Why Visit America

2020-08-04
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

„Odwiedź nas w Ameryce” („Why Visit America. Stories”) Matthew Bakera, przełożyła Elżbieta Janota, Relacja 2022, ebook zakupiony w: ebookpoint.pl
1. Dlaczego? Na spotkanie NKC, po raz kolejny jestem wdzięczna za inspirację.
2. I jak? Abonenci Amazon Prime, szykujcie się, prawa do wielu tekstów Bakera zostały sprzedane, filmy się kręcą pewni. Jeśli lubicie „Black Mirror” – warto czytać Bakera! Bardziej zaawansowani mogą się czasem nudzić ciut. Generalnie myśl, że wszystko już gdzieś tam było towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę. Czytelnikowi zaawansowanemu oczywiście. Książka Bakera to cykl zręcznie napisanych opowiadań o przyszłości, czasem niezwykle bliskiej naszej teraźniejszości „Tranzycja”, czasem bardziej odległej w czasie („Zły dzień w Utopii”). Och, czy zawsze odnośnie tomu opowiadań trzeba rzucać uwagę, że zbiór jest bardzo nierówny? Jednak zawsze. Bardzo podobały mi się opowiadania „W trasie” i „Rytuał”, dobre były „Odwiedź nas w Ameryce” i „Tranzycja”, ale „Zły dzień w Utopii” – raczej pomyłka. Najsłabsze – „Zjawisko” (już tyle razy to czytałam).
Czytając tom w całości, miałam wrażenie, że młody pisarz chciał rzucić na kolana Amerykę. To ja, nowy wieszcz, powiem wam, jaka jest Ameryka! I wypalił ze wszystkich armat naraz. Co tam się teraz dzieje, piszę o tym, jakie to jest teraz, piszę o tym, jakie to będzie już niedługo. No, i z czego się śmiejecie? To wasz świat, jeden krok tylko dzieli was od… rytuału. „Rytuał”, bardzo ładnie skonstruowane, napisane, przerażające i bliskie. Taki nowoczesny, taki liberalny i tolerancyjny świat, taki straszny świat. Koniecznie muszę tu wrzucić pozdrowienia dla ZUS-u. Ale często Baker wybiera łatwe cele i atakuje je tak, żeby wszyscy odbiorcy byli zadowoleni. A to pojechał po bogatych. A po kobietach, ho, ho! Blisko mu często do takiego felietonowego tonu, często ślizga się gdzieś po powierzchni zjawisk. Wkurza maniera pisarska, nadużywanie anafor i wyliczeń, jakże rozbudowanych.
Ale jest taka „Tranzycja” i pojawia się myśl, że Dukaj i Tokarczuk lepiej o tym napisali, ale… ten tekst czyta się świetnie, zyskuje nową jakość, kiedy nie czytamy go jako tekstu o tranzycji, tylko jako tekst opisujący pewną rodzinę, pewnego w jakiś sposób niedostosowanego człowieka.
Więc: tak, czytać, ze świadomością tego, że autor jest bardzo młodym człowiekiem i chyba bardzo się jara (to słowo to celowa stylizacja) swoim zaglądaniem w przyszłość. Dać mu szansę.
Bonus: mąż jednej z bohaterek w ramach niezwykle cenionego w opisywanym świecie wolontariatu kąpie koty w schronisku. Moje koty udawały, że tego nie słyszą.

3. Dokąd mnie to prowadzi? Do czytania.

1. Dlaczego? Na spotkanie NKC, po raz kolejny jestem wdzięczna za inspirację.

Matthew Baker wykorzystał amerykańskie realia do stworzenia 13 dystopijnych opowiadań, które wymykają się podziałom gatunkowym i schematom. Spektrum pomyslow i tematow jakie poruszył autor jest szerokie i niebanalne. Np:
- w celach resocjalizacyjnych pamięć przestępców zostaje wymazana,
- nowonarodzone dzieci rodzą się puste, pozbawione dusz,
- w świecie rządzonym przez kobiety mężczyźni są przetrzymywani w tzw. Menażeriach, w razie gdyby system sztucznego zapłodnienia zawiódł,
- młody mężczyzna decyduje się na tranzycję ze swojego ciała do cyfrowej bazy danych.

Kazde z opowiadań można traktować jak fragment równoległej rzeczywistości, będącej mieszanką tego, co znamy z czymś niepewnym i surrealnym. Z kolei wszystkie razem prezentują niepokojącą wizję przyszłości społeczeństwa, którego działanie niejednokrotnie opiera sie na odwróconych wartościach. Autor proponuje alternatywne rozwiązania problemów uwierajacych współczesne społeczeństwo i mimo tytułu sugerującego osadzenie akcji w konkretnym obszarze, mają one dla mnie dużo bardziej uniwersalny wydźwięk.

W zbiorach opowiadań zawsze któreś jest słabsze i mimo, że propozycja Bakera również nie odbiega od tego schematu, to nawet te mniej ciekawe nie ujmują wartości „Odwiedź nas w Ameryce“.
Całość to niekonwencjonalne i świeże spojrzenie na otaczający świat. Polecam, jeśli w natłoku innych tytułów umknęła Wam ta pozycja.

- w celach resocjalizacyjnych pamięć przestępców zostaje wymazana,
- nowonarodzone dzieci rodzą się puste, pozbawione dusz,
- w świecie rządzonym przez...

Jak to w przypadku zbioru opowiadań, jest bardzo nierówno. Niektóre z nich oceniłem na 5/10, może 6, jednak zdecydowana większość to 8, 9, ostatnie zasługuje nawet na maksymalną ilość gwiazdek! Surrealistyczne, mogą sprawić, że czujemy się jak podczas oglądania kolejnych epizodów "Czarnego Lustra". Zmierzymy się z tranzycją do cyfrowego ciała, koniecznością szukania sponsorów dla swojego ślubu, kultami, deficytem dusz dla noworodków, secesją miasteczka w Teksasie... Tematyka jest niezwykle różnorodna, a w większości narracja autora na najwyższym poziomie. Niektóre opowiadania się dłużą, jednak pozostałe wynagradzają to z nawiązką. Uwypuklenie problemów współczesnej Ameryki w bardzo inteligentny, artystyczny sposób.

Niestety, odpuściłem po 100 stronach.
Jakoś mnie nie porwały na tyle, żeby dokończyć książkę.
Jak na razie oceniam na 5. Może kiedyś wrócę.

Niestety, odpuściłem po 100 stronach.
Jakoś mnie nie porwały na tyle, żeby dokończyć książkę.
Jak na razie oceniam na 5. Może kiedyś wrócę.

W większości mało interesujące.
Najciekawsze to: Rytuał, Zagubione dusze (pomysł bardzo dobry, końcówka żenująca),Historia czytana wspak.

W większości mało interesujące.

Ocena 1/10 dla wyrównania początkowych sponsorowanych opinii dla tej książki. Faktyczną ocena to 5/10.

Zbiór, oczywiście z mojej perspektywy, jest nierówny, co utrudnia numeryczną ocenę. Niektóre opowiadania są wręcz fenomenalne, autor ma na nie super pomysł i gra w nich wszystko. Inne z kolei nie są złe, ale czegoś im brakuje (w rezultacie pomimo tego, że nie miałem im nic do zarzucenia - niejako starałem się przez nie przebrnąć).

Książkę zdecydowanie warto przeczytać, cześć opowiadań jest na tyle oryginalna i zgrabna, że na długo zostanie w pamięci. Moja ocena uwzględnia kilka opowiadań, które uważam za najlepsze - już za ich sprawą książka zasługuje na 9/10. Średnia ocena całości to 8/10.

Książkę zdecydowanie warto przeczytać,...

Dość nierówne te opowiadania. Jedne będę pamiętać długo (pierwsze!),a inne, w mojej opinii, źle napisane (porwanie dziecka). Ogólnie 7,5 gwiazdki.

To najlepsza książka jaką przeczytałam w tym roku i jedna z najlepszych jakie przeczytałam w życiu .... a czytam sporo.

Surrealistyczne, aczkolwiek niepokojąco bliskie możliwej przyszłości. Świat jest i będzie skomplikowany, autor zmusza nas do intensywnego przemyślenia stosunku do kierunków w jakie zmierza świat i jakie to spowoduje nowe zagwozdki moralne.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2022