Martwe dusze

2020-10-14
Władysław Broniewski
literatura rosyjska chłopi pańszczyźniani carska Rosja
Inne

Czy można kupić człowieka?
Czy można kupić człowieka żywego?
A jeśli można żywego (a w XIX wieku nie było to nic niezwykłego) to czy można kupić martwego .....i skąd konsternacja tym pytaniem?

Książka Mikołaja Gogola porusza ważny temat epoki, ale jeśli się zastanowić to ... każdej epoki. Co sprawia , że jeden rodzaj występku jest prawem , a drugi już nas brzydzi i...

Choć to książka o "martwych duszach" (zmarłych pracownikach folwarków, z których wciąż można czerpać profity), to jednak zdradza wyjątkowo żywą duszę Rosji.

Martwe Dusze, czyli Historia rosyjskiego kombinowania.

Przepysznie narysowana literacką kreską galeria postaci, włącznie z głównym bohaterem Cziczikowem. Wszystko rezonuje, współgra gdzie trzeba, błyszczy, bawi, zaskakuje. Warto.

Gogol prowadzi czytelnika wraz z Cziczikowem przez rosyjską prowincję. W trakcie tej podróży obserwujemy zmagania głównego bohatera, który chcę kupić martwe dusze chłopów pańszczyźnianych. Jednocześnie odkrywamy, że prawdziwe martwe dusze mają żywi mieszkańcy. Na próżno szukać tu choć jednej żywej duszy, bo każdy uśmiercił swoją własnymi grzechami, ułomnościami, zepsuciem,...

Na półkach: , , , ,

“Martwe dusze” były moją lekturą ostatnich dni i muszę przyznać, że wybrałam na nią naprawdę dobry czas. Zawsze uważałam, że zima to doskonały moment na nieco cięższe powieści. Smakują one wtedy inaczej – przecież “Martwe dusze” byłyby zupełnie inną książką, gdybym czytała je w lato, gdy zewsząd otacza nas słońce i radość, a zupełnie inną jest teraz – w środku zimy, czytaną...

Przyjemna lektura na zimowe wieczory i nie tylko. Sama fabuła książki nie jest zbyt porywająca, nieprzewidywalna, ale urozmaicają ją ciekawe refleksje autora i wręcz poetyckie, urokliwe opisy świata przedstawionego. Styl pisania okraszony szczyptą satyry także jest atutem, który sprawiał, że książka ani przez chwilę nie przynudzała ;)

Nie jest to lektura najłatwiejsza, bo w końcu to powieść z około 1852 roku. Jednak jest też zaskakująco zabawna, pełna spostrzeżeń na temat ludzkiej natury. Dłuży się i nie czyta szybko, a jednak nie żałuję, że wzbogaciłam swoją literacką przygodę o tę pozycję.

Bardzo, bardzo zabawna. Bezlitosne portrety rosyjskich ziemian zapadają w pamięć. Na wspomnienie chorobliwego zbieracza przechodzi dreszcz.

Dyskusje

3 518