Aksamitka

Okładka książki Aksamitka
Grażyna Jeromin-Gałuszka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dwieście wiosen (tom 4) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Dwieście wiosen (tom 4)
Prószyński i S-ka
2020-06-09
2020-06-09
literatura polska

więcej Więcej

1. Kontynuacja historii rodziny - tutaj już się lekko pogubiłam w bohaterach ich relacjach z bohaterami z poprzedniej serii.
2. Pewne wydarzania mało realne - ale takie prawo książek obyczajowych.
3. to jest książka o której ciężko coś napisać, bo to lekka prosta historia obyczajowa.
4. Dobra na wakacje.

Poprzednicy juz wspominali, że jako sagę - należy czytać wszystkie tomy za jednym zamachem. Za dużo osób, by spamiętać wszystkich i wszystko w odstępach lat. Brakuje mi niezwykle takiego hasłowego wręcz streszczenia poprzednich tomów, sama "obsada" nie wystarcza. I drzeo genealogiczne aż się prosi!
Gdy czytelnik już przetrawi wręcz złość, że osoby i nawiązania nic mu nie...

I już został tylko jeden tom. Będzie mi brakować tych cudownych ludzi.

Przeczytałam z całego cyklu tomy 1-4 i moja refleksja dotyczy całości (bez tomu 5, którego nie czytałam):

Dwieście – czyli wiadomo, że czeka nas galopada przez dwieście lat historii związanych ze sobą w mniejszym lub większym stopniu rodzin. I celowo użyłam sformułowania galopada. Czytając kolejne tomy, miejscami dostawałam właśnie takiej zadyszki. Ogrom wydarzeń, ogrom...

Oj dzieje się, dużo bohaterów, super cały cykl. Polecam

Dawno mi się nie zdarzyło płakać na książce i to w autobusie. To chyba najlepsza rekomendacja, jaką mogę dać.

Dalsze losy rodziny Konarskich i Bogdanowiczów, tym razem od lat powojennych do roku 1990.
Myślałam, że analogicznie do poprzednich tomów główną bohaterką będzie Marcelina, czyli córka Adeli. Natomiast ponad połowa książki to opis losów bohaterów po wojnie. W...

Na półkach: , , , , , ,

Czwarty już tom sagi o rodzinie Konarskich i Bogdanowiczów przeczytałam równie zachłannie jak poprzednie, niemal bez ustanku. I śmiem twierdzić, że to chyba najlepszy tom sagi. Akcja powieści obejmuje lata komunizmu w Polsce, poczynając od końca wojny, a kończąc na czerwcu 1989 roku, co zbiega się z pierwszymi demokratycznymi wyborami.

W pamięć zapadło mi jedno proste,...

Pierwsza część IV tomu sagi „Dwieście wiosen” to przełom lat 40 – tych i 50 – tych. Jest to czas, który po wojennym koszmarze wnosi do Osady nieco spokoju. Życie powoli wraca wtedy na właściwe tory, mieszkańcy pracują, gospodarują, spotykają się, żartują oraz docinają sobie nawzajem, co jednak nikogo nie mierzi i nie rani. Bohaterów, zahartowanych przez ciężkie, wojenne...

Czwarta część sagi wciąga równie mocno, co poprzednie. Barwne postaci, niespodziewane wydarzenia i zwroty akcji, zwariowany humor graniczący z absurdem - wszystko tworzy naprawdę świetna całość. Jak dla mnie autorka znów pokazała talent. Mam nadzieje, ze doczekamy się kolejnego tomu.

Kolejna cześć sagi o rodzinie Konarskich. Przyjemnie się czytało.

• 2021
  • 2020