Zapaść. Reportaże z mniejszych miast

Czarne
2021-06-23
2021-06-23
9788381912525
literatura polska reportaż miasta Polska mieszkańcy
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019 Sowa Barbara, Adam Bodnar, Emma Brockers, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Przemysław Kozłowski, Magdalena Lemańska, Ida Linde, Renata Lis, Małgorzata Majewska, Jakub Małecki, Paweł Pieniążek, Kaja Puto, Maciej Robert, Adrian Stachowski, Marek Szymaniak, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marcin Wicha, Ludwika Włodek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Adam ...

Polska B – czy to jest miejsce do życia?

Pochodzę z niewielkiego miasta. Ta książka porusza wiele emocji związanych z miejscem pochodzenia i uświadamia, że to, co odczuwam myśląc o rodzinnym mieście (w którym już nie mieszkam wiele lat),to jest jednak bardziej zbiorowe doświadczenie.

Świetna książka o nieco smutnej perspektywie mniejszych miast naszego pięknego kraju. O bolączkach młodych ludzi chcących pozostać w rodzinnych stronach, często też próbujących tchnąć w nie nieco życia, co bywa niestety przytłaczająco trudne.

Dobra książka opisująca problem małych i średnich miast. Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne... kto z nas o tym nie słyszał bądź nie zna osób dotkniętych powyższymi zagadnieniami?
Książka nie napawa optymizmem ale daje nadzieję, nadzieję na zmiany i ratunek podupadających miejscowości.

Przyjemny podział na rozdziały i podrozdziały, wiele mówiąca okładka.

Wielką wartością tego reportażu jest otworzenie oczu czytelnikom na problemy związane z dostępem mieszkań i transportem, ale także z brakiem oferty kulturowo-społecznej mniejszych miast, przy jednoczesnym podkreśleniu zalet, jakie mogłyby płynąc z mieszkania w takim Kętrzynie czy Rypinie. Ciekawy głos wpisujący się w gorącą dyskusje o życiu i codzienności (obok "Betonozy" czy "Nie zdążę").

AUDIOBOOK. Mieszkałem w Szczecinku. Podobieństwo do tego co jest opisane w innych miastach jest olbrzymie. We wszystkim!

Bardzo wartościowa książka. Momentami było ciężko przez nią przebrnąć z powodu wagi poruszanych kwestii, niekiedy w oku kręciła się łezka czy to ze smutku czy radości. Mam nadzieję, że jakimś cudem przyczyni się do polepszenia sytuacji w miastach zapaści, a chociaż przyciągnie uwagę.

Kawał solidnego, przekrojowego reportażu. Autor wziął na tapet wiele problemów, z jakimi zmagają się „miasta zapaści” i ich mieszkańcy, np. bezrobocie, emigracja, problemy z dostępem do mieszkań, zanieczyszczenie powietrza, ograniczony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, układy polityczne itd. Przedstawiona jest sytuacja miast i mieszkańców z perspektywy historycznej, tzn. PRL i lata dziewięćdziesiąte, a także z polityki najnowszej (XXI w.).

Jednym słowem ciekawa lektura, z której można dowiedzieć się, gdzie były duże zakłady przemysłowe i co się z nimi stało, jak sobie radziły z transformacją czy chociażby z napływem tanich produktów z Chin. Ponadto można poznać ogólne przedstawienie idei spółdzielczości, mieszkań komunalnych czy lokatorskich. Oprócz tego, że omawiane jest zagadnienie emigracji zarobkowej młodych ludzi, poruszona jest również dyskusja z drugiej strony - „Pan się zastanawia dlaczego młodzi wyjeżdżają, to ważne, lecz nikt nie zajmuje się tymi, którzy zostali, a zostali głównie starsi, tacy, którzy już nigdzie nie wyjadą, ich nikt nie widzi”. Dzięki lekturze książki można lepiej poznać geografię Polski - szkoda, że nie ma dołączonej mapki z zaznaczonymi miastami, które odwiedził autor podczas pracy nad tekstem.

Podsumowując: interesująca lektura, dzięki której można lepiej poznać historię Polski przez pryzmat mniejszych miast oraz przede wszystkim poznać właśnie te miasta - ich problemy, ich mieszkańców, a być może w ogóle dowiedzieć się, że dane miejscowości istnieją (o czym prawdopodobnie można nie wiedzieć, jeśli od zawsze mieszka się w dużym mieście wojewódzkim). Być może lektura zachęci czytelnika, by pojechać turystycznie do „miast zapaści”. Uważam, iż warto zapoznać się z reportażem, jak również następnie odwiedzić przedstawione miasta. Polecam książkę, nawet jeśli ktoś miałby, tak jak ja, przeczytać ją kilka lat po premierze - myślę, że większość zawartych w niej informacji szybko się nie zdezaktualizuje.

Pomysł na reportaże był świetny, w końcu temat szeroki i dający pole do większych badań. Niestety po pierwszych rozdziałach zaczyna się spadek. Miałam nieodparte wrażenie chaosu, jakby autor sam nie bardzo wiedział o czym chce napisać i jaki temat podjąć, więc podjął wszystkie na raz. Tytuł dawał mi do zrozumienia, że książka będzie dotyczyła problemów społecznych mieszkańców mniejszych miejscowości, a tymczasem znajdziemy w niej trochę o smogu, trochę o rasizmie, trochę o problemach z pracą, a każdy temat został potraktowany pobieżnie. W konsekwencji w pierwszych rozdziałach przeczytamy jaką tragedią dla małych miast jest brak fabryk jako miejsc pracy, a kilkadziesiąt stron później w reportażu o smogu - jaką tragedią dla małych miast są smrodzące fabryki. Liczyłam na trochę więcej, zwłaszcza po tak promowanej książce.

Reportaże pisane wg schematu. Jeden niewiele różni się od drugiego. Szkoda ze nie przedstawiono dobrych przykładów. Bo takie są.

Temat mi znany, bo mimo, że pochodzę z dużego, niegdyś wojewódzkiego miasta, odkąd przestało być wojewódzkie obserwuję jego upadek i masową migracje jego mieszkańców....upadek wielu zakładów, w tym włókienniczych, zapałczarni - jednej z większych w Europie itd itd...polecam ten świetny, choć niełatwy reportaż. Zjawisko wchłaniania mniejszych miast przez większe trawa od lat, a tendencja ta będzie tylko wzrostowa.

• Reportaż