkę do nowego życia. Życia, które krok po kroku mogą ułożyć sobie sami, bez ingerencji zazdrości, złości czy nienawiści. Czy dadzą radę? Pani Jagna dobitnie ukazuje nam jak wielkie oblicze ma miłość, a więzy krwi nie wiele mają wspólnego z oddaniem, szczerym uczuciem. Można kochać, dbać, troską otaczać tych, których kochamy, niepotrzebna jest metryka urodzenia. Genialnie przeprowadzona akcja fabularna i cofanie się w przeszłość bohaterów pozwalają bliżej poznać ich motywy i relacje. Jednych znienawidzicie innych pokochacie. Ze mną tak było. Pałałam złością na matkę Ani, nie mieściło mi się w głowie, jak można tak mocno skrzywdzić bliskich 😌. Oprócz zawirowań rodzinnych odnajdziemy tu również wątek narkomanii, który jest nadal aktualny w naszym obecnym życiu. Autorka uraczyła mnie również wspaniałą wycieczką do Afryki. Gdzie moje serce rozpadło się na kawałki. Koniecznie musicie sprawdzić dlaczego. Bardzo mocno byłam poruszona postawą Ani, jak na 18 lat bardzo dojrzale przyjmowała to co los podarował jej w dniu 18 urodzin. A podarował jej prawdę. Czy Ania, Jacek, Przemek, Jaśka odbudują to co utracili lata temu? Sprawdźcie sami. Polecam Wam tę historię pełną tajemnic, wzruszeń i niesamowitych zwrotów akcji. P. S chusteczki się przydadzą ❤️.

„Odcienie życia” Jagna Rolska.

„Nie mury tworzą dom, a ludzie którzy je zamieszkują”.

Jestem...

Czasem po prostu tak się zdarza, że czytając trafisz na powieść, do której nikt poza autorem pewnie nie przywiązał duże wagi. To jest taka historia. Niezwykła, a nawet własne wydawnictwo nie pochyliło się nad reklamą promując jakiś szlam. No cóż chyba nikt nie spodziewa się po Lucky, by zainwestowało w sprzedanie czegoś naprawdę fajnego. Szkoda, bo to klejnocik. Sprawdźcie sami. To pozycja godna uwagi.

Jak dobrze, że przeczytałam dopiero pierwszą część, bo od razu była kontynuacja! ale nawet, gdybym musiała poczekać, to i tak warto. Ta opowieść jest na swój sposób niezwykła i ja ja Wam wszystkim polecam bez marudzenia, przekonajcie się sami.

Ania po odnalezieniu w Helu swojej przyszywanej matki postanawia wyjaśnić wszystkie rodzinne tajemnice z przeszłości. Pomoże jej w tym nie tylko Jaśka, ale także niezawodna pani Jadwiga, Piotrek i jego ciotka, która z życiem Ani ma więcej wspólnego, niż na początku mogło się wydawać.

Ile może namieszać w życiu nastolatki nieżyjąca od dawna matka? Jakie niespodzianki i rozczarowania czekają jeszcze wchodzącą w dorosłość dziewczynę? Czy zdoła udźwignąć ciężar przeszłości, by móc zacząć normalnie żyć?

"Odcienie życia" są kontynuacją "Testamentu życia". Bardzo pomocne w przypomnieniu czytelnikowi fabuły okazało się zawarte na początku książki streszczenie wydarzeń z poprzedniego tomu. Po tym jak spore wrażenie zrobiła na mnie historia Ani, byłam niezmiernie ciekawa co jeszcze czeka na dziewczynę, z czym będzie musiała się zmierzyć.

Zaskoczona zostałam tym, w jakim kierunku podążyła fabuła książki. O ile w pierwszej części wszystko kręciło się wokół Ani, o tyle tu do głosu w większym stopniu dochodzą inni bohaterowie. Dzięki licznym retrospekcjom możemy poznać co wydarzyło się lata wstecz i co kierowało bohaterami. Obserwujemy również to, jakie zmiany zachodzą w bohaterach, jak dojrzewają do pewnych decyzji.

"(...) zrozumiała, że życie jest plątaniną różnych zdarzeń i trzeba między nimi wędrować w swoją własną stronę. Życie jest jedno, a ścieżek wiele. Każda pociąga za sobą lawinę wydarzeń."

Jagna Rolska porusza szereg ważnych tematów. Problem z narkotykami, trudne relacje rodzinne i międzyludzkie, zbyt łatwe uleganiu osądom, nie znając tak naprawdę tego, jak może wyglądać prawda - to tylko część z tego co znajdziecie w książce.

Autorce ponownie udało się wciągnąć mnie w tę historię od pierwszej do ostatniej strony. Ani przez moment się nie nudziłam. W książce dzieje się naprawdę sporo. To, czego dowiedzieliśmy się w pierwszym tomie to tylko wierzchołek tego, co tym razem na nas czeka. Pojawiają się liczne tajemnice, intrygi i kłamstwa, które trzeba będzie rozwikłać. Było kilka momentów, które wzruszyły mnie. Natomiast do samego końca nie byłam pewna jaki będzie finał wątku ojcostwa.

Wszystkie opisy nie nudzą, zostały skrojone tak, że czytelnik w żadnym stopniu nie odczuwa ich przesytu. Zachęcająco i klimatycznie został ukazany Hel. Na moment także trafiamy do Afryki, którą autorka pięknie odmalowała. Ale to, co się tam wydarzyło... wstrząsnęło mną, ale nic więcej Wam nie zdradzę.

"Odcienie życia" to porywająca, intrygująca, pełna emocji, a przede wszystkim skłaniająca do refleksji powieść o rodzinnych tajemnicach i dążeniu do prawdy. To historia, która pokazuje, jak wielką wagę mają decyzje, jakie podejmujemy i jakie pociągają za sobą konsekwencje. Jak jeden błąd ma wpływ nie tylko na nasze życie, ale i otaczających nas ludzi. Serdecznie polecam!

• Brak Ebooka
  • JUŻ
  • Plany biblioteczne
  • Egzemplarze recenzyjne
  • Do zdobycia :)

Dodaj cytat z książki Odcienie życia