Gdy zgasną światła

Okładka książki Gdy zgasną światła Ida Żmiejewska
Okładka książki Gdy zgasną światła
Ida Żmiejewska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Warszawianka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Warszawianka (tom 2)
Skarpa Warszawska
2020-09-16
2020-09-16
9788366195967
literatura polska

No nie wiem. Liczyłam na kryminał retro, a dostałam raczej powieść obyczajową/ romans. Trochę ciekawe ze względu na portret kobiety na przełomie XIX i XX wieku (mam ogromną słabość do tego okresu),która usiłuje się wyzwolić z obowiązujących konwenansów, z naszego punktu widzenia całkowicie anachronicznych i bezsensownych.
To było napisane interesująco i przekonująco.
Ale te wszystkie wątki miłosne były raczej nudne, a to czego szukam w kryminałach, to rozwiązywanie zagadki "kto zabił" i mam wrażenie, że nie na tym był położony główny nacisk powieści.
Na plus: ładny język i nawiązanie do Prusa - w "Lalce" Maleski i Patkiewicz byli studentami medycyny, tu są szanowanymi lekarzami :). Tak samo jak wspomnienie o sklepie Szlangbauma na Krakowskim Przedmieściu - to mnie ujęło :).
Nie czytałam pierwszej części i to chyba był błąd, bo z tego co zrozumiałam, nie są to tomy niezależne od siebie. Długo gubiłam się w przedstawionych osobach i wątkach.

To było napisane interesująco i przekonująco.
Ale...

Książka bardzo ciekawa i brawo dla autorki za stylizowany język!

Książka bardzo ciekawa i brawo dla autorki za stylizowany język!

Ta książka jest mega dobra w każdym aspekcie. Chciałam jak najszybciej dowiedzieć się jak się skończy.

1944

W drugim tomie został utrzymany dobry poziom z poprzedniej części, choć rozwiązanie zagadki mniej mnie interesowało niż w poprzednim tomie. O wiele bardziej ciekawy był wątek obyczajowy i romansowy, jak również przemiana Leontyny.

II część serii „Warszawianka” od Pani Idy Żmiejewskiej.
Ginie jedna z baletnic w Warszawie, wszystkie dowody wskazują na Aleksandra Woronina 😬
Tymczasem Leontyna Rapacka wraca z matką i Helenką po blisko 1,5 roku do Warszawy i dowiaduje się, że pan Aleksander w więzieniu, i to oskarżony o morderstwo! No nie może być! Taki miły i uczynny komisarz? Tym bardziej, że podczas gdy on siedzi w więzieniu, dochodzi do kolejnego morderstwa. Coś tu nie pasuje … Dlaczego Woronin milczy i nie chce adwokata ?
Panna Rapacka postanawia zatem (przy pomocy kilku znajomych) rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw, tym samym udowadniając niewinność mężczyzny, do którego… zaczyna coś więcej czuć … ☺️.
Bardzo ciekawie poprowadzona fabuła, wielu podejrzanych, zagmatwane śledztwo. Do tego wielu bohaterów, którzy sieją zamęt w tej historii.
No i to uczucie między panną Rapacką a Woroninem😍 tak po malutku tlące się gdzieś w powietrzu. Podobało mi się. Rozwiązanie sprawy- zaskakujące, ja nie odgadłam mordercy😅. Zakończenie natomiast pełne napięcie i nieoczekiwanego zwrotu akcji. Aż chciałoby się chwycić od razu za kontynuację . Szczerze polecam i oceniam 8/10.

II część serii „Warszawianka” od Pani Idy Żmiejewskiej.

Na półkach: , , , , , ,

Druga część jest równie dobra jak pierwsza. Połączenie kryminału
i zakazanej miłości jest wspaniałym pomysłem autorki.
Akcja toczy się szybko, dużo się dzieje, przez to książka jest bardzo wciągająca.
Czy w trzeciej części Leontyna i Woronin będą nareszcie razem?

Druga część jest równie dobra jak pierwsza. Połączenie kryminału
i zakazanej miłości jest wspaniałym pomysłem autorki.
Czy w trzeciej części Leontyna i Woronin będą nareszcie razem?

Powieść świetna druga część z cyklu przemówiła do mnie dobry styl i pióro pisarki.
Zachwycona jestem tą książką wiele się działo w lekturze.

Zachwycona jestem tą książką wiele się działo w lekturze.

Świetna bardzo mi się podobała

Świetna bardzo mi się podobała

Kontynuacja Warszawianki która pochłonęłam! Dlasze losy Leontyny i Woronina. Autorka wspaniale wplata w romans wątek kryminalny. Dla mnie połączenie kapitalne. Historia w XX w Warszawie, naprawdę polecam i już biorę się za kolejna część

Bardzo dobra książka, Romans z tłem historycznym. Połączenie romansu i kryminału, Polecam,