Tam gdzie był Chopin

1990-01-01
1990-01-01
8370052061
chopin szopen

„Tam gdzie był Chopin”, to niewielka książka/przewodnik po miejscach, w których bywał Fryderyk Chopin kiedy mieszkał w Polsce. Wanda Chotomska napisała „ Bardzo długo przygotowywałam się do tej podróży. Myszkowałam po antykwariatach i bibliotekach, wertowałam książki, przewodniki, mapy, ustalałam trasę, a teraz wreszcie wyjeżdżam. Jadę tam gdzie był Chopin.”

Zaczyna wędrówkę od Żelazowej Woli. Wspomina rodziców kompozytora, aby wraz z nimi i ich dziećmi prześledzić podróże Fryderyka, te duże i te małe. I tak między innymi możemy przeczytać o Brochowie, w którym znajduje się kościół w którym był chrzczony. Śledzimy z autorką nowe miejsca zamieszkania rodziny Chopinów, szkoły do których chodził artysta, pałace i teatry w których bywał lub grał. Opisuje wakacje w Szafarni u przyjaciela Dominika Dziewanowskiego, przy tym wspominając o wojażach do Torunia, Gdańska czy Golubia oraz kilka lat później wakacje
w Poturzynie u najlepszego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego. Po drodze zwiedzamy wiele innych mniej lub bardziej istotnych miejsc pobytu dla Fryderyka Chopina. Wspomnienia wzbogacone są anegdotami z życia codziennego artysty i jego rodziny oraz przyjaciół. Wplecione są okazyjne wiersze autorki oraz wyobrażenia autorki o chwilach czy sytuacjach jakie przeżywał : „ I myślę, że w ostatni wieczór przed odjazdem, kiedy żegnał się z Poturzynem – żabami co kumkały nad stawem, ze świerszczami w ogrodzie – odchylił firankę i długo stał przy oknie patrząc na tę płaczącą brzozę”. Wanda Chotomska kończy podróż śladami Chopina w Warszawie w dniu, kiedy Kompozytor wyjeżdża na stałe z Polski.

Pozycja ciekawa, pokazująca Fryderyka Chopina z innej strony. Nie jak tworzył najpiękniejszą muzykę, ale jak żył, gdzie przebywał, z kim się spotykał. Autorka przytoczyła treść kilku listów kompozytora, dowiadujemy się jakie relacje łączyły go z ojcem, z siostrami, z przyjaciółmi. Nie jest to bardzo pogłębiona pozycja, ale przyjemnie się czyta i podąża w tej krótkiej podróży śladami Fryderyka Chopina. Wartością dodaną tej książki są bardzo ładne fotografie czarno - białe ze zbiorów Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Zaczyna...

• Domowa biblioteka